imi prinde bine un sfat

iaso, "capu' la lista" ah??
ma copii, de la ce ni se trage?
zambila
Postat pe 8 Mai 2009 11:47
De la: valentino, la data 2009-05-08 11:33:30Ancuta,daca tu ai cumpara o casa,ce tablouri ai lasa e pereti sau ce varuiala ai lasa din ce veke???.Sigur,nimic...Atunci tu la ce te mai tot agati cu inversunare de trecut???.Piatra e deja pusa,deacum mortul miroase(sa nu zic pute),asa ca mortii cu mortii iar tu esti cu cei vii.Scoate toate pozele,skimba varuiala si mobileaza-ti sufletul cum simti...Vine primavara,kiar nu ai observat???



ancanca
Postat pe 8 Mai 2009 11:47
zambilo,

noi stim de la ce ni se trage,ca doar nu am trait degeaba pana acu'....de la ce ti se trage tie?asta-i intrebarea...:)

si daca tot a deschis fata asta topic,poti sa te usurezi si tu...
iasomia
Postat pe 8 Mai 2009 11:53
ba mai bine nu mai zic nimic, ca si asa nu prea sunt coerenta zilele astea!! nici eu nu ma inteleg, ce pretentii sa mai am de la altii!!
de la ce mi se trage? nu stiu....dar am asa un dor de duca....
zambila
Postat pe 8 Mai 2009 11:57
iasomico, imi adusesi aminte de folcloru' ala de mahala:

fa-ma mama pestisor de baltsa
si m-arunca unde-i apa calda
sa mai vad ce mai e nou
cand se rupe vreun tricou...

zambilicio, tu cum stai cu tricourile?...
zambil
Postat pe 8 Mai 2009 12:02
stau mai bine decat era necesar...
zambila
Postat pe 8 Mai 2009 12:10
De la: ovidiu42, la data 2009-05-03 19:33:56lume buna...incercati sa scrieti cu litere mici!!!
oricum...nu e mai important mesaju`...daca e scris cu majuscule!!!
si...deranjeaza la citit...
deci...nu mai faceti asta!!!
multumesc!!!
cica daca scrii cu majuscule se vede mai bine ..intelepciunea!!!


luc70
Postat pe 8 Mai 2009 12:13
ancutza scumpa mea....e greu...e foarte greu sa primesti tot felul de sfaturi despre ce e bine si ce e rau...da, din punctul meu de vedere si eu cred ca voi doi nu v-ati iubit destul de mult...uite, eu cu sotul meu am trecut peste orice....iar eu mi-am lasat fara regret cartierul in care locuisem 28 de ani, prietenii, familia, gasca....bine, poate in parte si ca vroiam sa scap de un tata foarte autoritar care ajunsese sa-mi dicteze la varsta la care mama deja ma avea pe mine in burtica....

deci...sa reiau ideea...voi nu v-ati iubit cu adevarat.... cochetati cu ideea de familie, de a avea o casa, de a face o familie, doar asa...ca sa intrati in randul lumii....sincer, nu vreau sa te supar sau sa te jignesc, ci doar asa vad eu lucrurile....tu esti invatata cu un standard de viata de la servici, un standard destul de inalt, fiind directoare...standard pe care nu il vedeai alaturi de omul tau, printre sarantoci cu trei clase dintr-un satuc pierdut pe harta...asta e buba ta...

bubele lui????...eheeeee...."e multe"....dar ma voi opri numai la una...aceea de a nu se putea desparti de ai lui....da...are o afacere acasa la parinti...ei si????...da, ati fi putut sa va faceti casa si sa nu platiti rate....si????...ajungeati sa va faceti o casa ca in povesti si va trezeati pe la 40 de ani ca ati pierdut toata tineretea si nu aveti prieteni....sa fim seriosi, cine vine sa se distreze la o casa de la tara, unde mai sunt si doi batranei????...cine isi innoroieste rotile la masina scumpa doar pentru un gratar si o manea ascultata mai tare????...si asta nu e vina voastra sau a prietenilor...ci a mentalitatii oamenilor din ziua de azi....care apreciaza un club imbacsit, cu tarife mari, cu muzica data la maximum, ca fiind cea mai cool distractie....ca asa face turma....

