Mamici din orasul Constanta

Dupa cum povestesti.....sarcina ideala, nasterea ideala!!!
kmi_22
Postat pe 14 Octombrie 2008 16:37
buna mamicilor,
stiti cumva un salon in C-ta unde se fac electrostimulari sau daca a facut cineva asa ceva si sunt bune mai ales pentru burta de dupa nastere.
Va multumesc
cotosm
Postat pe 15 Octombrie 2008 15:17
Da. Am fost o norocoasa. Am mai citit articole despre duphaston . O fi fost de vina?
La inceputul sarcinii , mi s-a spus ca am uterul fibrozat, impietrit si ca sarcina e impinsa intr-un coltisor si nu o voi putea duce pana la capat.Am zis ca eu imi doresc atat de mult copilul incat voi face tot posibilul sa duc sarcina la bun sfarsit si ca simt ca o sa fie bine. Mi s-a recomandat duphaston pana la 20 sapt. Dupa o luna m-am prezentat din nou la consultatie si la ecograf. Doctora plange cand imi facea ecografia. Spunea ca atata vointa nu a mai vazut de a veni pe lume. Uterul s-a refacut miraculos. Nu mai era urma de fibroza si totul a decurs bine. Nu am avut greturi, dureri sau ameteli. Am lucrat pana aproape sa nasc. Am nascut usor si apoi a fost foarte cuminte. Manca, dormea si facea in pampers. Nici nu i-am auzit gura.
Toti imi spuneau ca asa copil tot sa faci.
Acum are 2 ani si o luna. Stie sa numere pana la 12, stie culorile, le recunoaste. Stie multe litere din alfabet pt ca i-am tot cumparat jocuri care sa-l stimuleze. I-am asociat litera cu un cuvant care reprezinta ceea placut lui. (B- banana, T- tata etc)
Mananca bine, e sociabil.
Sunt tare mandra.
smileyele
Postat pe 15 Octombrie 2008 15:21
Nu stiu nici un salon de genul.
Eu nu am putut sa dau nici un kg jos pana nu am terminat cu alaptatul. Dupa 8 luni de la nastere am inceput sa dau cate 1 kg in fiecare luna. Am fost si la sala si nimic. Am luat vreo 27 kg in sarcina. De la 47 la 74 kg ultima cantarire iar cand am nascut , 3100 kg a avut copilul si restul a avut placenta si lichidul pana la 10 kg. am plecat acasa dupa ce am nascut cu 64 kg. Dupa 8 luni de alaptat in care nu am dat nici macar 500 de gr jos, am slabit normal, natural si acum am 53 kg.
Am purtat o burtiera mai stransa si atat.
Cred ca daca te alimentezi normal si cat mai sanatos, slabesti de la sine. Alaptatul ajuta pt ca laptele preia din depozitele facute in timpul sarcinii tot: lipide, proteine...
Chiar inafara de ceaiul de colici 50ml pe zi nu i-am dat nimic altceva. exclusiv san si avea tot timpul 1 kg peste greutatea normala in fiecare luna si nu era pufos de gras si nici slabut.
smileyele
Postat pe 15 Octombrie 2008 15:29
electrostimulari se fac la flamanda la salonul siluette,e si sal;a de fittnes acolo.eu fac acolo impachetari si sunt super
mihaela_dardac
Postat pe 15 Octombrie 2008 21:27
Buna mamicilor din Constanta, eu sunt o viitoare mamica, am un bebik de 10 sapt, si vroiam sa va intreb daca si voi ati fost la fel de panicoase, mie imi e teama sa nu pateasca bebika ceva, mi-l doresc asa de mult, incat as face orice sa fie el bine, ma gandesc cu groaza ca va trebui sa fac triplu test, ma rog sa fie bine, voi cum ati trecut peste aceste emotii ?
iasmina_kidz
Postat pe 17 Octombrie 2008 19:31
Buna seara, cemai fac mamele? am si o intrebare..sau mai multe...numai am mult si o sa vina pe lume bebele meu scump, am 37sapt, si sunt curioasa sa stiu ca cam cat mai coste o cezariana, o anestezie.chestii de astea E posibil sa fac si eu cezariana... Va multumesc!
elena_26
Postat pe 18 Octombrie 2008 21:44
si eu am fost tare panicoasa inca de la ineput, este normal zic eu.A stat tot timpul cu grija si nu puteam sa dorm noaptea de grija anelizelor sa iasa bine, mai ales ca aveam in casa si o pisica si ma temeam sa nu influienteze in rau.Eu zic sa stai linistita, totul o sa fie bine, o sa vezi, mergi la sinevo sa faci analizele ca ei sunt mai seriosi.Eu stateam cu grija mare in prima parte a sarcinii si in ultimele 2 luni.In rest parca a trecut f repede.Nici nu-mi vine sa cred ca am fost insarcinata si acum am deja un bebe de 2 luni.Succes!
