Va aduceti aminte de carte ?

E posibil? Nici o discutie pe Forumul - Carti. Pacat, deoarece sunt convinsa ca mai cititi, altfel nu am avea parte de restul discutiilor de pe forum si de varietatea raspunsurilor pe la fel de variatele teme. Astfel ca astept sugestii de carti care v-au impresionat placut, mi-e dor sa citesc o carte captivanta, ma ajutati cu o recomandare, plssss !!!
Taisa
Postat pe 12 Septembrie 2008 23:03
Toti care posteaza pe acest forum sunt plecati .VEZI cap SEX pe acolo e toata lumea
yavrum
Postat pe 14 Septembrie 2008 09:22
O carte excelenta: Mananca, Roaga-te, Iubeste de Elizabeth Gilbert. O carte de memorii de la Editura Humanitas. Se gaseste acum in toate librariile la categoria: cele mai bine vandute carti. E despre cautarea initiatica a unei femei. Si pentru asta alege trei tari: Italia, India si Indonezia. O recomand celor care vor sa citeasca ceva special.
sunrise
Postat pe 2 Octombrie 2008 09:52
mmmm, pustiu pe aici,

de altfel se si intelege, vb cuiva de mai sus, toata lumea e la subiectul ,,sex'', ...trist
citesc aproape in fiecare zi, imi iau cate un roman si sta pretutindeni pe noptiera asteptandu-ma; uneori termin cartea in 2 zile, alteori sta si doua saptamani ...
am inceput sa citesc cartile de la ,,saptamana finaciara'', chiar neasteptat de interesante, acum am in mana ,,leul din iudeea'', bun pana acum; de altfel nu stiu carte care sa nu-mi fi placut ... sincer..
adviga
Postat pe 2 Octombrie 2008 12:23
Asa e. Majoritatea posteaza pe sex.

Postat pe 2 Octombrie 2008 22:13
Subscriu. Majoritatea citesc despre relatii si sex

Postat pe 3 Octombrie 2008 00:45
Daca am citit o carte?Le ador!
Daca nu am o carte inceputa simt ca imi lipsete ceva.Fiica mea se mira de multe ori cum le devorez....cum de multe ori prefer sa citesc in loc sa ma uit la un film....M-am tot chinuit sa o fac sa iubeasca cartzi;le,dar din pacate nu am reusit:(.Si ma doare acest lucru.Ori de cate ori i-am spus ca,"cartea bate filmul"de cele mai multe ori,ca intr-o carte gasesti tratate sentimentele,descrierile despre natura mult mai complex....mult mai poetic....I-am explicat de ce mie imi place ,daca se poate sa citesc si cartea si sa vad si filmul(daca exista ecranizarea cartzii respective,ca tot nu am reusit inca sa o fac sa iubeasca cartea)...cine stie poate mai tarziu ii va veni si aceasta placere..
Eu devorez orice tip de subiecte.In prezent citesc"She secrit" de Rhonda Byrne.E o carte care te invatza cum sa gandesti pozitiv,cum sa atragi lucrurile bune in viatza ta...
Ma uitam la cei care au scris la acest topic,ca sunt deacord cu faptul ca majoritatea sunt la topicul"sex",dar nici macar ei nu au scris ce carte citesc in prezent...sau ultima carte citita.De ce?
lucia12
Postat pe 14 Octombrie 2008 08:28
in prezent citesc numai carti din domeniul in care imi desfasor activitatea, insa pot spune care sunt cele doua carti de suflet ale mele: "Invitatia la vals" - Mihail Drumes si "Pasarea Spin" - Colleen McCulough.....
mimish
Postat pe 15 Octombrie 2008 12:47
hmmm,

eu sunt fan al serialului "totul despre sex",am intrat in librarie si mi-au cazut ochii pe cartea cu acelasi nume.. a lu'candace bushnell,cartea de la care a plecat toata nebunia,mi-a placut,scrisa in ritm alert,misto..astia de la RAO scot numai bunaciuni..



