ce carti ati mai citit si v-au placut...

omraam mikhael aivanhov ginduri pt fiecare zi: ex:2 sept. dc lucrurile s-ar petrece asa cum le-am dori,adesea ar fi o catastrofa!nu suntem destul de clarvazatori pt a vedea consecintele indepartate a ceea ce dorim.ceea ce am crede ca ar fi bun pt noi,ne-ar antrena,dc s-ar realiza,sa ne petrecem viata in placere,in lene,in stagnare,si am decadea repede.din fericire,inteligenta cosmica nu acorda oamenilor fericirea asa cum acestia o inteleg;ei ar pierde astfel tot si chiar gustul vietii.fiindca adevarata fericire se gaseste in stradanie.atunci,nu mai cautati duiosia si dulcegaria,fiindca veti fi bolnavi.numai atunci cind va va placea amaraciunea,chinina,veti fi salvati.adesea,ceea ce iubiti va aduce boala:deci nu plingeti daca sunteti uneori lipsiti de ceva.cerul este acela care va priveaza de anumite lucruri ca sa ramaneti inca putin in viata" ce ziceti , de felul in care un spirit inalt isi expune crezurile? merita studiat?
LILO
Postat pe 2 Septembrie 2009 14:32
hulya
Postat pe 2 Septembrie 2009 19:21
"In alta viata" de Marc Levi. Mi-a placut subiectul, m-a impresionat stilul scriitorului si m-a rascolit pentru ca e o poveste actuala si totodata veche... de secole, pentru ca totul e scris intr-un mod extrem de placut si dincolo de drama evenimentelor exista stropul de umor si de aventura.
Cristia
Postat pe 2 Septembrie 2009 19:31
ieri am citit pe drum din centru pana acasa...Amintiri din trecut de neagu djuvara.....iar azi...Cine suntem0 dan puric. ...maine sper sa termic si Omul frumos, tot de el!
fleur_de_lis
Postat pe 3 Septembrie 2009 20:32
gagici bijuterii frumoase pe monica-sandica.blogspot.com vizionare placuta!
monicasandica
Postat pe 3 Septembrie 2009 20:35
o sa citesc curand o carte desptre liftuuuuuuuuuuri!
fleur_de_lis
Postat pe 5 Septembrie 2009 04:37
CITITI TOT CE E PAVEL CORUT,DAR DIN COLECTIA ''ROMAN DE DRAGOSTE''.SCRIE ABSOLUT SUPERB!SI''IUBIRE''DE DANIELLE STEEL...PARE UN ROMAN SIROPOS,DAR NU E ASA.....E O ADEVARATA POVESTE DE VIATA,CU SUISURI SI COBORASURI....
garbo010154
Postat pe 10 Septembrie 2009 09:15
nu mi-a palcut jurnalul oanei pelea, muult prea trist! chiar muuult prea...
fleur_de_lis
Postat pe 10 Septembrie 2009 15:17
necuvintele, lui nichita stanescu
fleur_de_lis
Postat pe 19 Septembrie 2009 10:35
"Atlas de mitocanie urbana"

Anonimul de forum - Forumo Anonymus Contrae

"Traieste exclusiv in mediul virtual,avand abilitatea de a-si schimba identitatea dintr-un singur click,mai des decat naparlesc serpii. Are cel putin un blog neinteresant si isi da cu parerea pe alte bloguri,forumuri si site-uri sociale. Fiind foarte fricos din fire,s-a adaptat perfect la mediul virtual,avand capacitati de camuflare aproape infinite. Este foarte curios,chiar bagacios,si intervine cu cate un comentariu neinspirat in orice discutie importanta de pe internet,apoi verifica cu febrilitate reactiile. Mai rar inteligent,este deseori agresiv,pripit si totdeauna contra. Dezvoltarea intarziata a cortexului sau este demonstrata de greselile gramaticale sau de logica si preferinta pt prescurtari pe care nu le poate intelege decat un alt reprezentat al aceleeasi specii."
preciouss
Postat pe 25 Septembrie 2009 18:15
"Pitzipoanca de companie (Siliconatus Felina)