ati gresit amandoi....ca nu ati luptat.....tu vad ca te-ai resemnat deja....eu in locul tau il urmaream si cand era singur il provocam la o discutie serioasa...nu aveam ce pierde...oricum relatia voastra era "terminata"....dar macar aveai raspunsuri la toate intrebarile tale....sau descopereai un om pe care nu il cunosti...inchis in el, care nu are sentimente pentru tine, care te vroia numai pentru statutul.....casatorit.....

nu te mai gandi la trecut.....lasa-l.....esti in faza in care nu iti vine sa crezi ca totul s-a sfarsit.....vei trece peste asta...stiu...4 ani e mult...dar vei reusi...pentru ca esti o luptatoare....si nu uita...daca sunteti facuti sa fiti impreuna veti fi....daca nu, iti va apare soarta adevarata in fata...numai ca tu trebuie sa fii pregatita sa o vezi........numai bine
tutankhamon
Postat pe 8 Mai 2009 12:31
bai tuto...ce zici tu colo sha de roti si de masini si viata pitoreasca la sat ? ha ?
wife_de_zmeu
Postat pe 8 Mai 2009 12:33
De la: prometeus_wife, la data 2009-05-08 12:33:36bai tuto...ce zici tu colo sha de roti si de masini si viata pitoreasca la sat ? ha ?


draga..nu zic io....zice lumea "buna" care nu-si scoate courul din cluburi de fitze.....ete na....acuma la stiri au anuntat ca s-a lansat linie de moda pentru club.....ne-am dat dreaq fata....suntem demodate soro...nu mai se cauta viata pitoreasca la tara, cu produse eco si linistea naturii in care auzi triluri de pasarele si fosnetul foioaselor......suntem expirate...
tutankhamon
Postat pe 8 Mai 2009 13:18
Eii pe naiba sunteti expirate!!!
O sa fie ei cu mult inainte de ajunge la varsta voastra!
Si asta pentru ca traiesc si merg unde merg...
Se cred "pe val" acum....
Dar eu stiu ce inseamna sa traiesti la oras. Locuiesc de o viata in oras, si l-as da oricand fara remuscari pe o casuta la tzara....
Dar nu-mi permite buzunaru
picaturaderoua
Postat pe 8 Mai 2009 13:22
De la: tutankhamon, la data 2009-05-08 12:31:40ancutza scumpa mea....e greu...e foarte greu sa primesti tot felul de sfaturi despre ce e bine si ce e rau...da, din punctul meu de vedere si eu cred ca voi doi nu v-ati iubit destul de mult...uite, eu cu sotul meu am trecut peste orice....iar eu mi-am lasat fara regret cartierul in care locuisem 28 de ani, prietenii, familia, gasca....bine, poate in parte si ca vroiam sa scap de un tata foarte autoritar care ajunsese sa-mi dicteze la varsta la care mama deja ma avea pe mine in burtica....

deci...sa reiau ideea...voi nu v-ati iubit cu adevarat.... cochetati cu ideea de familie, de a avea o casa, de a face o familie, doar asa...ca sa intrati in randul lumii....sincer, nu vreau sa te supar sau sa te jignesc, ci doar asa vad eu lucrurile....tu esti invatata cu un standard de viata de la servici, un standard destul de inalt, fiind directoare...standard pe care nu il vedeai alaturi de omul tau, printre sarantoci cu trei clase dintr-un satuc pierdut pe harta...asta e buba ta...

