Cresa la 1an si 9 luni?

da, se acomodeaza, sunt niste scumpi!
pinicuta
Postat pe 10 Septembrie 2009 10:48
Buna dragi mamici. In primul rand tin sa va multumesc la toate pt mesajele referitoare la cresa. Andrei al meu incepe de luni, 14 sept la Titan II. Am emotii imense. Trebuia sa incepem de la 1 sept dar a avut o infectie in gatulet si a trebuit sa ramana acasa. Sper sa se acomodeze. Va voi tine la curent cu felul in care vor decurge lucrurile. El este usor adaptabil dar are abia 1 an si 4 luni. Sper sa fie bine.
Va pup si ne "auzim" in continuare pe forum.

Mamica de Andrei
cata_riza
Postat pe 10 Septembrie 2009 12:50
Azi-dimineata , era incantat sa mearga la cresa, insa nu mai accepta si parte cu...mami pleaca la lucru...
Pe deasupra , vazand ca este incantat si vrea sa mearga, am zabovit 5 sec in usa...atat i-a trebuit, numai ce m-a zarit si a inceput taraboiul , dar l-au luat cu masa si cand am plecat nu mai plangea , doar mai striga. ,,mami din'' adica sa vin la el...of si numai ce crezusem ca s-a acomodat cat de cat.
Astazi i-am promis ca o las pe buni sa ii cumpere bomboana daca nu plange la cresa... si pt ca mi-au spus d-nele ca a plans dor putin ...mi-m calcat pe suflet si i-am cumparat chiar eu...cu mana mea ...nenorocitele alea de bomboane pe bat (cu care l-a obisnuit soacra-mea). De atunci spune tuturor ca nico nu plange si primeste bomboana...din rau in mai rau, asta imi lipseste acum sa-l imbuib cu tot felul de prostii pe bat...I-am promis acum ca daca e cuminte ii cumpar barni, ou kinder ,il duc nla masinute.. nu tine nimic...el vrea,, boana'' bomboana.
carla_dana_p
Postat pe 10 Septembrie 2009 22:15
Om vedea ce o fi maine, sper sa mergem din bine in mai bine. Fetelor , care aveti mai multa experienta... va asteptam sa interveniti...
Corina , si eu mergeam cu el la cresa inainte de a incepe si se juca cu copiii,totul era ok...cand se vede el singur acolo, fara tine atunci incep problemele, sau nu,bineinteles, fie care copil reactioneaza in felul lui. Doamne Ajuta sa se acomodeze usor! Valabil pt toti copilasii.
carla_dana_p
Postat pe 10 Septembrie 2009 22:19
Noi astazi am avut cea de-a doua zi cand l-am lasat singurel. Ieri a fost o adevarata tragedie, a trebuit sa stea 30 de min singur (fara mama) si a plans tot timpul, a facut adevarate crize de isterie.. un plans violent si f. puternic care uneori este dificil de calmat chiar si de catre mine, deci educatoarele nu au avut nici o sansa.
Astazi insa, a stat o ora singur, din care a plans doar 10 minute, dupa care educatoarele, in urma sfatului meu, au inceput sa-i cante, si din fericire (si intamplare) i-au cantat exact cantecelul cu care il adorm eu mereu si pe care el il cunoaste foarte bine :) si asa a reusit sa se linisteasca. Pe urma a mai plans putin si s-a linisti cand si-a gasit carutul (erau afara in curte, unde sunt si caruturile parcate) si s-a suit in el si a stat acolo cumite pana am venit eu sa-l iau .. dragul de el, se simtea mai protejat in carut.
Sa vedem cu va decurge ziua de luni cand trebuie sa stea 1 ora jumate singurel.
corina_dragoi
Postat pe 11 Septembrie 2009 15:03
Am inceput si noi de luni cresa...Ce sa zic a fost socata pentru prima data cind sa vazut acolo cu atitia copii.Nu a plins deloc in prima zi.De mincat nu a vrut ca a zis ``nu vleau iach``si nici sa doarma nu a vrut.A stat cuminte in patut fara sa faca galagie sau sa plinga pina am ajuns eu sa o iau pe 3.30.Pe drum imi povestea ca e ``fumos la gladi si ca joaca acoua``
A doua zi insa...... cind a dat cu ochii de ceilalti care plingeau de mama focului taraboi mare a inceput.Erau citva copii pe coridor suspendati de giturile mamelor si cind ia vazut a inceput si ea.Nu mai stiam cum sa o calmez sa o bag mai repede inauntru in sala de joaca.A venit o educatoare afara si a luat-o de mina si a dus-o usurel inauntru si a calmat-o.
