disperat

vasi ruga sa imi dati si mie niste sfaturi care puteti si care sinteti in tema,mai pe scurt fata mea de 16 anii a fugit de acasa la prietenul eifara sa ne spuna acuma prietenul ei ne dispera de cind iam spus ca trebui sa anunt ca fata mea ie la iel si sa nu fiu raspunzator de faptela evantuale ale lor iel avind 20 anii zicindune ca daca ne ducem la pol. se duce si iel si zice ca mam dat la fiemea ,fraierilor no mai vedeti in viata mai si trebui sa pierzi parinti prosti,inculti etc.
inima_ranita
Postat pe 14 Iunie 2010 17:16
pt a o ferii de o alta turnura a 'dragostei' lor,dute la politie.asta pt a fii sigur ca nu v-a fi traficata.nu te intereseaza ce zice el.incearca sa il provoci telefonic ,imprima-l si du aceea proba la politie.daca o iubea nu se comporta asa.grabeste-te!
caasandra
Postat pe 14 Iunie 2010 17:29
888, acuzatia lor nefondata poate fi usor daramata de politie. Daca tu ti-ai crescut fiica ca un adevarat parinte, nu ai de ce sa te temi. Copila ta e minora, este inca sub protectia si responsabilitatea ta. Mergi la politie!
Tylly
Postat pe 14 Iunie 2010 20:25
Incearca sa te intilnesti cu el.Incearca sa te intilnesti cu fata.Stai de vorba cu ei si vezi ce vor sa faca. Daca e numai un moft adolescentin atunci va trece mai repede decit crezi.Nu cred ca politia are ce sa-i faca daca ea a vrut ca sa plece si nu a fost fortata ca s-o faca.Oricum,fara o plingere in sensul asta din partea ei ,politia nu poate interveni.
mala
Postat pe 17 Iunie 2010 19:44
De la: garbo157888, la data 2010-06-14 17:16:02vasi ruga sa imi dati si mie niste sfaturi care puteti si care sinteti in tema,mai pe scurt fata mea de 16 anii a fugit de acasa la prietenul eifara sa ne spuna acuma prietenul ei ne dispera de cind iam spus ca trebui sa anunt ca fata mea ie la iel si sa nu fiu raspunzator de faptela evantuale ale lor iel avind 20 anii zicindune ca daca ne ducem la pol. se duce si iel si zice ca mam dat la fiemea ,fraierilor no mai vedeti in viata mai si trebui sa pierzi parinti prosti,inculti etc.
Pai nu stiu ce probleme a-ti avut in familie,,de fata a ales sa fuga asa...A-ti fii avut voi divergente...Nu se poate stii...Dar totusi,,poate ca este bine sa mergi sa vorbesti cu un polizai..Daca poti intregistrezai convorbirea....Si da-o la politie..atunci cand el te ameninta...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 18 Iunie 2010 22:55
De la: garbo157888, la data 2010-06-14 17:16:02vasi ruga sa imi dati si mie niste sfaturi care puteti si care sinteti in tema,mai pe scurt fata mea de 16 anii a fugit de acasa la prietenul eifara sa ne spuna acuma prietenul ei ne dispera de cind iam spus ca trebui sa anunt ca fata mea ie la iel si sa nu fiu raspunzator de faptela evantuale ale lor iel avind 20 anii zicindune ca daca ne ducem la pol. se duce si iel si zice ca mam dat la fiemea ,fraierilor no mai vedeti in viata mai si trebui sa pierzi parinti prosti,inculti etc.



daca m-as pune in locul ei nu as gandi,si asta datorita adolescentei,datorita varstei si datorita lipsei de comunicare vina ce o purtati voi parintii.

daca m-as pune in locul tau ca parinte as face in felul urmator:as lua legatura cu ei,amandoi,m-as interesa ce vrea respectivul de la ea desi este minora si ce vrea el ne imaginam cu totii,si ca parinte raspunzator de ea as lua-o acasa cu forta chiar si cu cate trei perechi de palme dupa ceafa.

