Credem in Dumnezeu cu adevarat sau ....ne prefacem ?

De la: micabis, la data 2009-06-30 18:54:21Eu draga Irinuca, draga, nu ma preocup de tine draga.
Stiu ca stii ca stiuca-i stiuca dar ma stii ca stiuca-i peste, draga.
Si draga, daca erai perceptiva observai draga, ca eu sunt printre persoanele care vorbesc draga serios cu tine.
Dar tu draga.... esti o draga......
Pai da stii ca oamenii atata sunt asa cu minte slaba ca asa ca nu ma supar daca fac glume proaste.Problema este ca toti zic ca ei nu ajuta ca daca ajuta li se ia toata ,mana.Dar problema este ca daca si pe ei ii ajuti si ei fac la fel,i-au toata ,mana dar problema ca ei nu se vad pe ei ei vad doar pe altii.Pt ca oamenii care nu au prea multa credinta sunt slabi la minte.Si ei nu vad greselile lor ei vad doar greselile altora.Parca ei nu iau toata mana.Dar daca lasi pe cineva sa iti ia toata mana tu esti vinovat ca il lasi si ii permiti.
irina_24ro
Postat pe 2 Iulie 2009 18:00
irinuco , asta fu adanca rau
blanca
Postat pe 2 Iulie 2009 18:01
De la: mielutza, la data 2009-07-02 18:01:04irinuco , asta fu adanca rau
Mersi draga
irina_24ro
Postat pe 2 Iulie 2009 18:03
Pai da stii ca oamenii(care e niste prosti) atata este asa cu minte slabe ca asa ca nu ma supar ca daca fac glume proaste.Ca problema este ca toti zic ca ei nu ajuta ca daca ajuta li se ia toata mana si daca ramin fara mana cum sa mai scarpina in...rana.Dar problema este ca daca si pe ei ii ajuti si ei fac la fel,i-au toata ,mana dar problema ca ei nu se vad pe ei ei vad doar pe altii. Ca pt ca oamenii care nu au prea multa credinta e slabi la minte.Ca ei nu vad greselile lor ca ei vad doar greselile altora.Parca ei nu iau toata mana.Dar daca le lasi pe cineva sa iti ia toata mana ca tu esti vinovat ca il lasi si ca ii permiti si ca...
valentino
Postat pe 2 Iulie 2009 18:20
blanca
Postat pe 2 Iulie 2009 19:57
e, daca-i ashaaaaa?!e bine
tulipe
Postat pe 2 Iulie 2009 20:13
Multamesc fetelor numa ca stiti ca-i mai greu ca-n versuri...tre' scremut mai tare creuru...
valentino
Postat pe 2 Iulie 2009 20:16
cum spui tu.
io zic asha. oamenii aia de e prosti cu mana lor, sa dea si mintea slaba, ajutorul sa ramana in mana, fara niciun fel de problema.
pai nu?
ia mai ganditi-va un pic, n-am si eu dreptate?
tulipe
Postat pe 2 Iulie 2009 20:23
Mdaaa, deci oamenii cu mina slaba au o minte data toata la altii.....
Dar daca e sa ne gindim ca putem da doar jumatate din minte si sa pastram si sa mbunatatim cealalata jumatate pina ajungem la clonarea mintii initiale pentru a nu mai avea o mina slaba...

Very difficult to decide.
Aemulus
Postat pe 2 Iulie 2009 20:28
De la: irina_24ro, la data 2009-07-02 17:34:52 [Pai draga dumnezeu se ascunde dupa cele zece porunci,daca vreti sa il gasiti pe Dumnezeu cautati-l dupa cele 10 porunci.


irinuco, tu nu auzisi fata ca astia descoperira ieri, la Marea Moarta, tablita lipsa cu inca 5 porunci, prin niste manuscrise uitate de timp? care va sa zica, avem 10 porunci cunoscute, plus astea 5 cele noi, in total 15.
anakin
Postat pe 3 Iulie 2009 09:12
Pai la oameni are grija sarsaila sa incurce gandirea omului,ca daca intra Dumnezeu pe felie cam isi pierde puterea si nu ii prea place la Satana sa isi piarda oamenii.Dar daca oamenii as avea mai multa incredere in dumnezeu nu li s-ar mai intampla atatea rele.
irina_24ro
Postat pe 3 Iulie 2009 17:41
Sunt multe ispite,adica ganduri rele pe care ii face pe oameni sa nu il accepte pe Dumnezeu in viata lor.Dar daca oameniii ar avea mai multa credinta in Dumnezeu viata lor ar deveni mult mai usoara.
irina_24ro
Postat pe 3 Iulie 2009 17:44
De la: irina_24ro, la data 2009-07-03 17:41:50 Pai la oameni are grija sarsaila sa incurce gandirea omului,ca daca intra Dumnezeu pe felie cam isi pierde puterea si nu ii prea place la Satana sa isi piarda oamenii.Dar daca oamenii as avea mai multa incredere in dumnezeu nu li s-ar mai intampla atatea rele.


