Cresa la 1an si 9 luni?

ei, trebuia sa faca si ea ceva: copii nu are, la serviciu singura a zis ca se cam plictiseszte, cu ce sa isi incante si ea ziua, daca nu o baga nimeni in seama? eu una propun sa o ignoram de acum
pinicuta
Postat pe 4 Septembrie 2009 15:36
ti-am trimis un mesaj privat.imi spune ca nua a fost trimis catre pinicuta.verifici te rog?
alinakatt
Postat pe 4 Septembrie 2009 15:45
cresa asta....eu sunt tare stresata...am facut si noi analizele si delia ..dupa ce rezolvam cu totul v-a merge si delia la cresa.... nu stiu ce sa fac sa o las in prima zi 1 ora si sa ma duc sa o iau sau sa o las mai mult ?2-3 ore? am si eu niste cunostinte care imi tot spun sa o las din prima zi la program prelungit ...dar eu ma gandesc sa nu fie socul prea mare pt printesa.... cred ca o sa plang si eu pe la coltul cresei....deja ma gandesc cu groaza...ufff
deliarebecca
Postat pe 5 Septembrie 2009 22:11
stefy esti off topic lasa-neeeee din partea pinicutei majoritatea dintre noi am primit numai sfaturi bune....asa ca las-o moarta si nu mai face u atat pe desteapta si intelectuala cu noi...pe toate topicurice unde ai intrat numai scandal ai cautat....nu avem nevoie de asemenea specimene printre noi.... lasa-neeeeeee
deliarebecca
Postat pe 5 Septembrie 2009 22:15
pardon topicurile am vrust sa scriu...
deliarebecca
Postat pe 5 Septembrie 2009 22:16
Deliarebecca, noi maine facem pasul cel mare si, desi multi mi-au spus, ca si tie, sa-l las din prima zi la 8 ore nu o sa il las deoarece, eu,personal, cred ca pt copilul meu ar fi un soc prea mare sa stea atatea ore fara mine si fara familie. VIneri am fost cu dosarul si asistenta de acolo chiar mi-a spus daca am posibilitatea sa il duc progresiv, la inceput cateva ore apoi cand se cunosc , se imprietenesc, sa il las sa doarma acolo. Acum, fiecare are o parere, directoarea imi spunea sa il las direct la 8 ore...Cand am fost vineri era un baietel care plangea...am crezul ca mor... si cand l-a vazut pe sotul meu si baietelul nostru s-a dus direct la el si l-a prins de picior,,mama,mama'' si mi-au mai spus fetele multe cazuri insa nu cred ca are rost sa va povestesc pt ca fiecare copil e diferit si situatiile sunt sigura ca nu vor fi aceleasi si in cazul nostru...
Ce mai mi-au spus fetele si consider ca este ok.... sa il duc mai devreme de 15 sept. pt ca sunt mai putini si au mai mult timp sa se ocupe de acomodare lor caci din 15 vin mare majoritate si nici nu vreau sa ma gandesc ce o sa fie acolo
carla_dana_p
Postat pe 6 Septembrie 2009 11:55
Ati facut ceva pentru intarirea imunitatii inainte de cresa?
carla_dana_p
Postat pe 6 Septembrie 2009 12:02
buna carla...eu i-am comandat deliei pt imunizare siropelul de la 4 ever...este 116 ron dar merita din cate am auzit...sa vedem acum si noi....si vreau sa ii mai fac si vaccinul optional impotriva varicelei....voi l-ati facut?
deliarebecca
Postat pe 6 Septembrie 2009 13:37
buna ziua fetelor!!!si eu i-am dat septilin cam de vreo luna cite 1,5 o data pe zi inainte de gradi.Cind i-am facut cura asta cam din febroarie pina prin aprilie nu am avut nici o raceala.A fost ok si am trecut cu bine sezonul rece.Mie mi la recomandat doctorita imediat dupa ce am avut un episod urit in dec.2008 cu o raceala care nu ii mai trecea si mi-a zis sa fac aceasi cura cu ea si inainte de gradi macar cu o luna.
alinakatt
Postat pe 6 Septembrie 2009 13:46
si mie mi-a zis educatoarea sa o las din prima zi direct 8 ore dar nu ma lasa sufletul sa ne zici cum a fost prima zi.
