Credem in Dumnezeu cu adevarat sau ....ne prefacem ?

Ohooo!!! material taman bun de puta gandirii!
anakin
Postat pe 29 Iunie 2009 17:20
Si legat de alte religii,unii cred in budda tot fel de prostii ce nu ma intereseaza.Este problema ca omul cum nu asculta de biblie si cele 10 porunci atunci dumnezeu le trimite tot fel de minciuni,ca sa le creada pe alea,dumnezeu falsi,fanatism,sectanti,rautate care se limiteaza la idei fara importanta.
irina_24ro
Postat pe 30 Iunie 2009 18:27
irinuco, asa-i ca tu nu crezi in dumnezeu, numa' te prefaci?
pik_nik
Postat pe 30 Iunie 2009 18:32
Realitatea este ca atunci cand Adam si Eva au pacatuit,Dumnezeu a blestemat omul.Ca femeia sa fie sub stapanirea barbatului,sa nasca copiii prin durere si barbatii sa isi castige painea prin sudoarea fruntii.Dar barbatii cum sunt mai puternici ca femeia au preluat controlul din toate punctele.Adica femeia pana nu se pocaieste o sa aiba doar de suferit din cauza barbatului.Si barbatul are de suferit dar nu asa ca femeia.Femeia sufera mai mult pt ca este mai slaba si sensibila.Pt ca ea a dat marul lui Adam.Asa ca femeia are de ales Pocainta sau Suferinta.Cand te pocaiesti de pacate Dumnezeu te ajuta sa gandesti rational sa te impaci mai bine cu barbatul tau.Pt ca de un barbat trebuie sa iti fie frica doar daca EL ARE CAPUL LUI IIsus si gandirea lui.Logica este ca daca femeia nu ar mai da mere la barbati,barbatii nu ar mai avea ce sa manance.Adica daca femeile nu ar mai fii asa usuratice si ar avea principiii barbatul ar respecta mai mult femeia si nu si-ar mai bate joc de ea.
irina_24ro
Postat pe 30 Iunie 2009 18:36
irinuca, si cum se termina filmul? se iubesc si raman impreuna, pana cand ea moare impuscata? parca imi amintesc ceva
pik_nik
Postat pe 30 Iunie 2009 18:39
De la: pik_nik, la data 2009-06-30 18:32:23irinuco, asa-i ca tu nu crezi in dumnezeu, numa' te prefaci?
ce dragut esti, nu draga eu chiar cred in dumnezeu si nu imi este rusine sa recunosc.De ce sa merg cu capul in jos pt ca sunt credincioasa,eu sunt mandra ca sunt credincioasa.Pt ca de ce sa nu imi zic gandirea mea.Pt ca exista si caracter pozitiv puternic nu doar caractere negative puternice.Nu ma cred deloc superioara decat ceilalti,ii respect doar daca ma respecta si ei.
irina_24ro
Postat pe 30 Iunie 2009 18:40
De la: irina_24ro, la data 2009-06-30 18:36:49Realitatea este ca atunci cand Adam si Eva au pacatuit,Dumnezeu a blestemat omul.Ca femeia sa fie sub stapanirea barbatului,sa nasca copiii prin durere si barbatii sa isi castige painea prin sudoarea fruntii.Dar barbatii cum sunt mai puternici ca femeia au preluat controlul din toate punctele.Adica femeia pana nu se pocaieste o sa aiba doar de suferit din cauza barbatului.Si barbatul are de suferit dar nu asa ca femeia.Femeia sufera mai mult pt ca este mai slaba si sensibila.Pt ca ea a dat marul lui Adam.Asa ca femeia are de ales Pocainta sau Suferinta.Cand te pocaiesti de pacate Dumnezeu te ajuta sa gandesti rational sa te impaci mai bine cu barbatul tau.Pt ca de un barbat trebuie sa iti fie frica doar daca EL ARE CAPUL LUI IIsus si gandirea lui.Logica este ca daca femeia nu ar mai da mere la barbati,barbatii nu ar mai avea ce sa manance.Adica daca femeile nu ar mai fii asa usuratice si ar avea principiii barbatul ar respecta mai mult femeia si nu si-ar mai bate joc de ea.
Daca femeia ar fii mai inteligenta si-ar da seama ca viata ei o sa fie un rahat daca nu se pocaieste.
irina_24ro
Postat pe 30 Iunie 2009 18:43
Irinuca, ce spui tu e tare frumos dar am a-ti face 2 corectii:
- sa fii mindra (fie si din cauza ca esti credincioasa) e un pacat
- sa respecti conditionat e un alt pacat.
Un credincios ofera totul fara sa astepte nimic in schimb.
Acum spune mai departe.
Aemulus
Postat pe 30 Iunie 2009 18:44
De la: pik_nik, la data 2009-06-30 18:39:19irinuca, si cum se termina filmul? se iubesc si raman impreuna, pana cand ea moare impuscata? parca imi amintesc ceva
Da cam asa ceva.Femeia viseaza la cai verzi pe pereti in loc sa se trezeasca la realitate pana nu o sa i se duca viata si o sa inteleaga ca a trait degeaba,o sa urasca barbatii.Pt ca nu ai cum sa te intelegi cu barbatul daca nu esti credincioasa,pt ca asta este blestemul de la dumnezeu pt femeie sa sufere cel mai mult pt ca ea a dat marul.
irina_24ro
Postat pe 30 Iunie 2009 18:46
De la: micabis, la data 2009-06-30 18:44:40Irinuca, ce spui tu e tare frumos dar am a-ti face 2 corectii:
- sa fii mindra (fie si din cauza ca esti credincioasa) e un pacat
- sa respecti conditionat e un alt pacat.
Un credincios ofera totul fara sa astepte nimic in schimb.
Acum spune mai departe.
Draga la voi pacatosii credeti doar ce va convine voua,si este in favoarea voastra.Eu stiu ce am de facut.Asa ca si la biserica barbatii inteleg ca trebuie sa domine femeia dar nu ca nu trebuie sa minta,sa fure.Ei inteleg doar ce este in favoarea lor si in defavoarea altora.Eu draga stiu ce trebuie sa fac,nu trebuie sa te preocupi pt mine.
irina_24ro
Postat pe 30 Iunie 2009 18:49
De la: pik_nik, la data 2009-06-30 18:32:23irinuco, asa-i ca tu nu crezi in dumnezeu, numa' te prefaci?


