ne aliem??? cu cine???tinem partea??? cui???

este tare interesant cum persoanele care nu sunt in stare sa poarte o discutie civilizata se aliaza....ce-i uneste??? ingustimea mintii???frustrarea ca nu sunt ca altii care au succes???disperarea ca altii sunt placuti si acceptati intr-o comunitate si ei nu???oare ce este in mintea unor persoane care vin pe un forum public si incep si improasca cu cuvinte grele in stanga si in dreapta....care vorbesc aiurea, fara sa citeasca postarile anterioare si fara sa treaca prin filtrul muntii lor raspunsurile pe care vor sa le dea....oare ce este in mintea celor care intra intr-un forum public ca intr-o casa si, odata intrati, trec peste gazde si peste ceilalti musafiri cu tavalugul de injurii si comportamente de bar sau club???ce-i opreste oare sa se faca placuti, sa vorbeasca civilizat, sa fie atenti la niste reguli nescrise????


ar fi interesant un studiu de caz......alehaaaaaa....uite mama aici subiect tzapan......
tutankhamon
Postat pe 2 Noiembrie 2009 02:02
Eu cred ca unii utilizatori iau prea in serios forumurile...daca si aici se poarta discutii aprinse, conflicte, conturi fantoma, jigniri la greu, hmm...este o problema grava !
Cei care intra pt a jigni, gresesc...insa la fel de mult si utilizatorii activi care se grupeaza si poarta ,,battle-uri'' cu cel ce jigneste...asa se poarta discutii aprinse, interminabile, inutile...cei care au un comportament inadecvat trebuie ignorati si se potolesc...

Unii nu au timp sa citeasca postarile anterioare sau chiar toate postarile, asta nu mi se pare o problema majora...Mie personal mi se pare inutil de exemplu cum multe topicuri sunt stricate cu socializarea asta la moda intre anumiti utilizatoi, adica off-topicuri...asa se strica multe subiecte...

Summer_
Postat pe 2 Noiembrie 2009 02:13
...da....tut....este foarte interesant subiectul....
ei....eu spun asa; 1 -cei 7 ani de-acasa
2 -probabil se cred mai interesanti si mai autoritari.....

dar problema este alta.....cei care sunt asa ....probabil si mai mult ca sigur ca si in familiile lor sunt asa.....


si atunci este destul de grav.....(tulburari de comportament)le-as spune eu...
l_flory
Postat pe 2 Noiembrie 2009 02:20
flory, eu cred contrariul
cei care jignesc si injura pe aici, prin conturi fantoma, in viata reala tac malc, atat pe la joburi dar si acasa, inghit sudalmele tuturor, sunt dati mereu deoparte, pe strada trecatorii ii inghiontesc, pe la cozi nu apuca sa cumpere nimic, nu le da nimeni nici macar un pahar cu apa...sunt niste victime.
asta, virtualul, pentru ei e singurul loc in care isi urla deznadejdile, viata amara si trista.


Imi place comentariul lui Summer, cred ca are dreptate. nu degeaba o simpatizez eu
pik_nik
Postat pe 2 Noiembrie 2009 06:31
eladaela
Postat pe 2 Noiembrie 2009 07:26
ba eu cred pikule ca asa cum sunt sici sunt si acasa.....si in societate....peste tot....

ei sunt cei care dau drumul la manele la telefon in autobuz, ei sunt cei care scuipa dit-ai flegma pe trotuar, ei sunt cei care lipesc guma de mestecat de barele din autobuz, ei sunt cei care scriu cu carioca/markerul tot felul de inscriptii pe te miri unde....

ei sunt cei care la gratar arunca gunoiul pe toata pajistea si lasa dezastru in urma lor, ei sunt cei care te calca pe pantofi in supermarket pentru a ajunge ei primii la raftul cu reduceri, ei sunt cei care niciodata nu-ti vor da prioritate pe trecerea de pietoni....

ei sunt cei care isi vor veni cat mai langa tine si isi vor aprinde o tigara - eventual cat mai imputita, ei sunt cei care mananca seminte scuipand a jale cojile, ei sunt cei cu cainii fara lesa si fara botnita pe strada....
tutankhamon
Postat pe 2 Noiembrie 2009 10:08
draga mea summer....pot spune cu mandrie ca sunt pe acest forum de un an de zile.....dar de ultimele 4-5 luni e un dezastru....au aparut o gramada de forumisti noi, ca ciupercile dupa ploaie....bine, asta nu ar fi o problema....dar unii sunt de o incisivitate iesita din comun... au impresia ca ei sunt stapanii acestui forum, ca ei au facut niste reguli nescrise...nu au pic de bun simt si nici respect....nu au dumnezeu si nu au mama.....

