imi prinde bine un sfat

oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo.
pai sa-i fie frica! CA VA AVEA DE CE! Anco, nu te lasa convinsa usor. acu' nenea asta trebuie sa treaca prin ciur si darmon. nu-l compatimi chiar daca il vezi la pamant. LUI NU I-A PASAT DE TINE. deci, verifica-l serios inainte sa te impaci (desi eu recomand sa nu te mai impaci!). profita de faptul ca ai reusit sa te detasezi olecutza. nu se face casa buna cu un lash, cinic si infantil.
deci... TE ROG AMANA SA-L ACCEPTI IN VIATA TA. POATE CA NICI NU VA MAI FI CAZUL. Ancutza, mama, casatoria este pe viata, este o chestie serioasa. nu este joc de copii de clasa a II-a B. textul cu intentia lui de a te indeparta...hmmm... INTOARCE-L IMPOTRIVA LUI. spune-i ca te-ai indepartat de tot. ia sa vezi daca-l doare sau nu cumva ii starnesti orgoliul. la asa o faza, unul care te iubeste sincer doarme pe preshul de la usha pana il ierti. unul care nu te iubeste zice ceva de genul : "tu pierzi, Ancutzo!" sau ceva similar.
te implor sa nu fii credula!!!!! pleeeeaaaseeee. profita ca te-ai linistit un pic. vezi ca nu este de glumit cu ce si-a permis el sa glumeasca. eu am vazut despartiri din chestii mult mai mici....
GANDESTE BIIIIIINEEEEEE!!!
daca zice ca-i confuz, spune-i sa revina cand nu mai este confuz. nu-l lasa sa se joace cu inima ta. pleeeeaaaaaseeeeeeeee!!!!
gianiblue
Postat pe 13 Mai 2009 20:42
Buna dragilor

Nici nu stiu de unde sa incep. Lucririle in loc sa se limpezeasca se pare ca se mai complica, sau asa le vad eu. Duminica mi-a trimis un mesaj ca este in baia mare cu ai lui. Eu l-am rugat sa ramana daca vrea ca o sa il duc eu acasa. (acum imi pare rau ca am facut asta) TREBUIA sa il las pe el sa ma caute si sa propuna sa ne intalnim (acu asta e, nu mai am ce face).

Deci, ne-am vazut, era suuper emotionat si dragastos. I-am spus ca sunt foarte hotarata si eu sa las trecutul in urma. Mi-a spus ca este foarte confuz, ca pur si simplu nu poate lua o decizie, a recunoscut ca in unele situatii s-a lasat influentat de parerile parintilor lui. Mi-a spus ca mereu se gandea la mine si ca ii lipseau fosrte multe lucruri legate de noi. Zicea ca a incercat sa ma uite dar de fapt sentimentele lui nu sunt schimbate defel.
A iesit cu o alta fata, spune el mai mult ca sa ma uite , dar nuimic nu a fost intre ei (fata are 19 ani!!!!!!).
L-a nemultumit foarte mult atitudinea mea fata de acele locuri, fata de tot ceea ce isi planuise el pentru noi si faptul ca ne-am ambitionat amandoi unul impotriva celuilalt. Zicea ca ii este teama ca aceste neintelegeri sa nu reapara intre noi, el isi doreste liniste si armonie in famulie.

Am fost tare (asa zic eu) si i-am spus ca si eu am inceput sa imi revin, ca a inceput sa-mi fie bine si ca nu sunt dispusa sa reiau relatia asta si peste 2 luni sa se intample acelasi lucru. Sa se decida bine daca vrea sa continuam si cel mai important SA MA FACA SA SIMT CA SUNT FEMEIA PE CARE O DORESTE IN VIATA LUI !!!!
A propus sa pastram rezervarile pentru nunta pana la finalul lunii sa vedem cum decurg lucrurile , insa cel mai bine ar fi sa anulam si sa reprogramam anul viitor prin primavara.


De atunci se comporta atat de frumos, eu nu prea il caut , insa el mereu ma cauta si se comporta ca si cum nimic nu s-a intamplat. Isi face planuri ca ma mut acolo.

Acum eu nu mai stiu ce vreau. Sa inchid ochii? sa il las sa vad ce are de gand si sa ma pastrez cat mai detasat? se poate trai cu un astfel de om(indecis)?

Asa cum va spuneam am inceput sa ma simt bine si singura, sa imi conturez un alt stil deviata, cunostinte noi, ... .

Oare daca las totul in seama timpului si a sortii fac bine?

