Credem in Dumnezeu cu adevarat sau ....ne prefacem ?

he...he...stai ca am avut un intermezzo cu barbatu' meu ideal...dansaram pe muzica lu' Norah Jones...he...he...
wife_de_zmeu
Postat pe 22 Iunie 2009 19:25
De la: irina_24ro, la data 2009-06-22 16:42:19
De la: irina_24ro, la data 2009-06-22 16:33:44
De la: valentino, la data 2009-06-20 14:44:08Irinuca ,mama,credinta se traieste nu se tipa.Vrei sa faci apostolie?,bine.Foloseste,in primul rind,intelepciunea.Convertirea nu e obligatorie,nu are un standard si nici o norma impusa.Si,ca sa nu gresesti cu apostolia,arata oamenilor beneficiile trairii tale,restul are cine face...
Da asa este credinta se traieste,nu se striga.Dar eu nu vreau sa tin credinta doar pt mine,eu vreau sa o impartasesc si cu ceilalti oameni pt ca consider ca fiecare om este deosebit in felul sau.Eu nu sunt o egoista care sa tin totul doar pt mine,imi place sa ajut si sa stimulez oamenii sa le fie si lor bine.
Apropo cu convertirea sa iti explic ceva.Dumnezeu ne-a trimis zece porunci care sa ne ajute pe noi oamenii sa traim in armonie.Sa nu minti,sa nu inseli,sa nu barfesti s.a.m.d Daca stai sa analizezi sa gasim logica.Eu consider ca logica este ca Dumnezeu a facut regulile acestea ca omul sa poata trai in armonie in pace,sa aiba respect unul fata de celalat asta explica cele 10 porunci.Adica sunt reguli, pt ca din cauza lipsurilor regulillor de asta se intampla asa multe rautati,pt ca oamenii nu se respecta si se mint,se inseala nu se respecta de asta oamenii au nevoie de reguli.La fel ca si cu permisul auto,daca nu s-ar face pe baze de reguli rutiere care accidente nu se intampla?Asta este logica,totul are o logica.Fara reguli omul este mort.Si cum oamenii nu vor sa asculte de dumnezeu face satana ce vrea cu ei,ii face pe oameni sa se urasca.Mai sunt atatea secte,cum de oamenii nu asculta de regulile lui dumnezeu,dumnezeu le trimite tot felul de idei sectariste,si cine sufera de sectarism se limiteaza la lucruri fara importanta si nu pun prea mult pret pe poruncile lui dumnezeu
Si de asta sunt atatea neantelegeri din cauza respectului unul fata de celalalt oamenii se mint se inseala putini lupta pt dreptate ei se integreaza si devin toti la fel.Este adevarat pt ca pt a lupta trebuie sa ai putere,puterea asta se primeste de la dumnezeu.Pt ca daca dumnezeu vede ca tu te stradui si El te ajuta,dar trebuie sa ai credinta.Si in loc sa lupti te integrezi.Adica daca cineva incearca sa te fure,si tu incerci sa il furi asta inseamna ca esti la fel ca el.De ce oare sa nu lupti si sa il rogi pe Dumnezeu sa te ajute.
irina_24ro
Postat pe 23 Iunie 2009 18:09
De la: irina_24ro, la data 2009-06-23 18:09:02
De la: irina_24ro, la data 2009-06-22 16:42:19
De la: irina_24ro, la data 2009-06-22 16:33:44