bubele lui????...eheeeee...."e multe"....dar ma voi opri numai la una...aceea de a nu se putea desparti de ai lui....da...are o afacere acasa la parinti...ei si????...da, ati fi putut sa va faceti casa si sa nu platiti rate....si????...ajungeati sa va faceti o casa ca in povesti si va trezeati pe la 40 de ani ca ati pierdut toata tineretea si nu aveti prieteni....sa fim seriosi, cine vine sa se distreze la o casa de la tara, unde mai sunt si doi batranei????...cine isi innoroieste rotile la masina scumpa doar pentru un gratar si o manea ascultata mai tare????...si asta nu e vina voastra sau a prietenilor...ci a mentalitatii oamenilor din ziua de azi....care apreciaza un club imbacsit, cu tarife mari, cu muzica data la maximum, ca fiind cea mai cool distractie....ca asa face turma....

ati gresit amandoi....ca nu ati luptat.....tu vad ca te-ai resemnat deja....eu in locul tau il urmaream si cand era singur il provocam la o discutie serioasa...nu aveam ce pierde...oricum relatia voastra era "terminata"....dar macar aveai raspunsuri la toate intrebarile tale....sau descopereai un om pe care nu il cunosti...inchis in el, care nu are sentimente pentru tine, care te vroia numai pentru statutul.....casatorit.....

nu te mai gandi la trecut.....lasa-l.....esti in faza in care nu iti vine sa crezi ca totul s-a sfarsit.....vei trece peste asta...stiu...4 ani e mult...dar vei reusi...pentru ca esti o luptatoare....si nu uita...daca sunteti facuti sa fiti impreuna veti fi....daca nu, iti va apare soarta adevarata in fata...numai ca tu trebuie sa fii pregatita sa o vezi........numai bine




Nu ma intelegeti gresit.
Nu am fitze, sunt chiar un om simplu si nu sunt plina de bani. Am luptat in aceasta viata pentru a ajunge aici, nimeni nu m-a ajutat, decat eu cu propriile-mi puteri. Parintii mei sunt oameni simplii, merg la tara la bunici in fiecare week-end si imi place acolo. Vorbeam de faptul ca eu imi doream ca "acasa" pentru noi sa fie in baia mare, copii nostri sa aiba parte de cea mai buna educatie si bla bla bla.
Nu ma interesa atat de mult sa avem super case, super masini su super concedii. El era cel care isi dorea asta si era consvins ca locuind acolo le vom putea avea (se gandea la noi). In ceea ce priveste locul unde sta el nu este un catun, este frumos, dar asa cum spuneai - mentalitatea difera ;

Nu vreau sa il urmaresc , nu vreau sa fac pe disperata, asa cum m-au sfatuit ceilalti trebuie sa accept ca el nu mai vrea si basta.

Se spune ca abia atunci cand ai pierdut pe cineva drag incepi sa il pretuiesti si mai si, asa se intampla cu mine: nu ma mai intereseaza cariera, gasca de prieteni, familie, mandrie, gura lumii ci doar el si cam atat.

Imi impun sa il uit, sa inchid totul, sa astept primavara cum spunea valentino, insa in adancul sufletelului meu imi doresc cu totul si cu totul altceva (pe el in viata mea sa continuam de unde am ramas.

Chiar nu stiu. Azi mi s-a facut asa de dor de el. Asa mult as vrea sa il caut, dar ... mai are oare vre-un rost?
ancanca
Postat pe 8 Mai 2009 13:35
Ancutzo!
Daca iar incepi..... ma aliez cu Wifa, Tutanika si cine o mai vrea si te luam la palme sa stii!!!
Dupa ceafa cum zice Wifa!
Cat despre parerile spuse mai sus, nu am bautut saua sa priceapa iapa!
Au fost niste impresii referitoare la copii astia care nu au decat cluburi si masini tari in cap si nu le poi ajunge cu prajina la nas.
Tu nu faci parte dintre ei!
picaturaderoua
Postat pe 8 Mai 2009 13:41
ancutule....ma iarta daca am scris ceva gresit.....dar nu m-am referit deloc la tine ca ai fi cu nasul pe sus...ai muncit din greu pentru pozitia sociala pe care o ai...si eu imi dau jos palaria pentru asta...dar sunt multi care nu inteleg cat trebuie sa tragi la jugul vietii pentru a te ridica....

