Credem in Dumnezeu cu adevarat sau ....ne prefacem ?

Cred ca era o intrebare retorica sau de introspectie, nu neaparat o rautate...
sora_ilsi
Postat pe 24 Iunie 2009 22:12
asa sa fie.
albinutza45
Postat pe 24 Iunie 2009 22:19
sora,

hai ba mami... ce naiba,am pretentii de la tine...
iasomia
Postat pe 24 Iunie 2009 22:21
Si eu la fel, Iaso. Chiar nu ai inteles? Era pentru Irinuca, bre...
Da' uitai sa zic, sa raspunda ea daca nu am inteles eu bine, ha?
sora_ilsi
Postat pe 24 Iunie 2009 22:26
ok! hai ca m-ai povocat, irinuco, si nu poci pen' ca sa stau de lemn Tanase... ma-ntelegi tu, nu-i asa? (e, pe dreaq, stiam ca nu intelegi, da' intrebai si io asa, ca proasta-n targ!)

CUM crezi tu in Dumnezeu? intreband pe altii, sa vada lumea ce dashteapta esti tu, ca te interesezi de divinitate? apropos, "divinitatea" e un termen care se refera SI LA Dumnezeu, dar mai exista si alte concepte, cum ar fi "Vishnu si Krishna", "Allah", "Buddha", "Manitou" etc etc etc... da' tu sa nu crezi otrava asta turnata de insusi diavolul, adica eu!

esti capabila de o discutie? oricum am vazut ca nu are rost sa imi pierd timpul cu tine, dar eu tot mai incerc sa iti deschid ochii...
Thor
Postat pe 24 Iunie 2009 23:34
vidare....nu te mai cinui prietene.....e fara numar fata......e clienta veche.....
tutankhamon
Postat pe 24 Iunie 2009 23:37
De la: sora_ilsi, la data 2009-06-24 22:12:44Cred ca era o intrebare retorica sau de introspectie, nu neaparat o rautate...


intrebare retorica? las-o pe irinuca sa se bage in seama pentru ea.
albinutza45
Postat pe 25 Iunie 2009 00:19
ilsuca,

pai..ce faci sorela? ma imiti?

o iei pe drumu' pierzaniei?
iasomia
Postat pe 25 Iunie 2009 17:09
De la: Vidar, la data 2009-06-24 23:34:04ok! hai ca m-ai povocat, irinuco, si nu poci pen' ca sa stau de lemn Tanase... ma-ntelegi tu, nu-i asa? (e, pe dreaq, stiam ca nu intelegi, da' intrebai si io asa, ca proasta-n targ!)

CUM crezi tu in Dumnezeu? intreband pe altii, sa vada lumea ce dashteapta esti tu, ca te interesezi de divinitate? apropos, "divinitatea" e un termen care se refera SI LA Dumnezeu, dar mai exista si alte concepte, cum ar fi "Vishnu si Krishna", "Allah", "Buddha", "Manitou" etc etc etc... da' tu sa nu crezi otrava asta turnata de insusi diavolul, adica eu!

esti capabila de o discutie? oricum am vazut ca nu are rost sa imi pierd timpul cu tine, dar eu tot mai incerc sa iti deschid ochii...
Da pai pai chiar crezi ca ma intereseaza parerea altora?Parca oamenii te-ar ajuta cu ceva? Eu cred ca 99 la suta din oameni sunt facuti pt a alunga plictiseala pt ca sincer nu prea poti sa te bazezi prea ei,pt ca ei sunt buni doar sa profite unii de pe altii cum apuca si cine pica.
irina_24ro
Postat pe 25 Iunie 2009 17:33
De la: irina_24ro, la data 2009-06-25 17:33:49
De la: Vidar, la data 2009-06-24 23:34:04ok! hai ca m-ai povocat, irinuco, si nu poci pen' ca sa stau de lemn Tanase... ma-ntelegi tu, nu-i asa? (e, pe dreaq, stiam ca nu intelegi, da' intrebai si io asa, ca proasta-n targ!)

