Tuse urata la bebe 10 luni

buna fetelor.

as dori sa ma ajutati cu un sfat doua trei, daca stiti.

bebe de 10 luni, are o tuse puternica mai ales noaptea...in cel mai adanc somn incepe sa tuseasca... nu mai stiu ce sa-i fac... i-am dat azi dimineatza lapte cu miere...

tusea pare a fi productiva...si de asemenea pare ca-l doare cand tuseste.

am fost la medic si mi s-a spus ca e ok, ca nu are nimic si nu mi-a recomandat absolut nimic... deci am plecat de acolo la fel cum ne-am dus. dar m-am linistit putin ca nu are vreo infectie sau mai stiu eu ce.

de scos afara nu prea l-am mai scos, mai mult in casa.

probabil o sa treaca, dar stiti voi asa suntem noi mamicile, ne ingrijoram prea mult...


aly_fab
Postat pe 15 Octombrie 2010 12:46
incearca Stodal, e un sirop de tuse homeopat si e destul de bun.
ameno
Postat pe 15 Octombrie 2010 12:49
buna ame.

pentru asta trebuie programare la un homeopat....ceea ce inseamna saptamna viitoare pentru ca vine week-end-ul.

dar merci de sfat. cel mare urmeaza un tratament pentru imunitate,am fost la un dr. in romania si pana acum este ok. nu a mai racit ca alta data si mucii s-au imputinat...

aly_fab
Postat pe 15 Octombrie 2010 12:58
siropul il gasesti in farmacie si nu ai nevoie de reteta. pentru tuse indiferent daca e productiva sau seaca
ameno
Postat pe 15 Octombrie 2010 13:05
multumesc frumos. sper sa se gaseasca aici.
aly_fab
Postat pe 15 Octombrie 2010 13:24
din pacate tusea asta o are mai frecvent noaptea, cand doarme...cred ca s-a trezit de 20 de ori azi noapte...nu am putut dormi deloc.. si asta de 3 zile...
tuseste pana se ineaca, si parca ar fi vomita...

vreau si eu macar 4 ore de somn neintrerupt!"!!

aly_fab
Postat pe 15 Octombrie 2010 15:05
din pacate tusea asta o are mai frecvent noaptea, cand doarme...cred ca s-a trezit de 20 de ori azi noapte...nu am putut dormi deloc.. si asta de 3 zile...
tuseste pana se ineaca, si parca ar fi vomita...

vreau si eu macar 4 ore de somn neintrerupt!"!!



aaa..ce vroiam sa zic.... stie cineva ceva leacuri babesti pentru tuse seaca? in afara de siropul de ceapa care nu are efect?!

pup
aly_fab
Postat pe 15 Octombrie 2010 15:06
Buna aly imi pare rau pentru micutul tau, eu am folosit stodal si apoi eurespal cand tusea a devenit produsctiva, asta anul trecut, au fost foarte eficiente.

