Credem in Dumnezeu cu adevarat sau ....ne prefacem ?

io stiam ca-s 10 porunci
kyra
Postat pe 5 Iulie 2009 16:34
O,om ce mari raspunderi ai de to ce faci pe lume de tot ce spui in scris sau grai,de pilda ce la altii dai caci ea spre iad sau Rai pe multi o sa-i indrume.
Ce grija trebuie sa pui in viata ta in toata caci gandul care-l scrii sau spui s-a dus... in veci nu-l mai aduni si vei culege roada lui ori viu ori mort o data.
Ai spus o vorba,vorba ta mergand din gura-n gura va inveseli sau intrista va curatii sau va intina rodind samanta pusa-n ea de dragoste sau ura.
Scrii un cuvant...cuvantul scris e un leac sau o otrava tu vei murii dar tot ce-ai scris ramane-n urma drum deschis spre moarte sau paradis spre ocara sau spre slava.
Ai spus un cantec versul tau ramane dupa tine,indemn spre bine sau spre rau,spre curatire sau desfrau lasand in inimi rodul sau de har sau rusine.
Arati o cle calea ta in urma ta nu piere e cale buna sau e rea va prabusii sau va-nalta vor merge suflete pe ea Spre Cer sau spre durere. asta-i raspunsul meu draga ioana 007
Traiesti o viata,viata ta E UNA NUMAI UNA oricum ar fi tu nu uita cum ti-o traiesti vei castiga ori fericire pe vecie ori chin pe totdeauna.
O,om ce mari raspunderi ai tu vei pleca din lume dar ce ai spus prin scris sau grai sau lasi prin pilda care o dai pe multi spre iad sau Rai o sa-i indrume.
DECI NU UITA FI CREDINCIOS CU GRIJA SI CU TEAMA,SA LASI IN URMA LUMINOS UN SEMN UN GAND UN DRUM FRUMOS CACI PENTRU TOATE NEINDOIOS O DATA VEI DA SEAMA
amoor
Postat pe 5 Iulie 2009 18:18
Amoor,permite-mi citeva observatii: cearca poeziile sa le asezi versurile in ordine legibila si apoi,pune si autorul.de unde ai luat poezia?
valentino
Postat pe 5 Iulie 2009 18:29
ba erau 15, kyrule, da ultima placuta a scapat-o Moise pe jos cand a coborat de pe muntele unde o primise.
Intre timp, niste arheologi bine intentionati au gasit ramasitele, le-au lipit si in curand vor scoate traducerea.. ia sa o intrebam pe irinuca, o sti ceva .
anakin
Postat pe 6 Iulie 2009 12:57
Unu poezia cum zici u e formata din mai multepsalme si a2-ua nu e scrisa de nici un poet e luata dintr-o carte de rugaciuni numita:Visul Maicii Domnului cred ca s-a auzit de ea...ma rog printre oamenii cu credinta care-L Iubesc pe D-zeu mai mult ca pe sot(ie) copil bani bijuterii s.a.m.d...
amoor
Postat pe 6 Iulie 2009 15:53
De la: valentino, la data 2009-07-03 21:00:50,,Eu vorbesc cu termeni populari,nu ca preotul care vorbeste doar in termeni culturali si care ii intelege doar el.Eu incercam doar sa dau exemple pt ca nu il judec pe preot."


Irinuca,mami,se tot vorbeste ca discursurile electorale a lui Obama,ar fi fost scrise de o alta persoana.Vazindu-ti stilul,cu caracter de unicat,aproape cred ca ai fi tu ideatoarea acestor cuvinte de mare rasunet...asa-i???(lasa modestia la o parte)
Pai cred ca am gresit ca am folosit ca Dumnezeu intra pe felie cu omul.Am vrut sa spun ca atunci Cand Dumnezeu intra in contact cu omul Sarsaila nu mai are control asupra omului,pierde controlul.
irina_24ro
Postat pe 6 Iulie 2009 16:42
Fanatic sau credincios sunt oameni total diferiti.Fanaticul asculta doar de mintea capul lui unde sarsaila este seful,pe cand un om credincios respecta Bibilia si regulile lui Dumnezeu..Dar si diavolul incurca mintea omului.Fanaticii spre exemplu sunt foarte rai,pe cand oamenii credinciosi ce respecta regulile lui Dumnezeu au un suflet bun si curat.Spre exemplu mie daca imi greseste cineva,nu iau greseala lui ca o rautate ci o iau drept prostie si incerc sa ii explic ca nu este bine ce a facut.
irina_24ro
Postat pe 6 Iulie 2009 16:51
"Fanaticul asculta doar de mintea capul lui unde sarsaila este seful,pe cand un om credincios respecta Bibilia si regulile lui Dumnezeu."