Va pupik
O zi buna!
ancanca
Postat pe 14 Mai 2009 09:14
Ancuta, scuza-ma, fa-ma sa inteleg... tu in tot timpul asta ai stat si ai bocit iar el "A iesit cu o alta fata, spune el mai mult ca sa ma uite , dar nimic nu a fost intre ei (fata are 19 ani!!!!!!)" - si tu chiar il crezi?

"Mereu imi spunea sa ascult de el ca voi fi fericita.
Mi-a spus ca este foarte confuz, ca pur si simplu nu poate lua o decizie...
Isi face planuri ca ma mut acolo."

Cam multa ceatza.
Cred ca ar fi oportun sa-ti faci o lista de prioritati (actuale, nu cele de acum cateva saptamani), sa o pui fata in fata cu a lui si sa vedeti in cate puncte coincid. Restul vine de la sine. Dar fara interventia parintilor, rudelor etc. etc.., doar voi doi si ceea ce doriti voi.
susidallyama
Postat pe 14 Mai 2009 12:21
susi, good point
wife_de_zmeu
Postat pe 14 Mai 2009 12:28
stii...e o vorba...timpul le rezolva pe toate...daca ai reusit sa te detasezi atat de mult incat sa nu ii sari in brate sau mai rau...in patul lui...asta e un semn ca incepi sa te vindeci si sa vezi ca aceasta relatie nu este opentru tine..... da.....amanarea nuntii pentru la anul ar fi o solutie...mai ales ca sfarsitul lunii e foarte aproape si s-ar putea sa nu mai recuperati niste bani.......mai bine o amanati...si pana atunci vezi si tu in ce ape se scalda el acuma.....

stii...am zambit acuma, cand am citit, un pic....te da pe tine, femeie realizata, la o parte, pentru o prospatura de 19 ani???????.....auch.....mai tarziu ce va face????isi ia de la scoala elementara?????si mai e un lucru...daca nu a fost nimic intre ei, parerea mea este ca s-a reintors la tine, confuz si suparat, nu pentru ceea ce reprezinti tu....ci pentru ca nu i-a cedat aia.....si are nevoie de stii tu ce...parerea mea....nu-i ceda sub nici o forma.....daca intradevar te iubeste cu adevarat, asa cum sustine, facea pe dracu' in patru sa incerce sa vorbesca cu tine, sa-si ceara iertare pentru suferinta pe care ti-a provocat-o, ar fi vibrat langa tine si tu ai fi simtit...crede-ma.....

incearca acum, dupa ce te-ai linistit, sa vezi altfel situatia...daca se va repeta dupa ce va veti casatori....ce vei face???? ce vei face cu un barbat care ti-a jurat in fata popii credinta vesnica si el se duce cu alta de 19 ani?????cam multa confuzie in capul lui....
tutankhamon
Postat pe 14 Mai 2009 12:43
De la: tutankhamon, la data 2009-05-14 12:43:11stii...e o vorba...timpul le rezolva pe toate...daca ai reusit sa te detasezi atat de mult incat sa nu ii sari in brate sau mai rau...in patul lui...asta e un semn ca incepi sa te vindeci si sa vezi ca aceasta relatie nu este opentru tine..... da.....amanarea nuntii pentru la anul ar fi o solutie...mai ales ca sfarsitul lunii e foarte aproape si s-ar putea sa nu mai recuperati niste bani.......mai bine o amanati...si pana atunci vezi si tu in ce ape se scalda el acuma.....

stii...am zambit acuma, cand am citit, un pic....te da pe tine, femeie realizata, la o parte, pentru o prospatura de 19 ani???????.....auch.....mai tarziu ce va face????isi ia de la scoala elementara?????si mai e un lucru...daca nu a fost nimic intre ei, parerea mea este ca s-a reintors la tine, confuz si suparat, nu pentru ceea ce reprezinti tu....ci pentru ca nu i-a cedat aia.....si are nevoie de stii tu ce...parerea mea....nu-i ceda sub nici o forma.....daca intradevar te iubeste cu adevarat, asa cum sustine, facea pe dracu' in patru sa incerce sa vorbesca cu tine, sa-si ceara iertare pentru suferinta pe care ti-a provocat-o, ar fi vibrat langa tine si tu ai fi simtit...crede-ma.....

incearca acum, dupa ce te-ai linistit, sa vezi altfel situatia...daca se va repeta dupa ce va veti casatori....ce vei face???? ce vei face cu un barbat care ti-a jurat in fata popii credinta vesnica si el se duce cu alta de 19 ani?????cam multa confuzie in capul lui....