si doar daca le spui sa nu mai vorbeasca urat, sar de fund in sus si incep tirul de injurii si draceli....stiu, uneori ne adunam toti pe capul persoanei respective...tine cont de faptul ca multi dintre noi ne cunoastem foarte bine, ne-am convorbit in particular, pe mess....poate unii ne-am si vazut...si de aceea, poate ne sarim in ajutor unii altora.....

si eu uneori imi vine sa las balta si sa-i ignor.....dar cand vad cata prostie si cata incisivitate au in ei, ma revolt....pentru ca stiu cum am debutat eu pe aici....cu teama si pash-pash, sa nu deranjez pe cineva....eu am putut ...ei de ce nu pot???da...s-ar putea ignora...ai dreptate....dar iti pun o singura intrebare...ce te faci atunci cand ignori pe iun topic si el/ea posteaza injurii la adreesa ta in alt topic????
tutankhamon
Postat pe 2 Noiembrie 2009 10:44
De la: tutankhamon, la data 2009-11-02 10:08:33ba eu cred pikule ca asa cum sunt sici sunt si acasa.....si in societate....peste tot....


Bravo tuth, de acord cu tine!

Ne putem preface ca suntem altcineva, dar nu ne putem ascunde de noi insine.
Latura intunecata din noi iese la suprafata la un moment dat si iata ce forme urate poate lua: violenta verbala, placerea de a linsha verbal pe oricine e (sau doar pare) diferit, vulgaritate dusa pana la obscenitate, fatarnicie, complexe de superioritate scapate de sub control, dorinta de a epata cu orice pret... dezgustator!

Poate ca, daca cei apropiati ar citi postarile acestor oameni, nu i-ar recunoaste... dar cu siguranta, personajul interpretat aici, face parte din ei.
Este o alta latura a lor, pe care reusesc cumva sa o mascheze in viata de zi cu zi, dar care abia asteapta prilejul sa iasa la suprafata.
Ori, ce prilej poate fi mai bun, ca un forum unde nu te cunoaste nimeni?
garbo_C
Postat pe 2 Noiembrie 2009 11:21
celleste...stii ce ma bate pe mine gandul???? ca sunt niste ignorati ai societatii, poate cu un aspect fizic nu prea placut, fara prieteni, ignorati, dati la o parte, sigur cu lacuna in exprimare si cu scoala putina...si vor sa faca pe durii aici....isi cauta o identitate noua, in care sa faca si sa spanzure...nu conteaza pe cine si de ce...important e sa iasa ei in evidenta....
tutankhamon
Postat pe 2 Noiembrie 2009 11:27
De la: pik_nik, la data 2009-11-02 06:31:05flory, eu cred contrariul
cei care jignesc si injura pe aici, prin conturi fantoma, in viata reala tac malc, atat pe la joburi dar si acasa, inghit sudalmele tuturor, sunt dati mereu deoparte, pe strada trecatorii ii inghiontesc, pe la cozi nu apuca sa cumpere nimic, nu le da nimeni nici macar un pahar cu apa...sunt niste victime.
asta, virtualul, pentru ei e singurul loc in care isi urla deznadejdile, viata amara si trista.


Imi place comentariul lui Summer, cred ca are dreptate. nu degeaba o simpatizez eu



pik.....dar eu pe sotul il injur si acasa,si pe strada ,oriunde cand ma 'nerveaza....dar aici nu as avea curaj sa injur pe nimeni chiar daca sunt jignita...pt ca nici macar nu ne cunoastem ....si eu mai sunt blonda cateodat' p'acilea sau poate tot timpul dar nu m-a jignit nimeni ma refer la cei vechi.....dar poate este o problema de adaptare la cei care vin aici si fac pe smecherii....
l_flory
Postat pe 2 Noiembrie 2009 11:29
tuth, asa o fi, scumpo, dar vezi tu... e multi!
garbo_C
Postat pe 2 Noiembrie 2009 11:30
florycico, nu-i problema de adaptare, e problema de educatie si bun-simt...

