ce carti ati mai citit si v-au placut...

Nu ma intind cu comentarii amanuntite despre cartile autorilor pe care i-am insirat. Spun doar ca unii mi-au placut pentru modul in care abordeaza problemele vietii cotidiene: comic, acid, uneori zeflemitor...Daca vrei, in fiecare carte gasesti lucruri profunde, dar nu sunt genul de carti care iti incalcesc neuronii. Pentru mine au insemnat relaxare, buna dispozitie si la cate-o faza un ras sanatos...
Si daca unul a reusit sa ma convinga cu o carte, i-am citit si celelalte romane publicate pe la noi.
Si nu credeti ca le-am citit "ieri" pe toate si ma dau desteapta. Ar fi ce m-a impresionat in ultimii vreo 6 ani. Au mai fost si alte carti bune, dar eu ma refeream la carti cu care nu te intalnesti fiindca in liceu ti-a fost diriginta profa de romana(o batranica super) sau pentru ca profa de franceza a vazut o sclipire la tine si ti-a mai deschis ochii in legatura cu literatura franceza.
corneliacaliman
Postat pe 3 Decembrie 2008 23:50
Cea mai frumoasa carte pe care am citit-o si care m-a impresionat a fost "Cismigiu et co." de Grigore Bajenaru , am citit-o acum multi ani , printr-a 10 dar mi-a ramas in minte , este o carte intersanta , despre anii de scoala ai autorului si reintalnirea dupa muulte ani cu fostii colegi de liceu .
Alte carti care mi-au placut , dupa cum spunea cineva , este romanul "Vraciul" , scris de Tadeusz Dotega Mostowicz ,"Talida " scris de Ion Grecea , am facut si greseala de a citi cartea "Diavolul se imbraca de la Prada " desi vazusem si filmul , insa este o carte plictisitoare , cu multe enumerari de firme celebre , o carte intortocheata , in care autoarea sare de la un capitol la celalalt si apoi iar revine , o carte care mi-a lasat o impresie proasta , care nu se compara deloc cu filmul , desi nici el nu a fost foarte bun .

Postat pe 9 Decembrie 2008 17:42
Da, "TALIDA" merita sa o citesti. Tot ION GRECEA a mai scris "MOARTEA LEBEDEI". Si am mai citit o carte a aceluiasi autor, dar nu imi aduc aminte titlul corect. Mie mi-au placut pentru ca gasesti si umor si dragoste si povesti de viata care sa te coboare cu picioarele pe pamant...merita citite. Nu sunt academice, dar nici nu e asta scopul...
corneliacaliman
Postat pe 10 Decembrie 2008 19:06
Va recomand "De ce barbatii se insoara cu scorpii".... de la ed. Curtea Veche....asta daca vreti sa invatati cum sa aveti o relatie asa cum fiecare femeie isi doreste.... daca vrem sa se inverseze rolurile si barbatul sa fie acela care sta si in cap numai sa fim noi fericite si sa fim alaturi de ei....cititi-o....nu aveti decat de castigat!
iulya022002
Postat pe 18 Decembrie 2008 22:35
buna,va recomand cu placere romanele FAMILIA THIBOULTde Roger Martin de Gard si FIUL RISIPITOR de Radu Tudoran.Pe viitor si altele.
spor la citit ! :)
nelly44
Postat pe 28 Decembrie 2008 09:23
Am recitit de curand si mi-a facut placere "Regii blestemati" a lui Maurice Druon. Imi place ca este bine documentata si are adevarate file de istorie spusa accesibil (eu una nu ma dau in vant dupa istorie).Asta si pentru ca in ultima vreme subiectul cavalerilor templieri este atat de actual.

A! Si pentru cei deschisi catre altceva...poate o sa vi se para interesanta "Sobolanul" alui Andrej Zaniewsky(sper ca nu am gresit numele, nu am retinut bine cum se scrie). Este ALTCEVA!Dar aveti nevoie de un stomac rezistent! :))

Lectura placuta, orice cititi.
Emyna
Postat pe 29 Decembrie 2008 15:19
De la: janice, la data 2008-12-09 17:42:53Cea mai frumoasa carte pe care am citit-o si care m-a impresionat a fost "Cismigiu et co." de Grigore Bajenaru , am citit-o acum multi ani , printr-a 10 dar mi-a ramas in minte , este o carte intersanta , despre anii de scoala ai autorului si reintalnirea dupa muulte ani cu fostii colegi de liceu .
Alte carti care mi-au placut , dupa cum spunea cineva , este romanul "Vraciul" , scris de Tadeusz Dotega Mostowicz ,"Talida " scris de Ion Grecea , am facut si greseala de a citi cartea "Diavolul se imbraca de la Prada " desi vazusem si filmul , insa este o carte plictisitoare , cu multe enumerari de firme celebre , o carte intortocheata , in care autoarea sare de la un capitol la celalalt si apoi iar revine , o carte care mi-a lasat o impresie proasta , care nu se compara deloc cu filmul , desi nici el nu a fost foarte bun .