Poate cea mai raspandita specie in fauna urbana,Pitzipoanca de Companie se distinge usor in peisaj,numele vorbind de la sine despre apucaturile speciei. Superficiala,stridenta si opulenta,ea se va afisa intotdeauna in dreapta unui Marlan de Dorobanti sau a unui Tzaran de Mall. Fiinte nocturne,de tip club,poarta de-a lungul zilei,indiferent de conditiile climaterice,ochelari de soare mari si negri pt protectia ochilor. Aflate permanent in cautarea hranei,au in dotare genti mari si scumpe,de marca evidenta,necesare depozitarii acesteia. Sunt fiintze comunicative,telefoanele mobile devenind de-a lungul timpului o prelungire fireasca a urechii. Le place sa apara la tv,unde vorbesc despre orice. Visul loe este,ca macar o data in viata,o cunoscuta revista de poze sa le publice fotografia si sa le laude pt preturile exagerate ale vesmintelor si accesoriilor. Apelativul "hai,fata!" este,de departe,cel mai utilizat in comunicarea verbala. "
preciouss
Postat pe 25 Septembrie 2009 18:45
o sa mai gasiti urmatoarele specii si increngaturi:

-valutistul de trotuar (dolarus manglitorus)
-trelingarul de coltul strazii (prostaceae comunis banalis)
-ghertzoiul de bloc (apartamentus ruralus)
-marlanul de dorobanti (dorobantzio ostentativus)
-baiatul de bani gata (trabucus fitzas exprimatus)
-daunatoarea de portofel (sugativa aspiratores)
-batranelul de discoteca (pedofilus libidinosus)
-mogaldanul de paza (badigardus retardus)
-snobul de eveniment (snobus pseudo intelectualus)
....etc...
preciouss
Postat pe 25 Septembrie 2009 18:55
minunat, preci!
panty_C
Postat pe 25 Septembrie 2009 18:59
mai draga tovarasha preciouss..

mai draga, ca altfel nu pot sa-ti spun!

hmmm... anonim de forum sau pitzipoanca de companie, mai draga?
Nelu_Cotrocelu
Postat pe 25 Septembrie 2009 19:04
bre, cetii si eu jurnalu'lu' oana belea aia...

imi paru putin cam dusa, nu ca nu i-as fi dat dreptate pe ici - pe colo... da' de pe la mijlocu' cartii prea mor aia din doua-n doua pagini, nene...
zambil
Postat pe 25 Septembrie 2009 19:07
preci, cin' a indraznit sa-mi supere veverita asa de rau?
ca-l fac pastrama
panty_C
Postat pe 25 Septembrie 2009 19:23
corinache...
fu nea Nelu'...
preciouss
Postat pe 25 Septembrie 2009 19:27
nea Nelule, se poate?
ce-i cu atitudinea asta - asa dai mata exemplu?
superi elementele de nadejde din partid?
panty_C
Postat pe 25 Septembrie 2009 19:30
revenind la topic - "Aplicarea terapiilor cognitive la tulburarile de personalitate" de A.T. Beck...