caracter d'ala...
garbo_C
Postat pe 2 Noiembrie 2009 11:34
ma speriasi....aha.'nteles....
l_flory
Postat pe 2 Noiembrie 2009 11:34
pup fata...
nu-i cazul tau...
garbo_C
Postat pe 2 Noiembrie 2009 11:37
imm...da si eu cred ca cei foarte "ei insisi" de pe aici sunt asa si in restul timpurilor...astfel incat au uitat sa isi regleze diapazonul tonalitatilor si al starilor, cu al celorlalti de multa vreme...
fleurdelis
Postat pe 2 Noiembrie 2009 11:40
sa nu mai faci d'astea ca ma bagi in soc....eu va pupacesc si va iumbesc pe toate.....
l_flory
Postat pe 2 Noiembrie 2009 11:40
De la: fleur_du_mal, la data 2009-11-02 11:40:08 imm...da si eu cred ca cei foarte "ei insisi" de pe aici sunt asa si in restul timpurilor...astfel incat au uitat sa isi regleze diapazonul tonalitatilor si al starilor, cu al celorlalti de multa vreme...


de ce te-ai bagat in fata mea ?....eu vorbeam cu cell.....si tu te-ai bagat....
l_flory
Postat pe 2 Noiembrie 2009 11:43
ioi!!! fara violenta!!!!

am inteles mesajul...
garbo_C
Postat pe 2 Noiembrie 2009 11:45
eu sper ca-i o gluma....
fleurdelis
Postat pe 2 Noiembrie 2009 11:47
da....era o gluma.....
l_flory
Postat pe 2 Noiembrie 2009 11:50
deci am trecut testul, pfiuuu...respir usurata...
fleurdelis
Postat pe 2 Noiembrie 2009 11:54
....si tu fluieri a paguba?....
l_flory
Postat pe 2 Noiembrie 2009 11:56
De la: tutankhamon, la data 2009-11-02 10:44:51da...s-ar putea ignora...ai dreptate....dar iti pun o singura intrebare...ce te faci atunci cand ignori pe iun topic si el/ea posteaza injurii la adreesa ta in alt topic????


Hai sa-ti spun despre mine..si eu intru pe un forum, sunt utilizator activv, am vechime de un an si ceva..mi-am tot schimbat conturile pt ca la inceput ba dadeam peste tot felul de obsedati, barbati libidinosi, ba ma oripilam cand vedeam cata prostie, incultura, proasta crestere exista in lumea asta...insa, m-am obisnuit de un an de cand intru, efectiv sunt imuna la utilizatorii respectivi, si ii iau drept exemplu negativ, gen - ASA NU ! Chiar avem de invatat de la ei, invatam ce sa nu facem...cat despre injurii, astea sunt nimicuri, te afecteaza cu ceva ? Eu le iau ca pe niste copilarii...atata timp cat eu in viata reala, nu am avut conflicte, evit certurile, vbfrumos, de ce sa intru in polemici cu toti cretinii ? Pana la urma intru pe net, forum, pt a ma relaxa, pt a vedea cum mai este lumea asta...
Eu nu iau in serios un forum sau o comunitate, pt ca totul este destul de fals...nu stii niciodata cu cine ai de a face exact, si sa nu uitam, ca aceste topicuri deschise si acei utilizatori pot fi sau chiat sunt creati de moderatorii sau administratorii site-ului pt a le creste traficul
Summer_
Postat pe 2 Noiembrie 2009 13:18
tutulica,

parca tu ai deschis si unu' despre clone,nu?
hai sa-ti spuna baba o treaba,si vreau s-o iei prieteneste,stii f bine ca atunci cand ai avut primele conflicte ,te-am incurajat sa nu-ti stergi contul.

in clipa in care incepi sa-ti pui prea multe intrebari de acest gen,ceva nu merge,inseamna ca te implici prea mult,pe forum poti sa stai cat vrei,sa vorbesti cu cine vrei,macar aici sa fie libertate,din pacate ,dam peste tot felul de indivizi care ne pot infuenta,si in momentul in care ceva scartaie in viata noastra,in multumirea noastra fata de propria persoana,incepem sa ne implicam in acest fel de "fenomene".