De la: valentino, la data 2009-06-20 14:44:08Irinuca ,mama,credinta se traieste nu se tipa.Vrei sa faci apostolie?,bine.Foloseste,in primul rind,intelepciunea.Convertirea nu e obligatorie,nu are un standard si nici o norma impusa.Si,ca sa nu gresesti cu apostolia,arata oamenilor beneficiile trairii tale,restul are cine face...
Da asa este credinta se traieste,nu se striga.Dar eu nu vreau sa tin credinta doar pt mine,eu vreau sa o impartasesc si cu ceilalti oameni pt ca consider ca fiecare om este deosebit in felul sau.Eu nu sunt o egoista care sa tin totul doar pt mine,imi place sa ajut si sa stimulez oamenii sa le fie si lor bine.
Apropo cu convertirea sa iti explic ceva.Dumnezeu ne-a trimis zece porunci care sa ne ajute pe noi oamenii sa traim in armonie.Sa nu minti,sa nu inseli,sa nu barfesti s.a.m.d Daca stai sa analizezi sa gasim logica.Eu consider ca logica este ca Dumnezeu a facut regulile acestea ca omul sa poata trai in armonie in pace,sa aiba respect unul fata de celalat asta explica cele 10 porunci.Adica sunt reguli, pt ca din cauza lipsurilor regulillor de asta se intampla asa multe rautati,pt ca oamenii nu se respecta si se mint,se inseala nu se respecta de asta oamenii au nevoie de reguli.La fel ca si cu permisul auto,daca nu s-ar face pe baze de reguli rutiere care accidente nu se intampla?Asta este logica,totul are o logica.Fara reguli omul este mort.Si cum oamenii nu vor sa asculte de dumnezeu face satana ce vrea cu ei,ii face pe oameni sa se urasca.Mai sunt atatea secte,cum de oamenii nu asculta de regulile lui dumnezeu,dumnezeu le trimite tot felul de idei sectariste,si cine sufera de sectarism se limiteaza la lucruri fara importanta si nu pun prea mult pret pe poruncile lui dumnezeu
Si de asta sunt atatea neantelegeri din cauza respectului unul fata de celalalt oamenii se mint se inseala putini lupta pt dreptate ei se integreaza si devin toti la fel,de asta sunt si razboie pt ca totul are o limita,omul suporta cat suporta apoi se revolta,dar din ce cauza?din cauza greselile lui,pt ca in loc sa te lupti pt dreptate te razbuni.Este adevarat pt ca pt a lupta trebuie sa ai putere,puterea asta se primeste de la dumnezeu.Pt ca daca dumnezeu vede ca tu te stradui si El te ajuta,dar trebuie sa ai credinta.Si in loc sa lupti pt dreptate sa te aperi,si tu incepi sa ataci si te integrezi.Si este pacat sa te razbuni.Pt ca la asta se refera si daca cineva iti da o palma nu i-o da inapoi,se refera sa nu te razbuni pt ca este pacat ci sa lupti pt dreptate,pt ca daca este pacat nu este nimica bun.Adica daca cineva incearca sa te fure,si tu incerci sa il furi asta inseamna ca esti la fel ca el.De ce oare sa nu lupti si sa il rogi pe Dumnezeu sa te ajute.
irina_24ro
Postat pe 23 Iunie 2009 18:13
ai dat de net, mami ?
wife_de_zmeu
Postat pe 23 Iunie 2009 18:24
"Dumnezeu ne-a trimis zece porunci care sa ne ajute pe noi oamenii sa traim in armonie"