mihaela_dardac
Postat pe 19 Octombrie 2008 11:33
cezariana 300 euro si anestezie 2 mil
mihaela_dardac
Postat pe 19 Octombrie 2008 11:33
Merci mult! de raspuns. Sa-ti traiasca frumusetea de baiat, sa fie sanatos si sa va bucurati de el
elena_26
Postat pe 19 Octombrie 2008 13:28
Mersik mult pt raspuns, sper sa ajung si eu sa ma gandesc avandu-l pe bebik in brate ce repede a trecut timpul, apropo stie cineva ceva de nasterile in apa de la Brasov, se merita ??
iasmina_kidz
Postat pe 19 Octombrie 2008 15:05
Buna ziua mamici si..pitici :) poate cineva sa ma lamureasca si pe mine in leg cu o problema? nu stiu cum sta treaba cu biberoanele in primele zile de viata a lu bebe:D... ma tot uit prin magazine, pe net, site-uri dar..nu stiu exact cate sa cumpar, de care sa cumpar, de cati ml? offf...sunt cam nelamurita.. si nu as vrea sa fiu nepregatita. Si inca ceva..i-a trebuit vreunei mamici pompa ptr san in spital? eu am una manualade la "primii pasi", mi-a fost frica sa imi iau electrica :D. Mai am vreo 2-3 sapt pana la nastere si..incepe "frica"si emotiile sa-si spuna cuvantul.
Va multumesc mult. o zi frum va doresc.
elena_26
Postat pe 23 Octombrie 2008 14:55
buna,
din cate imi aduc aminte, la spital nu am avut nevoie de biberon. oricum ar trebui sa iei in prima faza , unul mic de nou nascuti de 150 ml. la spital am avut nevoie de neopreol crema , baneocin pudra asa cred ca se numeste, ser fiziologic , pampersi, si putin spirt medicinal si scutece. eu am luat material si le-am facut acasa din finet sau frotir alb.
ni mi s-a dat voie cu pompa de san, dar e mai bun leacul babesc cu apa calda ,abur pt desfundarea canalelor.
am alaptat 8 luni si biberonul mic l-am folosit doar cand ii mai faceam ceiut pt colici. infantdrink 50ml si cand mai foloseam pompa acasa pt ca am avut foarte mult lapte si il tineam la frigider.
pt tine e bine sa ai comprese sterile , tampoane igienice, sapun,camasi de noapte cu nasturi in fata sau pijama, halat, o crema de hemoroizi daca nasti natural ca e risc sa faci si ce mai trebuie.
trebuie sa fii cat mai relaxata, stresul se transmite la copil si dupa.
e bine sa si citesti cate ceva inainte. despre cum sa alaptazi- e important ca daca nu prinde bine sanul, cu degetul mic in coltul guritei il poti desprinde de san si pus iar pana prinde si areola. riscul pentru tine ar fi sa iti crape sfarcul si e dureros.Multe mamici au problema asta cu alaptatul. Mie mi-a prins bine carticica data de cei de la pampers pe care am citit-o cat a dormit bebele.
Si pediatra din spital o sa-ti faca instructajul.
Nastere usoara iti doresc din tot sufletul!
smileyele
Postat pe 24 Octombrie 2008 15:35
si eu tot pompa manuala am dar e mai mare chinul cu ea, abia abia reusesc sa scot ceva cu ea.Am folosit-o doar in primele zile dupoa nastere ca sa evit febra laptelui si atat.Biberon nu iti trebuie in spital ii vor da copilului completare dar cu o seringa.Sa faci tot efortul sa ai lapte la san si nuci acasa nu o sa ai nevoie de biberon daca alaptezi.Eu mi-am luat unul de 150 ml pentru bebelusii nou nascuti dar nu la-m folosity niciodata.Pompa e important sa o ai in spital, dar biberon eu zic ca nu.Plus ca daca un copilas il inveti cu biberonul e posibil sa nu-ti mai vrea sanul, caci prin biberon lichidul curge repede fara efort, dar la san trebuie sa munceasca.Cel putin la mine asta s-a inpamplat.
