Credem in Dumnezeu cu adevarat sau ....ne prefacem ?

nu va suparati pe mine, doamna irina, dar nu am inteles nimic din ce ati postat

poate pentru ca sunt noua pe forum ?
michelle1331
Postat pe 18 Iunie 2009 17:58
misel.

vezi ca este un topic "relatia cu Dumnezeu" intreab-o acolo mami,nu de alta, dar sa resuscitam topicul ala,mi-e dor de surate...

iasomia
Postat pe 18 Iunie 2009 18:04
multumesc, cred ca sunt putin confuza de la ce-am citit aici, dar cred ca am sa ma abtin de la a posta pe topicul ala. am vazut acolo niste doamne nu prea intelegatoare cu cei care nu adera la ideile lor

esti prima care imi raspunde, am si citit multe topicuri, ca sa-mi fac o idee. am remarcat cateva personaje pitoresti pe-aici

gabitza, wife, Ella, micabis, doamne mature, adica
michelle1331
Postat pe 18 Iunie 2009 18:40
o-la-la...lume noua pe aici...

welcome pe garbo...

esti nedumerita de irinuca ? n-ai de ce...e o fata delicioasa care ne-a lipsit...ca demult nu a mai postat...
wife_de_zmeu
Postat pe 18 Iunie 2009 18:56
mature, mature.. .
kyra
Postat pe 18 Iunie 2009 19:20
pai mature, bre kiro... ce, ti-ai tras poza de pitic de gradina ca sa te luam de mana si sa te trecem strada?...
zambil
Postat pe 18 Iunie 2009 19:23
unchesule, n-am decat o zi, nu vezi ? iote, fac si io colea cevasilea muschi, sa prinz puteri..
kyra
Postat pe 18 Iunie 2009 19:25
misel,

hai ba mami,adicatelea eu par imatura,e bine asa...si nici figura pitoreasca nu sunt,care n-am avut noroc pe lumea asta...

kyra,

ba mami,la caracteristici retinute acolo,crez ca ai fi vrut sa fi baietel...rar isi aleg gagicile ca avatar un baietel in albastru asa...
iasomia
Postat pe 18 Iunie 2009 19:31
wow, nu am vrut sa sugerez asta, mi s-a parut de la sine inteles ca te numeri printre personajele pitoresti de pe aici. Si nici nu am vrut sa spun ca esti imatura

