medici execrabili

sa continui si cu cei pe care nu ii recomand : ca si pediatru: marcu cirstescu -medlife bucuresti: are preturi f mari, programari la fiecare 5 minute, totul e pe fuga, in mare graba, atmosfera de mare stres, copiiii plang, stau toti in aceeasi camera de asteptare si se pot contamina unii pe altii daca au ceva transmisibil. ea da si diagnostice proaste (zice ca iti ies 3 masele si de fapt iti ies 2 canini), se grabeste sa vindece pacientul in scurt timp indopandu-l cu pastile cand in cateva zile se vindeca si cu mai putina medicamentatie. zice "fontanela e prea mare" dar nu zice si ce sa faci ca sa nu mai fie. zice " copilul nu mananca", dar nu se gandeste sa ii faca niste analize sa vada de ce nu mananca, poate are ceva care ii taie pofta de mancare (paraziti, infectii, etc), si nici nu da sugestii despre cum sa faci copilul sa manance mai mult. atata doar iti zice ca trebuie sa manance si ca nu exista sa nu vrea el. se contrazice singura de la o sedinta la alta (zice "fara fainoase " dar iti da lista de mancaruri cuprinzand taitei, papanasi, galusti. (este doar un exemplu, nu fac acum lista cu toate contrazicerile ei)
ruschita
Postat pe 20 Iulie 2008 19:35
eu am avut o experienta groaznica cu un jeg de doctor: Ciobanu o cheama...habar nu a avut ca trebuia sa ii faca puiului meu o doza de antibiotic in materninate si mi-a facut la 3 sapt meningita cu streptococ B, in urma careia putea sa aiba nesansa de a ramane cu sechele (vreo 98% sanse defapt0...asta in cazul in care era in cei 5% care supravietuiesc
Multumim lui Dumnezeu ca a supravietuit si ca nu are sechele de nici un fel, dar asta nu datorita asa zisei pediatre....ci doar lui ca a avut puterea sa lupte cu boala, doctorilor care au stiut ce sa ii aca si (in primul rand) lui Dumnezeu ca a avut muuulta grija de el si de noi....
Asa ca fetelor, daca vedeti acest mesaj si veti naste la polizu, va rog sa nu o primiti in salon pe aceasta "doctorita", ca habar nu are de ea......si nici nu ii pasa de copii.....
emailadav
Postat pe 19 Noiembrie 2008 16:11
dragi mamici din IASI...fugiti cat puteti de dr.Grigore Mihaela...care m-a lasat sa ma chinui 23 de ore pana am nascut pana la urma prin cezariana..desi era de garda, a dormit frumos toata noaptea...am aflat apoi ca nu vine la nasteri naturale...asta in conditiile in care stia ca nu pot naste natural cu distocie de col, adica col care nu se dilata...si am vrut sa ii dau bani inainte de operatie...dar nu a vrut sa ia...am dat dupa operatie...si cred ca s-a conssiderat umilita cu100 de euro..ea care ia cate 500 pt. o cezariana....nu am mai pomenit atata nesimtire...asa ca om...nu mai zic ca dr. ...Pe o doamna a lasat-o sa se chinuie 3 zile...si apoi i-a facut cezariana ...si i-a luat si cei 100 de euro pe care ii avea...
prim22misha
Postat pe 8 Decembrie 2008 12:28
Nastere cu dr. Pana, maternitatea Giulesti din Bucuresti
Desi am fost cu o zi inainte la cabinet pentru consultatie, s-a dovedit ca bebe avea un cap prea mare pentru o nastere normala; lucru de care dr Pana si-a dat seama in timp ce nasteam. Desi in ziua de azi se fac masuratori si ar fi trebuit sa stie asta la ultima consultatie, se pare ca revelatia l-a pocnit in ultima clipa. Nastere cu forceps, de urgenta, scor Apgar 2. Bebe a fost zdravanel, acum e ok, desi au fost ore de cosmar dupa nastere, nu stiam daca va trai si daca va fi vreodata normal. La doua zile dupa nastere mi se desface cusatura episiotomiei (treaba de mantuiala). Il sun pe doctor, spune ca e in concediu si lasa o pauza luuuunga (un fel de "descurca-te"). Merg la cabinetul lui, la una Cristina. Mi-am zis ca ei m-au bagat in asta, ei sa ma descurce. In fine, parea aia cam d-na doctor de la dispensarul din Aruncata din Vale, dar mi-am zis sa nu ma pripesc si sa vad totusi ce are de zis. De zis nu prea a avut ce, a cam dat din umeri; mi s-a desfacut operatia, trebuie sa ma vindec si abia apoi sa ma coasa din nou. Mi-a dat o solutie pentru spalaturi. Am intrebat-o daca pot alapta folosind solutia (era dreptul meu de mama si nu cred ca trebuie sa-l explic cuiva).
