ce carti ati mai citit si v-au placut...

Ciuleandra de Liviu Rebreanu!! e o lucrare psihologica...micuta si usor de citit, insa e interesanta!!
stellutza
Postat pe 2 Aprilie 2009 01:12
"The One" de Richard Bach, " sau de Paulo Coelho " 11 minute" si " Diavolul si domnisoara Prym". lectura placuta.foarte interesante toate 3
Sky
Postat pe 3 Aprilie 2009 15:05
sa caut si eu cartea aia pe care-o prezenta mihailescu la protv... un studiu facut de soros despre intregarea tiganilor...

in doua cuvinte, cica zisera aia de-au facut studiu ca de fapt tiganii n-au niciun gand sa se integreze, ei se simt foarte bine asa cum sunt... doar profita de naivitatea unora si interesele altora ca sa mai ciordeasca si ei ceva... cica 80% din tiganci sunt frigide, nenica, fiind dezvirginate pe la 10 - 12 ani... da' tot nu se lasa, ale dracu'...

pacat ca nu-mi aduc aminte cum se numea cartea, da' aflu eu...
zambil
Postat pe 3 Aprilie 2009 18:24
Pai Zambilu, ii vezi tu cu vreun gand de integrare? Tin astia la ”cultura” lor , mai ceva ca mama Omida la cartile de tarot..si sincera sa fiu ,chit ca risc sa fiu acuzata de rasism , n-as prea vrea sa se integreze, neee..
gabitzza
Postat pe 3 Aprilie 2009 20:19
recomand din toata inima tot ce a scris john grosham; tipul e genial (pt cele care nu stiu J.G. este autorul care a scris Firma - dupa care s-a facut si filmul cu acelasi nume, in care Tom Cruise a avut rolul principal); in librarii se gasesc aproape toate romanele lui asa ca ai de unde alege
justmeandonlyme
Postat pe 4 Aprilie 2009 11:25
"Un veac de singuratate" - Gabriel Garcia Marquez

Postat pe 11 Aprilie 2009 18:57
nu mi vine sa cred! chiar nimeni nu citeste Sandra Brown?? hai ma nu stiti ce pierdeti
pisi08
Postat pe 12 Aprilie 2009 11:38
Gabriela- Gabriel Garcia Marquez
gabitzza
Postat pe 13 Aprilie 2009 07:28
"Poti sa ti un secret?"de Sophie Kinssela - E o carte de week-end, distractiva si intelicent structurata
" Mitul lui Sisif" si "Omul revoltat" De Camus
Consuela82000
Postat pe 13 Aprilie 2009 17:35
De la: stellutza, la data 2009-04-02 01:12:15Ciuleandra de Liviu Rebreanu!! e o lucrare psihologica...micuta si usor de citit, insa e interesanta!!
Consuela82000
Postat pe 13 Aprilie 2009 17:36
"Adam si Eva "de Rebreanu, o carte inetresanta si diferita de stilul lui Rebreanu
Consuela82000
Postat pe 13 Aprilie 2009 17:38
imi povestea cineva de-o carte... indragostita d-un masai...de una, corinne hofmann...

bai nene, dupa ce mi-a povestit cucoana care-i actiunea, am dedus ca tanti corinne aia era de-a dreptu' proasta...

nu va spun de ce, va las sa cititi voi cartea, acuma, dupa ce va facui eu recenzia la mana a doua...
zambil
Postat pe 13 Aprilie 2009 17:54
am vazut un documentar,chiar cu autoarea..era cam dusa cu pluta,dar interesanta sa stii...
iasomia
Postat pe 13 Aprilie 2009 18:05
Dap..am vazut si eu Iasomico.
Bai mamicu` sa ajung sa stau cu frunza-n fatza...hi, hi..
gabitzza
Postat pe 13 Aprilie 2009 18:23
De la: Musidora, la data 2009-04-11 18:57:54"Un veac de singuratate" - Gabriel Garcia Marquez



E superba cartea asta! Dupa parerea mea e una dintre cele mai bune carti scrise vreodata. Merita citita
justmeandonlyme
Postat pe 14 Aprilie 2009 21:16
he,he,he...

crez ca ma intereseaza cartea aia: ce obtiuni avem... ca acu vazui recomandarea bibliofilului...
zambil
Postat pe 15 Aprilie 2009 07:18
ce bine mi-a prins mie campania asta BPT...mi-am schimbat : cel mai iubit dintre pamanteni,maitreyi,panza de paianjen...carti vechi ,citite si rascitite...acu' am pus unele noi in loc..

f misto ..sa dai 10 lei in loc de 30,economie, nene....

cat am economisit? 80 de lei...
iasomia
Postat pe 16 Aprilie 2009 17:27
in orice imprejurare cititi!.....,,SUPA DE PUI PENTRU SUFLET,, SI
,,IERTARE SI COMPASIUNE,, ...e timpul sa invatam sa fim mai buni!
psihoprea
Postat pe 17 Aprilie 2009 23:52
Zambilu, ce ai bre cu tanti Corine daca s-a indragostit. Eu nu vad prostie in ce facu fata, doar nesabuintza si multa iubire.
Mai exista si continuarea cartii, se numeste: Adio, Africa, daca esti curios ce a mai facut Corinne.

O carte bine scrisa este "Dragostea nu moare" de Maireyi Devi.
Este un raspuns la cartea scrisa de Eliade "Maitreyi".