mai intai imi cer scuze daca ortografie si punctuatia nu sunt exemplare

aveti dreptate cu totii

nu il cred in totalitate, in continuare imi vad de viata mea asa cum am inceput-o acu cateva saptamani(fara el). incerc cat pot sa stau distanta.

nu cred ca a fost ceva mai mult cu acea fata, nu este genul de persoana (asa l-am cunoscut). l-am intrebat dc ar putea trece cu vederea daca eu as fi facut atat cat a facut el cu acea fata, insa adevarul adevarat doar el il stie.


am avut prea putin timp sa discutam si asa cum spui tu timpul imi va spune ce sa fac. eu nu ii cer nimic, ba chiar azi am cedat (cu strangere de inimia recunosc) rezervarea salii altui cuplu (m-am consultat cu el)

mi-am propus sa fiu atenta la fiecare aspect si de data aceasta sa fiu eu cea care decid.

nu stiu de ce dar nu nu pot sa imi pun nicicum in ordine gandurile, in capul meu e "un ghiveci", tot incerc sa imi definesc barbatul de care am eu nevoie in viata mea.

a punctat cineva o chestie f interesanta, care poate chiar m-ar ajura (sa notam fiecare ce ne dorim si sa vedem daca coincid sau nu)
saptamana aceasata este si el la o lucrare in bucuresti, deci abia saptamana viitoare vom avea timp si de noi, sunt multe lucruri nespuse.

oricum abia astept sa se sfarseasca odata toata povestea asta.

voi ce ati face daca ati in locul meu?


ancanca
Postat pe 14 Mai 2009 14:43
Anca, in locul tau eu NU am facut ce trebuia. Adica, desi il stiam influentabil, imatur, STIAM (adica erau premisele si aveam feelingul; dar el se purta corect si dragastos pana si in momentul deciziei de a ma casatori cu el) CA MA VA FACE SA SUFAR (desi nu m-am asteptat sa fie vorba chiar de o alta femeie cu care este si insurat acum si are si 2 copii...), am mers cu capul inainte. m-am maritat, am suferit, am divortat, am suferit cumplit. el este cu EA, motivul separarii. are si doi copii cu ea. eu sunt singura dar foarte ok. nu mi-as da viata de acum pe casnicia mea. CHIAR DACA MI-AM IUBIT SOTUL CU ARDOARE. totusi, singuratatea m-a ajutat sa cresc profesional si spiritual si, de ce nu, sa am libertatea de a ma misca pentru a cunoaste oameni fantastici.
eu te sfatuiesc sa nu sacrifici tot ce-ai cladit pentru tine. nu doar eu sunt exemplu de sacrificiu personal (am avut multe oportunitati pe care le-am ratat din cauza ingustimii fostului meu sotz). vei ajunge la frustrari foarte mari iar el nu-ti va fi recunoscator, te asigur.
SI INCA 2 LUCRURI IMPORTANTE:
1. OMUL TAU NU ESTE DE INCREDERE (si episodul cu pustoaica...; chiar, in legatura cu acest episod as vrea sa te rog sa uiti felul in care il stii pe tovarash. asha cum a surprins foarte neplacut cu deciziile lui... ehehe... te poate soca cu ce este in stare sa faca.
2. OMUL TAU ESTE PERICULOS - vezi ca astia care se poarta ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic sunt cameleonici, manipulatori, etc. si lashi, desigur.
o repet: PROFITA DE FAPTUL CA TE-AI DETASAT. nu te duce spre el.
gianiblue
Postat pe 15 Mai 2009 08:19
of, draga anca, imi pare rau sa zic, dar giani chiar are dreptate!
poate eu nu sunt un exemplu tocmai bun, dar ea e mai matura si stie ce vorbeste!
am trecut prin asta, am fost acolo,cum se zice....dar nu m-am dus eu la el, n-am cedat eu, a venit el la mine, m-a implorat in genunchi, a acceptat toate reprosurile si jignirile, toate palmele (meritate, evident).... sa zicem ca l-am iertat, chipurile, pt ca il iubeam!! da, chiar il iubeam, dar nu pe cel care era cu adevarat, ci pe acela pe care il vedeam eu...
sa zicem ca n-a mai "gresit" de atunci...la ce bun?? increderea s-a cam dus, iubirea la fel!! cei care te sfatuiesc zic bine, desi acum nu realizezi si il vrei cu disperare inapoi, mai tarziu nu vei sti cum sa scapi de el!
acuma mi-e bine, aproape indiferent, nu stiu ce va fii pe viitor, nici nu-mi bat capul cu asta!
incerc sa fac ceea ce-mi face placere, nu prea ma mai intereseaza parerea lui, ne intelegem ok, dar parca lipseste ceva!!
ce-o fi o fi, important e sa fii tu multumita si fericita!
el, daca te-a inselat, a facut-o pana la capat, poti sa fii sigura de asta!! ce crezi, ca a plimbat-o pe don'soara doar ca sa o tina ded mana si sa se pupe pe obraz??
trezeste-te!!! nu mai pierde vremea cu indecisi din astia care nu stiu ce vor!
zambila
Postat pe 15 Mai 2009 10:28
Hello anca,

