ce carti ati mai citit si v-au placut...

literatura orientala!
''detaliul'' e atat de important pentru estici.
''privesc'' altfel!
Kawabata-Vuietul muntelui.
dune
Postat pe 17 Iulie 2009 15:51
cartea mironei,cella serghi.

odihnitoare femeie.

parca imi spune mama povesti, cand o citesc...
iasomia
Postat pe 17 Iulie 2009 17:19
eu am citi demult panza de paianjen tot a ei . vad ca acum e plin prin librarii.
cam trista. dar are poezie. .
blanca
Postat pe 17 Iulie 2009 18:09
oito,

am citit si eu panza,chiar si pe mironica asta am citit-o,da' o luai iar de la capat...

iasomia
Postat pe 17 Iulie 2009 20:45
ultima carte pe care am citit-o(asta s-a intimplat saptamina trecuta) a fost "Mai e acesta oare un om?" scrisa de Primo Levi. se citeste pe nerasuflate, iar daca vrei sa citesti ceva care sa fie direct ancorat in realitate si care sa te puna serios pe ginduri (asta daca ai rabdarea si curiozitatea de a le termina) incearca " Trepte spre cer" si "A treisprezeca planeta " de Zacharia Sitchin , fii convinsa ca merita citite.
si apropos , ma bucur sa descoper oameni care mai au timp sa citeasca si altceva de cit mesajele de pe net.
vally65
Postat pe 17 Iulie 2009 23:43
SUAD


O recomand din inima tuturor femeilor!!!!
bubu_nl
Postat pe 18 Iulie 2009 00:02
Cainele galben... Femeia in alb... carti politiste
anca_53
Postat pe 18 Iulie 2009 13:07
Cea mai usoara si mai faina carte pe care am citit-o si care m-a destins extraordinar,a fost Robinson Crusoe-Daniel Defoe.In prezent citesc Horia Matei-Enigmele Terrei.Aaaaa,inainte de asta am citit Mihai Drumes- Invitatie la vals.
Mai demult citeam in fiecare zi,acum vremurile s-au scrimbat,stam mai mult pe la calculatoare...
kairia
Postat pe 18 Iulie 2009 17:04
Da! Coelho chiar merita citit...e psihologic, de suflet...am citit "LA RAUL PIEDRA AM SEZUT SI-AM PLANS" si "DIAVOLUL SI D-SOARA PRYM"...
bib_bib
Postat pe 9 August 2009 19:47
PASAREA SPIN E INTERESANTA! (COLLHEN)
LORELEI(I.TEODOREANU)
PORTRETUL LUI DORIAN GRAY(PSIHOLOGIC SENSATIONAL DE O.WILDE...MERITA CITIT!!! )
NECAZURILE VIRTUTII (MARCHIZUL de SADE)
STRAINUL(ALBERT CAMUS)
NUNTA IN CER DE ELIADE
bib_bib
Postat pe 9 August 2009 19:50
Literatura, beletristica e un ocean de cultura si de experiente interesante. O carte "sucita", dar delicioasa- "Trei dinti din fata" a poetului Marin Sorescu. ESTE INCITANTA SI FERMECATOARE!
Angiuk
Postat pe 18 August 2009 10:28
De la: Lullutza, la data 2008-10-02 15:10:17A citit cineva ''Le Taon''? autorul chiar l-am uitat..dar ''Pielea de sagri'' de Balzac,sau "Fara familie" Hugo?insa cel mai mult mi-a placut "Coliba unchiului Tom"...
"Le Taon", de Elena Voinich. Si mie mi-a placut. E una dintre cartile mele preferate.
Sushi
Postat pe 18 August 2009 20:46
De la: ANTA, la data 2009-07-18 13:07:48Cainele galben... Femeia in alb... carti politiste
Si eu prefer romanele politiste.
Sushi
Postat pe 18 August 2009 20:48
De la: sweetface, la data 2009-03-16 01:26:24
De la: coca, la data 2009-02-09 06:20:23scurt si la obiect " conjuratia imbecililor" de John Kennedy Toole, o sa va amuze cu siguranta :)