Punct rosu si pt "Vraciul".Iar continuarea, "Profesorul Wilczur" este aproape la fel de buna.
Emyna
Postat pe 29 Decembrie 2008 15:20
v-as recomanda cu mare drag 'MARIA SI MAREA' a lui Radu Tudoran, iar celor care se dau in vant dupa 'Maytrey' le recomand orice carte a lui ELIADE- 'Noaptea de sanziene' sau '19 trandafiri' sau 'Intoarcerea din rai' ,'Insula lui Euthanasius'... si lista e luunga...
maria4ymka
Postat pe 11 Ianuarie 2009 12:43
sorry.. 'Maitrey' se scrie
maria4ymka
Postat pe 11 Ianuarie 2009 12:44
"Magicianul"...de Fowles..."Citadela"...de Antoine de Saint Exupery..."1984"...Orwell...

Sunt multe...depinde ce gen preferi, comercial sau de-ala care iti solicita intelectul...

...am vazut un film acum cativa ani care m-a cutremurat...Human Trafficking se numeste. Mi se pare de neimaginat ca o fiinta umana sa ii poata face alteia asa ceva...



prometeus_969
Postat pe 13 Ianuarie 2009 12:00
orhan pamuk-"ma cheama rosu"...e super...povestea sangelui intr-un mod inedit
salman rushdie-"versetele satanice"...o carte kre voit a facut valva despre asa zisele versete satanice din Coran din dorinta de publicitate si vanzari mai bune...personal o consider o metafora destul de plictisitoare...
patrick suskind-"parfumul"-pur si simplu o sa te innebuneasca ideea parfumului perfect si ideile bolnavicioase pe kre le au unii pt a crea ceva perfect...
gabriel garcia marquez-"dragostea in vremea holerei"-destul de fluid si citibil
neviser23
Postat pe 17 Ianuarie 2009 07:57
De la: iamonica_kissu, la data 2008-08-15 15:14:03recomandati-mi si mie o carte care va placut ..plus cateva argumente...
Dune-Frank Herbert(sf) - o capodopera in domeniu
Duncan_Idaho
Postat pe 17 Ianuarie 2009 08:52
memoriile unei gheise- o carte interesanta si captivanta.
irina78
Postat pe 17 Ianuarie 2009 09:59
Fiul risipitor [Radu Tudoran?] - o carte indradevar buna...am plins cand am citit cartea..m-a emotionat profund

Jurnalul seducatorului - Soren Kierkegaard - pentru toate fetele care inca se complac in iluzii...despre relatia cu un barbat-hiena..caracterizarea imi apartine

Femeia la 30 de ani..Balzac

Litera stacojie - Nathaniel Hawthorne
luminita_dordea
Postat pe 17 Ianuarie 2009 10:46
Ultima carte citit este "Confesiunile unui asasin economic" de John Perkins, o carte tulburtoare despre vremea n care trim i despre sclavia modern n care America afund lumea.
cor
Postat pe 17 Ianuarie 2009 11:20
DA, e adevarat, "Memoriile unei geishe" de Arthur Golden este o carte scrisa cu un talent deosebit, care sunt convinsa ca ar placea oricui. Este mult mai interesanta decat filmul (filmul are nota 10 la imagini!). Sunt convinsa ca daca o incepeti, nu o mai puteti lasa din mana.
medda
Postat pe 17 Ianuarie 2009 11:41
De la: laure1974vl, la data 2009-01-17 08:52:13
De la: iamonica_kissu, la data 2008-08-15 15:14:03recomandati-mi si mie o carte care va placut ..plus cateva argumente...
Dune-Frank Herbert(sf) - o capodopera in domeniu

dar de Pandora ce zici? (acelasi autor)