ti-am urmarit povestea..da,e trist :( dar bucura-te ca s-a intamplat,mereu o sa ai ce invata din greseli
Uite o sa ma dau exemplu si o sa-ti povestesc ceva.
Am stat si eu 4 ani cu fostul meu,ma gandeam si eu la casatorie,familie..ca orice femeie.Trebuie sa recunosc ca si el spunea ca-si doreste o familie cu mine si eu atunci l-am crezut..toate bune frumoase,dupa ce terminam eu facultatea urma sa facem pasul cel mare...
Ce crezi ca s-a intamplat?Ei bine...Iubitul meu viitor sot s-a gandit brusc si dintr-o data ca el nu si-a trait viata (atunci avea 28 de ani) si ca ar vrea sa luam o pauza,sa-si puna ordine in ganduri...
Am simtit ca-mi pica cerul in cap..dar ce era sa fac.El a plecat si m-a lasat singura.A fost prima mea relatie ptr care am fost devotata 100%.
El si-a facut mendrele..si-a trait viata asa cum a vrut,dar si-a dat seama ca ceva lipseste...ghici la cine s-a intors plin de remuscari?La mine..si eu ca o proasta ce-am fost l-am iertat ca deehh il iubeam..
Aici am vrut de fapt sa ajung..ne-am impacat,am decis sa ingropam totul si sa fim fericiti...cat a durat? 3 luni :) ca pe urma a intervenit trecutul.Poti sa ierti dar nu poti uita..
Asta incerc sa-ti spun...nu merita sa te intorci in trecut ptr ca mereu te vei lovi de el si la final tu vei suferi cel mai mult..poate de 1000 de ori mai mult decat inainte de impacare :(
Singurul sfat pe care pot sa ti-l dau e sa privesti inainte si sa ai incredere in Dumnezeu.
Te pup si ai grija de tine

" Ce nu merita sa fie in viata ta,iasa singur din ea "
andre24
Postat pe 15 Mai 2009 10:39
Stiti il PRINCIPE AZZURO de ce se keama asa???.Pt ca e doar in visul femeilor...Si ILEANA COSINZEANA la fel: e doar in visul barbatilor...in realitate sintem mult diferiti de cei din vis dar,ce-i mai grav,foarte skimbatori.Au mare dreptate fetele in ce ti-au spus...Cred din ce in ce mai mult ca ne inkidem in noi ingropind darul dragostei sub diferite pietre...profesionale,amicale,libere...E doar o trista constatare,nu o acuza.
valentino
Postat pe 15 Mai 2009 15:20
De la: valentino, la data 2009-05-15 15:20:38Stiti il PRINCIPE AZZURO de ce se keama asa???.Pt ca e doar in visul femeilor...Si ILEANA COSINZEANA la fel: e doar in visul barbatilor...in realitate sintem mult diferiti de cei din vis dar,ce-i mai grav,foarte skimbatori.Au mare dreptate fetele in ce ti-au spus...Cred din ce in ce mai mult ca ne inkidem in noi ingropind darul dragostei sub diferite pietre...profesionale,amicale,libere...E doar o trista constatare,nu o acuza.