adica fanaticul gandeste si credinciosul e doar pe post de papagal?
eu zic sa te mai gandesti daca aceasta e diferenta intre unul si celalalt
si_totusi
Postat pe 6 Iulie 2009 16:54
Lui Sarsaila ii place sa incurce mintile oamenilor sa nu asculte de Biblie,ci sa asculte de mintea din capul lui unde el este seful.
irina_24ro
Postat pe 6 Iulie 2009 17:01
De la: si_totusi, la data 2009-07-06 16:54:31"Fanaticul asculta doar de mintea capul lui unde sarsaila este seful,pe cand un om credincios respecta Bibilia si regulile lui Dumnezeu."

adica fanaticul gandeste si credinciosul e doar pe post de papagal?
eu zic sa te mai gandesti daca aceasta e diferenta intre unul si celalalt
Draga calutule,credinciosii nu sunt pe post de papagal,dar daca multi cum unii oameni sunt cam grei de cap trebuie sa le repeti de mai multe ori ca sa priceapa.
irina_24ro
Postat pe 6 Iulie 2009 17:03
De la: si_totusi, la data 2009-07-06 16:54:31"Fanaticul asculta doar de mintea capul lui unde sarsaila este seful,pe cand un om credincios respecta Bibilia si regulile lui Dumnezeu."

adica fanaticul gandeste si credinciosul e doar pe post de papagal?
eu zic sa te mai gandesti daca aceasta e diferenta intre unul si celalalt
Pai da fanaticul gandeste cu creierul lui Sarsaila.Pt ca cum stiu Sarsaila nu a publicat inca o biblie ca oamenii sa se ia dupa ea.
irina_24ro
Postat pe 6 Iulie 2009 17:05
irina, eu stiu ca fanatismul e indoctrinarea dusa la extrem. deci, tot repatandu-i cuiva niste chestii, ajungi de nu i le mai scoti din cap. si iote asa devine ,dintr-un om cu frica lui dumnezeu ,un fanatic .

nu zic ca nu trebuie cunoscuta si respectata biblia insa, in limita bunului simt si a respectului fata de celalalt. daca eu am niste conceptii religioase la care tin si de la care nu ma abat, nu inseamna ca ele trebuie sa devina norme absolute pentru toti cei din jurul meu si sa-i bat la cap pana se lasa pagubasi si-mi dau dreptate
si_totusi
Postat pe 6 Iulie 2009 17:17
De la: si_totusi, la data 2009-07-06 17:17:01irina, eu stiu ca fanatismul e indoctrinarea dusa la extrem. deci, tot repatandu-i cuiva niste chestii, ajungi de nu i le mai scoti din cap. si iote asa devine ,dintr-un om cu frica lui dumnezeu ,un fanatic .

nu zic ca nu trebuie cunoscuta si respectata biblia insa, in limita bunului simt si a respectului fata de celalalt. daca eu am niste conceptii religioase la care tin si de la care nu ma abat, nu inseamna ca ele trebuie sa devina norme absolute pentru toti cei din jurul meu si sa-i bat la cap pana se lasa pagubasi si-mi dau dreptate
Draga eu ii bat la cap.pt ca pe un om doar Dumnezeu il poate schimba si sa aiba un caracter bun.Mie mi-ar placea sa am prin jurul meu oameni cu caracter bun.Si cum eu nu am puterea asta sa schimb un om in bine,ii trimit la Dumnezeu sa ii schimbe in bine,sa aiba un caracter bun,curat, apoi sa devenim prieteni
irina_24ro
Postat pe 6 Iulie 2009 17:23
De la: irina_24ro, la data 2009-07-06 17:23:23
De la: si_totusi, la data 2009-07-06 17:17:01irina, eu stiu ca fanatismul e indoctrinarea dusa la extrem. deci, tot repatandu-i cuiva niste chestii, ajungi de nu i le mai scoti din cap. si iote asa devine ,dintr-un om cu frica lui dumnezeu ,un fanatic .