CUM crezi tu in Dumnezeu? intreband pe altii, sa vada lumea ce dashteapta esti tu, ca te interesezi de divinitate? apropos, "divinitatea" e un termen care se refera SI LA Dumnezeu, dar mai exista si alte concepte, cum ar fi "Vishnu si Krishna", "Allah", "Buddha", "Manitou" etc etc etc... da' tu sa nu crezi otrava asta turnata de insusi diavolul, adica eu!

esti capabila de o discutie? oricum am vazut ca nu are rost sa imi pierd timpul cu tine, dar eu tot mai incerc sa iti deschid ochii...
Da pai pai chiar crezi ca ma intereseaza parerea altora?Parca oamenii te-ar ajuta cu ceva? Eu cred ca 99 la suta din oameni sunt facuti pt a alunga plictiseala pt ca sincer nu prea poti sa te bazezi pe ei,pt ca ei sunt buni doar sa profite unii de pe altii cum apuca si cine pica.
irina_24ro
Postat pe 25 Iunie 2009 17:34
De la: albinutza45, la data 2009-06-24 22:06:06irinuco.....cand scrii ca oamenii sunt rai si se unesc numai atunci cand fac rau si te intrebi la ce folosesc astfel de oameni......tu acuma nu esti rea? nu judeci cumva pe cei din jurul tau? pentru ca postand aceleasi cuvinte de mai multe ori ...... inseamna un fel de rautate, simt ca te-ai enervat deja. un om care se crede bun si caruia ii pasa de cei din jur nu spune astfel de cuvinte: ,,la ce sunt buni astfel de oameni?"
Pai cum sa nu te enervezi cand vezi ca tu ii inveti de bine si ei te iau in ras,in loc sa aprecieze ca le pasa cineva si de ei.Eu nu judec,ci dau exemple sa stiii
irina_24ro
Postat pe 25 Iunie 2009 17:39
da' apreciem, mami...ca iti pasa de noi

tu scrie, ca le spui tare bine
wife_de_zmeu
Postat pe 25 Iunie 2009 17:41
stai ca vine sorela acu' si o pupa iar pe frunte...

mda...avea buna o vorba:

"chioromela la orbela" cica vorbea si ea italiana....se traducea cam asa:

"unii e orbi ,maica"....
iasomia
Postat pe 25 Iunie 2009 17:46
inveti oamenii de bine? stii tu ce e bine pentru fiecare? poate ca ce e bine pentru tine nu e si pentru mine. oamenii sunt diferiti. oamenii cred in Dumnezeu....in sufletul lor si nu e nevoie s-o strige in gura mare. credinta in Dumnezeu n-o demonstrezi incercand sa inveti lumea ce crezi tu ca e bine.
albinutza45
Postat pe 25 Iunie 2009 17:48
De la: albinutza45, la data 2009-06-25 17:48:19inveti oamenii de bine? stii tu ce e bine pentru fiecare? poate ca ce e bine pentru tine nu e si pentru mine. oamenii sunt diferiti. oamenii cred in Dumnezeu....in sufletul lor si nu e nevoie s-o strige in gura mare. credinta in Dumnezeu n-o demonstrezi incercand sa inveti lumea ce crezi tu ca e bine.
Pai da este bine sa nu judeci oamenii dupa faptele lor,ci sa ii sfatuiesti de bine pt ca asa si dumnezeu trece dumnezeu peste faptele mele.Eu incerc sa ii ajut pe oameni,ca si dumnezeu sa ma ajute pe mine sa ma fereasca de oameni rai si ma ajute sa ii pun la locul lor.Incerc sa ii iubesc pe oameni cu iubirea lui dumnezeu,pt ca sa spun sincer dupa mine sunt multi oameni chiar nu merita nimica merita sa ii lasi sa sufere ca niste caini.Pt ca dupa ce iti este mila de ei,si incerci sa ii sfatuiesti de bine,mai fac si misto,ca te apuca pe care pe mine nimeni nu a facut-o,pe mine oamenii m-au invatat lucruri doar in favoarea lor,dar oricum eu incerc sa ma privesc lucrurile in viitor nu in trecut.si nici nu doresc sa fiu la fel ca ceilalti si sa sa fac la fel.De asta eu vreau sa nu judec oamenii,ci sa ii sfatuiesc de bine.ca si la dumnezeu sa ii fie mila de mine si sa nu ma judece,si sa nu ma pedepseasca prea tare,sa ii invat pe oameni de bine si sa ii accept asa cum sunt ei si sa nu mai privesc lucrurile prin ochii mei.
irina_24ro
Postat pe 26 Iunie 2009 16:49
De la: irina_24ro, la data 2009-06-26 16:49:22
De la: albinutza45, la data 2009-06-25 17:48:19inveti oamenii de bine? stii tu ce e bine pentru fiecare? poate ca ce e bine pentru tine nu e si pentru mine. oamenii sunt diferiti. oamenii cred in Dumnezeu....in sufletul lor si nu e nevoie s-o strige in gura mare. credinta in Dumnezeu n-o demonstrezi incercand sa inveti lumea ce crezi tu ca e bine.
Pai da este bine sa nu judeci oamenii dupa faptele lor,ci sa ii sfatuiesti de bine pt ca asa si dumnezeu trece dumnezeu peste faptele mele.Eu incerc sa ii ajut pe oameni,ca si dumnezeu sa ma ajute pe mine sa ma fereasca de oameni rai si ma ajute sa ii pun la locul lor.Incerc sa ii iubesc pe oameni cu iubirea lui dumnezeu,pt ca sa spun sincer dupa mine sunt multi oameni chiar nu merita nimica merita sa ii lasi sa sufere ca niste caini.Pt ca dupa ce iti este mila de ei,si incerci sa ii sfatuiesti de bine,mai fac si misto,ca te apuca si nervii, pe care pe mine nimeni nu a facut-o,pe mine oamenii m-au invatat lucruri doar in favoarea lor,dar oricum eu incerc sa ma privesc lucrurile in viitor nu in trecut.si nici nu doresc sa fiu la fel ca ceilalti si sa sa fac la fel.De asta eu vreau sa nu judec oamenii,ci sa ii sfatuiesc de bine.ca si la dumnezeu sa ii fie mila de mine si sa nu ma judece,si sa nu ma pedepseasca prea tare,sa ii invat pe oameni de bine si sa ii accept asa cum sunt ei si sa nu mai privesc lucrurile prin ochii mei.
irina_24ro
Postat pe 26 Iunie 2009 16:51
De la: albinutza45, la data 2009-06-25 17:48:19inveti oamenii de bine? stii tu ce e bine pentru fiecare? poate ca ce e bine pentru tine nu e si pentru mine. oamenii sunt diferiti. oamenii cred in Dumnezeu....in sufletul lor si nu e nevoie s-o strige in gura mare. credinta in Dumnezeu n-o demonstrezi incercand sa inveti lumea ce crezi tu ca e bine.
Pai incerc sa ii fac pe oameni sa vada realitatea,pt ca multi doresc sa ii fereasca dumnezeu de oameni rai, pt ca instinctele negative la oameni au diverse forme,ca sa fraiereasca omul sa ii inraieasca,pt ca omul care nu este prea credincios nu prea stie sa se fereasca de rau si de asta se inraieste.Dar problema ca oamenii nu inteleg,pt ate ajuta Dumnezeu sa te feresti de rau,trebuie sa nu faci rau la nimeni, adica sa nu il minti sa nu il furi.Pt ca daca faci rau la altii asa primesti si tu la fel si nu ai puterea sa te impui pt ca asa vrea Dumnezeu,sa primesti ceea ce oferi.Pt ca atunci cand minti sau inseli sau faci vre-aun rau trebuie sa te gandesti de 2 ori la ceea ce oferi,pt ca asa vei primi si tu la fel, si te vei inrai de nu se va uita nici macar un caine la tine de mila.Pt ca cui ii pasa de un om rau? Nimanui.
irina_24ro
Postat pe 26 Iunie 2009 16:56
De la: irina_24ro, la data 2009-06-26 16:56:24
De la: albinutza45, la data 2009-06-25 17:48:19inveti oamenii de bine? stii tu ce e bine pentru fiecare? poate ca ce e bine pentru tine nu e si pentru mine. oamenii sunt diferiti. oamenii cred in Dumnezeu....in sufletul lor si nu e nevoie s-o strige in gura mare. credinta in Dumnezeu n-o demonstrezi incercand sa inveti lumea ce crezi tu ca e bine.
Pai incerc sa ii fac pe oameni sa vada realitatea,pt ca multi doresc sa ii fereasca dumnezeu de oameni rai, pt ca instinctele negative la oameni au diverse forme,ca sa fraiereasca omul sa ii inraieasca,pt ca omul care nu este prea credincios nu prea stie sa se fereasca de rau si de asta se inraieste.Dar problema ca oamenii nu inteleg,pt ate ajuta Dumnezeu sa te feresti de rau,trebuie sa nu faci rau la nimeni, adica sa nu il minti sa nu il furi.Pt ca daca faci rau la altii asa primesti si tu la fel si nu ai puterea sa te impui pt ca asa vrea Dumnezeu,sa primesti ceea ce oferi.Pt ca atunci cand minti sau inseli sau faci vre-aun rau trebuie sa te gandesti de 2 ori la ceea ce oferi,pt ca asa vei primi si tu la fel, si te vei inrai de nu se va uita nici macar un caine la tine de mila ta.Nimanui nu ii va pasa de tine..Pt ca cui ii pasa de un om rau? Nimanui.
irina_24ro
Postat pe 26 Iunie 2009 16:58
m-ai terminat de creieri cu incalceala din raspunsul tau. sa-ti dea Dumnezeu multa sanatate, putere sa duci mai departe in viata teoriile tale de indoctrinare..... si sa ai in jurul tau numai oameni buni, credinciosi.
albinutza45
Postat pe 26 Iunie 2009 17:21
iasomia
Postat pe 26 Iunie 2009 17:21
ehee...albinuta noastra nu gusta genul irinucai...
wife_de_zmeu
Postat pe 26 Iunie 2009 18:15
irinuca adopta genul ,,necitibil". cel ce citeste ramane cu neuronii ,,suparati". se repeta si nu-mi place.
albinutza45
Postat pe 26 Iunie 2009 18:18
pai, ce faci, mami ? tu ai incercat sa citesti ?
wife_de_zmeu
Postat pe 26 Iunie 2009 18:20
recunosc cu vinovatie....da . ..dar mi-a trecut repede.
albinutza45
Postat pe 26 Iunie 2009 18:34
le zice bine de berbatii bagabonti...ca p-aia are ea ciuda...p-aia si pe fomeile de-s in cadere libera...he...he...