Mi-a zis ca da, iar cand am sunat-o de acasa sa-i spun ca pe prospect scrie ca nu am voie sa alaptez, mi-a zis ca sa ma iau dupa prospect atunci si sa nu mai intreb doctorii. Asta dupa 9 luni de vizite la cabinetul medical privat si spaga data dr. Pana. Au urmat 4 luni de spalaturi ca sa nu ma infectez pe o rana adanca si complet deschisa, care nu se mai inchidea. Azi, la un an dupa, inca am probleme. Deci da, Pana si Cristina (mi-e greu sa le scriu numele cu majuscule si imposibil sa-i numesc doctori) sunt niste felceri super tari, cu conditia sa nu ai probleme cu sarcina sau nasterea. Pentru ca daca ai, te paseaza de nu te vezi. Asa ca, tuturor maimicilor care au nascut cu Pana le zic: Nu inseamna ca e un doctor bun doar pentru ca ati avut o nastere si o sarcina fara probleme. Si mamicilor care urmeaza sa nasca cu el "fugiti, cat mai e timp". As fi vrut sa fi gasit si eu un post asemanator atunci cand eram insarcinata, ca sa imi aleg alt doctor. Nici acum nu-mi vine sa cred ce increzatoare si naiva eram, gandindu-ma ca stie ce face. Nu faceti aceeasi greseala!

racovus
Postat pe 16 Februarie 2009 11:37
De acord cu emailadav: feriti-va de dr ciobanu- pediatru la polizu. are ceva grija de tine numai dupa ce-i dai plicul, daca este multumita.
IriCris
Postat pe 31 Martie 2009 11:25
Fetelor feriti-va de Peteanu din Constanta ca sa nu regretati dupa aceea!!!!!
silvia_kidz
Postat pe 20 Mai 2009 11:54
fetelor,dupa ce am citit mesajele voastre,eu ma bucur enorm de mult ca nu locuiesc in tara si ca am nascut aici in spania.nici un fel de probleme.nu trebuie sa dai spaga la nimeni,nimeni nu vrea sa iti ia bani(nici nu am incercat).toate controalele si nasterea le-am facut la stat si amfost incantata.imi este mila de voi cand povestiti prin tot ce ati trecut
segio2009
Postat pe 7 Iulie 2009 10:20
sa va spun si eu ce am patit ieri... m-am dus la ginecolog, il cheam toader aurel si e la policlinica sf maria din baia mare... m-am dus cu un bilet de trimitere de la doctorita de familie!
acolo am stat si am asteptat vreo 1 ora jumate pentru ca inauntru era o fata de vreo 17- 18 ani...
intru inauntru ii arat biletul de trimitere (era pentru o ecografie) si zice catre mine k el nu imi poate face ecograf pe baza biletului numai daca ii platesc 45 ron.
atunci i-am zis k bani nu am si el a zis sa ma duc atunci miercuri
i-am zis k nici miercuri nu o sa am banii si sa imi inapoieze biletul de trimitere k ma voi duce la spitalul judetean!
a zis k oricum si acolo o sa platesc si NU imi da biletul de trimitere inapoi k nu am decat sa platesc si unde o sa ma duc pt k nu o sa mi se spuna corect si numai si numai el poate sa imi zica corect! ce ti si cu doctorii astia k numa bani vor mancaiar corhazu
ale_micutza
Postat pe 7 Iulie 2009 10:38
sa stii ca nici noua nu ni s-a facut niciodata ecografie gratis, la nici un spital (nici de stat nici privat), indiferent de ce trimitere aveam si de la cine (ca sa nu mai zic ca de la med de familie, cam egala cu zero orice trimitere, ca tot plateam de ne rupea... )
pinicuta
Postat pe 7 Iulie 2009 15:09
eu nu am dat nici un ban nici pe analize nici pe ecografii si le-am facut la CMU ca acolo suntem noi arondati de la firma.......sa inteleg ca am fost o fericita....da parca analizele erau gratis sau a fost odata......
oto_otto2000
Postat pe 7 Iulie 2009 15:48
pai de ce ati platit...????