Carla, miine e ziua cea mare!!!!cine e mai emotionata tu sau bebele? O sa fie bine ai sa vezi.....vorbesc eu care si eu imi fac tot felul de scenarii:)o sa fie bine tentru totii
alinakatt
Postat pe 6 Septembrie 2009 13:49
Ma inscriu si eu in clubul mamicilor procupate de prima zi / primele zile la cresa. Si noi o sa incepem saptamana viitoare, si avem mari emotii de cum o sa se adapteze Eugen. E un mamaos, si nu prea doarme fara mine. El inca adoarme in brate. Si de manacat iar este o problema ca ese obijnuit sa se mai si joace in timp ce mananca.. in fine eu stau de capul lui, il las sa mai ia si el cu manuta, acum incepem sa invatam si cu lingurita, si nu stiu daca la cresa o sa stea educatoarea de capul lui.
O alta grija pe care o am este cu mersul.. pt el merge de manuta si face si cativa pasi singur, insa de-a busilea nu a mers niciodata si daca nu are nimic pe langa el sa se tina nu poate sa se ridice singurel si imi este teama sa nu isi stopeze evolutia pt ca acolo nu stiu daca o sa aiba timp sa il plimbe de manuta sau daca o sa fie mereu cineva langa el sa il ajute sa se ridice, etc.
Poate am si eu pretentii exagerate...
corina_dragoi
Postat pe 6 Septembrie 2009 16:43
Corina, cati ani (luni)are copilul tau? SI la ce cresa mergeti,adica privata sau de stat? Te intreb pt ca copilasul meu are 1,8 luni si este aproape cel mai mic din grupa lui si mai are si pampers , nu mi-a spus in fata ca asta este o problema insa mi-a zsi ca treb sa invete la olita ca sunt multi iar ingrijitoare putine.
In rest, ca si voi, mamos, pretentios la mancare. Gata, mai multe va scriu maine cand ne intoarcem de la cresa ca incep sa va povestesc toate scenariile(apropo de ce spunea Alina) la care ma gandesc... si chiar nu este de dorit. Of, chiar sunt atat de prapastioasa... iar copilul atat de intelegator si nerabdator sa mearga la ,, chesa''...
carla_dana_p
Postat pe 6 Septembrie 2009 23:19
corina, tu pretentii exagerate nu ai, adica ai vrea sa se ocupe cineva de copilul tau, asa cum e si normal, dar asta depinde de cresa, cati copii sunt, ce varste au, cat personal au. oricum din ce spui tu mie mi se pare cam devreme pt cresa, e clar ca trebuie sa fie cineva tot timpul langa el, daca nu neaparat sa-l stimuleze macar sa aiba grija sa nu se loveasca. nu stiu ce beneficii poate avea cresa pt el.





















kidz_2629
Postat pe 7 Septembrie 2009 00:12
La cresa, parintii pot duce copiii de la 6 luni! ...in teorie...deci copiii care depind 100% de ingrijitor si care necesita atentie si ingrijire tot timpul. Si d-nele mi-au confirmat astazi ca, din experienta lor, cu cat sunt mai mici cu atat se acomodeaza mai repede.Nicholas este cel mai mic de acolo ... astazi l-am dus, a intrat nerabdator sa se joace cu copiii...am niste emotii... era un copil care plangea (acelasi de vineri) si eu l-am invatat pe Nicholas acasa s ii spuna baietelului sa nu mai planga ca vine mama lui dupa el ... si asta a facut ...nu mi-a venit sa cred, la cat ii erra de frica de el vineri cand l-a vazut plangand, acum s-a dus l el si i-a zis,,mami ucu'' dine epede, ca mami e la lucru si vine repede.Am plecat fara sa ma vada, se juca cu o masinuta... acum vad eu ce o fi cand ma duc dupa el... mai o ora.
carla_dana_p
Postat pe 7 Septembrie 2009 10:25
Eugen are 13 luni.. aproape 14, este mic insa cu siguranta nu cel mai mic, pt ca intra in grupa mijlocie. Aici copii merg la cresa de la 4 luni la 3 ani si sunt impartiti pe grupe. Este o cresa privata, dar asta nu schimba mai nimic pt ca nu sunt diferente majore si chiar de multe ori cele de stat sunt mult mai bune. Oricum legea este la fel pt toata lumea, nu mai mult de 5 copii la o educatoare si nu mai mult de 25 de copii intr-o grupa, fiecare grupa are 5 educatoare, deci in teorie ar trebui sa fie bine. Conditiile, in general, sunt mai bune ca in romania insa grijile unei mame sunt aceleasi.