urat! foarte urat, duduia irina!! sa vorbesti dumneata despre dumnezeu de parca ar fi interlop de ferentari. auzi la ea, "intra dumnezeu pe felie"? asta este exprimare de persoana evlavioasa?!
stai jos 3! si pentru acasa 2000 de matanii. fruntea de pragu' usii de la intrare! eeee, dracia dracului!
tulipe
Postat pe 3 Iulie 2009 17:48
De la: irina_24ro, la data 2009-07-03 17:44:01Sunt multe ispite,adica ganduri rele pe care ii face pe oameni sa nu il accepte pe Dumnezeu in viata lor.Dar daca oameniii ar avea mai multa credinta in Dumnezeu viata lor ar deveni mult mai usoara.
De multe ori m-am intrebat de ce oare in uniii oameni raul poate lucra asa de bine.Si am gasit raspunsul ,sunt oameni slabi fara caracter.Pt ca sunt unii oameni care se nasc cu instincte pozitive poate si ei se inraiesc,pacatele ii inraiesc dar nu asa rau ca unii.Sunt unii oameni care sunt foarte rai,sunt oameni slabi.Si cu cat omul insista mult asupra unor ganduri,spre exemplu negative devine cat mai expert.Spre exemplu daca un om alege sa fure,sa insele cu cat practica mai mult si insista asupra acestui lucru el devine cat mai profesionist si mai expert.Dar daca un om insista asupra gandurilor pozitive,ceea ce sunt putini el devine tot mai expert,depinde unde iti directionezi gandirea.Spre exemplu eu mi-am directionat gandirea spre pozitiv,si incerc sa elimin gandurile negative pt ca ele nu vin de la dumnezeu ci vin de la sarsaila si ma duc doar in pierdere.
irina_24ro
Postat pe 3 Iulie 2009 17:49
De la: tulipe, la data 2009-07-03 17:48:55
De la: irina_24ro, la data 2009-07-03 17:41:50 Pai la oameni are grija sarsaila sa incurce gandirea omului,ca daca intra Dumnezeu pe felie cam isi pierde puterea si nu ii prea place la Satana sa isi piarda oamenii.Dar daca oamenii as avea mai multa incredere in dumnezeu nu li s-ar mai intampla atatea rele.


urat! foarte urat, duduia irina!! sa vorbesti dumneata despre dumnezeu de parca ar fi interlop de ferentari. auzi la ea, "intra dumnezeu pe felie"? asta este exprimare de persoana evlavioasa?!
stai jos 3! si pentru acasa 2000 de matanii. fruntea de pragu' usii de la intrare! eeee, dracia dracului!
Pai draga lasa-ma draga cu teoriile,este o exprimare moderna nu antica.
irina_24ro
Postat pe 3 Iulie 2009 17:51
De la: irina_24ro, la data 2009-07-03 17:51:01
De la: tulipe, la data 2009-07-03 17:48:55
De la: irina_24ro, la data 2009-07-03 17:41:50 Pai la oameni are grija sarsaila sa incurce gandirea omului,ca daca intra Dumnezeu pe felie cam isi pierde puterea si nu ii prea place la Satana sa isi piarda oamenii.Dar daca oamenii as avea mai multa incredere in dumnezeu nu li s-ar mai intampla atatea rele.