iar cu el....stiu ca doare...stiu ca iti lipsesc mangaierile lui...dar ia intreaba-te singurica, uitandu-te in oglinda si privindu-ti chipul inlacrimat.....LUI II PASA??????...el ar vrea sa luati totul de unde ati ramas????.. e greu...vei plange mult, dar trebuie sa inveti sa uiti amintiri dureros de duioase, trebuie sa inveti sa accepti realitatea cruda....aceea in care el ti-a dat papucii atat de brutal....scuza-ma ca sunt directa, dar mi-e nu-mi place sa ma dau pe dupa leustean.....si nu vad de ce as face-o....pentru ca mai bine tai raul de la radacina decat sa ma amagesc ca radacina aia uscata mai suge seva din pamant....ai grija de tine si incearca sa te aduni.....nu te izola....sigur ai o prietena sau ceva....nu te izola....o sa dai sigur in altceva....te imbratisez si sunt alaturi de tine...ai grija de tine
tutankhamon
Postat pe 8 Mai 2009 13:42
io nu mai zic nimic...ca tin la stil

vorba lu' iaso...prea mult repetir si deja am obosit, nene...
wife_de_zmeu
Postat pe 8 Mai 2009 13:43
bai fata. nu stiu ce-ai gasit la el, ca te vad fata frumoasa. ia uita-te tu la ce breton are . parca e salam manelistu'cand iese de la stilist
si nici ochiosorii nu mi se par prea intelejenti. are o figura comuna , o fatza inexpresiva si baba ,cum sunt eu, nu m-as uita le nenea ista.

ce naiba te-a atras ase de mult la el?
si_totusi
Postat pe 8 Mai 2009 13:45
fetele...am fugit la munca...ca ma ia batman iar la sipca.....va pupez pe toate...si pe toti...
tutankhamon
Postat pe 8 Mai 2009 13:46
Nici eu nu mai stiu ce e rau si ce e bine acum. M-am zapacit de cap!!! Vreau LUMINA!!!
ancanca
Postat pe 8 Mai 2009 13:57
totushica, iubita... ai dreptate. Anca este deosebit de frumoasa. si sensibila. si cate si mai cate.
"par igzampl", si mie mi s-a spus in legatura cu exul meu ca m-am cramponat si nu m-am uitat bine in oglinda la mine. nu-s rupta din soare. nici pe departe nu-s spectaculoasa ca Anca. o data in plus nu acum cu vreo zece kile in plus pe inaltimea mea de 1.57 m. da' tot eram mai ceva decat ex de 45 de kile, mic , slab si negru. negru - probabil- si la suflet. ei... eu m-am indragostit de ce parea ca este, de increderea si hotararea mea spre el. DAR NU DE EL. pana nu intelege si Anca ce a iubit, de fapt... nu trece amorul. cand Anca noastra frumoasa de pica mucul va intelege ca a iubit iluzii si nu o realitate... SE VA LINISTI.
Ancutzo, iubi, ai vazut ca m-am uitat la tine, la voi... iubire: nenea asta nu-ti ajunge nici la glezna. de ce nu cauti tu un printz asa cum meriti? hmm? langa tine vad un gentleman perfect, cu ochii migdalati, brunetzel si, MAI ALES, foarte indragostit si patruns de faptura ta diafana.
stiu ca doare. DAR STIU CA SI TRECE CA SI CUM NU A FOST. de ce trece? pentru ca nu sunteti suflete pereche, bebe. si promit ca te vei intreba intr-o buna zi: "ce am vazut eu la tovarashul asta?!!!!". si iti vei raspunde: "am vazut doar dorinta mea de dragoste ca-n povesti".
dau scris. uite ca am dat scris. promit.
gianiblue
Postat pe 8 Mai 2009 20:47
De la: luc70, la data 2009-05-08 12:13:47
De la: ovidiu42, la data 2009-05-03 19:33:56lume buna...incercati sa scrieti cu litere mici!!!
oricum...nu e mai important mesaju`...daca e scris cu majuscule!!!
si...deranjeaza la citit...
deci...nu mai faceti asta!!!
multumesc!!!
cica daca scrii cu majuscule se vede mai bine ..intelepciunea!!!