Atunci m-am gindit eu ca ar fi mai bine sa o duc mai repede ca sa nu vina prea multi copii care sa plinga sa ajungem printre primii.A si mincat la prinz ``tot tot``si a si dormitin patutul ei mic de pitic de culoare ``fofu``rosu
Ieri am dus-o sa fie pe la 8 acolo si culmea nu a mai plins dupa mine.A avut o tentativa dar sa dus cu educatoarele si au vrajit-o repede , a mincat, a dormit si cind am venit sa o iau mi-a zis ca ``nu vlea asasa, vleau gladi``

Azi sa smiorcait un pic dar a trecut repede momentul.
Pot sa cred ca o sa fie bine ca o sa se acomodeze repede.E mai greu cu trezitul.
Carla incearca sa il duci si tu mai devreme pina nu se umple de copii ca poate asa nu se mai sperie sau plinge.La mine a functionat varianta asta.La fel si a mea imi zice ``mami nu lucu tai ici``dar dupa renunta.Unicele promisiuni inainte de a o lasa sunt ca vin inapoi repede si ca dupa o sa mergem in parc binenteles daca esti cuminte.Asta pe moment ca acum tine varianta asta dupa trebuie sa inventez ceva din nou.
In rest despre cresa pot zice ca e ok. Cel putin pe ea am vazut-o curata fara ochii umflati de plins si chiar imi povesteste ce a facut acolo si sa lipit deja de una dintre educatoare.La plecare ii da pusi si tot zice ``ceau mine``ceau ne vedem miine.
Mi-a mai trecut si mie paranoile pe care le aveam si sunt mult mai linistita.Acomodare tuturor cit mai repede
alinakatt
Postat pe 17 Septembrie 2009 14:17
buna,si eu am un baietel de aproape 4 ani si am inceput de luni gradi.prima zi a plans toata ziua,a doua zi mai putin iar azi a plans numai cand l-am inbracat sa-l duc,in concluzie se obisnuieste cu timpul si stie ca acolo ramane pana vine mami sa-l ia acasa cu bebe[ca mai am un bebe de 1 an si doua luni]acomodare usoara la toti copiii!
silviatatu
Postat pe 17 Septembrie 2009 14:31
pe mine ma impresionat mai mult mamele.Si eu eram cu inima strinsa dar m-am abtinut si am incercat sa zimbesc.Cred ca nu eram prea convingatoare ....dar am ramas muta cind am vazut copil spinzurat de gitul mamei si plingea cot la cot cu mama!!!Saracutul era debusolat complet
alinakatt
Postat pe 17 Septembrie 2009 14:46
pai macar in prezenta lui sa nu plangi,atunci saracutul e dezorientat!eu i-am povestit de gradi de cateva luni,ce loc minunat e,cu multe jucarii,multi copii,e mai greu inceputul chiar si pt noi mamele,nu?dar pt ei!
silviatatu
Postat pe 17 Septembrie 2009 14:50
de plins nu am plins, asta mai imi trebuia sa fac ca atunci chiar ca era era o tragedie.Si ea stie de gradi de ceva luni bune si chiar zice intruna ca are patuturi mici ca in alba ca zapada.Si chiar ma impresionat la ea ca sta cuminte in patut si nu plinge dupa ce se trezeste pina vin eu sa o iau.Cum ziceam si mai sus ieri nu a vrut sa plece.E mai greu dimineata cind venim ca daca sunt copii care pling incepe si ea.Am intrebat-o de ce plige si mia zis ca sunt copii rai care pling acolo.Probabil vazind-ui pe cei ce pling se sperie si incepe si ea.De aceea am zis ca o sa o duc mai devreme dimineata ca sa nu fie prea multi.cel putin o perioada pina se acomodeaza cu toate.Am sa pun niste poze facute la gradi miine.