gizas!! prima data cand intru pe topicu asta si dau de mutritza ta.

suportati si o parere de la o profana in domeniu?

dupa mintea mea lucrurile stau cam asa, credintza in Dumnezeu, extraterestri, reincarnare, ceasu' rau, pisica 13 sau oricare alta divinitate, n-ar trebui sa fie o "relatie" personala?
si n-am inteles cum se poate simula credintza, poate ma lamureste cineva
tulipe
Postat pe 30 Iunie 2009 18:49
iote ia credinta la irinuca, esti mai mandra de credinta ta, decat curcanul de-l avea biata bunica in curte..okeeeee!
kyra
Postat pe 30 Iunie 2009 18:51
De la: micabis, la data 2009-06-30 18:44:40Irinuca, ce spui tu e tare frumos dar am a-ti face 2 corectii:
- sa fii mindra (fie si din cauza ca esti credincioasa) e un pacat
- sa respecti conditionat e un alt pacat.
Un credincios ofera totul fara sa astepte nimic in schimb.
Acum spune mai departe.
Nu trebuie sa crezi ca este obligatorui ca un credincios trebuie sa se lase calcat in picioare de un pacatos.Stii dumnezeu vrea dreptate.Ca credincios trebuie sa lupti pt dreptatea ta,daca nu esti respectat trebuie sa te faci respectat.Asta nu inseamna ca daca esti credincios trebuie sa te lasi calcat in picioare.Eu ajut oamenii ii sfatuiesc,nu trebuie sa ma las calcata in picioare de ei pt ca daca nu m-as impune oamenii nu ar intelege niciodata ce este dreptatea,asa ca te rog nu te preocupa pt mine eu stiu ce am de facut.
irina_24ro
Postat pe 30 Iunie 2009 18:53
Eu draga Irinuca, draga, nu ma preocup de tine draga.
Stiu ca stii ca stiuca-i stiuca dar ma stii ca stiuca-i peste, draga.
Si draga, daca erai perceptiva observai draga, ca eu sunt printre persoanele care vorbesc draga serios cu tine.
Dar tu draga.... esti o draga......
Aemulus
Postat pe 30 Iunie 2009 18:54
De la: kyra, la data 2009-06-30 18:51:44iote ia credinta la irinuca, esti mai mandra de credinta ta, decat curcanul de-l avea biata bunica in curte..okeeeee!
pai nu ma simt deloc superioara,doar vroiam sa spun ca nu ma rusinez ca sunt credincioasa si nu am de gand sa merg cu capul in jos.Eu il respect si il iubesc pe Dumnezeu ca este asa bun si drept cu noi oamenii chiar daca multi nu merita iubirea lui Dumnezeu
irina_24ro
Postat pe 30 Iunie 2009 18:56
Atunci credinciosul cand vrea sa faca pacate, de cine trebuie calcat?De masina?Ca Dumnezeu nu se ocupa de treburile astea lumesti.
Ioana007
Postat pe 30 Iunie 2009 18:57
iar pacatuiesti..cine stabileste, cine merita, ori nu, iubirea lui Dumnezeu ?
kyra
Postat pe 30 Iunie 2009 18:58
Mersul cu capul poe sus, este ca si mersul cu capul in jos.Vezi extremnele dar nu si ce se intampla cu tine.Daca esti in apa si te loveste vaporul?
Ioana007
Postat pe 30 Iunie 2009 18:59
Pentru kyra:
Dumnezeu.Satana se ocupa de ceilalti.
Ioana007
Postat pe 30 Iunie 2009 19:00
nea vanghi, pai nu citisi nene, ce-a scris irinuca ?