mi-a placut mult si Nasul, Maitreyi
sweetface
Postat pe 17 Ianuarie 2009 11:44
Pentru maria4ymka: Sorry, dar e Maitreyi ;)
medda
Postat pe 17 Ianuarie 2009 12:11
am citit acum cariva ani Arta conversatiei si mi-a placut .De curand am citit si mi-au placut foarte tare Elixirul diavolului,inger si demon,in numele trandafirului,memoriile unei gheise....le-am citit cu multa placere,m-au captat. si vi le recomand cu caldura
adut
Postat pe 17 Ianuarie 2009 12:14
"Magicianul" , da , e o carte superba , dar si "Daniel Martin" si "Colectionarul" tot de John Fowles...
Daca iti place genul de carte de istorie si filosofie literara( fara pretentia ca o incadrez bine ca gen)poti citi "Despre lucrurile cu-adevarat importante " de Alexandru Paleologu.
Am mai citit si mi-a placut poate pt ca prezinta o cultura si un mod f diferit de a percepe lumea "Vertij" de Randy Taguchi ( un scriitor japonez, sau iarasi deosebita "Fortareata Alba" alui Orhan Pamuk( e turc). Si cate si mai cate ... dar ma opresc aici.
blanca
Postat pe 17 Ianuarie 2009 12:15
Brida lui coelho.am vrut sa vad mai departe... ce a mai scris acum?-m-am intrebat...si intr-o seara mi-am cumparat-o si am savurat-o.a fost de fapt o incursiune in fiinta ce duce inevitabil la menirea noastra pe pamant.fiecare avem un dar.el vorbeste de 9.descrie Regatul Lunii(NOAPTEA),cele 4 inele ale Revelatiei si mai ales despre DRAGOSTE care e cheia pentru intelegerea tuturor misterelor.e fascinanta.credeam ca e in genul lui ZAHIR...cartea te incarca,te conduce spre tine (noi avem tendinta sa privim spre ceilalti),te trezeste si te face sa-ti gasesti si tu cu insistenta , CALEA.EMOTIA, IUBIREA, MISTERUL, si mai alesCURAJUL vin spre tine si te impresoara.
cercelmarilena
Postat pe 17 Ianuarie 2009 12:37
Din Coelho,am citit alchimistul si nu mi-a prea placut.E o carte de citit in metrou,cum spunea cineva mai devreme,comerciala.In schimb,de acelasi autor am citit Veronica se hotaraste sa moara si chiar mi-a placut.E o lectie de viata,o poveste ce te invata sa traiesti fiecare zi din viata ca si cum ar fi ultima,regasind,atunci cand nu mai astepti nimic de la viata intr-un loc neasteptat ,alaturi de persoane neasteptate ,bucuria de a trai,dragostea,sensul vietii.
adut
Postat pe 17 Ianuarie 2009 13:05
O recomand pe autoarea chiliana Isabel Allende. Are niste carti superbe, devenite best-seller-uri internationale! Scrie in stilul realismului magic, seamana oarecum cu G.G.Marquez, dar este altfel. Reuseste, prin forta cuvantului, sa dea lucrurilor banale un aspect fermecator. Personajele ei preferate sunt, in general, femei simple din America Latina, dar care seduc cititorul prin modul in care se raporteaza la natura si infrunta vicisitudinile vietii, iesind invingatoare intr-o lume a barbatilor. In general, romanele ei se axeaza pe povestea membrilor unei intregi familii, au intrigi complicate, insa povestite cursiv. Transpare optimismul specific Americii Latine, superstitiile si credintele religioase specifice zonei, care reusesc sa se integreze perfect in naratiune si sa devina credibile.

Recomand "Casa spiritelor", dupa care a fost facut si filmul cu titlu omonim, cu actori de prestigiu in rolurile principale (Glenn Close, Jeremy Irons, Meryl Streep, Banderas, Winona Ryder). Este vorba de saga unei familii numeroase, care se intinde de la inceputul sec. XX pana pe vremea dictaturii lui Pinochet. Protagonistele acestui roman sunt 4 femei care fac parte din tot atatea generatii diferite, fiecare din ele, originala in felul sau, luptand cu curaj si pasiune pentru propriile idealuri.

Mai recomand "Fiica norocului" si "Portret in sepia", in care reapar personaje din "Casa spiritelor".

"Paula" este, iarasi, un roman coplesitor, despre fiica scriitoarei care a murit la 28 de ani de porfirie.