alinakatt
Postat pe 17 Septembrie 2009 14:58
mi-am gasit fetita muscata rau de mina ieri cind am luat-o de la cresa mi-a zis ca un copil rau a muscat-o...Tare ma gindesc sa nu repete si ea acum acest gest musca-nd alti copii.Educatoarele mi-au zis ca e adevarat ca este vorba de un copil foarte rau care chiar nu stiu nici ele cum sa-l calmeze Saraca azi imi zicea ca nu vrea sa mearga ca o musca copii
alinakatt
Postat pe 22 Septembrie 2009 09:45
Tocmai cand eram in al 9-lea cer ca s-a acomodat la cresa, l-am lasat chiar sa si doarma acolo si a fost ok... luni seara a facut febra... gatul rosu ...sumetrolim...pana luni stam acasa , chiar daca i-a trecut ca sa nu existe nici o posibilitate sa ii imbolnavim si pe ceilalti copilasi. Desi am vazut multe mame care isi aduc copiii tusind la cresa, de luni am sa vb cu asistenta sa fie mai atenta cand primeste copiii . Am obs ca functioneaza ,, sistemul'' : ,, ii aduc chiar daca sunt bolnavi sau netratati deoarece nu au cu cine sa ii lase''... La voi cum este , se uita asistenta la copii cand ii aduceti?
carla_dana_p
Postat pe 23 Septembrie 2009 16:03
Mame plangand nu am vazut dar am vazut alt gen de specimene care isi bruscheaza copiii sau ii repezesc sa nu planga... si se mira dace copilul tremura la orice cuvant ii spun ingrijitoarele...Iar de muscat nu a fost muscat insa a venit zgariat pe gat... dar mai este timp...
carla_dana_p
Postat pe 23 Septembrie 2009 16:08
la noi la gradi nu primeste copii bomnavi. adica daca ii vede ca le e rau si mai si atiu ca sunt sub tratament, sau daca fac febra suna parintii sa ii ia acasa. si de dimineatza nu ii primesc daca e rau (daca doar le curge nasul apos nu-i bai. acu nu poate nici sa ii refuze pentru orice chestie cat deminora. dar daca e ceva susceptibil de a-i imbolnavi si pe altii, atunci nu, nu ii primeste.
pinicuta
Postat pe 23 Septembrie 2009 19:48
buna seara fetelor.... am si eu emotii maine este prima zi a DELIEI la cresa.... ma gandesc cu groaza de cum o sa reactioneze... azi trebuia sa fie prima zi dar ,dak am fost plektti am amanat pana maine ca acum cateva ore am ajuns si noi akasa... i-am pregatit deja saculetul cu cele trebuincioase si maine este ziua cea mare... va povestim maine seara.Pooopicei dulci! somnik pufos!
deliarebecca
Postat pe 23 Septembrie 2009 21:04
Delia succes!!!ca ai nevoie din plin...sa fi tare.A mea sa obisnuit deja, azi mi-a zis VALEA ASASA!!!asta numai dupa o saptamina jumate.semn bun din partea ei A fost mai greu a doua zi dupa ce a fost muscata de acel copil rau cum zice ea, dar ia trecut.
Carla si eu am trecut printr-o ``specie de viroza`` cu ea.Ce ma speriat pe mine intr-o dimneata a fost ca am trezit-o din somn era calda, dar de la somn ca orice om care doarme nu ca ar avea febra iar cind i-am zis ca plecam la gradi sa infierbintat brusc.Febra aproape 38.5, atunci i-am zis ca mergem la doctor si daca ea imi zice sa stam acasa nu mai mergem la gradi.Cind am ajuns la doctor nu mai avea febra, a vazut-o mi-a zis doctorita ca e ok. Nu se aude nimic la plamini, nu tuseste,doar ca are un pic gitul iritat de la plins probabil.Asa ca am dus-o la gradi si nici educatoarele nu mi-au zis sa fi avut ceva pe ziua aia.Asta se intimplase imediat dupa ce o muscase.
Si da este asa cum ziceai si tu Carla, copii sunt dusi la gradi chiar daca tusesc sau mai rau....