mda..a trecut un an de cand mi-am cumparat castaneda-povestiri despre putere,am scos-o din biblioteca,am pus-o pe noptiera..poate reusesc sa o citesc,am avut trei tentative..dar nu reusesc sa trec de pagina 25..nu pt ca nu o inteleg..ci pt ca lucrarile astea cu caracter initiatic ma plictisesc,cred ca trebuie sa astept o perioada in care sa ma simt mai adolescenta ,asa..


ehh..pana ma apuc de ea,ia s-o iau eu pe susan sontag cu a ei "in america"...sa stiti ca am citit pana la pagina 10 si vad ca a reusit sa ma captiveze..
iasomia
Postat pe 7 Noiembrie 2008 18:58
Intr'adevar, "Ziarul Financiar" livreaza saptamanal si cate o carte care ,chiar e buna de ...citit!Eu nu cred ca este important sa "devoram" cartile, eu cred ca este bine sa citim , nu contaza cate carti si-n ce ritm , conteaza daca iti furnizeaza idei care te pun pe ganduri...la care sa te gandesti ,sa rascolesti ....Eu am inceput mai multe carti din care citesc in functie de starea de spirit...
florence
Postat pe 11 Noiembrie 2008 16:48
Fetelor,am si eu nevoie d ajutorul vostru: Un vot te rog pt CRACIUNITZA MOSULUI-doar click,fara cont,pe info pro-PINK PRINCESS,ANDRA-http://craciunite.infopro.ro/index.php?uid=30129 Este ultima zi azi, si sunt in urma rau cu voturile,dc vrei sa ma ajutati :( Raman datoare,sau,dc participati,va votez si eu
andradeedee
Postat pe 22 Decembrie 2008 11:02
De la: andradeedee, la data 2008-12-22 11:02:02Fetelor,am si eu nevoie d ajutorul vostru: Un vot te rog pt CRACIUNITZA MOSULUI-doar click,fara cont,pe info pro-PINK PRINCESS,ANDRA-http://craciunite.infopro.ro/index.php?uid=30129 Este ultima zi azi, si sunt in urma rau cu voturile,dc vrei sa ma ajutati :( Raman datoare,sau,dc participati,va votez si eu
lia_rascol
Postat pe 23 Decembrie 2008 21:46
De la: Taisa, la data 2008-09-12 23:03:43E posibil? Nici o discutie pe Forumul - Carti. Pacat, deoarece sunt convinsa ca mai cititi, altfel nu am avea parte de restul discutiilor de pe forum si de varietatea raspunsurilor pe la fel de variatele teme. Astfel ca astept sugestii de carti care v-au impresionat placut, mi-e dor sa citesc o carte captivanta, ma ajutati cu o recomandare, plssss !!!


draga Taisa , e un topic despre carti. fii mai atenta !si chiar, tu ce carte ai citit si te-a impresionat ?
si_totusi
Postat pe 23 Decembrie 2008 21:56
SALUT,
Sunt Lia din Timisoara si doresc sa va recomand si eu cateva carti, care mie mi-au placut foarte mult:JURNALUL FERICIRII de N.Steinhart,LIMANUL de N.Tolstoi,ARTA CONVERSATIEI de Ileana Vulpescu,MEMORIILE REGINEI MARIA, serie de autor,SOMMERSET MAUGHAMetc.
lia_rascol
Postat pe 23 Decembrie 2008 21:59
Florence, ideea cu cartile este buna, as putea zice, excelenta chiar:
Eu am o carte pe care o folosesc cand bat cuie.Spre deosebire de ciocan, am observat ca niciodata nu am reusit sa-mi dau cu ea peste degete.Si pe urma, cand aprind focul, mai rup cate o pagina...
Dar nu asta vroiam sa spun acum Florence.Vreau sa urez tuturor cititoarelor infocate, sau care au sotii pompieri, sarbatori fericite si un calduros La multi ani.Iar daca viata, problemele vietii va mai pot permite, dati o utilizare mai buna cartilor, care sunt cei mai buni prieteni ai vostri in singuratate.
Ioana007
Postat pe 24 Decembrie 2008 15:48
Eu citeam in adolescenta carte dupa carte, acum mi-e rusine sa spun ca citesc foarte rar si cand ma pun in pat sa citesc, adorm.