in cazul in care refuza categoric sa stea de vorba cu voi,sa se intoarca acasa,sa continuie scoala(daca are) te duci la politie spui patania ca sa nu ai surprize neplacute pe viitor fiind minora iar voi ca parinti direct raspunzatori pentru ea
anaROBERT
Postat pe 19 Iunie 2010 01:09
Eu am 16 ani...si cred ca ceea ce ar trebui sa faci este sa te intalnesti cu ea si sa ii explici frumos de ce ii este mai bine acasa si ca mereu cei care ii vor fi alaturi sunt parintii. Incearca sa vorbesti cu ea fara sa recurgi la amenintari si sa ii spui ca oricine greseste. Poate dupa ce ii enumeri toate motivele pentru care vrei sa se intoarca acasa va intelege ca o sustii si ca ii esti alaturi.In cazul in care nu vrea nici cum sa vina acasa cel mai bun lucru pe care il poti face este sa te duci la politie.La inceput va fi nervoasa, va crede ca este doar vina ta dar pana la urma va intelege si ea ce greseala a facut. Totul va fi bine!
deiutza
Postat pe 19 Iunie 2010 02:48
eu daca as fii in locu dvs as proceda in felul urmator ... as incerca mai intai sa inteleg motivele ei pentru care a recurs la la acest gest ca sa le pot folosi in avantajl meu.... as incerca in primul rand sa ma pun ca parinte in situatia ficei pentru a o intelege mai bine, la urma urmei si dvs a-ti fost adolescent si a-ti crezut la un moment dat ca tot ce zboara se mananca si ca detineti adevarul suprem , iar apoi as incerca sa ma intalnesc cu fiica mea singura , pt ca am inteles ca cu tipul cu care sta nu se poate intelege , in fata scolii sau a blocului si as lua de mana si i-as spune frumos sa mergem la un suk la o terasa sa discutatii , as intreba-o ce a facut sa ia aceasta decizie si as incerca sa o inteleg si sa ii dau dreptate cu toate ca poate greseste , sa vb cu ea ca de la egal la egal nu ca de la parinte la copil ..sa ii explic ca parinte , cu adaugatul de rigoare ...poate si eu gresesc .... ce parere am eu despre aceasta situatie .... dar tot timpul da-ndui impresia ca o sustineti si poate asa a-ti fi facut si dvs in lokul ei in adolescenta si rugand-o sa se intoarca acasa , promitindu-i ca ii veti da mai multe libertate si ii veti respecta deciziile si explicandu-i avantajele locuirii cu parintii ...spunandu-i ca inca mai are timp sa copilareaca in casa parintilor ...si are o viata inainte sa slujeasca un barbat ...iar daca ar fi ca acest tip sa o iubeasca o va astepta cel putin pana la varsta majoratului .... daca reusiti sa o aduceti acasa si o sa inteleaga ca o sprijiniti si o iubiti neconditionat indiferent de ce decizii ia in viata eu cred ca o data ce a simtit ca a-ti iertat-o o sa incerce sa nu va mai dezamageasca .....parerea mea... Tinerii la varsta adolescentei eu cred ca nu au nevoie de critici si de certuri , de vb ca de la atotstiutor la un nimik , ci au nevoie de sustinere , iar aceasta perioada o consider ca perioada in care parinti incep sa nu mai fie parinti pentru copii lor ci prietenii copiilor lor
Anniamary
Postat pe 19 Iunie 2010 03:33
DACA A FUGIT CU IUBITUL EI,NU O SA POTI FACE NIMIC .VRIND SA II DESPARTI MAI MULT II UNESTI SI VOR FACE TOTUL SA FIE IMPREUNA.IN CAZUL IN CARE E FUGITA CU CINEVA STRAIN CARE POATE AVEA GINDURI RELE CU EA ATUNCI DU-TE LA POLITIE SI RECLAMAL PE EL NU STIU DACA VEI REZOLVA CEVA DAR INCEARCA.ITI DORESC BAFTA MULTA.
mmiriam
Postat pe 19 Iunie 2010 03:42
DU-TE LA POLITIE,DAR SA STII CAM O PRIETENA,A CAREI FIICA A FUGIT SI ADOUA OARA,IN ALT ORAS,a doua oara cand a fugit.
Trebuie sa ii explicati ca legea nu ii da voie pana la 18 ani sa fuga,de acasa,si sa mintiti ca ii veti da libertate sa il intalneasca,pana in ora noua seara,ca nu ii veti desparti.Si mai bine nu ii despartiti de adevarate-lea,ca sa nu mai fuga.
Explicati ca trebuie sa aiba rabdare pana la 18 ani,cand va putea pleca unde vrea,altfel oriunde o va gai politia,o va duce la scoala de corectie.
Mai bine acolo,decat sa piarda drumul drept la varsta asta dificila.Mult succes,si nu mai disperati,pentru ca toate se rezolva pana la urma,toate problemele si toate situatiile.D
daniilia
Postat pe 19 Iunie 2010 06:45