Eu sper sa nu ne incaltam cu ceva asa de curind.Asa preventiv inainte de intrarea in colectiv i-am dat de aproape 2 luni septilin ca sa o imunizez un pic dar si asa nu sunt prea convinsa ca nu o sa-mi raceasca.
alinakatt
Postat pe 24 Septembrie 2009 13:33
buna fetelor... sa va spun cum a decurs prima zi la cresa a DELIEI.... am ajuns la cresa pe la 8 fara..ne-am schimbat in hainutele pt interior..delia foarte incantata de copii,de jukrii nu prea isi dadea ea seama ce urmeaza sa i se intample... am mers in sala unde trebuia sa stea cu copiii ... a fugit direct intre copii , cat timp eu am stat de vb cu doamnele. Nici nu a observat cand am plekt...pe la 10 hai sa sun sa vad ce face printesa,doamnele mi-au spus ca a plans la cca 15 min dupa ce am plekt eu cand si-a adus aminte de mami si a dat cateva ture de sala mami mami si s-a pus pe plans,a vrut sa deschida usa sa iasa... dar s-a potolit... si mi-au spus sa o las pana la 12 ca se joak cu copilasii...la pranz in prima zi nu a vrut sa manance isi facea singura sila si nu au fortat-o sa nu verse.La 12:10 cand m-am dus dupa ea ce s-a pus pe urlat cand m-a vazut...nu va pot spune...am dus-o acasa in brate nu a vrut sa mearga pe jos in masina la fel nu a vrut sa stea jos pe scaun ci la mine in brate...azi dimineata cand am lasat-o la fel a plans de am plecat si eu plangand de acolo....sa vad ca trebuie sa merg dupa ea ce a facut azi... va pooopicesc si va doresc o zi cat mai placuta!!!
deliarebecca
Postat pe 25 Septembrie 2009 11:18
Delia fi tare!!! Fa tot posibilul de cind o trezesti si pina ajungi sa o lasi la gradi sa fi vesela sa cinti cintecele cu ea pe drum sa o antrenezi in intrebari despre cum sa jucat cu copii multe multe altele,vezi tu ce o incinta cel mai mult...Asa ii distragi atentia iar pe cind trebuie sa o imbraci arata-i tot felul de lucruri ce le au pe pereti lipite(pitici, iepurasi asa e la noi cel putin)si spune-i ca toti o asteapta la joaca.Daca si la tine este problema ca copii sunt rai, asa ii numeste fetita mea pe cei ce pling,spune-i ca ea este cuminte si ca nu trebuie sa faca ca si ei ca se face urita daca plinge. Eu chiar i-am facut si o poza intr-o dimineata sa-i arat ce urita e cind plinge.O am pe site. Ideea ca ar putea sa fie urita nu o prea incinta pe a mea si atunci mai cu una mai cu alta se lasa ``prostita``daca pot zice asa.De la masina pina la intrarea in gradinita daca vad copii ce se indreapta spre intrare ii spun sa mergem repede sa-i intrecem si incepe sa rida si fuge...se intoarce catre ei si le face ``ciud ciuda``ca ajuns prima.Asa am reusit eu sa o obisnuiesc.Ii place la gradi dar nu vrea sa se trezeasca dimineata si atunci incep eu prin casa sa fac ca si Baloo,Mogli, Baghera si toate personajele care ii plac pina se lasa dusa din pat. Ce mai la mine acasa e ojungla dimineata
Nu plinge ca o sa te vada suparata si atunci sufera si ea, o sa fie bine
alinakatt
Postat pe 25 Septembrie 2009 13:23
eu zic sa o lasi sa planga daca asta simte. macar se descarca, se exteriorizeaza. daca nici sa plagi nu ai voie can diti vine, atunci ce?
pinicuta
Postat pe 26 Septembrie 2009 21:28
despre copila ziceam, las-o sa planga daca vrea (nu despre mamica )
pinicuta
Postat pe 27 Septembrie 2009 14:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mamici din Slobozia 2 De la: kidz000609 13 Aprilie 2009 16:01
MAMICI DIN BRAILA 1 De la: kidz001637 2 August 2009 07:19
Cadou de la stat: Fiecare copil va primi 500 euro la nastere 9 De la: adryaana 31 Octombrie 2009 16:06
Afte sau pete albicioase in gurita lui bebe 28 De la: aly_fab 28 Iunie 2015 20:07
scurgeri .................albe-transparente............ 4 De la: pinicuta 17 August 2009 18:10
Setari Cookie-uri