urat! foarte urat, duduia irina!! sa vorbesti dumneata despre dumnezeu de parca ar fi interlop de ferentari. auzi la ea, "intra dumnezeu pe felie"? asta este exprimare de persoana evlavioasa?!
stai jos 3! si pentru acasa 2000 de matanii. fruntea de pragu' usii de la intrare! eeee, dracia dracului!
Pai draga lasa-ma draga cu teoriile,este o exprimare moderna nu antica.
De ce unii oameni pacatosi nu isi vad de pacatele lor,si vad de pacatele credinciosilor.Cum ai vrea sa mearga un credincios? Cu capul in jos? Trezeste-te a trecut epoca de piatra.
irina_24ro
Postat pe 3 Iulie 2009 17:53
pai te las draga, da' vorbeste civilizat. ce, suntem golani de cartier sau credinciosi? ce suntem noi aicea? intra pe felie la tine, acolo. aicisha, intervine.
tulipe
Postat pe 3 Iulie 2009 17:54
De la: irina_24ro, la data 2009-07-03 17:53:08
De la: irina_24ro, la data 2009-07-03 17:51:01
De la: tulipe, la data 2009-07-03 17:48:55
De la: irina_24ro, la data 2009-07-03 17:41:50 Pai la oameni are grija sarsaila sa incurce gandirea omului,ca daca intra Dumnezeu pe felie cam isi pierde puterea si nu ii prea place la Satana sa isi piarda oamenii.Dar daca oamenii as avea mai multa incredere in dumnezeu nu li s-ar mai intampla atatea rele.


urat! foarte urat, duduia irina!! sa vorbesti dumneata despre dumnezeu de parca ar fi interlop de ferentari. auzi la ea, "intra dumnezeu pe felie"? asta este exprimare de persoana evlavioasa?!
stai jos 3! si pentru acasa 2000 de matanii. fruntea de pragu' usii de la intrare! eeee, dracia dracului!
Pai draga lasa-ma draga cu teoriile,este o exprimare moderna nu antica.
De ce unii oameni pacatosi nu isi vad de pacatele lor,si vad de pacatele credinciosilor.Cum ai vrea sa mearga un credincios? Cu capul in jos? Trezeste-te a trecut epoca de piatra.
Eu vorbesc cu termeni populari,nu ca preotul care vorbeste doar in termeni culturali si care ii intelege doar el.Eu incercam doar sa dau exemple pt ca nu il judec pe preot.
irina_24ro
Postat pe 3 Iulie 2009 17:54
din invidie, draga irina, din invidie, iti spun eu!
pai cum pot avea ceilalti mai multi bani, mai multe apartamente, mai multe pacate decat mine???
pik_nik
Postat pe 3 Iulie 2009 17:56
De la: tulipe, la data 2009-07-03 17:54:27pai te las draga, da' vorbeste civilizat. ce, suntem golani de cartier sau credinciosi? ce suntem noi aicea? intra pe felie la tine, acolo. aicisha, intervine.
Pai nu stiu cum iti imaginezi tu un credincios?Dar fiecare pacatos se iau de oamenii credinciosi pt ca instinctele negative nu ii lasa in pace,ei vor sa ii inraieasca si pe oamenii credinciosi.Dar sa iti spun sincer eu nu am de gand sa ma inraiesc pt ca de oamenii rai nu le pasa nimeni.
irina_24ro
Postat pe 3 Iulie 2009 17:57
asa irina, imi place ca esti ferma!
cred ca o sa tin aproape de tine
pik_nik
Postat pe 3 Iulie 2009 17:59
eeee, pai daca pacatosul se iau de oameni seriosi din cauza de insticte negative.... sa-i lasam in treaba lor.
irina, ai pupiu. mi-a parut bine
tulipe
Postat pe 3 Iulie 2009 18:00
De la: pik_nik, la data 2009-07-03 17:56:01din invidie, draga irina, din invidie, iti spun eu!
pai cum pot avea ceilalti mai multi bani, mai multe apartamente, mai multe pacate decat mine???
Draga degeaba ai multi bani,daca nu ai fericire si multumire sufleteasca.Dumnezeu nu are nimic ca tu sa ai multi bani,dar trebuie sa ii castigi cinstit.Multi se ghideaza pe niste idei inguste.Dumnezeu nu este un tiran el a facut cele 2 porunci ca noua sa ne fie bine.Sa nu minti sa nu furi,pt ca minciuna si lipsa respectului fata de celalat face razboiul asta intre oameni.
irina_24ro
Postat pe 3 Iulie 2009 18:01
De la: irina_24ro, la data 2009-07-03 18:01:29
De la: pik_nik, la data 2009-07-03 17:56:01din invidie, draga irina, din invidie, iti spun eu!
pai cum pot avea ceilalti mai multi bani, mai multe apartamente, mai multe pacate decat mine???
Draga degeaba ai multi bani,daca nu ai fericire si multumire sufleteasca.Dumnezeu nu are nimic ca tu sa ai multi bani,dar trebuie sa ii castigi cinstit.Multi se ghideaza pe niste idei inguste.Dumnezeu nu este un tiran el a facut cele 10 porunci ca noua sa ne fie bine.Sa nu minti sa nu furi,pt ca minciuna si lipsa respectului fata de celalat face razboiul asta intre oameni. sa nu fii invidios cu aproapele,sa nu il barfesti pt ca de asta izbucneste razboiul intre oameni.
irina_24ro
Postat pe 3 Iulie 2009 18:03
Dar oamenii din pacate nu accepta realitatea.Spre exemplu Michel jackson a murit din cauza drogurilor, si a spus ca el mereu a fost in cautarea fericiriii pt ca nu conteaza cati bani ai,intodeauna o sa simti ca iti lipseste ceva si doar Dumnezeu iti poate umple golul.
irina_24ro
Postat pe 3 Iulie 2009 18:06
De la: irina_24ro, la data 2009-07-03 18:06:25Dar oamenii din pacate nu accepta realitatea.Spre exemplu Michel jackson a murit din cauza drogurilor, si a spus ca el mereu a fost in cautarea fericiriii pt ca nu conteaza cati bani ai,intodeauna o sa simti ca iti lipseste ceva si doar Dumnezeu iti poate umple golul.
Intr-un fel ii inteleg.pt ca eu am citit si multe carti.Si sarsaila incurca mintile oamenilor pt ca nu ii place sa isi piarda prada.De asta sunt ispitele si foarte multi oameni o iau pe cai gresite.Dar asta duce doar la nefericirea lor,si ciuda asta a oamenilor impotriva celuilalt.Pt ca ei din pacate nu isi vad greselile, le vad doar pe ale altora si asta din cauza inspitelor.Dar daca ei s-ar ruga dumnezeu i-ar scoate din criza asta.
irina_24ro
Postat pe 3 Iulie 2009 18:09
,,Eu vorbesc cu termeni populari,nu ca preotul care vorbeste doar in termeni culturali si care ii intelege doar el.Eu incercam doar sa dau exemple pt ca nu il judec pe preot."