nu zic ca nu trebuie cunoscuta si respectata biblia insa, in limita bunului simt si a respectului fata de celalalt. daca eu am niste conceptii religioase la care tin si de la care nu ma abat, nu inseamna ca ele trebuie sa devina norme absolute pentru toti cei din jurul meu si sa-i bat la cap pana se lasa pagubasi si-mi dau dreptate
Draga eu ii bat la cap.pt ca pe un om doar Dumnezeu il poate schimba si sa aiba un caracter bun.Mie mi-ar placea sa am prin jurul meu oameni cu caracter bun.Si cum eu nu am puterea asta sa schimb un om in bine,ii trimit la Dumnezeu sa ii schimbe in bine,sa aiba un caracter bun,curat, apoi sa devenim prieteni
Si cum nu mi-ar placea sa am prin preajma mea un om care nu respecta cele 10 porunci.Adica sa ma minta,sa ma insele, sa se culce cu femei fara sa fie casatorit adica este un armasar si pt el a se culca cu o femeie este un sport,si nu ii ajunge doar o femeie.Nu mi-ar placea sa am in preajma mea oameni invidiosi,pt ca daca eu muncesc mai mult eu automat primesc mai mult.
irina_24ro
Postat pe 6 Iulie 2009 17:26
De la: irina_24ro, la data 2009-07-06 17:26:21
De la: irina_24ro, la data 2009-07-06 17:23:23
De la: si_totusi, la data 2009-07-06 17:17:01irina, eu stiu ca fanatismul e indoctrinarea dusa la extrem. deci, tot repatandu-i cuiva niste chestii, ajungi de nu i le mai scoti din cap. si iote asa devine ,dintr-un om cu frica lui dumnezeu ,un fanatic .

nu zic ca nu trebuie cunoscuta si respectata biblia insa, in limita bunului simt si a respectului fata de celalalt. daca eu am niste conceptii religioase la care tin si de la care nu ma abat, nu inseamna ca ele trebuie sa devina norme absolute pentru toti cei din jurul meu si sa-i bat la cap pana se lasa pagubasi si-mi dau dreptate
Draga eu ii bat la cap.pt ca pe un om doar Dumnezeu il poate schimba si sa aiba un caracter bun.Mie mi-ar placea sa am prin jurul meu oameni cu caracter bun.Si cum eu nu am puterea asta sa schimb un om in bine,ii trimit la Dumnezeu sa ii schimbe in bine,sa aiba un caracter bun,curat, apoi sa devenim prieteni
Si cum nu mi-ar placea sa am prin preajma mea un om care nu respecta cele 10 porunci.Adica sa ma minta,sa ma insele, sa se culce cu femei fara sa fie casatorit adica este un armasar si pt el a se culca cu o femeie este un sport,si nu ii ajunge doar o femeie.Nu mi-ar placea sa am in preajma mea oameni invidiosi,pt ca daca eu muncesc mai mult eu automat primesc mai mult.
Nu mi-ar placea sa fiu barfita.si doar dumnezeu poate ajuta la schimbarea omului si sa il faca sa vada de greselile lui,nu de ale altuia.Multi i-au greselile altora drept rautate si raspund cu rautate;pt ca ei nu se vad pe ei,ca si ei gresesc.Eu iau greselile oamenilor prostie si incerc sa le explic ca nu fac bine ceea ce fac.
irina_24ro
Postat pe 6 Iulie 2009 17:30
nu faci nimic tolocanind pe cineva. nu-ti place de x sau y? nu intinzi lasca. ai tot dreptul sa aceepti sau sa refuzi

nu-i scolarizezi tu in ale credintei. are dumnezeu grija sa-i mai puna la punct cu noutatile in domeniu. ca de asta e dumnezeu. vede tot, aude bine . ca doar sunt oile lui nu ale tale
si_totusi
Postat pe 6 Iulie 2009 17:32
De la: si_totusi, la data 2009-07-06 17:32:57nu faci nimic tolocanind pe cineva. nu-ti place de x sau y? nu intinzi lasca. ai tot dreptul sa aceepti sau sa refuzi

nu-i scolarizezi tu in ale credintei. are dumnezeu grija sa-i mai puna la punct cu noutatile in domeniu. ca de asta e dumnezeu. vede tot, aude bine . ca doar sunt oile lui nu ale tale
Pai de ce sa nu ii sfatuiesc.Daca unii nu vor sa asculte este problema lor,dar poate sunt altii care vor sa invete.Sunt unii care nu le convine ca eu ii incerc sa ii sfatuiesc pe altii.De ce vorbesti in numele celorlali?Sau nu iti place ca eu vreau sa ajut pe altii sa vada realitatea.Multi ma invata sa devin egoista,ca nu le place sa ii ajute pe altii pt ca altii nu ii ajuta pe ei pt ca nici ei nu ajuta pe altii.Multi din cauza egoismului nu le place sa ii invete de bine pe altii,este rautatea din ei.Mie imi place sa sfatuiesc oamenii,sa ii ajut,sa ii invat de bine.Daca altora nu le convine este problema lor.Atunci cand un om ma invata sa devin egoista,devin egoista doar cu persoana ce ma invata sa fiu egoista ca sa se invete minte,dar nu cu ceilalti care nu mi-au facut nimic
irina_24ro
Postat pe 6 Iulie 2009 17:40
irinuco,

fa pauza de o bere...