nu v-o recomand!
preciouss
Postat pe 25 Septembrie 2009 19:33
Daniel Goleman - "Inteligenta emotionala", ed. Curtea Veche, Buc., 2008 . "Cartea lui D. Goleman a marcat o revolutie uluitoare in psihologie prin analiza importantei covarsitoare a emotiilor in dezvoltarea personalitatii umane. Studiul sau ne explica cum, atunci cand ne intelegem sentimentele, situatia in care ne aflam devine mai limpede. Descoperin chiar un nou mod de a privi cauzele bolilor care ne macina familia si societatea." Ei, se pare ca EQ bate IQ !
Nathaly_Albu
Postat pe 26 Septembrie 2009 08:44
Dana Budeanu - "Manual de stil", ed. Nemira, Buc, 2008. O carte care ne invata pe noi, femeile, cum sa ne imbracam "cu stil"...Extrem de interesanta.
Nathaly_Albu
Postat pe 26 Septembrie 2009 08:48
Si eu citesc acum Inteligenta Emotionala. Am citit acum catva timp tot de D. Goleman, Inteligenta emotionala in leadership si mi-a placut mult.
Pentru cei care sunt parinti zic eu ca e interesant de citit Cele 5 limbaje de iubire ale copiilor, de Gary Chapman si Ross Campbel.
blanca
Postat pe 26 Septembrie 2009 08:57
Rodica Ojog-Brasoveanu - "320 de pisici negre", ed. Dacia, Cluj-napoca, 1979. O carte pe care am citit-o si recitit-o de nenumarate ori si din care am invatat ca : - o femeie isi poate pastra farmecul nestirbit, indiferent de varsta, daca isi mentine IQ si EQ la standarde rezonabile... ; - Umorul si autoironia te pot salva din cele mai naspa situatii ; - O anume detasare emotionala simultan cu o implicare intelectuala maxima sunt reteta rezolvarii oricarei situatii dificile (altfel spus, cand esti intr-o situatie dificila, e bine sa o lasi moale de tot cu sentimentele si sa-ti pui la treaba ratiunea).
Ei, e o lectura EXTREM de agreabila, pe mine m-a facut sa rad cu hohote, adeseori...Incercati...
Nathaly_Albu
Postat pe 26 Septembrie 2009 09:05
De la: pik_nik, la data 2009-09-01 08:22:56adevaru-i ca-l recitesc a nu stiu cata mia oara pe vlad musatescu


Pikule, votez pentru ! Vlad Musateste e un umorist despre a carui valoare inca nu s-a spus nimic. Din pacate, din cate stiu eu, nu i s-au mai editat cam de multisor din carti. DIN PACATE... E SAVUROS ! Te strici de ras si e un balsam pt. suflet.
Nathaly_Albu
Postat pe 26 Septembrie 2009 09:13
Am citit de campbell ,,Adolescentul-copilul meu,, suuper !
hellyanna
Postat pe 27 Septembrie 2009 17:48
aSA CREDETI? CA LUMEA NU CITESTE? Citeeeste, eu, nu pot trai fara carti si...sunt prea multe frumoase, nu stiu ce sa va recomand. Uite, Defaimarea lui Paganini de Vinogradov sau Moartea unui guru sau Cetatea blestemata de Jim Carling sau....prea multe sunt...iubesc cartile, sunt cei mai buni si fideli prieteni
hellyanna
Postat pe 27 Septembrie 2009 17:52
Daca ai citit "Codul lui DaVinci" iti recomand "Ingeri si demoni" de acelasi autor, Dan Brown. Este scrisa in acelasi stil ca si codul insa mie mi s-a parut mult mai interesanta si mai captivanta. O zi jumatate nu am putut sa o mai las din mana.
sad_loreley
Postat pe 28 Septembrie 2009 14:08
tocmai ce-am terminat ultimul vol din "Millenium 3" - "Castelul din nori s-a sfarmat"...

Stieg Larsson,jurnalist suedez,proaspat decedat in '04,in conditii suspecte - autor

cica isi datoreaza decesul cartii,in care ataca teme precum coruptia,traficul de influenta,prostitutia si alte belele ale secolului...

mie-mi placu'...m-a tinut in priza!
preciouss
Postat pe 30 Septembrie 2009 19:39
...am citit saptamana trecuta "Viata ca o corida" de Octavian Paler si m-am apucat de recitit "Delirul" de Marin Preda.....Vreau sa cumpar vineri (parca atunci apare) Jurnalul National ca apare cu o alta carte a lui Paler..
daria_
Postat pe 30 Septembrie 2009 19:50
...pretioasa mica, pitzipoanca de companie este cea mai trendi flendri care le gasesti la toate coaltele.....
daria_
Postat pe 30 Septembrie 2009 19:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
crestinismul ezoteric 35 De la: batman1 18 Februarie 2010 23:13
Mai este biblioteca o necesitate!! 114 De la: liaiedera 20 Iunie 2010 22:44
Lolita - o carte despre sexul infantil 2 De la: garbo_1322 5 Iulie 2012 12:34
Se pregateste o carte noua de la un scriitor nou 8 De la: garbo_403128 16 Iunie 2014 09:32
The Secret-Law of Attraction,Rhonda Byrne 29 De la: allexanndrra 6 August 2012 12:12
Setari Cookie-uri