luc...felicitari!!!...nu m-am prins...zau!!
dar...promit sa ma reabilitez!!
ovidiu42
Postat pe 8 Mai 2009 20:55
oviule, daca imi permiti o gluma... un pic serioasa. daca te deranjeaza majusculele... poate este pentru ca tu scrii cu prea multe puncte care ne deranjeaza pe noi. ei? dar nu te imflama... doar nu am putut sa ratez ocazia..
Anco, am mai citit in urma. HAI CA MI-A PLACUT GLUMA CU FATA BATRANA... esti teribila. fata mea, invata sa zambesti din nou si vei vedea cati barbati iti vor sta la picioare.
mai, mai...
hai sa-ti spun o chestie: si eu am vrut familie cu orice pret. am luptat si chiar m-am dus dupa barbat pana la capatul pamantului. insa am acceptat cu demnitate ca nu vrea relatia pe care i-am propus-o. voia ceva mai simplu. fara rasuciri filosofice, etc.
si inca ceva important: chiar daca am vrut si mai vreau familie, sa stii ca nu am putut sa ma mai mint de cele doua dati cand era sa ma mai marit.
divortul meu mi-a bagat bine mintile in cap si stiu ca numai cu cel care trebuie pot faca casa.
nu spun ca-i usor dar este infinit mai usor decat sa fiu cu cineva nepotrivit. eu am rabdare. sincer, nici nu ma simt presata de timp. pur si simplu am ajuns la intelepciunea de a-mi iubi viata asa cum este ea. cine are de venit vine. chestia cu destinul este reala. sunt atatea argumente in jur. deci... oricum nu are sens sa lupti pentru cauze pierdute...
el te-a impins miseleste din viata lui, tu DEJA SIMTI CA NU E IN REGULA SA MERGI PANA IN PANZELE ALBE. ehehe. daca era rost de mare amor intre voi, nu va statea nimic in cale.
Ancutzo, te sfatuiesc sa scapi de fixatia cu el si sa te uiti in jur bine de tot. nu m-ar surprinde - la cat esti de aparte - sa constati ca este unul care si-ar da viata sa te poata atinge...
lasa pe barbatii focusati pe alte obiective decat tine. te rog sa scapi de masochism. ia-l pe ala care te vrea neaparat. ala te va face fericita. capisci?!
gianiblue
Postat pe 8 Mai 2009 21:08
giani...chiar ma intrebam...cum de ma lasi tu...sa-ti simt lipsa!!!
sper ca nici tu sa nu te superi!!!
eu...stiu de ce fac asta...si...n-am sa spun la nimeni!!!
oricat de tare v-ar deranja...pe voi!!
ovidiu42
Postat pe 8 Mai 2009 21:12
haaai, mai, ovi. toata lumea stie ca este un amor latin nebun intre noi. nu puteam sa iti jignesc orgoliul. trebuia sa apar pentru a arata cat de implicata sunt in punctele tale......................................................................................................................
etc
eeee. pari, totusi, in niste reguli. nu spun in mare regula. plus ca ai voie sa ai motivele tale.
pup maxim.
ia vezi: mai bine sfatuieste fata asta grozava. spune-i ca tovarashul nu o merita, etc. sau spune ce crezi. lasa amorurile cu iz de razbel.
ia spune-ne. ce sa facem cand mintiti de ingheata apele si ne terfeliti vietile?! hmmm?
gianiblue
Postat pe 8 Mai 2009 21:17
giani...zau...mi-e greu sa vb in numele altora!!!
iar ...la cat de ciufut sunt eu...nush` daca ai vrea sa auzi parerea mea!!!
iar in ce priveste chestia cu...faptul ca...ne tot intepam noi..eu cred ca e benefica chestia asta!!
tocmai pt ca...gandim diferit...poate iesi ceva demn de apreciat!!!
acum...sa nu ma acuzi ca...ascund ceva!!
la cat sunt eu de deschis...fii sigura ca...altfel suna mesajul meu acum!!!
si...sincer...chiar daca ma incita...imi face bine dialogulcu tine!!!
fara sa crezi ca...te perii acum!!!:)
ovidiu42
Postat pe 8 Mai 2009 21:26
ovi, draga, ma bucur daca gasesti un folos in ciocnirile noastre. cat despre periat... chiar te rog sa o faci. la cat de varza este realitatea mea, am nevoie de orice element pozitiv.
eu nu am nici o teama sa recunosc ca imi prinde bine o parere ok. nu ca as fi intr-o situatie ca a Ancai... de pierdere a increderii. poate sunt intr-o situatie si mai rea: am incredere, sunt sigura ca vad bine niste lucruri si, totusi, lumea face pe proasta. sau poate chiar este. am asa un sentiment de neputinta sa mai ajung la armonia dorita. vad in jur doar oameni care lupta cu mine pentru lucruri neimportante pentru mine. pentru ei este un razboi, pentru mine nu inseamna nimic. si totusi ei ma sacaie cu razboaiele lor...
gianiblue
Postat pe 8 Mai 2009 21:34