Nu e bine! stiu, imi fac"mea culpa" si spun ca nu e bine deloc. si faptul ca sunt in strainatate nu este o scuza. O carte pe care as reciti-o este: maestrul si margareta a lui bulgakov. apoi mai este o carte pe care am citit-o asta vara: calea spre iubire, o carte terapeuta scrisa de un indian, acum recitesc lazarev....dar doar cand am timp. in rest, doar pe net, pt ca in cipru, nu gasesc carti in romana.

dar cand vin acasa o sa dau o raita pe la humanitas.

lectura placuta si sex la fel
redfire
Postat pe 14 Ianuarie 2009 16:30
si sexul nu e important? hai sa nu fim ipocriti...ideal e sa combini utilul cu placutul!eu citesc f mult...imi place literatura moderna...sophie kinsella paulo coehlo..o carte clasica dar minunata este dama cu camelii de alexandre dumas...knd imi amintesc alte cateva din sutele de carti citite o sa mai postez...enjoy!
sweet_angel_ius
Postat pe 14 Ianuarie 2009 16:41
De la: lia_rascol, la data 2008-12-23 21:46:50
De la: andradeedee, la data 2008-12-22 11:02:02Fetelor,am si eu nevoie d ajutorul vostru: Un vot te rog pt CRACIUNITZA MOSULUI-doar click,fara cont,pe info pro-PINK PRINCESS,ANDRA-http://craciunite.infopro.ro/index.php?uid=30129 Este ultima zi azi, si sunt in urma rau cu voturile,dc vrei sa ma ajutati :( Raman datoare,sau,dc participati,va votez si eu




bubu_nl
Postat pe 26 Ianuarie 2009 14:03
ultima carte pe kre am citit o sapt trecuta se numeste "cum sa agati un star de cinema" de Kristin Harmel. este din colectia cocktail de la humanitas!enjoy
sweet_angel_ius
Postat pe 26 Ianuarie 2009 15:33
draga taisa , iti recomand cu caldura ultima carte citita de mine...se numeste " FOC IN PAVILIONUL DE CEAI" scisa de ellis avery.
o carte un pic greuta datorita numelor japoneze dar deosebita prin faptul ca afli lucruri noi despre o alta lume , o alta civilizatie.
in aceasta carte este vorba despre o prietenie rara,o prietenie dintre doua femei venite din doua lumi diferite , occidentul si orientul. daca ai vazut cumva filmul "gheisa" o sa te ajute sa intelegi aceasta carte si mai bine.....lectura placuta!
lauracris
Postat pe 27 Ianuarie 2009 20:41
Ati citit cartea "Gastele"? Este scrisa de un afroamerican si este vorba despre doua gaste care se iubesc cu disperare.La sfarsit se descopera ca una dintre ele era gascan, si avea o codita rotunda din nastere.
Ioana007
Postat pe 28 Ianuarie 2009 16:18
Celor carora le place literatura SF le recomand din tot sufletul autorul Michael Crichton.Era un autor fantastic de bun dupa gustul meu, pacat sa s-a stins din viata.Consider o mare pierdere pentru literatura americana si universala.Cautati SFERA, NEXT, PRADA, JURASSIC PARK etc.
Aemulus
Postat pe 29 Ianuarie 2009 19:25
De la: Taisa, la data 2008-09-12 23:03:43E posibil? Nici o discutie pe Forumul - Carti. Pacat, deoarece sunt convinsa ca mai cititi, altfel nu am avea parte de restul discutiilor de pe forum si de varietatea raspunsurilor pe la fel de variatele teme. Astfel ca astept sugestii de carti care v-au impresionat placut, mi-e dor sa citesc o carte captivanta, ma ajutati cu o recomandare, plssss !!!





