ce carti ati mai citit si v-au placut...

recomandati-mi si mie o carte care va placut ..plus cateva argumente...
iamonica_kissu
Postat pe 15 August 2008 15:14
Scris pe trup - nici nu stiu sa o descriu. e o carte despre iubire mistuitoare, iubirea care te schimba care te face sa te simti injumatatit dupa ce o pierzi.

Tratat despre mangaieri - o prietena a spus ca ei i s-a parut dezgustatoare, pe mine m-a emotionat. pur si simplu este "disecata" nevoia noastra de a managai si de a mangaia

Invataturile lui Don Juan - Carlos Castaneda. despre cunoastere... in alte moduri. Don Juan este un batran mexican care il initiaza pe Castaneda in tainele cunoasterii folosindu-se de plante halucinogene. Este de fapt o serie de carti. Eu numai pe aceasta am citit-o si acum ma apuc si de a doua :D



AlexiaLaDieta
Postat pe 19 August 2008 15:15
mersi mai astept pareri
iamonica_kissu
Postat pe 19 August 2008 16:26
Paulo Coelho - Unsprezece minute, incearca tot ce e Coelho
E super
hossz
Postat pe 26 August 2008 13:49
am citi 11 min si alchimistul
e ok paulo c dar nu extraordinar...e comercial
iamonica_kissu
Postat pe 26 August 2008 15:10
Comercial, bine zis. E banal rau Alchimistul. Recomand "Orasele invizibile" de Italo Calvino, e o carte geniala.

Postat pe 27 August 2008 12:29
eu am citit o carte care mi-a placut f mult, se numeste "vraciul" dar din pacate nu-mi amintesc autorul, se urmareste viata unui medic care este parasit de sotie exact cand sarbatoreau aniversarea casatoriei, sotia ii ia si fetita. Viata doctorului este data peste cap are un accident etc.
inca una draguta este "magicianul"de J. Fowles - in mare p
arte aceste carti sunt psihologice, urmaresc niste povesti de viata. daca le gasiti va sfatuiti sa le rasfoiti.
gabriela21
Postat pe 27 August 2008 22:25
ultima carte pe care am citit-o si mi-a placut a fost Mananca, Rogate, Iubeste,de Elizabeth Gilbert varianta in limba engleza nu stiu daca a aparut si in Romania. Mi-a placut felul cum e scrisa,tonul usor ironic, sper ca daca apare sa fie bine tradusa, altfel isi pierde din farmec. A avut mult succes la publicul nord american. acum nu stiu ce fel va fi perceputa in alte tari. In societatea nord americana unde mancarea nu prea are gust, oamenii in general sunt prea ocupati ca sa se bucure de micile placeri ale vietii, iar viata spirituala nu prea exista e de inteles ca astfel de carte a avut succes.
fevronia1
Postat pe 28 August 2008 00:56
Ultima oara cand am citit o carte a fost in clasa a XII pt ca imi trebuia la scoala si acea carte a fost Ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi si mi s-a parut a fi o carte foarte interesanta in rest mi-a mai placut alchimistul si invitatie la vals iar cartea care m-a impresionat cel mai mult a fost Ion de Liviu Rebreanu

Postat pe 28 August 2008 11:44
am citit zilele astea "codul lui davinci" si chiar mi-a placut...
iamonica_kissu
Postat pe 28 August 2008 15:23
incercati dragoste in vremea holerei de marchez si vanatorii de zmeie. nu retin autorul. sunt impresionante. si pe mine m-a atins "invitatie la vals" la vremea cand am citit-o, acum 7-8 ani. merita citita