cica " unii oameni nu merita iubirea lui Dumnezeu"..pai il judeca ea pe Dumnezeu ? tztz...
kyra
Postat pe 30 Iunie 2009 19:03
Draga, are si Irinuca o relatie mai personala cu Doamne, Doamne, si te bagi repede tu sa ii strici ploile.Macar da-i fetei o umbrela.
Ioana007
Postat pe 30 Iunie 2009 19:06
adicatelea e cu pile..???
kyra
Postat pe 30 Iunie 2009 19:07
De la: Ioana007, la data 2009-06-30 18:57:22Atunci credinciosul cand vrea sa faca pacate, de cine trebuie calcat?De masina?Ca Dumnezeu nu se ocupa de treburile astea lumesti.
Pai daca si credinciosul vrea sa faca pacate si el este la fel de pedepsit ca doar el nu este scutit de medic.Fiecare primeste exact cu merita,pt ca dumnezeu ii iubeste pe toti in egala masura nu doar pe credincios,poate pe credincios il ajuta Dumnezeu mai mult pt ca si el munceste.Dar daca un pacatos si-AR DA silinta sa se schimbe Dumnezeu l-ar ajuta la fel.
irina_24ro
Postat pe 30 Iunie 2009 19:11
eeee, acu` o dai la-ntors..ori e laie, ori balaie..
kyra
Postat pe 30 Iunie 2009 19:13
Nu umbla cu fofarlica, fato.Ori ii ajuta pe toti la fel, ori nu, si atunci inseamna ca face discriminare si asta nu prea este politicos din partea lui.
Ioana007
Postat pe 30 Iunie 2009 19:14
eu azisem ca dimpotriva, Doamne-Doamne ii ajuta mai mult pe fiii ratacitori, de ex cum as fi eu, pacatuiesc ca la balamuc, sa ma exprim elegant, si hopaaaaa, intr-o zi, ma intorc la cedintza. da' cica trufasii ar avea ceva probleme.
tulipe
Postat pe 30 Iunie 2009 19:20
este ?
kyra
Postat pe 30 Iunie 2009 19:21
pai?
tulipe
Postat pe 30 Iunie 2009 19:23
Dar ce credeti voi, ca puteti pacatui in devalmasie, si pe urma veniti la Doamne si ii spuneti ca ati gresit si il rugati de iertare?
Ioana007
Postat pe 30 Iunie 2009 19:24
ei, nici chiar in devalmasie, nea vanghi.
kyra
Postat pe 30 Iunie 2009 19:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Psiholog 47 De la: sora_ilsi 20 Martie 2011 22:55
Un document cutremurtor al bisericii ortodoxe grecești 63 De la: elisabeta_boia 15 Octombrie 2011 18:52
cum va faceti intelesi? 4 De la: cricat 28 Februarie 2011 20:32
CUM SE PREGATESTE CARNEA TOCATA PENTRU VINZARE IN CANTITATI MARI 12 De la: garbo_11724 27 Aprilie 2013 14:00
Principii sau dragoste? 59 De la: teona_35 30 Iunie 2009 10:53
Setari Cookie-uri