ce carti ati mai citit si v-au placut...

Pentru cei carora la plac cartile politiste condimentate cu mult umor le recomand sa incerce sa citeasca Rodica Ojog Brasoveanu. Este fantaistica mai ales seria Melania cu motanul ei Mirciulica (puteti sa incepeti cu romanul 320 de pisici negre) si seria cu Minerva. Prin librarii nu prea i-am vazut cartile dar incercati in anticariate, acolo sigur gasiti aceste carti.
Pentru cei care vor sa cunoasca si alte culturi incercati sa cititi autori/e japonezi/e, in fiecare carte este ceva nou legat de cultura lor, atat de diferita de a noastra si atat de fascinanata.
Lectura placuta
alya
Postat pe 3 Octombrie 2008 16:26
o lectura interesanta, incitanta : ciclul Dune frank herbert.
si_totusi
Postat pe 3 Octombrie 2008 16:43
Daca vrei sa citesti ceva care sa-ti foloseasca in viata ,iti recomand "Secretele succesului "de Dale Carnegie, si"Copil bogat,copil istet"de Robert Kiyosaki si ar mai fi multe alte carti din colectia "carti cheie".
CRIMEDE
Postat pe 4 Octombrie 2008 13:07
Co toata caldura, recomand doua carti citite nu de mult: "Cortul rosu" de Anita Diamant si "Sa nu ma parasesti" de Kazuo Ishiguro. Doua carti tulburatoare, minunate!
karmina141
Postat pe 16 Octombrie 2008 09:08
"FAUST" DE J.W.GOETHE
arina_rbk
Postat pe 16 Octombrie 2008 20:09
Incercati Rosu si negru , de Stendhal( poveste de dragoste), Ciuma de Albert Camus(super- depinde de cum interpretezi), Procesul de Kafka...(psihologic)
Elya
Postat pe 17 Octombrie 2008 12:53
incercati un veac de singuratate - garcia marquez, e super frumoasa!
dadylaly
Postat pe 21 Octombrie 2008 06:41
procurati-va orice de Tracy Chevalier (Fata cu cercel de perla, Albastru pur, Ingeri cazatori, Burning bright-nu cred ca a aparut la noi inca, e scrisa anul asta), e grozava! Are o expresivitate, o usurinta femecatoare de a povesti...mi-a placut foarte mult; v-o recomand
imaginary_diva
Postat pe 22 Octombrie 2008 08:47
uite, am citit intr-un articol de curand,
SONI - de Andrei Ruse
e vorba de o femeie care a fost diagnostica cu cancer si mai avea 6 luni sa traiasca.
in cele 6 luni, e povestea ei :)
lumea si dragostea pe care a intalnit-o.
eu una nu am citit-o , dar cronicile citite mi-au atras atentia si ma uit dupa ea prin librarii!

dupa parerea mea, cred ca e un fel de carte ce spune "viata e scurta, traieste doar prin ceea ce te face fericit"
Neghinitza
Postat pe 22 Octombrie 2008 12:30
incercati si " de veghe in lanul de secara" J.D. Salinger...am citit o mare parte din cartile mentionate de voi...unele sunt dragute, altele sunt comerciale..si mai avem capodoperele...nu cred ca asta conteaza cel mai mult..daca cititi ceva ce va place..nu conteaza parerea celor din jurul vostru
agripina_sweet
Postat pe 23 Octombrie 2008 03:59
De la: , la data 2008-08-30 10:38:44O carte buna pe care am citit-o acum cativa ani a fost "Panza de paianjen"este o carte cu adevarat interesanta si ce m-am apucat acum s-a citesc este Maitrey a lu Marin preda ti-o recomand cu drag!!e sub forma unui jurnal si in ea este vorba de o poveste de dragoste interzisa deoarece ei nu erau de aceiasi religie!!Mi se pare super tare cartea desi marin preda nu e unul din autorii mei preferatii!! si codul lui da vinci e o carte interesanta