am citit-o e super tare
am avut cartea mai demult, uite chiar uitasem cum se numeste exact... multam mult
E geniala. E deocamdata cartea mea preferata.
Sushi
Postat pe 18 August 2009 20:52
mi imi place pavel corut....am citit "ctre culmile succeselor"
Quinta sparta....
nazirra
Postat pe 18 August 2009 20:58
Citesc acum "Emotii vindecatoare". Sunt niste dialoguri ale unui grup de oameni de stiinta cu Dalai Lama. Grea ..nu prea sunt eu familiarizata cu tot felul de concepte filosofice si deosebirile dintre ele dar e foarte interesanta...
blanca
Postat pe 19 August 2009 15:23
Cartea apare la Coletia Adevarul in 2 volume (pe 3 si 10 sept) si este scrisa de Tadeusz Mostowicz. Intr-adevar o carte foarte buna.
De asemenea, va recomand Mataniile - de Florence Barkley.
garbo002230
Postat pe 27 August 2009 11:10
CITESTE -PUTEREA MAGICA A GANDULUI- ! E O CARTE CARE TE INVATA SA TRAIESTI FRUMOS; SA APLANEZI CONFLICTE;
SA AI INCREDERE IN FORTELE PROPRII,SA FI BUN SI PUTERNIC. ACEASTA CARTE TE AJUTA SA CONSTRUIESTI INCET SI SIGUR OPTIMISMUL DE CARE TOTI AVEM NEVOIE IN ZILELE NOASTRE. O ZI MINUNATA!
psihoprea
Postat pe 29 August 2009 12:36
PUTEREA MAGICA A GANDULUI . E O CARETE CARE TE INVATA SA CONSTRUIESTI INCET SI SIGUR OPTIMISMUL ,SA AI INCREDERE IN FORTELE PROPRII , SA APLANEZI CONFLICTE , SA-TI FACI PRIETENI ,SA TRAIESTI MAI FRUMOS.... O ZI MINUNATA!
psihoprea
Postat pe 29 August 2009 12:47
ultima carte citita:SUAD - ARSA DE VIE1

O marturisire socanta despre viata unei femei musulmane , care m-a facut sa multumesc Domnului ca m-am nascut in Occident!
EXTRAORDINAR!
florysky
Postat pe 1 Septembrie 2009 07:22
dDa,a aparut si in Ro,se gaseste la Diverta sau Carturesti...cartea este super si poate invatam si noi femeile sa avem curaj in viata....
garbo008560
Postat pe 1 Septembrie 2009 08:02
La rascruce de vanturi - Emily Bronte
E faina, mie imi place
nelly05
Postat pe 1 Septembrie 2009 08:09
noul cod rutier, e SF
pik_nik
Postat pe 1 Septembrie 2009 08:11
Neatza si tie
Nu e SF, da ce sa mai fac cu el??
nelly05
Postat pe 1 Septembrie 2009 08:12
asta am vrut!
sa recunoasca o fata soferita ca oricum conduce dupa propriile-i reguli
pik_nik
Postat pe 1 Septembrie 2009 08:15
incercati si seria Amurg de stephenie meyer care cuprinde 4 volume,fiind un roman despre iubirea dintre o tanara de 17 ani si un vampir
ralutzi13
Postat pe 1 Septembrie 2009 08:19
adevaru-i ca-l recitesc a nu stiu cata mia oara pe vlad musatescu
pik_nik
Postat pe 1 Septembrie 2009 08:22
De la: pik_nik, la data 2009-09-01 08:15:06asta am vrut!
sa recunoasca o fata soferita ca oricum conduce dupa propriile-i reguli

da unde am zis eu asta???
am zis ca nu mai am ce sa fac cu el pt k deja il stiu ft bn ce-ai vrea sa stau cu codul in poseta????
nelly05
Postat pe 1 Septembrie 2009 08:23
"De ce barbatii se insoara cu scorpii." de Sherry Argov


Descriere:
,,De ce brbaii se nsoar cu scorpii nu este o alt carte de genul cum s pui mna pe un so. n niciun caz nu ai s gseti n cartea asta o sugestie ct de mic cum c nu poi fi o femeie complet pn nu i gseti jumtatea. Dimpotriv. Vei vedea c vom sfrma conveniile, te vom ajuta s nelegi mai bine de ce unele relaii nu duc nicieri i vom moderniza concepiile tale referitoare la modul n care i alege un brbat sufletul pereche... Scoate-i pantofii din picioare, aaz-te confortabil i pregtete-te pentru o discuie serioas, ca ntre fete.
Sherry Argov

Noi, femeile din ziua de azi, avem un curaj nebun. Ne propunem s avem familie, carier, fericire, linite, ritm rapid i tineree venic. Cum s facem s le putem avea pe toate? Crile Stiletto sunt exact cele pe care trebuie s le ai dimineaa n geant, la pauza de cafea i seara la o baie cald. Totul despre cum s devii femeia care i doreti s fii!


,,Un manifest pentru independena femeilor ce se simt zilnic clcate n picioare.
Playboy Magazine

,,Nu v lsai pclite de titlu, n aceast carte se vorbete att de mult despre respectul de sine, nct Aretha Franklin cu siguran ar fi apreciat-o.
Los Angeles Times
lady_corina
Postat pe 2 Septembrie 2009 14:05
Jurnalul Oanei Pellea...
fleur_de_lis
Postat pe 2 Septembrie 2009 14:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
caut si eu carti de Tudor Sbenghe.. 3 De la: deea_90 6 August 2012 11:51
saluta generatia an blugi 5 De la: zambila 8 Noiembrie 2010 15:12
Lolita - o carte despre sexul infantil 2 De la: garbo_1322 5 Iulie 2012 12:34
Caut cartea Exorcistul 1 De la: garbo_500140 1 Iulie 2019 09:01
Cartea ca prieten nu numai ca nu te tradeaza - te vegheaza mereu 44 De la: liaiedera 21 Martie 2010 18:39
Setari Cookie-uri