ni le-a trimis? prin cine? in ce format? posta electronica, par avion, din gura-n gura ?
si_totusi
Postat pe 23 Iunie 2009 18:28
prin Moise, bre...
wife_de_zmeu
Postat pe 23 Iunie 2009 18:30
a ! sa speram ca moise ni le-a adus pe toate si nu a uitat cateva

ma gandeam ca le-a transmis prin moise. dar el chiar le-a pus in plic
si_totusi
Postat pe 23 Iunie 2009 18:38
mey, parca tie iti placea de irinuca...ca zicea bine de berbatii bagabonti...

acu' ii dai la gioale ?
wife_de_zmeu
Postat pe 23 Iunie 2009 18:40
da nu conteaza draga cind iti place...iti place, cind nu...zbang la glezne!!!
karmenrosa
Postat pe 23 Iunie 2009 19:19
De la: si_totusi, la data 2009-06-23 18:28:12"Dumnezeu ne-a trimis zece porunci care sa ne ajute pe noi oamenii sa traim in armonie"

ni le-a trimis? prin cine? in ce format? posta electronica, par avion, din gura-n gura ?
Pai chiar domnul IIsus le-a scris,dar ma rog fiecare cum isi asterne asa doarme.Eu am credinta in dumnezeu si nu imi pasa de ce zic oamenii,oricum oamenii nu te ajuta cu mare lucru ci doar dumnezeu.Multi zic ca de ce oamenii sunt slabi?din cauza lor ca nu au credinta si de asta sunt asa slabi la minte,si daca un om nu vrea sa asculte atunci sa simta,eu nici nu ii ajut pe oamenii care se tin de rautati,ii sfatuiesc daca nu vor sa asculte sa se descurce fiecare cum poate,ca nu o sa ma apuc eu sa le rezolv eu problemele lor pt ca ei sunt niste lenesi.Daca nu vor sa asculte,atunci sa simta.
irina_24ro
Postat pe 24 Iunie 2009 17:26
De la: si_totusi, la data 2009-06-23 18:38:44a ! sa speram ca moise ni le-a adus pe toate si nu a uitat cateva


initial au fost 15 legi, toate scrise pe trei tablite facute din piatra calcaroasa din muntii de langa Marea Moarta. Cate 5 legi pe tablitza.
Insa, din nebagare de seama, la coborare, Moise a scapat o tablita, care s-a spart. Si uite-asa au ramas numai 10 porunci.
anakin
Postat pe 24 Iunie 2009 17:35
De la: irina_24ro, la data 2009-06-24 17:26:20
De la: si_totusi, la data 2009-06-23 18:28:12"Dumnezeu ne-a trimis zece porunci care sa ne ajute pe noi oamenii sa traim in armonie"

ni le-a trimis? prin cine? in ce format? posta electronica, par avion, din gura-n gura ?
Pai chiar domnul IIsus le-a scris,dar ma rog fiecare cum isi asterne asa doarme.Eu am credinta in dumnezeu si nu imi pasa de ce zic oamenii,oricum oamenii nu te ajuta cu mare lucru ci doar dumnezeu.Multi zic ca de ce oamenii sunt slabi?din cauza lor ca nu au credinta si de asta sunt asa slabi la minte,si daca un om nu vrea sa asculte atunci sa simta,eu nici nu ii ajut pe oamenii care se tin de rautati,ii sfatuiesc daca nu vor sa asculte sa se descurce fiecare cum poate,ca nu o sa ma apuc eu sa le rezolv eu problemele lor pt ca ei sunt niste lenesi.Daca nu vor sa asculte,atunci sa simta.
Ca daca oamenii nu vor sa se schimbe este problema lor,eu i-am sfatuit daca vor sa asculte bne daca nu sa se multumeasca cu ce vor primi.Pt ca eu sincer problemele la lenesi nu ma apuc sa le rezolv,eu ajut un om care vad ca si el isi da silinta sa se schimbe,dar nu un om care asteapta sa ii pice totul de-a gata.Ca eu nu o sa muncesc si sa rezolv problemele la altii.lasa-i sa se descurce singuri fiecare cum poate,daca nu vor sa isi dea silinta si ei sa ofere ceva,daca vor sa ii ajute dumnezeu.Si sa nu mai puna pret pe toate proastiile fanatice,pt ca oricum nu primesti nimic in schimb.Pt ca pe Dumnezeu il poti cunoaste doar daca incepi sa te rogi din inima,sa ai credinta si vointa de a fii mai bun.Pt ca daca nu oferi nimic,atunci nici nu vei primi nimic.
irina_24ro
Postat pe 24 Iunie 2009 17:36
De la: wife, la data 2009-06-23 18:30:10prin Moise, bre...


ba prin Morse, ca multi nu le inteleg nici azi...
Thor
Postat pe 24 Iunie 2009 17:38
Anakine, bravo tati! le spusesi mai bine ca mine da oare irinuca le baga la cap? ia sa vedem... ia sa vedem...

noup! se pare ca nu! ea face doar tapaj de semialfabetizarea pe care si-a cultivat-o.