scuze, ori pentru ca e sfarsit de saptamana, ori ... dar nu inteleg la ce te referi.
ancanca
Postat pe 15 Mai 2009 18:06
doamne!!!!...dar in loc de ...un sfat...vad ca aici...sant lucruri existentiale!!!
cate drame intalnesti in viata asta...si totusi...una lume...chiar si dupa ce se loveste de prag....tot batmann este!!!
e adevarat ca...de multe ori...nu stii ce-ti rezerva viata dar...daca ai o scara de valori...daca ai logica in ce faci...si...mai ales daca stii ce vrei de la viata...ar trebui sa nu repeti greseli care te fac sa suferi!!!
si totusi...vad pe multe forumuri...drame...sau...uneori...presupuse drame...care pe multi ii fac sa scrie...si chiar sa caute sa inteleaga ce se petrece!!!
sper ca nu-i cazu` aici...dar...putina meditatie...nu strica!!!
oare...EU...ca individ...ce vreau de la viata?
ce fac pt asta?
cum imi caut...zona care ma prinde pe mine cu ce gandesc eu?
de ce trebe mereu...sa repetam gresilele pe care noi...sau altii le-au facut in situatii asemanatoare?
de ce nu reusim sa invatzam din asta?
iote ca...ma fura valu` si...eu care nu scriu mult pe aici...am depasit deja baremu!!
ovidiu42
Postat pe 15 Mai 2009 18:47
mai, ovi. surprinzator de in asentimentul meu mai esti! da, dom'le. asta-i esenta vietii: sa evoluam. si pentru asta tre' sa nu reinventam roata si sa repetam greselile altora. sa cascam bine ochii si sa nu ne facem nici o iluzie ca pragul de sus de care s-au ciocnit altii se va narui pentru capetele noastre si ele nu-l vor mai atinge.
ASTA-I IDEEA: SA INVATAM DIN GRESELILE ALTORA. sa ne fie mai bine fara sa mai suferim ce au suferit si altii.
Anca, da' propune-ti sa vezi ce-ti mai rezerva viata. amana orice. experimenteaza. nu te poate presa nimeni sa iei o decizie acum. ai si tu dreptul la confuzie s.a. eu una, daca as putea sa fiu pusa in fata dilemei de acum 11 ani: daca, totusi, sa ma marit cu omul pe care il iubeam dar despre care aveam indoieli si in legatura cu care aveam feeling-uri deosebit de proaste legate de suferinta... EHEHE. NU AS EZITA SA-I SPUN "PA SI PUSI, AMICE! "
gianiblue
Postat pe 15 Mai 2009 22:33
De la: gianiblue, la data 2009-05-15 22:33:35mai, ovi. surprinzator de in asentimentul meu mai esti! da, dom'le. asta-i esenta vietii: sa evoluam. si pentru asta tre' sa nu reinventam roata si sa repetam greselile altora. sa cascam bine ochii si sa nu ne facem nici o iluzie ca pragul de sus de care s-au ciocnit altii se va narui pentru capetele noastre si ele nu-l vor mai atinge.
ASTA-I IDEEA: SA INVATAM DIN GRESELILE ALTORA. sa ne fie mai bine fara sa mai suferim ce au suferit si altii.
Anca, da' propune-ti sa vezi ce-ti mai rezerva viata. amana orice. experimenteaza. nu te poate presa nimeni sa iei o decizie acum. ai si tu dreptul la confuzie s.a. eu una, daca as putea sa fiu pusa in fata dilemei de acum 11 ani: daca, totusi, sa ma marit cu omul pe care il iubeam dar despre care aveam indoieli si in legatura cu care aveam feeling-uri deosebit de proaste legate de suferinta... EHEHE. NU AS EZITA SA-I SPUN "PA SI PUSI, AMICE! "

...daca...Nu avem maturitate la virsta cind se fac alegeri gresite...dam sfaturi,cum si altii ne-au dat noua si...fericit cine asculta.
valentino
Postat pe 15 Mai 2009 22:38
din experienta stiu ca nimeni nu asculta si nu invata din greselile altora. se merge pe ideea ca "mie nu mi se poate intampla" sau " in cazul meu e altfel"
si_totusi
Postat pe 15 Mai 2009 22:40
Nu stiu daca ascultati Radio Zu.A fost o chestie misto de tot intr-o seara cu Mircea Badea.Suna un tip...si spune ca dupa o relatie de cativa ani,prietena lui ii spune ca ar fi bine sa ia o pauza...sa stea despartiti o vreme.Tipul era destul de disperat..si il intreba pe Mircea ce ar putea sa faca,pentru ca el nu vrea sa o piarda.Raspunsul lui Mircea a fost bestial:
"Nene...spune-i ca daca asa vrea...e ok,sa ia o pauza...dar sa te scuze acum pe tine...ca tu ai niste treaba.Pleci...si nu o mai suni...nu o mai cauti.Si garantat in 3 zile te va cauta ea disperata,pentru ca nu intelege comportamentul tau.O doare nepasarea ta.Daca vrei sa o pastrezi langa tine...arata-i ca nu o vrei!!"