ooof, cred ca m-am exprimat gresit

eu am incercat sa urmaresc evolutia irinei, si mi-a fost foarte greu

oare isi exerseaza stilul asta ?
michelle1331
Postat pe 19 Iunie 2009 01:04
Irinuca ,mama,credinta se traieste nu se tipa.Vrei sa faci apostolie?,bine.Foloseste,in primul rind,intelepciunea.Convertirea nu e obligatorie,nu are un standard si nici o norma impusa.Si,ca sa nu gresesti cu apostolia,arata oamenilor beneficiile trairii tale,restul are cine face...
valentino
Postat pe 20 Iunie 2009 14:44
De la: valentino, la data 2009-06-20 14:44:08Irinuca ,mama,credinta se traieste nu se tipa.Vrei sa faci apostolie?,bine.Foloseste,in primul rind,intelepciunea.Convertirea nu e obligatorie,nu are un standard si nici o norma impusa.Si,ca sa nu gresesti cu apostolia,arata oamenilor beneficiile trairii tale,restul are cine face...
Da asa este credinta se traieste,nu se striga.Dar eu nu vreau sa tin credinta doar pt mine,eu vreau sa o impartasesc si cu ceilalti oameni pt ca consider ca fiecare om este deosebit in felul sau.Eu nu sunt o egoista care sa tin totul doar pt mine,imi place sa ajut si sa stimulez oamenii sa le fie si lor bine.
irina_24ro
Postat pe 22 Iunie 2009 16:33
De la: irina_24ro, la data 2009-06-22 16:33:44
De la: valentino, la data 2009-06-20 14:44:08Irinuca ,mama,credinta se traieste nu se tipa.Vrei sa faci apostolie?,bine.Foloseste,in primul rind,intelepciunea.Convertirea nu e obligatorie,nu are un standard si nici o norma impusa.Si,ca sa nu gresesti cu apostolia,arata oamenilor beneficiile trairii tale,restul are cine face...
Da asa este credinta se traieste,nu se striga.Dar eu nu vreau sa tin credinta doar pt mine,eu vreau sa o impartasesc si cu ceilalti oameni pt ca consider ca fiecare om este deosebit in felul sau.Eu nu sunt o egoista care sa tin totul doar pt mine,imi place sa ajut si sa stimulez oamenii sa le fie si lor bine.
Apropo cu convertirea sa iti explic ceva.Dumnezeu ne-a trimis zece porunci care sa ne ajute pe noi oamenii sa traim in armonie.Sa nu minti,sa nu inseli,sa nu barfesti s.a.m.d Daca stai sa analizezi sa gasim logica.Eu consider ca logica este ca Dumnezeu a facut regulile acestea ca omul sa poata trai in armonie in pace,sa aiba respect unul fata de celalat asta explica cele 10 porunci.Adica sunt reguli, pt ca din cauza lipsurilor regulillor de asta se intampla asa multe rautati,pt ca oamenii nu se respecta si se mint,se inseala nu se respecta de asta oamenii au nevoie de reguli.La fel ca si cu permisul auto,daca nu s-ar face pe baze de reguli rutiere care accidente nu se intampla?Asta este logica,totul are o logica.Fara reguli omul este mort.Si cum oamenii nu vor sa asculte de dumnezeu face satana ce vrea cu ei,ii face pe oameni sa se urasca.Mai sunt atatea secte,cum de oamenii nu asculta de regulile lui dumnezeu,dumnezeu le trimite tot felul de idei sectariste,si cine sufera de sectarism se limiteaza la lucruri fara importanta si nu pun prea mult pret pe poruncile lui dumnezeu
irina_24ro
Postat pe 22 Iunie 2009 16:42
De la: irina_24ro, la data 2009-06-22 16:42:19
De la: irina_24ro, la data 2009-06-22 16:33:44
De la: valentino, la data 2009-06-20 14:44:08Irinuca ,mama,credinta se traieste nu se tipa.Vrei sa faci apostolie?,bine.Foloseste,in primul rind,intelepciunea.Convertirea nu e obligatorie,nu are un standard si nici o norma impusa.Si,ca sa nu gresesti cu apostolia,arata oamenilor beneficiile trairii tale,restul are cine face...
Da asa este credinta se traieste,nu se striga.Dar eu nu vreau sa tin credinta doar pt mine,eu vreau sa o impartasesc si cu ceilalti oameni pt ca consider ca fiecare om este deosebit in felul sau.Eu nu sunt o egoista care sa tin totul doar pt mine,imi place sa ajut si sa stimulez oamenii sa le fie si lor bine.
Apropo cu convertirea sa iti explic ceva.Dumnezeu ne-a trimis zece porunci care sa ne ajute pe noi oamenii sa traim in armonie.Sa nu minti,sa nu inseli,sa nu barfesti s.a.m.d Daca stai sa analizezi sa gasim logica.Eu consider ca logica este ca Dumnezeu a facut regulile acestea ca omul sa poata trai in armonie in pace,sa aiba respect unul fata de celalat asta explica cele 10 porunci.Adica sunt reguli, pt ca din cauza lipsurilor regulillor de asta se intampla asa multe rautati,pt ca oamenii nu se respecta si se mint,se inseala nu se respecta de asta oamenii au nevoie de reguli.La fel ca si cu permisul auto,daca nu s-ar face pe baze de reguli rutiere care accidente nu se intampla?Asta este logica,totul are o logica.Fara reguli omul este mort.Si cum oamenii nu vor sa asculte de dumnezeu face satana ce vrea cu ei,ii face pe oameni sa se urasca.Mai sunt atatea secte,cum de oamenii nu asculta de regulile lui dumnezeu,dumnezeu le trimite tot felul de idei sectariste,si cine sufera de sectarism se limiteaza la lucruri fara importanta si nu pun prea mult pret pe poruncile lui dumnezeu,ei pun pret pe idei fara importanta,vorbesc de rau alte religiii,sa nu uitam ca religia a fost facuta de om nu de dumnezeu.
irina_24ro
Postat pe 22 Iunie 2009 16:45
irinuco, ne-a fost noua dor de tine, dar nu atat de tare...

mai respira, mami...
wife_de_zmeu
Postat pe 22 Iunie 2009 16:49
Fiecare om este unic in felul lui,si are o mare importanta.Dar cum Sarsaila uraste oamenii si urmareste sa ii distruga atragandu-i in pacate care par frumoase la exterior si facand oamenii sa se urasca intre ei,de asta sunt atatea razboie.De asta oamenii au nevoie de reguli ca sa poata trai in pace,nu este usor pt ca trebuie sa lupti pt dreptatea ta.Dar daca nu lupti in viata ramai un nimic,adica ramai si sarac material,si sarac si pshic.adica cu mintea slaba.Spre exemplu daca cineva incearca sa te fure,de ce sa incerci sa il furi si sa devii ca el,mai bine lupti sa il pui la punct te rogi la dumnezeu sa iti dea puterea sa nu devii ca el,SA TE INTEGREZI sa te lupti pt dreptatea ta.sa te rogi la dumnezeu pt ca rugaciunea este foarte importanta.
irina_24ro
Postat pe 22 Iunie 2009 16:52
De la: wife, la data 2009-06-22 16:49:18irinuco, ne-a fost noua dor de nine, dar nu atat de tare...