irinuca, cred ca tu esti predestinata, fata! aia din povestirile lui Creanga...
Thor
Postat pe 24 Iunie 2009 17:42
De la: anakin, la data 2009-06-24 17:35:30
De la: si_totusi, la data 2009-06-23 18:38:44a ! sa speram ca moise ni le-a adus pe toate si nu a uitat cateva


initial au fost 15 legi, toate scrise pe trei tablite facute din piatra calcaroasa din muntii de langa Marea Moarta. % legi pe tablitza.
Insa, din nebagare de seama, la coborare, Moise a scapat o tablita, care s-a spart. Si uite-asa au ramas numai 10 porunci.
Practic vorbind nici un om nu se va putea schimba peste noapte,ci treptat daca ai credinta si atunci cand sufletul tau se va vindeca de pacate atunci vei avea o viata mai linistita,Si in loc sa ii judeci pe altii, incerci sa ii ajuti,adica sa iti fie mila de apropele tau ca si la dumnezeu sa ii fie mila de tine.Nici un om nu va putea sa se schimbe peste noapte,ci rugandu-te cu credinta Dumnezeu te va ajuta si iti va da putere sa te schimbi treptat,dar este bine sa cauti un preot credincios sa te sprijine pt ca vor aparea tot felul de nacazuri pt ca la sarsaila nu ii place sa isi piarda oamenii.Dad cu ajutorul unui preot bun, si cu rugaciune vei putea sa te vindeci de patima pacatului care te trage doar in jos.Si atunci cand sufletul tau se va vindeca de pacat,toata stradania ta va fii rasplatita si dorintele tale vor fii ascultate de dumnezeu daca te rogi cu credinta.Acum depinde ce ceri.Pt ca daca ceri mai multi bani,atunci va trebuie sa muncesti mai mult si dumnezeu te va ajuta vei fii mai sigur pe tine,si iti vei putea realiza dorintele tale.
irina_24ro
Postat pe 24 Iunie 2009 17:44
mda...tocmai imi suna cineva la poarta...cine credeti ca era?

doi domni si-o doamna care vroiau sa imi povesteasca despre cuvantul Domnului...

mai ca nu mi-au dat cu pliantele in cap...
wife_de_zmeu
Postat pe 24 Iunie 2009 17:45
irino, iarta-mi mojicia: tu cred ca te prefaci, fata! nu te prefaci in credinta ta, te prefaci ca esti docta.

no vezi? eu nu te-am judecat. eu mi-am exprimat o opinie.
Thor
Postat pe 24 Iunie 2009 17:46
De la: Vidar, la data 2009-06-24 17:42:52Anakine, bravo tati! le spusesi mai bine ca mine da oare irinuca le baga la cap? ia sa vedem... ia sa vedem...

noup! se pare ca nu! ea face doar tapaj de semialfabetizarea pe care si-a cultivat-o.

irinuca, cred ca tu esti predestinata, fata! aia din povestirile lui Creanga...
Ehe mersi oricum.Oamenii sunt buni doar sa fie rautaciosi,dar ca sa faca si ei ceva util pt omenire.Dar din pacate cam greu mai gasesti asa ceva in ziua de azi.
irina_24ro
Postat pe 24 Iunie 2009 17:47
welcome back, wifo! la tzanc, ca tre' sa fug io vreo juma de ora!
Thor
Postat pe 24 Iunie 2009 17:48
De la: irina_24ro, la data 2009-06-24 17:47:45
De la: Vidar, la data 2009-06-24 17:42:52Anakine, bravo tati! le spusesi mai bine ca mine da oare irinuca le baga la cap? ia sa vedem... ia sa vedem...

noup! se pare ca nu! ea face doar tapaj de semialfabetizarea pe care si-a cultivat-o.

irinuca, cred ca tu esti predestinata, fata! aia din povestirile lui Creanga...
Ehe mersi oricum.Oamenii sunt buni doar sa fie rautaciosi,dar ca sa faca si ei ceva util pt omenire.Dar din pacate cam greu mai gasesti asa ceva in ziua de azi.
Oamenii se unesc repede cand este vorba de rautate.Dar cand este vorba sa ajute pe cineva,fug cat ii tin picioarele.Oare la ce servesc asa oameni?
irina_24ro
Postat pe 24 Iunie 2009 17:49
irinuco, din nou cu iertare: eu chiar am incercat sa te ajut! sa te trag de manecutza, sa iti atrag atentia...