Azi avem prima intalnire la cresa, ca sa ne cunoastem si sa le dau toate detaliile despre copil (ce mananca, cand doarme, etc) si cred ca de sapt vitoare o sa incepem procesul de acomodare care o sa dureze cam 3 saptamani.
Carla sunt tare curioasa sa ne spui cum a fost. Sper ca totul a decurs bine. Va pup si multumesc pt incurajari.
corina_dragoi
Postat pe 7 Septembrie 2009 15:00
buna....carla ne spui si noua cum a fost prima zi la cresa pt bb tau?a plans dupa tine cand a realizat ca nu mai esti in sala?ufff.......am emotii pt printesica mea....e tare mamoasa,nici la toaleta nu pot merge fara ea...si afara cand mergem la copii se joaca ce se joaca si se uita dupa mine...sa nu cumva sa fiu departe de ea....
deliarebecca
Postat pe 7 Septembrie 2009 15:28
Cand am mers sa il iau plangea de mama focului, era in brate la una din ingrijitoare ,ceilalti copii toti erau la masa.Cum m-a vazut mi-s si spus ,,mami ,casa Nico'' sa mergem acasa ...insa asistenta mi-a spus ca s-a jucat frumos cu copiii si ca doar atunci a inceput sa planga deoarece a vazut o mamica care isi lua copilul acasa...bineinteles ca nu am crezut-o , i-am si spus ca eu vreau sa stiu exact ce face nu sa se gandeasca la faptul ca sunt eu mai linistita daca imi spune ca nu a plans. Mai apoi am realizat ca nu avea ochii rosii si umflati, cum ii are cand plange mult. Nu a mancat decat niste paine cu unt f. putin si cativa biscuiti ,ceea ce este o mare problema pt noi , alaturi de dormit... nu stiu cum o sa se acomodeze cu masa si cu somnul....
Cand am plecat, dupa ce s-a calmat, cand sa iesim pe poarta....el vrea inapoi, sa manance cu copiii... nu mi-a venit sa cred. Si acum seara a spus ca maine mai vrea sa mearga la cresa dar apoi s- mai gandit si a spus... ca mai bine ,,doame Nico'' ca ,,Nico bebe'' adica ca mai bine doarme ca el e mic, e bebe.
carla_dana_p
Postat pe 7 Septembrie 2009 22:26
Ca parti bune dupa prima zi: desi era obosit nu a vrut in brate, tot drumul a mers singur si imi tot zicea ca el e mare(cred ca asa le-a spus la cresa)
Ca parti rele, sa spun asa:1.mi-a spus ca Denis l-a tras de par (mai si minte el dar acum tind sa cred ca asa s-a intamplat si sunt constienta ca ei se mai incaiera insa ingrijitoarele nu mi-au spus nimic)
2.Nu stiu dca este de rau sau de bine , mi-a spus , citez,, copiii che, nevanti,, adica faptul ca copiii sunt enervanti... si nu cred ca asta a auzit+o la colegii lui de grupa.
ALtfel, era curat( nici nu avea cu ce sa se murdareasca daca nu a mancat), pampers-ul schimbat, mi-au spus ca l-au pus pe olita dar nu a facut...fapt confirmat si de el ...
Nu stiu ce ne facem cu copiii astia atat de mamosi ,serios, deja la12 era obosit si nu se mai putea comunica cu el... el o tinea pe a lui...c o vrea pe mami.Nu stiu cam il vor culca acolo ,in conditiile in care nu vrea sa mearga la culcare nici cu tati. Sugestii?
carla_dana_p
Postat pe 7 Septembrie 2009 22:36
Corina, nu traiesti in RO,asa-i? Of , ce bine ar fi sa fie asa cum spui tu... ideal! Insa...
carla_dana_p
Postat pe 7 Septembrie 2009 22:39
neatza...deci una peste alta a fost ok prima zi... cate ore l-ai lasat? incep sa prind si eu curaj cand vad ca ai vostri pitici sau acomodat cat de cat si nu au facut urat in prima zi... eu sper ca sa nu faca crize de plans pe acolo... eu am incercat sa ii explic ca mami v-a trebui sa se duca la servici si bb delia trebuie sa stea cuminte la cresa pana vine mami si o ia, sa se joace cu copii.... sa vedem acum... poooopicei...