io am fost la casa de asigurari de sanatate si am cerut legea gravidelor si acolo scrie negru pe alb k o gravida/lehuza e scutita de plata pentru ecografii, analize si medicamente!
oricum am rezolvat problema cu doctorul si este facuta reclamatie asupra lui nu numai din partea mea ci de la multe altele!
ale_micutza
Postat pe 7 Iulie 2009 16:42
ce am platit? pai totul: analize de sange, ecografii, analiza secretiei vaginale, pastile de fier cu acid folic (unele roz, nu mai stiu cum se numeau): ce gratuitati mi s-au dat, cam egalau cu zero ... Dar nu am platit nimic la nastere in schimb
pinicuta
Postat pe 7 Iulie 2009 17:55
pai otto, nu ai dat bani la CMU (care mai e si privat) pt ca platea firma pt tine, adica nu ai dat tu babni dar ei oricum au incasat...
pinicuta
Postat pe 7 Iulie 2009 17:58
poi eu nu stiu de unde sunteti voi dar in baia mare cand nasti nu trebuie sa platesti si m-am informat la casa de asigurari si o femeie gravida nu trebuie sa plateasca absolut nimic: ecografi, analize, etc...
atat doar ce sa plateste sunt vitaminele : acid folic, centrum materna, etc...
in fine... bine k s-a rezolvat si gata sanatosi sa fim
ale_micutza
Postat pe 7 Iulie 2009 19:07
pinicuta.... la mine da, stiu ca a platit firma dar eu acum sapte ani cand am nascut primul copil nu mi-am platit decat ecografiile restul erau gratis analizele si controalele ,imi aduc aminte ca eu ma duceam la particular si le ziceam ca am medicul meu si medicul de familie ma obliga sa ma duc si la ginecologie in policlinica si ma duceam doar sa-i vad si sa le zic ca sunt bine ma treceau in registru ca i-am vizitat.....se pare ca erau alte vremuri.......pupici la bebe!
oto_otto2000
Postat pe 8 Iulie 2009 22:20
ale_micutza normal ca daca te duci la spitale de stat nu platesti nici controale, nici ecografii (mi se pare surprinzator ce ti s-a intamplat la acel dr ca n-a vrut sa-ti faca ecografie desi aveai trimitere de la medicul de familie asta in cazul in care spitalul era de stat, ca daca era particular se intelege ca trebuie sa platesti, acolo nici nu-ti trebuie trimitere). Iar analize ai citit tu legea, dar acolo sunt prevazute analizele minime care le face o gravida, alea le-am facut si eu gratuit (sunt insarcinata in 14 saptamani) cu trimitere de la medicul de familie si chiar la un centru de analize particular care are contract cu CAS, dar mama draga pe langa analizele astea gratuite eu cel putin am mai facut o serie de multe alte analize unde poti descoperi de la tot felul de infectii in corp si de la care se produc avorturi spontane pana la anumite afectiuni de care habar sa nu ai si care pot afecta dezvoltarea bebelusului intr-un fel sau altul. Bine doctorita mea face parte din acei dr ffffff meticulosi si ea mi-a dat toata gama de analize pe care le poate face o gravida, daca le faceam pe toate ma costau vreo 13 mil, dar am mai triat din ele impreuna cu medicul de familie si am mai discutat si cu alte cunostinte sa vad ele cam ce analize in plus au facut, dar tot am dat vreo 6 mil pe ce am facut. A fost o cheltuiala, dar sa stii ca nu regret ca macar stau linistita ca bebe e bine si ca are toate sansele sa se dezvolte in continuare bine. Uite de exemplu numai asa ca sa-ti zic mi-au iesit analizele de la bilirubina si coagulograma proaste. Doctorita mi-a zis sa le repet si acum a doua oara doar de la bilirubina mi-a iesit una prosta si trebuie sa fac si o ecografie abdominala acum ca daca am pietre la colecist nu ma poate lasa pana la termen va trebui sa-mi faca cezariana si sa-l scoata un pic mai devreme ca exista nu stiu ce risc. Daca nu faceam aceasta analiza habar n-aveam si eram expusa unui risc. Eu stiu ca sunt multe mamici care nu-si permit analizele astea suplimentare care de altfel sunt f scumpe si cand esti pe langa domeniu nici nu sti pe care din ele sa le faci, cum a fost si cazul meu, d-aia am si apelat la medicul de familie ca ea imi cunoaste si starea mea de sanatate generala, dar e bine ca macar exista cateva care se pot face gratuit. Si apropo de costuri la nastere in spital, draga mea la niciun spital de stat din tara asta nu se plateste oficial nimic, dar ca sa fii sigur ca se ocupa cat de cat de tine si te trateaza mai cu respect toata lumea "cotizeaza" dupa posibilitati. Nici eu nu sunt de acord cu asta, dar pentru sanatatea mea si a copilului trebuie, ca dupa, doamne fereste de o nenorocire nu ma mai incanta nicio reclamatie ulterioara.