Si sincer...eu cred ca e o tactica buna!!
Daca le aratam suferinta...durerea despartirii...se simt puternici si siguri pe ei.Indiferenta...ii doboara.
Si chestia e valabila si la barbati...si la femei.
walkiria
Postat pe 16 Mai 2009 08:15
De la: walkiria, la data 2009-05-16 08:15:54Nu stiu daca ascultati Radio Zu.A fost o chestie misto de tot intr-o seara cu Mircea Badea.Suna un tip...si spune ca dupa o relatie de cativa ani,prietena lui ii spune ca ar fi bine sa ia o pauza...sa stea despartiti o vreme.Tipul era destul de disperat..si il intreba pe Mircea ce ar putea sa faca,pentru ca el nu vrea sa o piarda.Raspunsul lui Mircea a fost bestial:
"Nene...spune-i ca daca asa vrea...e ok,sa ia o pauza...dar sa te scuze acum pe tine...ca tu ai niste treaba.Pleci...si nu o mai suni...nu o mai cauti.Si garantat in 3 zile te va cauta ea disperata,pentru ca nu intelege comportamentul tau.O doare nepasarea ta.Daca vrei sa o pastrezi langa tine...arata-i ca nu o vrei!!"

Si sincer...eu cred ca e o tactica buna!!
Daca le aratam suferinta...durerea despartirii...se simt puternici si siguri pe ei.Indiferenta...ii doboara.
Si chestia e valabila si la barbati...si la femei.


Asa e Walki! - intamplator am ascultat si eu si sunt de acord ca e un sfat pertinent .
Dar i-a mai spus ceva dupa mine f interesant.Sa faca pe indiferentul daca o iubeste asa mult si nu se poate desprinde dintr-o data.Fiindca ea din orgoliu va insista sa reia relatia dar va fii ceva efemer.
blanca
Postat pe 16 Mai 2009 11:06
Ancuta, ti s-au dat multe sfaturi bune aici .
As mai spune si eu ceva.Sper sa nu repet ce ti-au spus ceilalti fiindca n-am citit chiar tot.

Ideea e ca trebuie sa luptati amandoi pentru voi. Daca nu simti ca-i asa inseamna ca iti doresti mai mult decat el aceasta relatie.Si nu e normal pentru niste oameni care planuiesc sa se casatoreasca.

Continuand ideea din celalalt post daca nu poti sa pleci pur si simplu macar nu mai fa planuri pe termen lung.
Lasa-l, asa cum zici ca ai facut in ultimul timp sa te caute el"nu-i mai iesi in cale" in nici un fel.Sa lupte pentru ce pretinde ca-si doreste.O sa ai ocazia sa evaluezi mai obiectiv situatia. Mai ales ca o sa-l vezi in actiune. Asta dupa mine spune multe despre oameni.Si-n plus daca te iubeste asa cum pretinde va dati ocazia amandurora sa vedeti cat de adanc e sentimentul...sau nu.

Ziceai ca face planuri sa te muti la el ! Parca nu-ti doreai asta. Nu-ti poti dori orice doar ca sa fii cu el. Poate acum pentru scurt timp fiindca esti intr-o sit. de criza. Odata depasita o sa revii la vechile convingeri .
Ai grija de tine mai intai!
blanca
Postat pe 16 Mai 2009 11:33
mielutza, ai pus punctul pe j, ca pe i il pun toti fraierii. da, dom'le, este o ocazie buna de testare a sentimentelor. cine se intoarce din orgoliu si nu din amor, nu sta mult. deci eu chiar recomand sa se arate deschis sentimentele. daca celalalt iubeste, nu poate calca pe sentimente. stiti, rad amar cand imi inchipui ca sotul meu a fost sfatuit sa fie indiferent atunci cand s-a ajuns la colaps. daca arata o bruma de pasare, eu eram gata sa reiau calvarul. pacat ca lumea nu cunoaste acest adevar simplu: nu orgoliul tine doi oameni impreuna pe termen lung ci iubirea adevarata. si in aceasta din urma nu este loc de pauze, orgolii etc.
parerea mea este ca nu trebuie sa tinem noi pe cei iubiti langa noi. ci este minunat sa ne cultive ei pe noi, sa aiba ei nevoie de noi, sa le pese real de noi.
suntem indiferenti? ok. castigam doar o batalie. DAR NU SI RAZBOIUL.
trebuie gandit pe termen lung. omul care se intoarce din orgoliu va pleca iar. ce rost are sa suferim inca o data?! nu vad rostul. cand se rupe o legatura.... cam aia este. si nimic mai mult.
gianiblue
Postat pe 16 Mai 2009 11:33
Giani, eu constat cu tristete trebuie sa spun ,ca oamenii inteleg relatiile de dragoste ca pe un razboi.Cine e mai tare, cine pe cine reuseste sa determine sa... pana la urma cine conduce pe cine.