deliarebecca
Postat pe 8 Septembrie 2009 09:36
a si inca o chestie... spune-mi si mie te rog ce anume i-ai cumparat pt cresa inafara de rucsacel, pijamalute, incaltari de interior ( eu i-am luat 2 perechi), prosopele,sapunel, un pachet mic de pampers, servetele umede...mai trebuie ceva anume sa ii duc sa aiba acolo?
deliarebecca
Postat pe 8 Septembrie 2009 09:40
Conteaza f mult sa inteleaga cu adevarat ca vii dupa el/ea, si de asta se convinge in timp vazand ca mereu vii sa o/il iei de la cresa, ca nu il lasi acolo.Astazi am plecat bucurosi dar am gresit eu(aviz mamicilor) ca dupa ce l-am schimbat a si fugit la copii in camera de joaca si eu l-am lasat, mi-am strans hainele de strada si cand sa plec...incepuse.. mama,mama...si apoi plansete... Nu trebuia sa il las sa pleca, trebuia sa vb prima data cu el si s il asigur ca vin sa il iau acasa...Si am venit nervoasa acasa , nervi care aveam de gand sa ii folosesc constructiv , un tortulet, o prji ceva acolo, de calcat,spalat, orice numai sa imimai iau gandul de la el.... si ,surpriza...sarbatoare si.... nu avem apa....
carla_dana_p
Postat pe 8 Septembrie 2009 09:48
Stai ca chiar am lista post-it pe laptop...haine de schimb :sosete bluze,pantaloni
cana de plastic
prosop
sapun
hartie igienica (dar nu am dus pt ca el nu foloseste) dar, pana la urma o sa duc...,,asa se cere''
servetele de masa ,un bidon apa plata 5 l dar eu am dus Dorna la 2 l... asta bea el si am rugat-o sa nu ii dea alta apa pentru ca unele au fluor si el ia deja supliment de f.
carla_dana_p
Postat pe 8 Septembrie 2009 09:58
dragul de el cum a stiut el sa-ti povesteasca cu cuvintele lui cum a fost la cresa.Ai sa vezi o sa se obisnueasca el.Daca a vrut sa se intoarca inapoi sa pape cu copii eu zic ca e un semn bun.Nu a fost chiar asa de rau.O sa fie bine
Delia tu de cind o duci pe micuta?noi de luni acum in 15 incepem cresa.
Si mia mi-a zis la fel ca la Carla sa-i aduc de acasa, pijamalute cu numele ei scris, incaltari de schimb, hirtie, etc. In afar de ce a adus Carla mie mi-a mai cerut si farfurie adinca si plata de inox.
Doamne ce groaza imi este de ziua de luni.Tot imi fac curaj singura.
O sa fie bine.Ei sunt mai curajosi decit noi
alinakatt
Postat pe 8 Septembrie 2009 14:42
buna alina... si eu tot de pe 15 trebuia dar mai amanam putin pana pe 24.... si noua ne-au cerut o gramada... pe langa ce am enumerat mai sus: maieuri, tricouri, sosetele, prosopele de bucatarie, prosopele pt fata si manute, hartie igienica, role de bucatarie , apa plata, bavetele, olita... ca eram tare nedumerita ce anume trebuie.. si am sunat-o pe directoarea cresei si mi-a spus tot ce are nevoie acolo, si am sa-i mai duc eu canita ei din care bea apita si suculetul ca nu bea din altceva...tacamuri si alte dastea au spus ca nu este nevoie ca au ei de inox si le fierb zilnic...cam astea sunt.. sa vedem cum v-a fi pt noi...
deliarebecca
Postat pe 8 Septembrie 2009 19:54
Si pt noi a fost azi prima zi de cresa... ce sa zic "putin" diferita de ceea ce ai descris tu draga carla. Noi am stat azi impreuna o ora la cresa, impreuna cu ceilalti copii si celelalte mamici. Asa este sistemul aici. Se practica o perioada de adaptare intre 2 saptamani si o luna depinde de copil, de cat de repede se adapteaza.
Lui Eugen i-au placut mult jucariile cele noi :), copii si in general mediul, problema a aparut insa la educatoare pe care nu a vrut nici sa le vada, drmite sa puna mana pe el. Cum vedea una ca se apropie incepea sa urle ca din gura de sarpe si "fugea" la mine. Sa vedem cu va fii maine... dar cel mai ingrijorata sunt pt joi cand il voi lasa singur jumatate de ora.