Oricum te felicit ca i-ai facut acelui dr. reclamatie ca indiferent de ce asteapta de la pacienti nu e normal sa refuze consultatii.
kidz000722
Postat pe 9 Iulie 2009 09:41
nu era vorba de spital privat ci unul de stat!
sincer sa va zic pe mine chiar ma dispera k doctorii tot timpul asteapta un ban in plus fatza de ceea ce platesti pt consultatii!
normal ar trebui sa le placa aceasta meserie, sa fie incantati cand pot sa ajute un pacient dar imi dau seama k de fapt ei au ales aceasta meserie numai si numai pt bani!
ale_micutza
Postat pe 9 Iulie 2009 10:05
Ai vazut ca esti desteapta. Mai rar medici care fac cu pasiune si-si dau toata silinta sa trateze un om fara sa stepte nimic in schimb. Oricum am sunat la Centrul de transfuzii si dozarea asta de anticorpi este de fapt o analiza care nu costa nici f mult 28 de lei, dar si cu drumul pana acolo ca nu se face la mine in localitate ma duce la 50. Asta e, dar pt siguranta lui bebe. Cine mi-a raspuns la telefon n-a stiut sa-mi zica daca trebuie sa fac luna de luna chestia asta.
kidz000722
Postat pe 9 Iulie 2009 10:17
ba si la stat se platesc ecografiile: la giulesti de pilda se platesc, si se da si chitanta, nu baga dr banii in buzunar, deci e cat se poate de legal. nu ar putea factura ceva ce nu prevede legea, nu? si cam atat costa, da, vreo 400.000, si nu e nici 4D nici altceva de genul, ca sa zici ca de asta costa..
pinicuta
Postat pe 9 Iulie 2009 14:48
la giulesti acum o eco costa 100 ron.stiu sigur pt ca a facut cumnata mea prin primavara.si e vai mama lui ecografu',antic si de demult.
dadylaly
Postat pe 9 Iulie 2009 15:29
no cam asa era si cu doctorul asta... avea un eco vechi si demuuult... de vreo cel putin 25 - 30 de ani...
da mno in fine... ideea care era: jos la ghiseu mi s-a spus k sa ma duc cu biletul de trimitere direct la medicul toader.... si nu trebe sa platesc absolut nik... si mi-a luat si biletul (k nu a mai vrut sa mi-l inapoieze) si mi-a cerut si 45 ron.
l-am intrebat dak elibereaza chitanta dar a zis k nu...
deci nici chitanta, nici biletul inapoi... e clar k banii intra in buzunarul lui!