Comportamentul ei a fost determnat de anumite lucruri care s-au intampalt in jurul ei de-a lungul timpului,nu numai din momentul plecarii.Ca si parinti aveti inca dreptul de a-i hotari soarta,dar nu incercati sa o faceti cu forta-nu veti rezolva nimic,dimpotriva.Incercati sa o convingeti sa stea de vorba cu dvs ,desi sunt convinsa ca "prietenul"nu o va lasa.Mergeti de asemenea la Directia Pt Protectia Copilului si cereti ajutor.Ei va vor sfatui ce sa faceti mai departe.Normal fiecare Directie are un avocat de ale carui servicii puteti beneficia gratuit si care este cel mai n masura sa va sfatuiasca.
Mult noroc si toate cele bune!
Rekha13
Postat pe 19 Iunie 2010 07:38
Dupa cum ti-au mai spus si altii...trebuie sa mergi la politie si sa depui plangere impotriva prietenului fiicei tale pentru corupere de minori si foarte probabil pentru intretinere de relatii sexuale cu un minor.E cea mai buna solutie.Ma indoiesc ca se va mai apropia de ea.De asemenea incearca sa-l provoci la telefon si sa-l inregistrezi iar apoi da-i fiicei tale inregistrarea.Iar pe fiica dumitale du-o la un psiholog.Probabil e primul sau iubit sau primul barbat cu care a intretinut relatii sexuale, motiv pentru care e atat de innebunita dupa el.Va avea nevoie de consiliere.
garbo075318
Postat pe 19 Iunie 2010 08:07
nu inteleg mare lucru, datorita gramaticii cel putin "defectuoase", am clipit de cate ori am putut (pe secunda), dupa care am renuntat. Eu fiind foarte "tare in teorie", astept un rezumat (scris corect gramatical), dupa care ....... va luminez ( nu e "caterinca", efectiv iubesc gramatica) . Succes in aflarea celei mai bune solutii vis'a'vis de problema pe care o "traversezi" !
2cool
Postat pe 19 Iunie 2010 08:23
eu zic sa te duci la politie nu te lasa intimidat ca doar politia nu crede baliverne ei cerceteaza si daca zici ca este minora cu atit mai mult.
delly003506
Postat pe 19 Iunie 2010 08:26
Si fata noastra cea mare a plecat cu un baiat era in clasa 11 de liceu economic-sotu nu a fost de acord cu baiatu si uite ca am pierdut-o si nici liceul nu si l-a terminat.L-am rugat sa nu o mai opreasca cu violenta ca asa a procedat dar barbatii au o coarda de sensibilitate in minus si nu m-o auzit din ce i-am spus.Eu am fost sigura ca o sa plece,i-am spus de o mie de ori s-o lase in pace-deci mai mult ca sigur ca tata ai gresit ori tu ori mama ei.O fata la virsta aceea face asemenea lucruri,ori din cauza parintilor,ori din cauza anturajului,ori din cauza baiatului care ii promite marea cu sarea!Ma rugam si de fata mea sa-l asculte dar si ea era surda-deci cu adolescentii degeaba vorbesti ca sunt surzi!Trebuie sa gasesti o cale de comunicare-acum e prea tirziu ,trebuia sa o preocupi cu ceva,sa-i dezvolti o pasiune si poate asa nu evada din familie!Cu violenta nu rezolvi nimic-decit mai rau-si ce este mai trist este ca o pierzi definitiv pe FATA TA!Pacat ca ati facut efortu sa o cresteti si s-o pierzi in acest mod!Al meu a primit lovitura si acum inghite in sec-eu mai vorbesc cu fata dar cu tatal ei nu vrea sa vorbeasca-asa ca atentie parinti care loviti copii!Nu cu violenta ii tineti ci cu vorba buna!
kaladris
Postat pe 19 Iunie 2010 08:35
lasa sa sea dea cu capul de pragul de sus, cum se zice, sa suporte consecintele faptelor ei!!!! si mai tarziu are sa ti dea dreptate
gregorio
Postat pe 19 Iunie 2010 08:36
Tragedia este ca in momentu in care se da cu capu de sus vine si cu un copil doi acasa si tot parintii trag greul ca de e fata lor!
Mocofanu o sterge cu palaria pe o parte si dispare in peisaj!
kaladris
Postat pe 19 Iunie 2010 08:41
De la: gregoryo, la data 2010-06-19 08:36:23lasa sa sea dea cu capul de pragul de sus, cum se zice, sa suporte consecintele faptelor ei!!!! si mai tarziu are sa ti dea dreptate
Mai tarziu sa nu fie orea taraziu. Un parinte nu prea poate sta senin sa se uite cum se rateaza copilul lui. Tu stii altceva?
Doara
Postat pe 19 Iunie 2010 08:43
De la: 2cool, la data 2010-06-19 08:23:41 nu inteleg mare lucru, datorita gramaticii cel putin "defectuoase", am clipit de cate ori am putut (pe secunda), dupa care am renuntat. Eu fiind foarte "tare in teorie", astept un rezumat (scris corect gramatical), dupa care ....... va luminez ( nu e "caterinca", efectiv iubesc gramatica) . Succes in aflarea celei mai bune solutii vis'a'vis de problema pe care o "traversezi" !