Anul asta am fost la tara si am cules cline, le-am pus la borcan cu zahar si ii dau siropel din acela, e foarte foarte bun pt tuse, dar din pacate cred ca tu nu vei gasi asa ceva la tine.
Sanatate multa la micut, pupici
aly_raz
Postat pe 15 Octombrie 2010 15:13
aly_raz te salut si multa sanatate la cel mic si tie
aly_fab
Postat pe 15 Octombrie 2010 15:41
buna fetele!
Aly_Fab,si eu ii dau lui bb tot stodal,sunt foarte multumita de el
dancris
Postat pe 15 Octombrie 2010 15:51
multa sanatate celor mici si voua
dancris
Postat pe 15 Octombrie 2010 15:51
Hello Aly-fab!
Sunt chiar in situatia t. ,Am fost acasa in Romania si Erik a racit zdreavan,e prima lui raceala .Am fost la GP si nu mi-a dat absolut nimic,nu are pofta de mancare si tusa este atat de insistenta mai ales noaptea incat se forteaza sa vomite .Am gasit ceva foarte bun aici in Edinburgh si cred ca si tu vei avea acces la acest sirop,se gaseste in Boots.Siropul este SIMPLE LINCTUS PAEDIATRIC se recomanda pentru tuse insistente,apoi am mai luat KARVOL capsule care se sparg pe un prosopel si se aseaza langa micut in timpul somnului in asa fel ca sa inhaleze vaporii ,calmeaza si tusa si respiratia grea.Sanatate multa.
margo_kidz
Postat pe 15 Octombrie 2010 19:53
Aly_fab sa intrebi farmacista in cazul in care cumperi acest sirop ,se administreaza si micutzilor de 10 luni? Erik are 1 an si 2 luni,asta a recomandat farmacista pentru tuse si ajuta mult.Sanatate multa!!!
margo_kidz
Postat pe 15 Octombrie 2010 20:05
aly_fab ...in primul rand sanatate multa pentru bebe mic si sa ii treaca repede tusea. Cat despre tuse nu este obligatoriu sa ii treaca cu un sirop anume ...nu cumva ara fff multi mucisori , asa cum spui tu ca tuseste f mult noaptea pana vomita este f probabil sa fie si de la mucisori sa aiba multi si in timpul somnului acestia sa i se scurga in gatut sa ii provoace tusea.....eu asa am patit cu emy
cory_emy
Postat pe 15 Octombrie 2010 20:18
fetelor iubitelor, multumesc de sfaturi.

margo, maine trimit pe cineva sa imi ia de la boots siropul..

cory te salut nu te-am mai "vazut~ de mult insa mucusori nu mai are. a ramas doar cu o tuse puternica toracica...

i-am dat un pic de calpol in seara asta chiar daca nu are febra...si pare a nu mai tusi chiar asa ...sa vedem
aly_fab
Postat pe 15 Octombrie 2010 23:54
Nu uita te rog sa intrebi farmacista daca se recomanda si la 10 luni la copii.Sanatate va dorim!
margo_kidz
Postat pe 16 Octombrie 2010 00:23
fa un sirop din cojii de nuca.
garbo072344
Postat pe 16 Octombrie 2010 06:36
fa un sirop din ridiche neagra iei o ridiche neagra o scobesti si pui inauntru zahar si o lasi pana se topeste complet zaharu eu am facut pt copii mei si a dat rezultate multa sanatate
garbo107841
Postat pe 16 Octombrie 2010 08:03
da ridikea 'nuca si gulia sunt bune si baiatul meu de 3 nopti nu ma lasa sa dorm din cauza tusei ,am mers la plafar si iam luat un sirop de tuse dar al meu are 3 ani pecind la 10 luni trebuie sa -ti recomande medicul ceva
166116maryeta
Postat pe 16 Octombrie 2010 08:36
un ceai pe care l am probat pe mine si pe copiii mei
se pune apala fiert
cand clocoteste se adauga:

o ceapa cu foi cu tot
2 nuci zdrobite,cu coaja cu tot
matase de porumb,cat iei cu trei degete

se opreste flacara la care fierbe imediat si se acopera ceainicul


nu are gust placut,dar calmeaza tusea...

am aflat aceasta reteta de la o vecina mai in varsta

mie mi a facut bine...mie si familiei mele
LILO
Postat pe 16 Octombrie 2010 08:44
De la: aly_fab, la data 2010-10-15 12:46:10buna fetelor.

as dori sa ma ajutati cu un sfat doua trei, daca stiti.

bebe de 10 luni, are o tuse puternica mai ales noaptea...in cel mai adanc somn incepe sa tuseasca... nu mai stiu ce sa-i fac... i-am dat azi dimineatza lapte cu miere...

tusea pare a fi productiva...si de asemenea pare ca-l doare cand tuseste.

am fost la medic si mi s-a spus ca e ok, ca nu are nimic si nu mi-a recomandat absolut nimic... deci am plecat de acolo la fel cum ne-am dus. dar m-am linistit putin ca nu are vreo infectie sau mai stiu eu ce.

de scos afara nu prea l-am mai scos, mai mult in casa.

probabil o sa treaca, dar stiti voi asa suntem noi mamicile, ne ingrijoram prea mult...