Cartile ei au aparut in ultimii ani la Humanitas, Seria de autor "Isabel Allende", se gasesc in toate librariile mari.
medda
Postat pe 17 Ianuarie 2009 13:08
LA RAUL PIEDRA AM SEZUT SI AM PLANS, e o carte superba, e scrisa de COELHO.mI A PLACUT F MULT.
2680426335012
Postat pe 17 Ianuarie 2009 13:39
ultima carte citita a fost Winnetou, si mi-a placut foarte mult...
Despre un erou al indienilor apasi din america, din vremea cand statul ii alunga si le restrangea teritoriile indienilor pt a construi primele cai ferate...
suzyca
Postat pe 17 Ianuarie 2009 14:09
De la: , la data 2008-08-30 10:38:44O carte buna pe care am citit-o acum cativa ani a fost "Panza de paianjen"este o carte cu adevarat interesanta si ce m-am apucat acum s-a citesc este Maitrey a lu Marin preda ti-o recomand cu drag!!e sub forma unui jurnal si in ea este vorba de o poveste de dragoste interzisa deoarece ei nu erau de aceiasi religie!!Mi se pare super tare cartea desi marin preda nu e unul din autorii mei preferatii!! si codul lui da vinci e o carte interesanta

sorry , da' nu m-am putut abtine : maitreyi e a lui MIRCEA ELIADE toata ziua. poate am pocit numele, da' autorul e unul prea tare- si va recomand tot ce a scris . si quo vadis a lui sienkiewitz si acum depinde de la ce va place - eu sunt cititor de politiste si imi place- scriitorul john grisham sau mai sunt. si constantin chirita - pe langa favoritii mei ciresari a mai scris vreo trei carti polititste- super scrise. mihai drumes- de la invitatie la vals, elevul dima dintr-a 7-a si scrisoare de dragoste.
melicutza
Postat pe 17 Ianuarie 2009 14:36
"Vraciul. Proferosul Wilkzur" e scrisa de Tadeusz Dolega Mostowicz. E o carte interesanta. Prima parte prezitnta viata de succes a unui om renumit, dar caruia incetul cu incetul, i se naruie toate realizarile (sotia il paraseste si ii ia si fetita, iar la serviciu nu ii mai este recunoscuta valoare si este respins). Intriga care il face pe P. Wilkzuc sa devina "Vraciul" este pierderea memoriei. Ajuns intr-un sat, el isi redescopera abilitatile in medicina, fiind foarte apreciat de cei din zona. Tot medicina il ajuta sa-si aminteasca cine a fost si sa-ti regaseasca fiica.

"Rosu si negru", tin sa precizez, ca nu este un roman de dragoste, asa cum a spus cineva la inceput, ci este un roman despre afirmarea sociala. Tanarul Julien Sorel, provenit dintr-o familie foarte saraca, ajunge apreciat in societate, parvenind prin femeie. De judecat in acest roman este atitudinea tanarului, iar foarte impresionante sunt trairile doamnelor din inalta societate care au decazut din cauza iubirii pentru acesta. Superb roman (am plans la sfarsit.

"Satra" - prezita cultura tiganilor cu caravane

"Mandrie si prejudecata" - Jane Austen - despre mandria lui, domn din inalta societate, si prejudecata ei, fata de mediul social al acestuia. Si despre iubirea care nu tine cont de aceste reguli.

"Patul lui Procust", "Ulima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi" - inafara de esenta romanelor, acestea merita citite macar pentru unicitatea stilului lui Camil Petrescu

"Micul print" - Antoine de Saint Exupery - o carte pentru oamenii mari, ca sa nu uite de vremea cand erau copii si sa inteleaga ce conteaza de paft in viata

"Batranul si marea" - Ernest Hemmingway

Am insirat mai multe, si as mai insira. N-as putea spune ca am o carte preferata. Toate au esenta lor si toate te invata cate ceva

Postat pe 17 Ianuarie 2009 15:54
JOHN GRISHAM , imi plce tot ce a scris pana acum: ...si vreme e ca sa ucizi ,Firma ,Cazul Pelican , Clientul ,Camera mortii ,Omul care aduce ploaia ,Fratia ,Testamentul si altele.O lectura captivanta...
xxlanita
Postat pe 17 Ianuarie 2009 17:50
Mircea Eliade
ella_krim
Postat pe 17 Ianuarie 2009 18:45
cartea despre sex de Osho- citi si o sa aveti o optica mult mai clara ce inseamna iubirea; Gladiatorul trateaza un subiect excelent; si daca doriti de cultura generala Gheotte!!! mai sunt si alte depinde ce te atrage mai mult
23denisa79
Postat pe 17 Ianuarie 2009 18:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Reperele copilariei romanesti 4 De la: Ciresica 14 Ianuarie 2011 04:50
Biblia ortodoxa. 177 De la: Ciresica 1 Martie 2010 19:31
Caut o carte 14 De la: Bibi_Stan_1 23 Octombrie 2017 15:14
CARTI 1 De la: garbo262254 3 Februarie 2012 14:26
povestea povestilor de Ion Creanga 19 De la: fleurdelis 20 Martie 2010 17:55
Setari Cookie-uri