Irinuca,mami,se tot vorbeste ca discursurile electorale a lui Obama,ar fi fost scrise de o alta persoana.Vazindu-ti stilul,cu caracter de unicat,aproape cred ca ai fi tu ideatoarea acestor cuvinte de mare rasunet...asa-i???(lasa modestia la o parte)
valentino
Postat pe 3 Iulie 2009 21:00
de multe ori am auzit pe la lume cum se vorbeste ca Dumnezeu e batranul cu barba alba razbunatorul care te rasplateste cu aceeasi moneda cu care ai facut pacatele... Nu e adevarat Dumnezeu ne iubeste logic toata lumea profita de la unul la altu semeniii lor ai fac in devenire sclavi,SCLAVII LUI D-zeu suntem cum ama mai spus logic vorbind dar pentru ca el ne iubeste nu ne considera sclavii Lui ci ai Lui copii si pana la urma de cand eram mici parintii ne pedepseau pt o gresala facuta asta face si el dar nu ca e razbunator sau ceva de genul ne arata drumul cel bun.Exista D-zeu si numai oamenii cu suflet Il iubesc si respecta!!!
amoor
Postat pe 4 Iulie 2009 16:38
corect! logic vorbind.
da' ce ai vrut sa zici? ba nu, lasa, nu mai repeta...
pik_nik
Postat pe 4 Iulie 2009 16:41
Nu-i adevarat amoras.Dumnezeu nu mai are barba, pentru ca s-a barbierit si si-a dat cu after show.Sigur ca suntem sclavii lui.Intrebarea este, unde ne duce drumul pe care ni-l arata.
Ioana007
Postat pe 5 Iulie 2009 16:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Iubesc un barbat cu 29 de ani mai mare decat mine! 57 De la: Melanie 3 Octombrie 2009 12:30
ღ♥O picatura de suflet♥ღღ 32 De la: fleurdelis 17 Decembrie 2010 16:48
DE ASTAZI SALARIUL MEDIU PE ECONOMIE IN ROMANIA ESTE DE 2500 DE EURO PE LUNA ! 2 De la: MINCIUNICA 1 Aprilie 2012 12:46
"il iubesc si nu renunt la el" 122 De la: quasaria 19 Martie 2010 22:29
RASPUNS LA INTREBARE 1 De la: karcsika58 21 Noiembrie 2011 15:10
Setari Cookie-uri