Mi-a placut mult mai mult cum a descris Maitreyi ce s-a intamplat intre ei doi.
Clm
Postat pe 18 Aprilie 2009 15:11
Amurg de Stephenie Meyer. E super cartea.
mani
Postat pe 28 Aprilie 2009 14:06
justmeandonlyme Data: 2009-04-14 21:16:57


De la: Musidora, la data 2009-04-11 18:57:54

"Un veac de singuratate" - Gabriel Garcia Marquez



E superba cartea asta! Dupa parerea mea e una dintre cele mai bune carti scrise vreodata. Merita citita


In 1982 a luat premiul Nobel pentru "Un veac de singuratate"
Tot de G.G. Marquez am mai citit "Toamna patriardului"(ultimul capitol al cartii nu are nici un punct), "Generalul in labirintul sau"(mi s a parut greoaie), "Povestea tirfelor mele triste" , "A trai pentru a ti povesti viata"(autobigrafica), "Dragostea in vremea holerei"(filmul urmareste destul de bine firul cartii), "Incredibila si trista poveste a candidei Erendira si a bunicii sale fara suflet"...

O alta carte, autobigrafica, foarte interesanta, dupa a mea parere, este: "Amintiri, vise, reflectii" scrisa de: Aniela Jaffe dupa notele si cu ajutorul completarilor lui Carl Gustav Jung, Jung mentioneaza in carte ca nu datorita lui proiectul a luat forma, pentru el nu era ceva esential, ci datorita lui A. Jaffe.

Scriitorii rusi imi plac asemeni destul de mult, in special Dostoevski.

Am citit multe din cartile lui S.King, sunt foarte usor de citit, foarte bune pentru calatoriile cu metroul sau in RATB (cei din Bucuresti stiu).

Poate fac o greseala dar nu prea citesc autori romani, am citit in liceu iar acum...nu prea am tragere de inima.

Scuze daca am plictisit.
O zi buna
mirelacm
Postat pe 30 Aprilie 2009 19:31
Asa cum spui tu,cartile Ilenei Vulpescu sunt superbe.Adevarate lectii pt.viata.Ultimul roman al acestei scriitoare este:Pe apa sambetei.Vi-l recomand cu placere
ivanflorinela2004
Postat pe 1 Mai 2009 08:27
Maurice Blanchot-Marchizul de Sade (Decameronul Frantuzesc),povestiri,1991.O recomand pt ca aceasta carte reprezinta replica galica peste timp la decameronul italienesc,replica de care numai un scriitor de forta si energia marchizului de Sade era in stare.E o adevarata comedie umana a erotismului.In nici o literatura a vreunei epoci nu s-a scris o opera atat de scandaloasa,ca nici o alta nu a jignit mai profund sentimentele si gandurile oamenilor,cine ar indrazni azi sa rivalizeze in impudoare cu Sade?Avem sansa citind cartea,de a cunoaste o opera dincolo de care nici un scriitor,niciodata,n-a indraznit sa se aventureze;avem deci,intr-un anumit fel,in mana,in aceasta lume atat de relativa a literaturii un adevarat absolut.
danacristina
Postat pe 5 Mai 2009 06:35
dap... asa-i sta bine adevarului absolut, sa fie strans zdravan in mana... ce-i in mana nu-i minciuna... he,he,he...
zambil
Postat pe 5 Mai 2009 08:15
zambilu`

nu esti zdravan nene..
gabitzza
Postat pe 8 Mai 2009 20:19
"Pianul de pe plaja" de Jim Dornan ...foarte tare,vorbeste despre caracterul oamenilor
TF_
Postat pe 9 Mai 2009 13:39
cella serghi,este o scriitoare care descrie perfect,viata din perioada interbelica,daca vrei sa simti chiar si pentru o clipa parfumul acelor ani,trebuie sa citesti...mirona
mitikutza
Postat pe 14 Mai 2009 23:09
Cartea Elisabethei Gilbert a aparut ın Romania , este superba .
A avut un succes extraordinar ...S-au vandut 5 mil. de exemplare...
O recomandare din partea mea ar fi cartea scrisa de DALAİ LAMA...
Spor la citit
hulya
Postat pe 4 Iunie 2009 15:33
De la: , la data 2008-08-30 10:38:44O carte buna pe care am citit-o acum cativa ani a fost "Panza de paianjen"este o carte cu adevarat interesanta si ce m-am apucat acum s-a citesc este Maitrey a lu Marin preda ti-o recomand cu drag!!e sub forma unui jurnal si in ea este vorba de o poveste de dragoste interzisa deoarece ei nu erau de aceiasi religie!!Mi se pare super tare cartea desi marin preda nu e unul din autorii mei preferatii!! si codul lui da vinci e o carte interesanta

GRESIT ! Mircea Eliade a scris cartea Maitrey.......dar oricum daca ti-a placut pot sa-ti recomand si versiunea ei (a lui Maitrey Devi) ...''Dragostea nu moare''....Este raspunsul ei la povestea lor de dragoste. Cu prietenie si multe zambete!!!
ALENA_67
Postat pe 10 Iunie 2009 08:04
De la: pisi08, la data 2009-04-12 11:38:07nu mi vine sa cred! chiar nimeni nu citeste Sandra Brown?? hai ma nu stiti ce pierdeti

Sincer am citit-o , am cumparat-o ........si tot sincer , chiar mi-a ajutat .....mi-a deschis ochii in multe privinte .....sunt mai putin inhibata ......stiti voi cand
ALENA_67
Postat pe 10 Iunie 2009 08:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
''profetiile maya pentru 2012"-Gerald Benedict 90 De la: tutankhamon 23 Februarie 2010 01:02
Cartea eu sunt femeie 1 De la: garbo_483055 8 Februarie 2018 16:24
Va aduceti aminte de carte ? 111 De la: garbo008234 5 Noiembrie 2009 15:24
Imi vand toata biblioteca 33 De la: Mistique7 17 Februarie 2016 16:15
caut si eu carti de Tudor Sbenghe.. 3 De la: deea_90 6 August 2012 11:51
Setari Cookie-uri