Ne e atat de greu sa fim sinceri si sa recunoastem ca de multe ori confundam sau am confundat pasiunea cu dragostea, ca avem alte prioritati, ca nu suntem pregatiti cu-adevarat pentru unele etape prin care trecem ,etc. Sunt atatea relatii care par sa mearga in aparenta ca unse si apoi pica la proba timpului.Fiindca oamenii oficializeaza de multe ori in pripa o relatie gandindu-se ca i-au pus cruce nu ca de-acolo ar trebui sa inceapa sa construiasca
E intr-adevar o lupta dar in alt sens ..
blanca
Postat pe 16 Mai 2009 11:45
mielutza, nu vreau sa para ca ma erijez in detzinatoarea adevarului absolut dar viata dovedeste ca nu se construieste nimic in razboi ci in timp de pace.
nu pot intzelege luptele intre parteneri. nu le vad logica, sensul...
partenerul real te sprijina - nu te saboteaza pentru a demonstra ceva. sentimentele, erotismul, toate se duc de rapa in razboi. nu inteleg si gata!
am si eu exemplul meu amar: mai "wonderful" ex husband mi-a pus in vedere ca daca vin in Bucuresti (aveam o oferta super buna de job...), relatia noastra ia sfarsit. mi-a zis NU la ideea de a face o firma de IT sau un coafor. nu era de acord cu nimic, desi este la mintea cocosului ca am fi trait amandoi mai bine daca le puneam pe picioare.
nu pot pricepe marea prostie de a nu-ti vedea interesul real: sa pastrezi iubirea partenerului si, ca bonus, sa ai parte si de niste activitati care aduc stabilitatea financiara.
poate cineva pricepe un fel de ingustimne ca acesta?
eu nu l-am priceput.
gianiblue
Postat pe 16 Mai 2009 14:22
Giani, omul ala nu era pentru tine! Stiu ca e dureros dar asta e!Trebuie sa mergi mai departe.
Eu cred ca toti cand ni se-aprind calcaiele iubim la omul acela reflexia imaginii din mintea noastra despre ideal.Cand incepe lupta incercam de o parte si de alta sa potrivim aceasta imagine peste omul-real de care zicem ca ne-am indragostit.Si el normal ca isi apara identitatea.
Si tot acel moment, in care incepe lupta e semnul ca simtim cum sentimentele ne vor fi afectate de diferentele importante dintre noi.Si fluidul care anihila pana atunci scurtcircuitele chiar daca e f important nu face minuni.Mai e ceva ce lipseste acolo: valori comune, temperament, etc. Chestii care cand sunt, te fac sa simti ca langa omul acela totul e usor si poate fi atins .
blanca
Postat pe 16 Mai 2009 15:48
Cand ni se aprind calcaiele, Mielutza, intotdeauna facem alegerile nepotrivite.Important este sa folosesti instinctorul pentru calcaie, si sa rationezi putin.Daca ceea ce pui in practica este validat de viata, abandonam telenovelele siropoase si ne apucam de lungmetraje.
Ioana007
Postat pe 16 Mai 2009 19:33
vanghi, good point
wife_de_zmeu
Postat pe 16 Mai 2009 19:37
De la: Ioana007, la data 2009-05-16 19:33:41Cand ni se aprind calcaiele, Mielutza, intotdeauna facem alegerile nepotrivite.Important este sa folosesti instinctorul pentru calcaie, si sa rationezi putin.Daca ceea ce pui in practica este validat de viata, abandonam telenovelele siropoase si ne apucam de lungmetraje.