trebuie sa intelegeti o treaba,cu cat le veti da mai multa atentie,cu atat atmosfera de pe garbo va devenii mai insuportabila.
este atat de usor sa fie ignorati.
nu o sa inteleg niciodata de ce oameni educati, intra in niste conflicte interminabile cu tot felul de oameni ciudati,pt ca una este sa schimbi trei replici,si alta sa o tii asa langa luni de zile.

eu imi exprim sincerul regret ca pe garbo al nostru au aparut astfel de indivizi conflictuali.
dar pacea pe forum sta in mana voastra,care este?
ignore.
iasomia
Postat pe 2 Noiembrie 2009 13:30
si binenteles...se simte lipsa unei maini de fier,asta ar fi SC-ul,din pacate se pare ca au treaba,sau ii doare in basca.

c'este la vie...
iasomia
Postat pe 2 Noiembrie 2009 13:34
iasomica floricica...exact ca si summer, eu intru aici sa ma simt bine....si, vesnic, de ceva timp, in fiecare zi, gasesc cate un topic-doua in care lumea se cearta ca la usa cortului.....m-ai mai vazut pe mine in ultimul timp ca am continuat o discutie aiurea?

m-ai mai vazut tu pe mine ca am lungit-o aiurea pe n pagini??? am spus ce aveam de spus si ignore...ba chiar am acceptat uneori un limbaj trivial, fara sa mai raspund....pentru ca nu ma mai complic...deci nu ma mai acuza pe mine ca eu intretin niste discutii fara rost...

nu este vorba nici de o problema personala si nici de vreo frustrare...ci, pur si simplu, imi doresc ca forumul sa fie la fel ca si acum cateva luni cand discutam cu totii lejer, fara injurii, fara pumni in piept si fara panarame facute de postantii noi...de unii dintre ei...

nu uita ca au plecat foarte multi postanti vechi....si nu uita ca eu nu am contribuit cu absolut nimic la plecarea lor....

uite un exemplu - irinuca....a fost ignorata pe topicul du dumnezeu, se baga acuma peste tot...daca e ignorata, se ataca mai tare si da copy-paste in dreaci...crede-ma ca am studiat fenomenul...

io cred ca randurile scrise pentru mine sunt, de fapt, scrise pentru toti cei care nu se abtin sa raspunda si sa intretina niste discutii aiurea.....
tutankhamon
Postat pe 2 Noiembrie 2009 13:49
iaso are dreptate, trebuie tratati cu ignore total cei care intra cu bocancii murdari pe forum.
eu nu sunt de mult timp aici, dar pana acum nu am fost insultata si nici nu am atacat pe nimeni, cand vad ca se cauta un conflict cu mine.......dau un clik si gata s-a terminat, e foarte simplu.
viatza e prea grea in realitate si nu inteleg de ce sa cautam cearta si in virtual unde ar trebui sa fie loc de relaxare.
nelly05
Postat pe 2 Noiembrie 2009 13:50
tuth, sunt multi ca irina, da vezi ca merge cu ignoru si tot ei ne cauta pe alte topice, pana la urma o sa se plictiseasca sa nu fie bagati in seama si ori isi sterg contul ori se dau pe brazda.
nelly05
Postat pe 2 Noiembrie 2009 13:53
aa...si inca o chestie...iasomica floricica....ce te faci cu userii care posteaza aiurea si nimeni nu le raspunde?? ce te faci cu unii useri care folosesc cuvinte triviale la adresa unora, cautand cearta si raca, dar nimeni nu le mai raspunde??? si, cu cat nu le raspunde nimeni, cu atat se ataca mai tare???
tutankhamon
Postat pe 2 Noiembrie 2009 13:54
absolut...nelly....ne cauta pe alte toapice si incarca inutil forumul cu postari injurioase....
tutankhamon
Postat pe 2 Noiembrie 2009 13:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Unde neferim de meci? 1 De la: crisgrv 26 Iunie 2008 17:38
In premiera in Romania - concert extraordinar Paul Anka Live! 1 De la: Valerium 10 Mai 2010 14:34
comorile sufletului? 8 De la: UEL 7 Decembrie 2009 08:58
POVESTEA MEA...URMELE TRECUTULUI 33 De la: garbo_412085 30 Noiembrie 2015 02:15
reprezentanti Avon 1 De la: cris_roxa85 5 Mai 2009 15:08
Setari Cookie-uri