mari_soare
Postat pe 16 Octombrie 2010 08:46
Buna....noi am folosit eurespal si ca leacuri babasti un cartof mai mare sau o ridichie n eagra ,spalate bine scobit in mijloc si dupa ce ai scos miezul pui in mijloc o lingura sau doua de zahar ,dupa ce sa topit zaharul ii dai cite o lingurita ,doua cind tuseste multa sanatate
dari_anca
Postat pe 16 Octombrie 2010 09:02
tot pt tuse se poate pune pe piept sare calda(pusa la microunde ) sau apa calda pusa intr-un recipient
garbo020612
Postat pe 16 Octombrie 2010 09:34
salut pt bebelus ii bine sa-i dai 2.5 ml de sirop----AERIUS SEARA LA CULCARE
garbo092354
Postat pe 16 Octombrie 2010 09:35
Buna ,
in primul rand sanatate micutului.
Eu iti recomnad sa faci un ceai de nuci.1 L DE APA pui 6-7 nuci bine spalate si zdrobite la fiert si-l lasi sa fiarba pana se injumatateste l de apa...Indulceste-l cu miere de albine
Si ridichea neagra ajuta f mult ....facuta ca in prezentarea de mai sus
Multa sanatte
lumi007
Postat pe 16 Octombrie 2010 09:51
salut.si eu am o fetita de aproape 3 ani si tot la fel,tuseste tare si m-a sfatuit si pe mine cineva cu siirop de ceapa.se ia o ceapa mare,se taie bucati,sau se toaca,ca la ciorbe si se pune 150g de zahar si se amesteca.si o lasi pana se topeste zaharul,amestecand din cand in cand,apoi ii dai cate 5ml dimineata si seara.si eu astept rezultatele.o zi buna si insanatosire grabnica!
mariana3003
Postat pe 16 Octombrie 2010 14:14
De la: aly_fab, la data 2010-10-15 13:24:00multumesc frumos. sper sa se gaseasca aici.


FA-I SIROP DE RIDICHE NEAGRA...iei trei ridichi le tai capacul, le scobesti cu lingurita , le pui cite doua lingurite de zahar in scobitura si le pui in cuptor...din cind in cind scoti zeama din ele...sa fie maricele si sa nu le tai la jumatate...

si mai poti face ceai de tei cu soc...neindulcit doar cu lamiie
si da-l cu alifie" Vaporube" pe piept si spate si inveleste-l bine..eventual dormi cu el pe pieptul tau asa il vei simti mai bine
karmenrosa
Postat pe 16 Octombrie 2010 14:23
si eu am un bebe de 11luni mea tusit foarte tare eam dat sirop PROSPAN si eam mai facut si un ceai din 5 nuci uscate o ceapa nu prea mare ca un ou de gaina un mar si 500g apa, spargi nucile si le pui cu tot cu coaja cepa la fel marul taeat in 4 lasi totul sa fearba pana scade la jumate.Ii dai cate 50g de ceai indulcit cu un pic de miere de albinide 3-4 ori pe zi. Lui bebe al meu ea trecut. Multa sanatate
garbo158489
Postat pe 16 Octombrie 2010 14:54
buna aly, dorim sanatate lu bebica, si noi am facut la fel ca si garbo 489, siropul e foarte bun si la gust, andrei a racit si acum nu mai tuseste aproape deloc, inainte ii dadeam eurespal dar e foarte rau la gust, nu stiu cine l-ar putea bea, dar prospan e foarte bun, salutari de la brasov si sanatate
Laura_M
Postat pe 16 Octombrie 2010 15:10
buna
dai sirop rhinathiol cate 2.5 ml d-p-s
barcaurobertina
Postat pe 16 Octombrie 2010 15:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce robot folositi pentru mancarea pasata? 17 De la: mihaela_dardac 1 Februarie 2009 18:09
sal 3 De la: ameno 13 Iulie 2010 17:01
DIVERSIFICAREA 12 De la: aliceyvo 31 Iulie 2009 17:16
Bebe cu talus valgus 4 De la: MarcelaLexa 14 Iunie 2015 13:51
ce drepturi am? 10 De la: miki200 12 August 2009 23:29
Setari Cookie-uri