Nu sunt de acord.. Daca urmez firul celor spuse de tine alegerea fiind gresita de la inceput nu mai ai ce pune in practica si implicit ce valida.
blanca
Postat pe 16 Mai 2009 20:06
nope...vanghi a amintit de instinctorul de calcaie...de-abia pe urma pui in practica si validezi...parerea mea...
wife_de_zmeu
Postat pe 16 Mai 2009 20:29
mielushor, oameni buni. eu va las impresia gresita ca am nostalgia casniciei mele. Doamne fereste-ma. ca doar nu-s proasta sa regret.
Numai ca, vedeti, eu nu m-am indragostit orbeste de el. Mi-am cladit iubirea in timp pentru ca il alesesem exact rational. si era devotat mie, era implicat. eram in cunostinta de cauza. dar am luat decizia sa mergem spre mediul lui, spre casa parintilor lui. nu stateau cu noi dar erau des pe acolo. si cumnata. si catel. si purcel. ei, m-a durut ca dragostea lui - pe care mizasem eu si imi construisem propria dragoste - nu a rezistat la influente, etc. vedeti voi, practic asa s-a probat trainicia sentimentelor lui.
ce influente? hmm. anturaj, familia care-i sufla in fund, toate conjuncturile l-au facut sa creada ca merita pe cineva mai bun. s-au dus dracului toate eforturile si sacrificiile mele. a schimbat macazul. in traducere libera: parca i-a luat Dumnezeu mintile.
Si astfel a devenit nepotrivit. nu era din start. relatia a functionat 7 ani de zile. cand am schimbat mediul, s-a vazut clar cat de slab si mic este. asta nu aveam cum sa o aflu altfel.
in fine. ma gandesc la el atat de rar si in asa fel incat ma intreb daca eu chiar am trait acea viata.
ii doresc tot binele dar este un strain pentru mine.
Eu sunt prea cerebrala pentru a face alegere pe fluturasi.
gianiblue
Postat pe 16 Mai 2009 22:04
,,Eu sunt prea cerebrala pentru a face alegere pe fluturasi".
Permite-mi un sfat: daca nu ai o afacere,inventeaza-ti una.Tu detii keia succesului.
valentino
Postat pe 17 Mai 2009 16:03
Ce sa zic Giani ? Eu mai idealista fiind inca sustin ca fluturasii au rostul lor , chiar daca nu stim exact sa explicam fenomenul.
blanca
Postat pe 18 Mai 2009 11:26
De la: walkiria, la data 2009-05-16 08:15:54Nu stiu daca ascultati Radio Zu.A fost o chestie misto de tot intr-o seara cu Mircea Badea.Suna un tip...si spune ca dupa o relatie de cativa ani,prietena lui ii spune ca ar fi bine sa ia o pauza...sa stea despartiti o vreme.Tipul era destul de disperat..si il intreba pe Mircea ce ar putea sa faca,pentru ca el nu vrea sa o piarda.Raspunsul lui Mircea a fost bestial:
"Nene...spune-i ca daca asa vrea...e ok,sa ia o pauza...dar sa te scuze acum pe tine...ca tu ai niste treaba.Pleci...si nu o mai suni...nu o mai cauti.Si garantat in 3 zile te va cauta ea disperata,pentru ca nu intelege comportamentul tau.O doare nepasarea ta.Daca vrei sa o pastrezi langa tine...arata-i ca nu o vrei!!"

Si sincer...eu cred ca e o tactica buna!!
Daca le aratam suferinta...durerea despartirii...se simt puternici si siguri pe ei.Indiferenta...ii doboara.
Si chestia e valabila si la barbati...si la femei.




a fost una si mai tare!! suna unul si povesteste ce a patit prietenul lui!! " amicul meu,casatorit de vreo cativa ani, vrea sa mearga la dame de companie! zis si facut ! se duce la hotel intercontinental ! acolo incep aia sa le prezinte!! vine prima, asta nu o place!! vine a doua...nerh!! vine a 3-a ----asta lesina!!! cine credeti ca era? nevasta-sa frate"!!!

ca sa vezi ce lume nebuna , nebuna , nebunaaaaaaaa!!! acum nu stiu daca o fi adevarat!am relatat ce am auzit! si-am incalecat pe-o sa si v-am spus povestea mea!!
superbus
Postat pe 18 Mai 2009 12:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cafeneaua prietenilor 1165 De la: Mihaa_kidz 4 Noiembrie 2010 12:18
PROPUNERE : O INTALNIRE REALA A CELOR DIN BUCURESTI 504 De la: cinezee 14 Februarie 2010 15:10
prostia unora,... 136 De la: Iryna_Iry 28 Aprilie 2013 21:18
cazare delta dunarii Sulina 13 De la: iasomia 14 Octombrie 2010 17:18
Zebra Caffe se ingrijeste de silueta ta 1 De la: Veenman 5 Martie 2011 16:52
Setari Cookie-uri