iti recomand din suflet "o viata de rezerva"-jodi picoult
bubu_nl
Postat pe 30 Ianuarie 2009 13:15
Eu am inceput sa citesc Dan Puric. Mi-a placut , este tonic si diferit de ce am citit pana acum.
Emyna
Postat pe 22 Martie 2009 10:27
Daca nu ciupeste, este un autor bun
Ioana007
Postat pe 22 Martie 2009 15:31
celor care le place psihologia, horrorul si actiunea sa citeasca seria de carti - best-seller, a lui Jhon Saul.... eu le am pe toate si citite de cate minim 3 ori. un alt gen de carte care imi place este cel horror-violent-sexual dar foarte calm scris de Serge Brussolo (Cosmar de inchiriat sau Haita) sau Cronicile vampirilor a Annei Rice.
acum citesc Harry Potter.
annutza84
Postat pe 22 Mai 2009 14:23
De la: redfire, la data 2009-01-14 16:30:43Eu citeam in adolescenta carte dupa carte, acum mi-e rusine sa spun ca citesc foarte rar si cand ma pun in pat sa citesc, adorm.

Nu e bine! stiu, imi fac"mea culpa" si spun ca nu e bine deloc. si faptul ca sunt in strainatate nu este o scuza. O carte pe care as reciti-o este: maestrul si margareta a lui bulgakov. apoi mai este o carte pe care am citit-o asta vara: calea spre iubire, o carte terapeuta scrisa de un indian, acum recitesc lazarev....dar doar cand am timp. in rest, doar pe net, pt ca in cipru, nu gasesc carti in romana.

dar cand vin acasa o sa dau o raita pe la humanitas.

lectura placuta si sex la fel

Am observat si eu ca,dupa o anumita ora,o carte in mina,e un bun somnifer...nu prea placut.Eu folosesc acum altceva.Stii,am facut-o si eu pe Badea Cartzan in primii ani de srainatate,acum,din cind in cind le curata praful femeia de serviciu sau cite un prieten impresionat de marimea bibliotecii...citesc,in skimb,pe net.
valentino
Postat pe 22 Mai 2009 14:29
Alba ca zapada si cei sapte pitici.Este cel mai teribil roman care l-am citit vreodata.
Ioana007
Postat pe 22 Mai 2009 20:34
"Vanatorii de zmeie", "Anticarul din Kabul", "Decojind ceapa", "Dans,dans,dans" - ultimele pe care le-am citit si care mi-au placut. Din seria "plang si acum dupa bani" - "Viitor cu cap de mort" si "Calatorie pana la capatul camerei"
tulipe
Postat pe 1 Iunie 2009 14:58
Am citit Dan Puric - "Despre omul frumos"....si acum citesc "Cine suntem", de acelasi autor.....Am zis ca demult n-am mai citit carti atat de frumoase, educative.care m-au facut sa si rad, sa si plang...Am ramas foarte impresionata....Este chiar un om valoros..Dan Puric...Il urmaresc cu interes si la TV...Avem cu totii ce invata de la el...Daca am avea numai oameni ca el in jurul nostru...Ar fi o super viata....Te face mai bun...Te face sa iti doresti sa schimbi totul in jurul tau...in bine...Il iubesc....CITITI-L! N-aveti decat de castigat..!
mony_76
Postat pe 12 Iunie 2009 09:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Lolita - o carte despre sexul infantil 2 De la: garbo_1322 5 Iulie 2012 12:34
ARE CINEVA CARTEA IN FORMAT ONLINE? 12 De la: fleurdelis 29 Iunie 2010 19:44
relatie cu un barbat cu 30 de ani mai mare... cum vi se pare? 146 De la: eladaela 28 Iulie 2010 21:52
aflati cum obtinem planta ananas 8 De la: daniilia 6 Iulie 2014 10:49
Cărți 16 De la: garbo_470298 20 August 2017 23:43
Setari Cookie-uri