da' tre' sa recunoastem ca da o nota pitoreasca forumului...
wife_de_zmeu
Postat pe 26 Iunie 2009 18:38
asa e... altfel nu-mi sarea in ochi sa-i raspund.
albinutza45
Postat pe 26 Iunie 2009 18:45
Merci, Iaso, ca ma bagi in seama mereu. Dragutza, ca-ntotdeauna. Pacat, insa, ca nu prea intelegi...
sora_ilsi
Postat pe 28 Iunie 2009 12:51
waw...irinuco....cata profunzime in gandurile tale....cata perspicacitate a de a intelege si explica lucrurile.....iti multumesc.....mai ai mama????....mai baga......ca imi place sa citesc!..... tine-o tot asa...
tutankhamon
Postat pe 28 Iunie 2009 12:57
De la: tutankhamon, la data 2009-06-28 12:57:31waw...irinuco....cata profunzime in gandurile tale....cata perspicacitate a de a intelege si explica lucrurile.....iti multumesc.....mai ai mama????....mai baga......ca imi place sa citesc!..... tine-o tot asa...
Sincer cam greu sa gasesc oameni credinciosi,pt ca oamenilor nu prea le place sa munceasca:Eu as vrea sa cunosc un barbat credincios,dar intalnesc doar armasari si sincer de barbati armasari nu am nevoie pt ca ei practica totul ca un sport.Sau si femeile libertine este normmal ca o femeie ce practica sexul sau un barbat nici macar nu mai pune suflet la o relatie.Pt ca sincer puta au toti dar creier nu au;pt ca nu prea le place sa munceasca sa evolueze si nu vreau doar sa imi fac o mie de nervi ca sa schimb un barbat mai ales daca nu vrea.
irina_24ro
Postat pe 29 Iunie 2009 17:16
De la: irina_24ro, la data 2009-06-29 17:16:49
De la: tutankhamon, la data 2009-06-28 12:57:31waw...irinuco....cata profunzime in gandurile tale....cata perspicacitate a de a intelege si explica lucrurile.....iti multumesc.....mai ai mama????....mai baga......ca imi place sa citesc!..... tine-o tot asa...
Sincer cam greu sa gasesc oameni credinciosi,pt ca oamenilor nu prea le place sa munceasca:Eu as vrea sa cunosc un barbat credincios,dar intalnesc doar armasari si sincer de barbati armasari nu am nevoie pt ca ei practica totul ca un sport.Sau si femeile libertine este normmal ca o femeie ce practica sexul periodic cu persoane ce nu iubesc sau un barbat nici macar nu mai pune suflet la o relatie,pt ei totul este ca un sport o obisnuinta.Pt ca sincer puta au toti dar creier nu au;pt ca nu prea le place sa munceasca sa evolueze si nu vreau doar sa imi fac o mie de nervi ca sa schimb un barbat mai ales daca nu vrea.Eu daca nu sunt o persoana usuratica,normal ca pun suflet, dar mai merita cineva sa mai pui suflet pt el sau pt ea daca ea nu iti impartaseste aceleasi sentimente.
irina_24ro
Postat pe 29 Iunie 2009 17:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
adopti caini 1 De la: garbo214116 27 Mai 2012 15:19
arta 1 De la: roxvio2005 15 Iulie 2009 08:43
Ajutooooooor natiune romana!!!!! 15 De la: LILO 19 Martie 2010 05:23
DOLCE cu programul TV PRIVATE SPICE PREZINTA FEMEIA TRIGAMA 7 De la: Axl_R 12 Iunie 2012 15:16
POPORUL ESTE CEA MAI INALTA INSTITUTIE DIN ROMANIA ! 14 De la: garbo265966 21 Septembrie 2012 11:52
Setari Cookie-uri