mihaela_dardac
Postat pe 25 Octombrie 2008 12:27
Mersic mult ptr mesaj mamici!! Asa e la prima nastere mai cu emotii dar incerc sa sa stapanesc si ma rog sa am laptic..acum, cum o o fi. Multa sanatate voua si la piticoti. Abia astept sa-mi tin si eu puiu in brate parca numai am rabdare....pupici
elena_26
Postat pe 26 Octombrie 2008 10:04
daca faci cezariana laptele vine mai greu, si eu m-am speriat ca nu-mi venea si plangean si eu si copilul de foame.dar...mi-a venit intr-un sfarsit.
mihaela_dardac
Postat pe 26 Octombrie 2008 15:32
buna mamici, ma numesc carmen sunt din constanta si am o fetita de 2 ani si 2 luni.
manolecarmen
Postat pe 13 Noiembrie 2008 11:41
Buna la toata lumea! Am si eu o papusa de 10zile si e frumusica foc:).
Dar am o stare...nu prea trage piept si nu stiu ce sa ma fac:( Asistentele miau sp la spital sa o trezesc din 2.5 in 2.5 ore sa ii dau sa pape, dar am mai intrebat si alte mamici si miau sp sa nu mai fac asa ceva. Voi cum ati facut cu piticii vostri?
Va rooog sa ma lamuriti si pe mine!!!ca nu MAI STIU CE SA FAC!!!OFF A INCEPUT SA PLANGA. MAI VB CA MAI AM NELAMURIRI VA PUP
elena_26
Postat pe 13 Noiembrie 2008 18:32
felicitari, in sfarsit a aparut un bebe mai mic ca al meu( edy are acum 2 luni).eu nu l-am trezit niciodata la 2 ore, ii dadeam sa manance cand se trezea.Sa fii curajoasa, la inceput este mai greu.si al meu plangea f mult si dupa 1 luna s a linistit.succes
mihaela_dardac
Postat pe 13 Noiembrie 2008 19:30
off si la cat timp papa edi al tau? ca a mea daca o las sa doama doarme si 4-5 ore nu mai stiu ce sa fac!! are icterul asta afurisit care abia astept sa ii treaca. Asistentele de la spital si med de fam mi-au sp sa nu o las sa doarma mai mult de 3 ore, sa o trezesc sa ii dau sa pape!! Sunt asa de debusolata. Sper sa ne treaca perioada asta mai grea si sa ne revenim sa ne facem mari. Eu ii dau san acum papa mititica dar dupa ce ii scot gazele si o pun in patut cauta cu gurita tzatza si eu numai am sa ii dau si o completez cu lapte praf NAN1. Si imi doarme ff bine. Dc nu ii dau formula plange mititica si nu pot sa o las flamanda.
Voi cum ati facut cu ai vostri bebelusi la inceput?
elena_26
Postat pe 13 Noiembrie 2008 20:55
Aaaa si stiti cumva daca exista in farmacii ceva care sa stimuleze lactatia?? eu am auzit de ceva de la HUMANA dar medicul de fam(care e si pediatru) mi-a sp de niste pastile "GALACTOFOR" stie cineva ceva de asa ceva?
VA pup
elena_26
Postat pe 13 Noiembrie 2008 20:58
DE CE II DAI LAPTE PRAF? nu trebuia, lapte ai daca ii dai sa alpteze mai mult, nici eu nu am avut lapte la inceput, mi-a venit f greu si plangea bebe tot timpul, dar apoi si-a dat drumul si aveam chiar prea mult. Exista in farmacie ceai pentru lactatie de la fares, costa 40.000lei, eu de asta iau.Stiu cu este greu la inceput, eu plangeam in fiecare zi.Se da mancare la copil din 2 in 2 ore in primele 2-3 zile cat erai cu el in spital, apoi nu mai dai asa, dai numai la cerere, adica cand plange copilul de foame.Ii dadeam din 2 in 2 ore doar daca era trez daca nu in nici un caz nu il trezem din somn.Am citit si in multe carti ca nu se trezeste copilul din somn cand doarme ca sa manance, daca ii e foame se trezeste el ,stai linistita.Sa nu ii dai lapte praf decat dupa ce suge de la tine si iti goleste bine sanii, ca altfel ramai fara l;apte si ar fi mare pacat.succes
mihaela_dardac
Postat pe 14 Noiembrie 2008 19:40
buna elena...sa-ti traiasca printesa..am vazut pozele...vezi ca gasesti la plafar niste ceaiuri pt stimularea lactatiei,nu mai retin cum se numesc....
deliarebecca
Postat pe 15 Noiembrie 2008 15:32
Dragi mamici, ce copii superbi aveti, m-am uitat la fotografiile voastre si ale bebeilor si vreau sa va felicit, cred ca asemnea comori merita toate sacrificiile din lume. Bebik al meu o are abia 15 saptamanti de gestatie si hormonii mei trec f rapid de la stare la alta, dar privinduva pe voi, am prins curaj, va doresc numai bine voua si bebeilor....
iasmina_kidz
Postat pe 15 Noiembrie 2008 15:44
Asa fac Mihaela ii dau san, ii goleste, ca papa, dar dupa ce ii scot gazele(procedeu ce dureaza juma de ora,e mai lenesa ea)si o pun in patut cauata cu gurita iar sanul, isi suceste capul dupa san, ca ii este foame..iar eu numai am ce sa ii dau:((si atunci ii dau praf 30ml.