Esti cam penibila. Daca esti asa mare iubitoare de gramatica ar fi trebuit sa stii ca nu se se scrie "datorita" ci "din cauza" in contextul scris de tine. Hai, stai si asteapta sa ti se faca rezumat. Sper ca raspunsul asta e scris corect gramatical, e pe placul tau si poti sa il citesti.
Doara
Postat pe 19 Iunie 2010 08:46
Si daca tot nu pricepi, striga: facem si traduceri! Si sa nu mai punem in discutie si controversatul vis-a-vis!

moniq_
Postat pe 19 Iunie 2010 08:49
si desene facem
jeanette40
Postat pe 19 Iunie 2010 08:50
Da. Dar nu gratis. Ca de obicei pe forumul asta eu sunt cea care stange banii.
Doara
Postat pe 19 Iunie 2010 08:52
Desigur!
moniq_
Postat pe 19 Iunie 2010 08:52
Brabatii FUG de raspundere in momentul in care aud cuvintele"Vine barza!"Lor le place un fel de copilarie vesnica si sa stea sub fustele mamichii cit mai mult rar sunt barbatii adevarati!De aceea nu sunt de acord cu relatiile dintre fete de 16-17 ani si baieti mai mari!Ei urmaresc relatiile de o noapte nu pe viata,uitind ca dintr-o relatie de o noapte poate aparea o mogildeata nevinovata cu ochisori curiosi!Trebuie sa-ti asumi raspunderea faptelor!Barbatii din ziua de azi vad numai tite si funduri-lesina efectiv daca aud plinset de bebelus!Sunt egoisti se gindesc cum sa-si sature pofta lor sexuala si daca se intimpla "ceva"o sterg in genul"fuga-i rusinoasa dar ii sanatoasa"!Fata aia nu o avut o mama pesimista ca mine va spun eu ca-i trecea pofta de fuga-asa am fost crescuta si eu!Mi s-a explicat din timp cam cit ii duce capu pe barbati si m-am lamurit si eu cam cit ii duce capu si oricit m-au ademenit cu propunerile lor mieroase am preferat sa stau in banca mea!
kaladris
Postat pe 19 Iunie 2010 08:55
Vedeti? Moniq ma recunoaste de casiera shefa. Sa nu mai aud vorbe da?