ti s-a uscat tastatura....
iasomia
Postat pe 6 Iulie 2009 17:42
De la: si_totusi, la data 2009-07-06 17:32:57nu faci nimic tolocanind pe cineva. nu-ti place de x sau y? nu intinzi lasca. ai tot dreptul sa aceepti sau sa refuzi

nu-i scolarizezi tu in ale credintei. are dumnezeu grija sa-i mai puna la punct cu noutatile in domeniu. ca de asta e dumnezeu. vede tot, aude bine . ca doar sunt oile lui nu ale tale
Daca sunt unii care vor sa ramana in mocirla este problema lor.Dar eu imi scriu parerea nu,chiar daca altii vor sa asculte sau nu.Este un side despre Dumnezeu nu? De ce nu deschizi un Side al OAMENILOR egoisti si ai sa vezi ca nu intru acolo deloc pt ca eu nu sunt egoista.
irina_24ro
Postat pe 6 Iulie 2009 17:42

...doar daca nu-ti gasesti sclipirea in scolarizarile astea ...aaaaa menirea
blanca
Postat pe 6 Iulie 2009 17:43
mda...

credincioasa,da' tare-n clanta,acu' incepe sa blesteme....
iasomia
Postat pe 6 Iulie 2009 17:44
De la: iasomia, la data 2009-07-06 17:42:45irinuco,

fa pauza de o bere...

ti s-a uscat tastatura....
Pai nu stiu de ce nu le convine la altii ca eu incerc sa sfatuiesc de bine pe altii?eI VORBESC IN numele celorlalti parca s-ar crede avocati. Ma scot din sarite.Daca lor nu le place sa ajute problema lor ca nici pe ei nu o sa ii ajute nimeni.Eu imi scriu parerea daca omul vrea sa asculte bine daca nu, sa vb despre altceva si sa citeasca parerea mea doar cine vrea sa evolueaze,cine nu vrea sa evolueze sa nu citeasca.Eu imi scriu parerea pt ceilalti.care poate ii interesa.
irina_24ro
Postat pe 6 Iulie 2009 17:46
scrie mami...baga acolo,fa-ne in ciuda...

fa "sic,sic" d-ala...
iasomia
Postat pe 6 Iulie 2009 17:48
De la: iasomia, la data 2009-07-06 17:44:31mda...

credincioasa,da' tare-n clanta,acu' incepe sa blesteme....
Ca ce ma intereseaza pe mine ca ei nu ajuta si nu sfatuiesc pe nimeni de bine.Problema lor,fiecare face ce considera el ca este bine.Eu nu ma iau dupa alti oamenii,pt ca eu am creier sa gandesc individual nu sa ma iau dupa turma.
irina_24ro
Postat pe 6 Iulie 2009 17:49
De la: irina_24ro, la data 2009-07-06 17:46:46
De la: iasomia, la data 2009-07-06 17:42:45irinuco,

fa pauza de o bere...

ti s-a uscat tastatura....
Pai nu stiu de ce nu le convine la altii ca eu incerc sa sfatuiesc de bine pe altii?eI VORBESC IN numele celorlalti parca s-ar crede avocati. Ma scot din sarite.Daca lor nu le place sa ajute problema lor ca nici pe ei nu o sa ii ajute nimeni.Eu imi scriu parerea daca omul vrea sa asculte bine daca nu, sa vb despre altceva si sa citeasca parerea mea doar cine vrea sa evolueaze,cine nu vrea sa evolueze sa nu citeasca.Eu imi scriu parerea pt ceilalti.care poate ii interesa
irina_24ro
Postat pe 6 Iulie 2009 17:51
De la: iasomia, la data 2009-07-06 17:48:03scrie mami...baga acolo,fa-ne in ciuda...

