diaree si voma

buna,as dorii si eu un sfat din pareta mamacilor care au avut probleme cu copii avund diaree si voma va rog sa ma ajutati
ismail_denisse
Postat pe 10 Februarie 2009 15:10
am avut eu probleme cu fetita cea mica mergi la medic e cea mai buna varianta pana nu e prea tarziu, deoarece fetita mea a juns pana la deshidratare, a stat in perfuzii..
maryangy
Postat pe 10 Februarie 2009 15:18
cati ani are pititcu(a)?
are si febra?
ce a mancat?
baga copilul la regim alimentar
in prima faza trebuie rehidratat. nu dispera daca pe monet refuza mancarea dar e importan sa bea lichide (ceai, apa plata cu saruri de rehidratare, supa de morcovi etc) dar nu dintr-o data ci putin cate putin, cu inghitituri mici. Dupa ce isi revine si nu mai vomita lasi copilul sa se linisteasca si apoi incerici sa ii dai mancare. Mancare insemnanad: piure de morcovi fierti, branzica calcica cu mar copt, paine prajita. poti sa ii dai putin mai sarat ca sa ii creeze senzatia de a cere apa. nu ii mai da lapte decat daca e de la sanul tau (daca alaptezi) si in acest caz tii si tu regim, adik nu mananci lapte si derivate si alte alimente ce ar putea sa ii faca copilului rau.
dar mai ales consulta un doctor daca face si febra.
multa sanatate.
incerc sa te mai ajut daca imi spui ce varsta are copilul si dca a facut febra.
garbo037619
Postat pe 10 Februarie 2009 15:19
Si noi ne confruntam cu diareea de 2 zile .In plus mai avem si un dr de familie care nici macar nu mi-a consultat copilul ci doar a tras concluzii din experienta sa de mamica .In plus mai face si febra si face kk cu sange uneori.Nu stiu ce sa mai fac.... Oare cand se va pune pe picioare si sistemul nostru sanitar .
adelafistis
Postat pe 10 Februarie 2009 15:25
are 1 an si 5 luni nu a facut febra inca
iti multumesc
ismail_denisse
Postat pe 10 Februarie 2009 15:28
adela,
nu mai sta cu copilul. mergi la cel mai apropiat spital. daca esti din bucresti mergi la elias k sectia de pediatrie are medici foarte buni. eu am fost internata acolo si a fost in regula.
daca face kk cu mucus si firicel de sange e neaparat sa-l vada un doctor si sa ii faca niste analize din kk.
multa sanatate.
garbo037619
Postat pe 11 Februarie 2009 08:29
du-te repede la dr. oricum tb sa i se faca niste analize, poate are vreo infectie (urinara de exemplu, sau in scaun), sau enterocolita. Noi am fost la Matei Bals, dr Anca Draganescu (pav 4) pt cazuri din astea. Suntem din Bucuresti
ruschita
Postat pe 11 Februarie 2009 09:39
Situatia s-a mai ameliorat dupa ce in loc de laptic seara a mancat un pireut de morcovi si orez .I-am dat pe durata noptii numai ceai de menta si nu a mai facut kk numai azi noapte dar era tare.Sper sa scapam cu bine ca la cati medici am fost nici unul nu ni-a dat trimitere sa facem analize .Acum totusi mai este predispus la febra .
adelafistis
Postat pe 11 Februarie 2009 10:24
acceasi problema o avem si noi cu diareea de 2 zile el nu face numai moale face o data tare si de 2 moale iar de aseara i-am dar debridat si azi de dimineata in ceiutul de menta i-am pus hidrasec asta pe langa supa de morcovi cu orez si banana fiarta toate la sfatul medicului care ne asteapta maine dupa amiaza sa-i faca niste analize ca nu se stie sigur de la ce e ori de la dintisori ori din cauza ca oi fi mancat eu ceva ca-l alaptez oricum vedem ce ne iese la analize si mai vedem parerea mea e ca mamicile ai caror puiuti au diaree e sa ia imediat legatura cu un medic pentru ca se deshitrateaza foarte repede si ajung la perfuzii sau mai rau multa sanatate
SEBY1YEAR
Postat pe 15 Februarie 2009 12:53
Buna din nou!Noi abia acum am scapat de diaree , dupa ce am fost internati de urgenta.Darius a facut tratament cu antibiotic(i-a pus branula) de vineri si pana ieri .In plus i-a dat saruri , biseptol si biotics(pt curatarea intestinala).Acum suntem bine si oooffffffffffffffff ce ciuda mi pe doctorita de familie ca nu a putut face ceva sa nu ajungem in spital si sa chinui copilasul meu
adelafistis
Postat pe 19 Februarie 2009 15:23
cauta alt medic pentru bebelul tau.
unii medici ar trebui impuscati , oare ei nu au copii?
simona77
Postat pe 19 Februarie 2009 15:59
pai noi la pediatru nici nu ne mai ducem decat ca sa ne masuram si cantarim, in rest pt orice probl mergem direct la dr de la spital (pediatru si el dar nu cel "de famlie", ca ala este VARZA)
ruschita
Postat pe 20 Februarie 2009 16:56
adelafistis schimba medicul de familie ca e clar ca nu e capabil daca nu a fost in stare sa rezolve problema asta cred ca altele nici macar atat. Pai ce medic e ala? Doar iti masoara si cantareste copilul ca asta poti sa o faci si singura noi la pediatru ajungem doar in cazul in care nu sunt multumita de parerea medicului de familie si nici nu am avut noi asa mari probleme dar oricum medicul tau de familie ma revolta pe mine
SEBY1YEAR
Postat pe 21 Februarie 2009 10:44
Problema este ca stau intr-un "oras" unde nu avem decat 2 medici de familie(unul rau si altul si mai rau ),iar cel mai apropiat oras este la 18 km.Dar de acum m-am invatat minte .Oricum il duceam pe baietelul meu doar la un pediatru la particular , care era in concediu acum si de asta am apelat la dr de familie.In plus trebuie sa adaug ca nici macar nu mi l-a cantarit nici macar o data pe copil , iar o data cand am fost la vaccin a intrebat-o pe asistenta cum se tine spatula cand se baga in gurita .Deci mai exista dr care sunt varza(putin spus).Nu as mai vrea sa adaug si alte chestii despre ea dar nu merita nici macar un banut de la noi din contributii(anul trecut era sa-l bage in spital pe socrul meu din cauza unui tratament prea puternic cu antibiotic)
adelafistis
Postat pe 21 Februarie 2009 15:18
Doamne fereste nu-mi vine sa cred ce pot citi eu as prefera sa merg pentru copilul meu si 180kg numai la medicul ala nu m-as duce cu el pai si singura te poti uita in gatul copilului cu o spatula iar el macar nici atata lucru nu stie hai sa fim seriosi ca nici macar medic nu i se poate spune cred ca a dormit pe bancile facultatii
SEBY1YEAR
Postat pe 23 Februarie 2009 11:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
triplu test in orasul suceava 1 De la: vio7891 7 August 2009 21:35
bebe ragusit 5 De la: amelia 11 Decembrie 2009 10:53
concediu 3 De la: ruschita 20 Februarie 2009 09:11
litoralul romanesc 16 De la: chanty 23 Februarie 2010 18:32
aparitia maselutelor 2 De la: anaROBERT 2 Martie 2010 23:34
Setari Cookie-uri