oricum e un escroc, se vede si pe fatza lui!!! e o persoana pe care o vezi si nu ai mai vrea sa o revezi niciodata ... are si moaca aia pocita... k ti se ridica tensiunea la 1000 si te mai si inervezi
ale_micutza
Postat pe 9 Iulie 2009 17:55
Mai nu va contrazic, eu sunt din Sinaia si merg la un doctor la un cabinet particular in Campina, deci eu platesc si consultatia si ecografia, mie imi face ecografie la fiecare consult dar asta e alegerea mea. Dar am fost o data si in spital si mi-a facut si acolo ecografie, imi zisese din-ainte sa iau trimitere de la medicul de familie si nu am platit absolut nimic si stiu si de la alte cunostinte care merg in spital ca nu platesc nimic chiar daca le face ecografie. Cred ca tine de regulile de oridine interioara ale fiecarui spital.
kidz000722
Postat pe 10 Iulie 2009 09:35
eu am nascut la Timisoara cu d na Maria Butunoiu care a acceptat sa ma ia in luna a7 de la maaarele profesor , director de spital de ginecologie SAS IOAN, care in luna a 7 a binevoit sa imi spuna ca nu ma asista, ,,mai vedem noi,, dupa nastere mi a certut intradevar 10 milioane dar a folosit totul de la ea din geanta, ata, anestezic nu de la spital care mai mult nu are decit are(pureci au) dar nu imi pare rau de banii dati e o femeie super cu rabdare sa ti explice toate nedumeririle, intrebarilechiar si clele legate de copilul deja nascut care nu tin de ea ci de pediatrie
vivi23ro
Postat pe 16 Septembrie 2009 08:58
buna. eu am nascut la brasov desi sunt din tg-jiu pentru ca in orasul meu nu este nici un doctor demn de meseria de ginecolog.in 2007 am avut o experienta groaznica! am hotarat cu sotul meu sa avem un copil si cum luam anticonceptionale le-am intrerupt prin luna iulie, iar in sept. am mers la un control ginecologic la dr. tetileanu adrian sa vedem daca e vreo problema. cum am intrat in cabinet am platit, si cum se obisnuieste mi-a facut un ecograf si apoi control. totul bine, doar o mica inflamatie pelvina. asta fiind vineri, iar miercuri noaptea am simtit o durere puternica sub buric si atat,pana dimineata am ajuns la urgente, la ginecologie si ghici cine era de garda! chiar dr tetileanu. cand m-a vazut m-a intrebat ce-i cu mine acolo iar eu i-am spus sa-mi spuna el asta!!!!! in fine dupa 3 ecografe si controale gineco m-au bagat de urgenta in sala de operatii suspecta de sarcina extrauterina( desi i-am spus doctorului ca am avut ciclu normal si regulat). in urma unor probleme in sala de operatii(mi-au facut 3 punctii in sira spinarii dar m-au anesteziat general pana la urma) m-au operat de chist eclatat!!!!!!!!! concluzia doctorului ca nu a vazut chistul????? era lipit de ovar!!!! de ce s-a spart????? o partida de sex mai dura! ce ziceti de asta?????!!!!

oricum am trecut cu bine am nascut la brasov cu dr. baiulescu la clinica eva, initial am vb pt nasterea in apa, dar bebe nu a vrut sa iasa in apa asa ca am nascut normal!!!asta e!
kidz001967
Postat pe 26 Octombrie 2009 21:00
Buna fetelor,
Feriti-va de Indiana Pelin, are cabinet particular in Dr.Taberei. Daca ar fi sa-i dau o nota pe o scara de 1 la 10, nu i-as da nici 1 din "oficiu". Din cau za neglijentei ei, am pierdut primul meu copilas, pe care il asteptam cu multa dragoste si nerabdare. Va sfatuiesc din suflet, ca o femeie patita, sa nu ii dati ocazia sa va supravegheze in timpul sarcinii. Nu are rost sa intru in alte amanunte, in orice caz puiutii nostrii au prioritate si nu trebuie sa acceptam compromisuri. Aveti grija si urmati-va instinctele.
crisdrag2007
Postat pe 7 Februarie 2010 19:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
este constipat??? 0 De la: 25 Decembrie 2009 13:51
de la cat timp ati dat carnita la bebei 4 De la: ralucimp 27 Noiembrie 2009 21:53
DESPRE INDEMNIZATIA DE CRESTERE A COPILULUI 558 De la: crys_1976 25 Iunie 2015 11:17
DR. DRAGHICI GETA - BACAU 1 De la: Ambi84 20 Ianuarie 2012 10:19
Marar si patrunjel...?? 3 De la: felideni 10 Martie 2009 11:37
Setari Cookie-uri