Si Mihaela cum bei ceaiul asta? de cate ori oe zi? inainte de alaptat? am trimis-o si eu pe mama sa imi ia ceaiul asta:D sa vedem cum o fi. Eu lapte am, si fetita trage pieptul si si inghite adica nu suge in gol...dar eu cred ca nu o satura, ca numai e asa de satios..nu stiu ce Dzeu sa mai zic....Ceauil asta ti l-a recomandat vreun doc? offffffff abia astept sa treaca per asta mai grea si sa luam in greutate sa numai fim asa de micute si noi...va pup
elena_26
Postat pe 15 Noiembrie 2008 16:58
ceaiul il beau cand simt eu ca am sanii mai " desumflati" .Acolo scrie sa bei de 3 ori pe zi, eu imi fac dam de 2 ori de zi uneori,sau odata depinde.El calmeaza si colicile bebelusului daca il bei tu.Toti medicii il recomanda ( chimen si anason).E din plante nu are ce sa-ti faca rau. Sa sti ca toti copiii cauta cu gurita asta nu inseamna ca le este foame, cred ca au ei asa ca un reflex.Ai incercat sa-i dai suzeta , se calmeaza mult de la ea.Eu am una ortodentica de la wee, e singura pe care a acceptat-o.Daca ai lapte e pacat sa-i mai dai si lapte praf.Medicyul tau ce zice? Ma indoiesc ca ti-a recomandat lapte praf.
mihaela_dardac
Postat pe 16 Noiembrie 2008 11:24
medicul meu mi-a zis ca nu exista lapte bun sau mai putin bun, asa ca nu te mai gandi daca e satios sau nu, caci este bun oricum.Si eu imi puneam aceeasi intrebare la inceput, si a ras de mine cand l-am intrebat daca am laptele bun.
mihaela_dardac
Postat pe 16 Noiembrie 2008 11:26
A venit azi de dim asistenta care m a asistat la nastere(o cunostinta)si s-a uitat la sanii mei si..intradevar nu mai am sanii care ii aveam acum o sapt, cand am chemato ca sa ma mulga...
Am si cantarito si in 10 zile mititca nu a luat in greutate decat 100gr:((cea ce este fff putin, ea trebuia sa aiba acum 3300 cu cat s-a nascut. Si mi-a sp sa ii dau san cat trage si dupa completare cu raf ca ea trebuie sa ia in greutate nu sa o chinuim...mi-am luat si eu ceai(nu a gasit mama de la fares..)si beau de 3 ori pe zi, poate poate imi revine laptele ca il aveam asa de bbun..Am facut o depresie 2 zile am plans intruna eram ff agitata si parerea mea e ca de acolo mi se trage..Oricum nu renunt la san..
Mersi mult pentru sfaturi si scuze daca te-am stresat cu prea multe intrebari.
elena_26
Postat pe 16 Noiembrie 2008 12:53
hello! Sunt viitoare mamica, adica pe 24 noiembrie vom face livrarea!!!!! Cezariana, Belcin, Medgidia.....Astept sugestii si comentarii!
deliadc
Postat pe 19 Noiembrie 2008 11:55
eu am nascut normal cu d-na dr. Belcin la Medgidia si a fost bine; daca esti "atenta" cu asistentele e si mai bine oricum e mai bine decat in C-ta; nastere usoara
cotosm
Postat pe 19 Noiembrie 2008 15:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
problene cu sanii 23 De la: office_salinasusesi_ro 26 Februarie 2010 23:35
scurgeri .................albe-transparente............ 4 De la: pinicuta 17 August 2009 18:10
Cum sa procedez? 27 De la: garbo004422 8 Septembrie 2010 22:06
Opritul alaptatului cand copilul are 2 ani... 11 De la: kidz000668 30 Iulie 2009 13:32
OUA DE PREPELITA 13 De la: office_salinasusesi_ro 4 Iunie 2010 16:15
Setari Cookie-uri