mai respira, mami...
HI HI INTELEG DAR CUM NU AM ACUM INTERNET NON STOP;INCERC SA IMI TRASMIT INDEILE ACUMULATE DE MAI MULTE ZILE
irina_24ro
Postat pe 22 Iunie 2009 16:55
Si daca omul ar accepta regulile lui dumnezeu ar fii mai multumit sufleteste, nu este usor.Dar fara munca nimic nu se face.Daca nu se stradui un pic,ramai mereu un spate.Si material,si pshic.Si ar fii mai multa pace,oamenii nu ar mai fii asa unul contra celuilalt,pt ca ar trai dupa niste reguli.Si deca cineva incearca sa te fure,sau sa te insele de ce sa nu te lupti pt dreptatea ta,si sa devii la fel ca el.Pt ca daca tu il vei pune la punct,la fel va face si el cu urmatorul si oamenii s-.ar schimba in bine.Dar daca cineva te fura si tu faci la fel,raul se trasmite de la om la om.
irina_24ro
Postat pe 22 Iunie 2009 17:01
De la: irina_24ro, la data 2009-06-22 17:01:03Si daca omul ar accepta regulile lui dumnezeu ar fii mai multumit sufleteste, nu este usor.Dar fara munca nimic nu se face.Daca nu se stradui un pic,ramai mereu un spate.Si material,si pshic.Si ar fii mai multa pace,oamenii nu ar mai fii asa unul contra celuilalt,pt ca ar trai dupa niste reguli.Si deca cineva incearca sa te fure,sau sa te insele de ce sa nu te lupti pt dreptatea ta,si sa nu devii la fel ca el.Pt ca daca tu il vei pune la punct,la fel va face si el cu urmatorul si oamenii s-.ar schimba in bine.Dar daca cineva te fura si tu faci la fel,raul se trasmite de la om la om.
irina_24ro
Postat pe 22 Iunie 2009 17:02
pai ce ? iti dau aia net cu portia ?

ia-o usor...ca pe urma iar ne zapacesti de cap si nu mai pricepem nimic si pierzi ideea

auzi fata...te-am facut eu tampita odata, ca prea m-ai scos din pepeni...de-aia profit acum de ocazie sa imi cer scuze...de obicei nu folosesc cuvinte atat de tari...

wife_de_zmeu
Postat pe 22 Iunie 2009 17:03
baga tampitica...
iasomia
Postat pe 22 Iunie 2009 17:06
Si de asta pt dumnezeu este important sa respecti regulile,pt ca el ne iubeste si vrea sa ne fie bine.Dumnezeu nu a pus poruncile asa pt ca asa a avut El chef,El le-a pus cu un scop drept si pt binele nostru.Si a insemna sa te convertesti sa respecti poruncile nu inseamna ca trebuie sa devii un fanatic.al religiile pt ca religiile sunt facute de oameni si pt dumnezeu nu conteaza religia ci credinta ta,si dorinta ta de a te face mai bun,si intelegator fata de ceilalti.Nu trebuie sa fim fanatici,dar pt a avea pace trebuie sa existe reguli morale care Dumnezeu ni le-a DAT; SA TE ROGI POTI SA TE ROGI SI ACASA;PT CA DUMNEZEU ESTE PESTE TOT SI SA NU NE FIE RUSINE SA PRONUNTAM NUMELE LUI DUMNEZEU; PT CA DOAR DUMNEZEU NE AJUTA NE IUBESTE DAR SI NE PEDEPSESTE ATUNCI CAND NU SUNTEM CUMINTI:LA FEL CA SI UN TATA CARE NE IUBESTE PT CA EL NE VREA BINELE SI VREA CA NOI SA TRAIM IN PACE;NU SA NE URAM
irina_24ro
Postat pe 22 Iunie 2009 17:08
De la: wife, la data 2009-06-22 17:03:26pai ce ? iti dau aia net cu portia ?

ia-o usor...ca pe urma iar ne zapacesti de cap si nu mai pricepem nimic si pierzi ideea

auzi fata...te-am facut eu tampita odata, ca prea m-ai scos din pepeni...de-aia profit acum de ocazie sa imi cer scuze...de obicei nu folosesc cuvinte atat de tari...