dar se pare ca tu chiar esti indaratnica, puiule.

elocinta (care elocinta?) cu care iti sustii ideile (care idei?) lasa de dorit.
Thor
Postat pe 24 Iunie 2009 17:50
Oamenii se unesc repede cand este vorba de rautate.Dar cand este vorba sa ajute pe cineva,fug cat ii tin picioarele.Oare la ce servesc asa oameni?
irina_24ro
Postat pe 24 Iunie 2009 17:50
Irinuco, sincer acuma: poti sa rezumi, cu cuvintele tale, ceea ce ai spus mai sus? Mai exact, tu intelegi fragmentele la care dai copy/paste?
anakin
Postat pe 24 Iunie 2009 17:51
De la: Vidar, la data 2009-06-24 17:50:28irinuco, din nou cu iertare: eu chiar am incercat sa te ajut! sa te trag de manecutza, sa iti atrag atentia...

dar se pare ca tu chiar esti indaratnica, puiule.

elocinta (care elocinta?) cu care iti sustii ideile (care idei?) lasa de dorit.
Oamenii se unesc repede cand este vorba de rautate.Dar cand este vorba sa ajute pe cineva,fug cat ii tin picioarele.Oare la ce servesc asa oameni? Mie sincer mi se par inutili.Dar ma rog,nu poti pretinde de la un om mai mult decat cat poate oferi.
irina_24ro
Postat pe 24 Iunie 2009 17:52
bai nene, ce-i aicea, posta?..
zambil
Postat pe 24 Iunie 2009 17:52
De la: anakin, la data 2009-06-24 17:51:53Irinuco, sincer acuma: poti sa rezumi, cu cuvintele tale, ceea ce ai spus mai sus? Mai exact, tu intelegi fragmentele la care dai copy/paste?
Oamenii se unesc repede cand este vorba de rautate.Dar cand este vorba sa ajute pe cineva,fug cat ii tin picioarele.Oare la ce servesc asa oameni? Mie sincer mi se par inutili.Dar ma rog,nu poti pretinde de la un om mai mult decat cat poate oferi.
irina_24ro
Postat pe 24 Iunie 2009 17:54
Da, e clar ca nu poti mai mult de-atat...
Am o intrebare sincera, la care e bine sa imi raspunzi fara sa citezi din distihuri: iti place sa completezi integrame ca dau un aer de intelectualitate?
anakin
Postat pe 24 Iunie 2009 17:57
daca ti se par inutili oamenii,ce cauti soro acilea?poate te retinem cumva,eu zic ca ne cauti prin alta parte...
iasomia
Postat pe 24 Iunie 2009 17:57
Lucruruile sint incilcite rau...ori apostolul e trimisul nimanui,ori agresit adresa unde-a fost trimis...Tu ce zici Irinuca???
valentino
Postat pe 24 Iunie 2009 21:58
irinuco.....cand scrii ca oamenii sunt rai si se unesc numai atunci cand fac rau si te intrebi la ce folosesc astfel de oameni......tu acuma nu esti rea? nu judeci cumva pe cei din jurul tau? pentru ca postand aceleasi cuvinte de mai multe ori ...... inseamna un fel de rautate, simt ca te-ai enervat deja. un om care se crede bun si caruia ii pasa de cei din jur nu spune astfel de cuvinte: ,,la ce sunt buni astfel de oameni?"
albinutza45
Postat pe 24 Iunie 2009 22:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
citeste..si citeste din now.... morala?.. 12 De la: Lidiaolteanu 25 August 2011 17:22
:((( 12 De la: hermosa20 2 Iulie 2012 00:02
Veste trista in ajun de Martisor 8 De la: me_reloaded 15 Martie 2011 00:09
tot o razbunare 32 De la: ovidiu42 6 August 2009 01:16
Pocainta 252 De la: xenaluptatoareainimoasa 5 Octombrie 2010 17:22
Setari Cookie-uri