Ancuta, ce faci scumpo? Cum iti mai este? A inceput sa se faca lumina?
Ella34
Postat pe 13 Mai 2009 09:54
bueyyy

debusolarati fata!

cazu in depresie,'rati ai iaca cui de useri fara sufelet...ehe,he,he....
iasomia
Postat pe 13 Mai 2009 10:05
ancutza...chiar...nici o veste mami????
tutankhamon
Postat pe 13 Mai 2009 11:25
Salutare dragilor

Saptamana aceasta sunt foarte prinsa, avem musafiri / audit la firma. Mai spre final o sa vin cu actualizarea. Am noutat, s-a intors , m-a cautat > pe scurt va spun ca este foarte confuz, ca ii este foarte frica si ca "spune el" toata atitudinera lui a fost ca sa ma determine pe mine sa il urasc si el sa reuseasca sa ma uite.

Sunt atat de ocupata incat nu am avut timp sa analizez situatia caeasta, dar o sa va scriu si o dezbatem impreuna. Abia acum dupa ce a dat un semn de viata imi dau seama ca am devenit mai puternica si asta si datorita voua. Acum ma simt mult mai stapana pe mine.

Mai pove
Va puup.
Aveti grija de voi si LA MULTI ANI Zambila
ancanca
Postat pe 13 Mai 2009 15:49
Ne bucuram sa auzim ca esti bine! eu cel putin!
E bine ca ai fost prinsa cu treburi... asa ai mai uitat de situatie... oarecum.
Si uite... ca minunea s-a produs
A venit el la tine!
Abia astept sa vad ce spui!
Si simte-te bine, ca meriti!
picaturaderoua
Postat pe 13 Mai 2009 16:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum caracterizati acest barbat? 70 De la: Maria_22 23 Iunie 2016 08:58
CE SA FAC SA RAMAN CU EL SAU NU ? 69 De la: preciouss 8 Mai 2010 23:25
Mai in gluma, mai in serios ;) Glume haz funny ras umor::)Ce fac femeile si barbatii cu simtul umorului? 54 De la: tusi_Oli 28 Iulie 2010 14:03
euro 8 De la: akupcso_yaho_com 21 Noiembrie 2009 20:24
Iadul e aici... ! 19 De la: barboneli 2 Februarie 2014 20:45
Setari Cookie-uri