hehe nu imi dau cu portia,dar nu am internet acasa deocamdata
irina_24ro
Postat pe 22 Iunie 2009 17:10
De la: irina_24ro, la data 2009-06-22 17:08:19Si de asta pt dumnezeu este important sa respecti regulile,pt ca el ne iubeste si vrea sa ne fie bine.Dumnezeu nu a pus poruncile asa pt ca asa a avut El chef,El le-a pus cu un scop drept si pt binele nostru.Si a insemna sa te convertesti sa respecti poruncile nu inseamna ca trebuie sa devii un fanatic.al religiile pt ca religiile sunt facute de oameni si pt dumnezeu nu conteaza religia ci credinta ta,si dorinta ta de a te face mai bun,si intelegator fata de ceilalti.Nu trebuie sa fim fanatici,dar pt a avea pace trebuie sa existe reguli morale care Dumnezeu ni le-a DAT; SA TE ROGI POTI SA TE ROGI SI ACASA;PT CA DUMNEZEU ESTE PESTE TOT SI SA NU NE FIE RUSINE SA PRONUNTAM NUMELE LUI DUMNEZEU; PT CA DOAR DUMNEZEU NE AJUTA NE IUBESTE DAR SI NE PEDEPSESTE ATUNCI CAND NU SUNTEM CUMINTI:LA FEL CA SI UN TATA CARE NE IUBESTE PT CA EL NE VREA BINELE SI VREA CA NOI SA TRAIM IN PACE;NU SA NE URAM
De asta poruncile sunt importante pt noi.
irina_24ro
Postat pe 22 Iunie 2009 17:12
De la: irina_24ro, la data 2009-06-22 17:08:19Si de asta pt dumnezeu este important sa respecti regulile,pt ca el ne iubeste si vrea sa ne fie bine.Dumnezeu nu a pus poruncile asa pt ca asa a avut El chef,El le-a pus cu un scop drept si pt binele nostru.Si a insemna sa te convertesti sa respecti poruncile nu inseamna ca trebuie sa devii un fanatic.al religiile pt ca religiile sunt facute de oameni si pt dumnezeu nu conteaza religia ci credinta ta,si dorinta ta de a te face mai bun,si intelegator fata de ceilalti.Nu trebuie sa fim fanatici,dar pt a avea pace trebuie sa existe reguli morale care Dumnezeu ni le-a DAT; SA TE ROGI POTI SA TE ROGI SI ACASA;PT CA DUMNEZEU ESTE PESTE TOT SI SA NU NE FIE RUSINE SA PRONUNTAM NUMELE LUI DUMNEZEU; PT CA DOAR DUMNEZEU NE AJUTA NE IUBESTE DAR SI NE PEDEPSESTE ATUNCI CAND NU SUNTEM CUMINTI:LA FEL CA SI UN TATA CARE NE IUBESTE PT CA EL NE VREA BINELE SI VREA CA NOI SA TRAIM IN PACE;NU SA NE URAM
De asta poruncile sunt importante pt noi.
irina_24ro
Postat pe 22 Iunie 2009 17:12
here we go again !!!
wife_de_zmeu
Postat pe 22 Iunie 2009 19:09
Daca te-au mincat deshtele PW.Asta e reactia cascada!!!!!
Aemulus
Postat pe 22 Iunie 2009 19:12
hai, wifo. recunoaste ca-ti "place" batutul pasului pe loc. cine vrea evolutie? nimeni. hai sa ne invartim in jurul "lu' coada"
gianiblue
Postat pe 22 Iunie 2009 19:12
auziti, da p-aia cu iubirea de aproapele n-o stie..fata, ce-ai cu noi
kyra
Postat pe 22 Iunie 2009 19:15
recunosc, nah...

mai, sa stiti ca mie irinuca a inceput sa-mi fie simpatica...

si 32 imi place la nebunie...

stati asa...ca va bag aici ceva....lame nu va dau, sa stiti...

http://www.youtube.com/watch?v=mHff55AeEAQ&feature=related
wife_de_zmeu
Postat pe 22 Iunie 2009 19:15
nica, fata. ma descarc si io. si voi sunteti mereu umarul.
gianiblue
Postat pe 22 Iunie 2009 19:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna sunt cristina si am 25 de anii 4 De la: garbo134266 18 Iulie 2010 11:59
Dumnezeu,omul si Scriptura 14 De la: luptatoareacurajoasa 16 Iunie 2010 22:58
Intrebare-intrebatoare... 24 De la: iasomia 27 Martie 2011 11:03
nu stiu ce sa fac 2 De la: liaiedera 9 Decembrie 2010 16:12
DESPRE RELATIA DE CUPLU,CAND UNUL DIN SOTI,ESTE PLECAT DIN TARA 15 De la: valentina_16 23 Septembrie 2009 19:36
Setari Cookie-uri