te rog sa ma scuzi...numai ca ar c-am trebui sa te mai documentezi..pentru ca daca ai mai trai, inca 2000de vieti, Maitreyi, nu va fi in veci scrisa de Marin Preda...va ramane acelasi Eliade, ca si autor...
funkytza
Postat pe 29 Octombrie 2008 22:09
tracy chevalier e preferata mea, si ma bucur ca mai intalnesc persoane care au citit ceva de ea, pt ca majoritatea pana acum, ma intrebau, cine e aceasta tracy chevalier...
imi place insa si stendhall cu rosu si negru, imi place si eliade, imi place orice autor...pt ca ador sa citesc, si citesc tot ce imi cade in mana...
funkytza
Postat pe 29 Octombrie 2008 22:14
tocmai mi-a luat de la diverta, FRUCTUL INTERZIS scris de NEDJMA.
e o femeie araba care a scris primul roman erotic!
costa 22 de lei
si e o carte pe care nu am dat-o jos din mana nu am citit toate cele aprx 150-200 de pagini.
chiar mi-a placut taree mult!
Neghinitza
Postat pe 30 Octombrie 2008 15:12
crima si pedeapsa-este cartea pe care o iubesc cel mai mult si o recitesc oricand cu placere!....insa am mai citit si altele:LA RASCRUCE DE VANTURI,ARSA DE VIE(SUAD),COLECTIONARUL DE OASE,IDILA PE UN TURN,MEMORIILE UNEI GHEISE,CIULEANDRA,EUGENIE GRANDET,JURNALUL INTIM AL UNEI ADOLESCENTE DE 16 ANI,STRAINUL(ALBERT CAMUS),MAYTREY(ATAT VERSIUNEA LUI ELIADE CAT SI VERSIUNEA EI)....LE RECOMAND CU DRAG...ACUM CITESC O CARTE NOU TRADUSA LA NOI SE NUMESTE MANANCA ROAGA-TE IUBESTE....TE PUP!
catalinna
Postat pe 31 Octombrie 2008 19:39
INCERCATI SA CITITI 'MEMORIILE UNEI GHEISE'.
NU O SA VA PARA RAU, ZIC EU
CARTEA E MAI SUPER DECAT FILMUL.
oaannaa
Postat pe 12 Noiembrie 2008 14:42
"Calugarul" de J.Louis nu mai stiu sigur de cine e scrisa. Merita toate paginile pana la ultimul rand. Aveti de invatat.
univers123
Postat pe 21 Noiembrie 2008 16:13
Daca tot v-a placut Maitreyi, va recomand si "Dragostea nu moare" de Maitreyi Devi(raspunsul ei la cartea lui Eliade).
Anatolia
Postat pe 22 Noiembrie 2008 15:10
acum ca suntem mai multi cine imi poate spune de unde pot cumpara carti in limba romana online ,dar sa poata fii expediate in strainatate
yavrum
Postat pe 23 Noiembrie 2008 00:03
Cred ca nu ati inteles esenta topicului.Puteti sa scrieti titluri o gramada, sa aratati astfel ca sunteti fete culte.Va sugerez insa sa faceti un rezumat al cartii care v-a placut.Nu mai mult decat cateva randuri, cu indicarea autorului si a cartii in mod corect.Vedeti ca uneori din dorinta de a arata ca sunteti bune cititoare, unele colege pun autorii si cartile lor, anapoda.

Postat pe 23 Noiembrie 2008 10:16
nu cred ca cineva a insirat aici titluri doar de a arata cuiva cat de cult este....dar trebuie sa existe si rautati nu-i asa?
catalinna
Postat pe 23 Noiembrie 2008 15:20
pt yavrum...poti cumpara online de la polirom si fac expediere si in strainatate...trebuie sa te inregistrezi, iar dupa ce ai ales cartile, la date pentru facturare scrii adresa unde vrei sa ajunga cartile...si tot acolo alegi si modalitatea de transport si modalitatea de plata...succes!
funkytza
Postat pe 23 Noiembrie 2008 16:43
mda...vanghelis e un pic...critic.
da' recomand si eu cateva carti care s-ar putea dovedi interesante daca va cad in mana...
Castelul,lui F.Kafka...o carte buna care ne vorbeste despre imposibilitatea omului de a descifra sensul existentei sale civice.
e posibil sa va si placa Kafka,nu de alta dar poate ne regasim in personajele lui,e un scriitor clasic al prozei neclasice prin excelenta.
mai imi place si M.Cartarescu....e absolut fantastic,cititi va rog REM,GEMENII...o sa va simtiti atrasi de personajele acestor carti,ba mai mult,o sa va intelegeti temerile,interiorul,nevoile si caracterul.
o carte care imi starneste curiozitatea si in acelasi timp repulsie,Evanghelia dupa iuda,este un bestseller international,una dintre cele mai importante descoperiri istorice ale sec xx.si este unicul exemplar care a supravietuit,pierduta vreme de 1600 de ani,a fost gasit in desertul egiptean si spre deosebire de Evangheliile Noului Testament,aici iuda este prezentat ca un veritabil model pt toti cei care vor sa devina ucenici ai lui Iisus,cica ar fi singurul apostol care-L intelege....
in fine,religia a fost mereu un 'subiect'controversat si ma enerveaza cumplit "marea descoperire"...a mai citit-o cineva?
nicoll
Postat pe 24 Noiembrie 2008 10:05
nicol,

mda...codu' lu' Da Vinci,evanghelia lu' Iuda,omenirea a intrat in pana de idei..

ehhh...se cauta ineditul,tema shoc,de ce nu?... aberatia...


ma uitam la documentarele facute pe temele resective,interesante (cand nu ai ce face)...