fa "sic,sic" d-ala...
SI MEREU O SA AJUT OAMENII:SI O SA II SFATUIESC DE BINE;CHIAR DACA UNORA NU LE CONVINE:CE IMI PASA MIE CE LE CONVINE SAU NU LE CONVINE CELORLALTI:fICARE FACE CUM CONSIDERA EL CA ESTE BINE:SI ASA CONSIDER EU CA ESTE BINE:BINEANTELES CA NU II VOI LASA SA IMI IA TOATA MANA:
irina_24ro
Postat pe 6 Iulie 2009 17:53
De la: irina_24ro, la data 2009-07-06 17:42:59
De la: si_totusi, la data 2009-07-06 17:32:57nu faci nimic tolocanind pe cineva. nu-ti place de x sau y? nu intinzi lasca. ai tot dreptul sa aceepti sau sa refuzi

nu-i scolarizezi tu in ale credintei. are dumnezeu grija sa-i mai puna la punct cu noutatile in domeniu. ca de asta e dumnezeu. vede tot, aude bine . ca doar sunt oile lui nu ale tale
Daca sunt unii care vor sa ramana in mocirla este problema lor.Dar eu imi scriu parerea nu,chiar daca altii vor sa asculte sau nu.Este un side despre Dumnezeu nu? De ce nu deschizi un Side al OAMENILOR egoisti si ai sa vezi ca nu intru acolo deloc pt ca eu nu sunt egoista.
Cine iti da tie dreptul sa imparti oamanii i8n buni si rai?Cind imparti in buni si rai esti deja un om rau.Dumnezeu ne invata sa i iubim pe toti nu doar pe unii.ITI spun o ghicitoare ca sa vedem cit de buna te considera EL:Dumnezeu cind a impartit lumea a pus o in 2 carute: in una a pus oamenii buni in una oamenii rai.Tu stii ce cintec cintau cei din caruta cu oameni buni?
marian_sss
Postat pe 6 Iulie 2009 17:54
De la: irina_24ro, la data 2009-07-06 17:51:07[quote name='irina_24ro' date='2009-07-06 17:46:46' Pai nu stiu de ce nu le convine la altii ca eu incerc sa sfatuiesc de bine pe altii?eI VORBESC IN numele celorlalti parca s-ar crede avocati. Ma scot din sarite.Daca lor nu le place sa ajute problema lor ca nici pe ei nu o sa ii ajute nimeni.Eu imi scriu parerea daca omul vrea sa asculte bine daca nu, sa vb despre altceva si sa citeasca parerea mea doar cine vrea sa evolueaze,cine nu vrea sa evolueze sa nu citeasca.Eu imi scriu parerea pt ceilalti.care poate ii interesa


Asaaaa. Deci: Altii vorbesc in numele celorlalti de parca sunt avocati. Tu doar iti spui parerea si NUMAI cine ti-o asculta va evolua .Aham
O secta noua, ceva ??
blanca
Postat pe 6 Iulie 2009 17:57
De la: irina_24ro, la data 2009-07-06 17:53:57
De la: iasomia, la data 2009-07-06 17:48:03scrie mami...baga acolo,fa-ne in ciuda...

fa "sic,sic" d-ala...
SI MEREU O SA AJUT OAMENII:SI O SA II SFATUIESC DE BINE;CHIAR DACA UNORA NU LE CONVINE:CE IMI PASA MIE CE LE CONVINE SAU NU LE CONVINE CELORLALTI:fICARE FACE CUM CONSIDERA EL CA ESTE BINE:SI ASA CONSIDER EU CA ESTE BINE:BINEANTELES CA NU II VOI LASA SA IMI IA TOATA MANA:
Toti cei de pe forum ma considera un om rau.STIi ce te rog eu?Daca esti atit de buna fa ma si pe mine un om bun daca esti asa de sigura ca o sa reusesti
marian_sss
Postat pe 6 Iulie 2009 17:59
OAMENII SUNT INRAITI SI NU II PLACE CA EU II SFATUIESC DE BINE PE CEILATI:PT CA OAMENII SE URASC INTRE EI SE VAD CA DUSMANI:DE ASTA NU LE PLACE CA EU VREAU SA II AJUT PE OAMENI:EU NU II VAD PE OAMENI CA DUSMANI;NU URASC PE NIMENI SI INTODEAUNA O SA INVAT DE BINE PE OAMENII
irina_24ro
Postat pe 6 Iulie 2009 18:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cand un om e prea bun... 85 De la: garbo_1399 3 Mai 2012 10:32
Politetea 11 De la: ingerasulluptator 18 August 2012 16:20
relationarea pe internet!!! 20 De la: eu_vio 29 Martie 2010 21:45
Cum sa opti ce iti doresti "The Secret" 57 De la: tina22 29 Noiembrie 2015 09:27
un vot 1 De la: elena39 8 Aprilie 2010 22:36
Setari Cookie-uri