Doara
Postat pe 19 Iunie 2010 08:56
kidz-ul a fost la promotie de am venit gratis?
Laura_M
Postat pe 19 Iunie 2010 08:58
Deci ori nu o avut o mama care sa-i spuna clar cum sta treaba cu barbatii sau si tata de ce nu?Ce numai mamele trebuie sa-i spuna?Ori ceva in familie o determinat-o sa faca asa ceva!Inca din partea tatalui mai dramatic suna!Si mai realist!
kaladris
Postat pe 19 Iunie 2010 09:00
De la: 2cool, la data 2010-06-19 08:23:41 nu inteleg mare lucru, datorita gramaticii cel putin "defectuoase", am clipit de cate ori am putut (pe secunda), dupa care am renuntat. Eu fiind foarte "tare in teorie", astept un rezumat (scris corect gramatical), dupa care ....... va luminez ( nu e "caterinca", efectiv iubesc gramatica) . Succes in aflarea celei mai bune solutii vis'a'vis de problema pe care o "traversezi" !


Mai stupid,cauta un forum pt "sclipiri"ca tine sa te manifesti!Crezi ca esti singura careia ii place gramatica?Sau singura ce se stie exprima corect?Hai nu ma ameti de cap ca si asa imi vine sa "vomit" cand dau de astfel de "creaturi"pe aici!Omu e disperat,atat poate,sau poate,din pricina durerii se lamenteaza anagram!Ai putea tu sa-l luminezi pe om?Chiar asa?Da cine esti tu fata?Mama Omida sau Bratara cumva?Lasa oamenii sa se simta oameni,nu te mai da rotunda cu ce sti,ca si daca sti(e drept,textul e scris corect)esti o nulitate fiindca iti lipseste empatia,nu meriti sa ti se spuna OM!Bai frate ce m-a scos din sarite asta cu gramatica ei!

PS: Domnule,eu cred ca ai primit o multime de sfaturi;cu exceptia asteia "gramaticata" toti au fost cat se poate de corecti,subiectivi!Ramane sa iei atitudine!Succes!
garbo110874
Postat pe 19 Iunie 2010 09:00
Shhht Laura. Vrei sa se prinda lumea de tranzactie?
Doara
Postat pe 19 Iunie 2010 09:00
ooff doamne... sper ca nu
Laura_M
Postat pe 19 Iunie 2010 09:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
slabesti daca mananci ecologic? 10 De la: 105905 13 Aprilie 2010 13:26
EPILARE 2 De la: rosioara61 26 Septembrie 2009 08:39
Adolescenta vreau sa adopt stil de viata naturist, mama nu ma lasa 51 De la: garbo_404767 10 Octombrie 2014 06:02
dificultati de comunicare 8 De la: garbo_409577 4 Aprilie 2015 13:09
Fata mea vrea sa stea desculta mereu 22 De la: daria37 27 Ianuarie 2016 10:42
Setari Cookie-uri