iasomia
Postat pe 24 Noiembrie 2008 15:34
da iasomico.am citit si codu' lu' ala,m-a facut sa ma simt nashpa,astia ca sa mai ia un ban il scot si pe draq din iad si-l pun pe coperta ca deh,curiosi nevoie mare suntem noi,astia "cilivizati" si ca sa mai pun de-o filozofeala,am citit si codul bibliei,o carte cica interesanta....dupa spusele lor,sigur, interpretate dupa o formula matematica,o sa murim in 2013,ca s-au adeverit multe chestii care s-au regasit in biblie,codate,sigur,apoi descifrate de un mare matematician,am uitat cum il cheama bomba de la hiroshima,stalin,si multe altele erau frumos scoase din versetele bibliei si m-a surprins un pic...oricum,chiar de-o fi asa,nu vreau sa stiu ce o sa se intample...nu cred ca viitorul are o destinatie si o traiectorie sigura,cred ca-l influentam in fiecare clipa,altfel cum ramane cu liberul arbitru,a??!
nicoll
Postat pe 24 Noiembrie 2008 16:19
Nicoll,

cui ii pasa de viitor?....


Carpe diem...d-ala...
iasomia
Postat pe 24 Noiembrie 2008 16:30
As dori sa recitesc o carte pe care am ciStit-o cu multi ani in urma. Se numeste ,,Drumuri intretaiate,, si este scrisa de un autor roman. Probl e ca nu mai stiu care si as ruga sa ma ajute cineva. Este o poveste de viata care se poate intampla si in realitate. Multumesc anticipat
cernea_cristina
Postat pe 27 Noiembrie 2008 15:07
pe net nu ai gasit cartea?din cate vad eu aici nu exista decat o singura carte cu titlul drumuri intretaiate si e scrisa de lidia roman,beletristica si critica,editura medicala,altceva nu am gasit.succes in searching....
nicoll
Postat pe 28 Noiembrie 2008 10:47
Multumesc mult. S-ar putea sa fie chiar aceasta.
cernea_cristina
Postat pe 28 Noiembrie 2008 14:04
'neatza!
deci nu sunt o ,,demodata''
panza de paianjen am citit-o de.....n ori.pur si simplu o iubesc.ma regasesc atat in diana, cat si in mama ei.si nu in ultimul rand, anul acesta am fost pentru prima oara in balcic.ciudat, dar il cunosteam......
Mili_Blanda
Postat pe 2 Decembrie 2008 04:46
Eu nu am citit inca nici o carte de Coelho poate tocmai fiindca a fost frenezia asta legata de el. Candva o sa ma apuc si de romanele lui.O fi avut el ceva de spus...Am vrut doar sa simt ca nu fac din snobism pasul asta. Am gasit alte chestii faine intre timp.As zice ca nu e pierdere de vreme sa cititi
UMBRA VANTULUI (CARLOS RUIZ ZAFON) - te tine cu cartea in mana pentru ca nu iti da mura in gura un happy end. Nu mai prinsesem de mult o carte asa bine conceputa.
FETITA CARE IUBEA PREA MULT CHIBRITURILE (GAETAN SOUCY)
O fi un defect, dar cand merg la biblioteca aleg un scriitor si-mi zic: "sa vedem de ce e in stare.".
In felul asta ajungi sa te familiarizezi oarecum mai bine cu stilul lor.
Si asa am dat de niste "tipi" care mi-au facut interesante multe zile. La repezeala sa zicem KURT VONNEGUT, ARTURO PEREZ-REVERTE, GRAHAM GREENE, DANIEL PENNAC, SALMAN RUSHDIE, LUIS SEPULVEDA, MIKA WALTARI, AMIN MALOUF, AMY TAN, TOM SHARPE...
Reprezinta stiluri diferite, abordari diferite, dar in ansamblu mi-au dat confortul si placerea asociate cititului unor carti bune.
Astept sa mai descopar si alti "tipi" interesanti. Din pacate nu prea ai cu cine schimba pareri in privinta cartilor. Poate voi aveti alte strategii, dar eu am mers pe mana celor de la Polirom. Poate si fiindca de la ei au cea mai mare oferta la biblioteca de unde ma "aprovizionez" eu.

Nu suna cool sa zici ca la 29 de ani mergi la biblioteca si-ti place sa citesti, mai ales ca nu e "in fisa postului", dar asta e unul din hobby-urile mele. Si ma face sa ma simt bine....
Mai astept recomandari....

corneliacaliman
Postat pe 3 Decembrie 2008 23:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce carti ai mai citit si ti-au placut ? 7 De la: garbo_475025 20 Septembrie 2017 21:20
Se pregateste o carte noua de la un scriitor nou 8 De la: garbo_403128 16 Iunie 2014 09:32
Mai este biblioteca o necesitate!! 114 De la: liaiedera 20 Iunie 2010 22:44
Ajutor!! 1 De la: ia_avram 14 Noiembrie 2019 12:05
Lolita - o carte despre sexul infantil 2 De la: garbo_1322 5 Iulie 2012 12:34
Setari Cookie-uri