Noi locuim in Italia si aici conditile si regulile (se pune foarte mare accent pe integrarea copilului) sunt un pic, sau un pic mai mult diferite, insa cum am mai spus preocupariile unei mame sunt aceleasi... poate ceva mai putine, pt ca nu imi fac griji ca nu se va integra, nu imi fac griji ca nu e curat, nu imi fac griji ca va manca prost.
corina_dragoi
Postat pe 8 Septembrie 2009 22:21
Am si eu o mare curiozitate.. tota lista aia de lucruri care trebuiesc duse la cresa, au fost cerute de o cresa de stat sau de una privata?
Pt ca, daca este vorba de o cresa privata, mi se pare inadmisibil ca dupa ce parintii le dau o caruta de bani (daca am informatii corecte, cresa/gradinita privata in romania costa in jur de 300 - 400 de uro pe luna) sa mai aiba pretentia sa le duci apa plata, hartie igienica, prosoape etc. Inteleg, ca trebuie un schimb complet in cazul in care se murdareste si un biberon sau suzeta personala... dar nu mai mult.
corina_dragoi
Postat pe 8 Septembrie 2009 22:27
nu, Corina la cresa de stat.Cel putin acolo am dat-o eu, ma gindesc ca la cele private nu cer tot ce a fost enumerat mai sus.
Pai si daca stai 2 ore cu el nu ii face mai rau?intreb si eu.Ca poate Eugen o sa se gindeasca ca doar a fost in vizita si cind pleci tu trebuie sa plece si el
Noua ne-a cerut pampers nu olita.Cred ca trebuie sa o intreb si eu pe educatoare daca sa-i aduc si olita.Eu de mult nu ii mai pun pampersca face la olita.La asta nu m-am gindit.Adevarul ca, cu toate pregatirile inainte de cresa tot am impresia ca trebuie sa fac 1000 lucruri si sa pun mii de intrebari.
alinakatt
Postat pe 9 Septembrie 2009 14:47
si eu am crezut ca ii poate face rau, insa aici este un sistem foarte bine organizat si care se pare ca ii ajuta pe copii sa se integreze mult mai usor fara sa perceapa cresa/gradinita ca pe o trauma, o rupere.
Sistemul functioneaza cam asa: in primele 2 zile mergem impreuna si stam o ora, ca sa cunoasca ambientul, copii, educatoarele, etc... si in practica este o vizita la cresa, siasa trebuie perceputa de copil, practic rostul acestor 2 zile este familiarizarea cu mediul; a 3-a zi meregm impreuna si stau cu el 30 de min dupa care il las singur alte 30 - scopul este de a intelege ca mama pleaca dar se intoarce dupa el.. repede, pe urma va sta singur 1 ora, pe urma 1 ora jumate, si asa trece prima saptamana, pe urma va manca acolo la pranz urmand sa doarma acasa pentru vreo 2-3 zile, iar in final va sta singur de la 10 la 15 cu mancat si dormit acolo si cand se trezeste vine mama si il ia. Practic cam asta presupune sistemul.
Este lung dar, cred ca integrarea facuta gradual ete mai putin traumatizanta pt copil. Cel putin asa mi se pare mie.

corina_dragoi
Postat pe 9 Septembrie 2009 16:40
azi a fost cea dea doua zi si a fost deja mai bine :)
azi Eugen aacceptat si educatoarele si nu a plans deloc iar pe mine practic m-a ignorat. Doar cand a obosit a venit la mine si m-a luat de mana si m-a dus la usa
Maine o sa fie ceva mai dificil insa, pt ca va trebui sa ramana singur 30 de minute.
corina_dragoi
Postat pe 9 Septembrie 2009 16:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
BRAILENCE ???? PE AICI??? 49 De la: office_salinasusesi_ro 21 Aprilie 2010 08:20
col scurt 8 De la: corina_dragoi 18 Noiembrie 2009 19:39
Vand hainute si incaltaminte pt bebelusi si copii intre 0-7 ani 1 De la: Superbebe_hainute 2 Ianuarie 2010 22:23
Infectie urinara la copil de 1an si 9 luni cu B.Proteus 8 De la: AdinaB 26 Ianuarie 2010 14:53
caut bona serioasa cu experienta 7 De la: moniq_ 24 Iunie 2010 10:18
Setari Cookie-uri