Postat pe 28 August 2008 20:03
E destul de greu, fiecare cu preferintele lui, si sunt destul de diversificate. Pe mine m-a impresionat Marin Preda, Cel mai iubit dintre pamanteni si Morometii.
Iar ceva mai nou, as recomanda Jhon Perkins, Confesiunile unui asasin economic.
zambila
Postat pe 28 August 2008 22:20
sunt pentru "codul lui davinci" si aqm iti recomand sa citesti "quo vadis".e superba...asta citesc acum si am numai cuv de lauda.
mai poti merge pe cartile lui gabriel garcia marquez, dostoievski...
black_girl
Postat pe 28 August 2008 23:46
Daca tot va place Calvino si vreti sa va si amuzati... cititi trilogia pe kre a scris-o: "Vicontele Taiat In Doua", "Baronul Din Copaci" si "Cavalerul Inexistent". Sunt despre conditia omului modern :) Si din cei kre trateaza subiectul societatii contemporane ... un autor care are foarte multe carti bune... Salman Rushdie. Cele mai cunoscute romane ale sale sunt "Versetele satanice", "Grimus", "Copiii din miez de noapte" si "Furia". Primul a determinat un adevarat scandal, autorul fiind condamnat la moarte in tara sa natala pentru ce a scris.
Lectura placuta!
oana_andr
Postat pe 29 August 2008 02:41
Ce am mai citit si mi-a placut... "Maestrul de ceai" de Yasushi Inoue - acum am terminat - este pentru cei care sunt pasionati de cultura japoneza... Romanul e scris sub forma unui jurnal in care se descrie arta ceaiului japonez in secolele XV - XVI. Unul dintre cei mai mari maestri primeste porunca sa isi ia viata prin sinucidere rituala, iar discipolul sau incearca sa afle de ce, la varsta la kre devine si el unul dintre cei mai mari maestri ai artei ceaiului. Practic este un roman al initierii... Este interesanta :)
O alta carte buna, dupa parerea mea, este a lui Gabriel Garcia Marquez - "Un veac de singuratate".
oana_andr
Postat pe 29 August 2008 02:58
m-a impresionat f mult, acum cativa ani, invierea de tolstoi. incercati si spuneti-mi cum vi se pare

Postat pe 29 August 2008 15:39
O carte buna pe care am citit-o acum cativa ani a fost "Panza de paianjen"este o carte cu adevarat interesanta si ce m-am apucat acum s-a citesc este Maitrey a lu Marin preda ti-o recomand cu drag!!e sub forma unui jurnal si in ea este vorba de o poveste de dragoste interzisa deoarece ei nu erau de aceiasi religie!!Mi se pare super tare cartea desi marin preda nu e unul din autorii mei preferatii!! si codul lui da vinci e o carte interesanta

Postat pe 30 August 2008 10:38
e Mircea Eliade,nu Marin Preda

Postat pe 1 Septembrie 2008 05:33
Dan Brown Ingeri si demoni

Postat pe 1 Septembrie 2008 05:36
eu personal sustin toate cartile care au fost precizate pana acum pentru ca sunt superbe si cu multe invataturi, in special PANZA DE PAIANJEN de cella serghi si cartile lui PAUL COELHO.
cartea mea preferata e MAITREY de eliade. am citit-o de 4 si as mai citi-o de fiecare data cand imi cade in mana. un roman exotic, palpitant si misterios!
altele: DESPRE INGERI de a. plesu, DINCOLO DE BINE DINCOLO DE RAU de 2 autoare, STUDII DESPRE IUBIRE de ortega y gosset si multe altele...
mait_rey
Postat pe 1 Septembrie 2008 14:37
De fapt parerea mea este ca fiecare carte este mai speciala acum depinde ce vrei tu sa citesti!si sory pt ca acolo am scris ca maitrey este de marin preda si de fapt e de mircea eliade!!

Postat pe 2 Septembrie 2008 09:46
pappilon, michel zevaco. inchis pe nedrept in puscarii de maxima siguranta, evadeaza, aventuri prin jungla, o mare dragoste cu o indianca... o carte buna.(s-a facut si film...cred)

Postat pe 3 Septembrie 2008 15:51
CITESTE COMEDIA "DOAMNA NEVAZUTA" SCRISA DE CALDERON DE LA BARCA

Postat pe 4 Septembrie 2008 15:26
"Anna Karenina" e superba ! merita citita!
nicky27
Postat pe 6 Septembrie 2008 00:37
usor, simplu, si nonartificial - Murakami
hossz
Postat pe 9 Septembrie 2008 11:06
Citeste ceea ce iti place tie eu iubesc romanele de dragoste

Postat pe 9 Septembrie 2008 15:50
Recomand DESIGN YOUR SELF de Karim Rashid, tuturor celor care iubesc viata buna. E o carte de lifestyle scrisa de superstar-ul design-ului contemporan.

" Regandeste modul in care traiesti, iubesti, muncesti si te joci"

Autorul: Aceasta carte este dedicata intregii umanitati. Suntem cu totii o singura familie. Haideti sa ne iubim si sa ne respectam reciproc, sa cream si sa modelam o lume mai buna si mai bogata in cunoastere.

In 10 oct va fi la Bucuresti: Karim speaks at the launch of Design Your Self, Publica, Bucharest, Romania

http://www.karimrashid.com/events_fr.html
sunrise
Postat pe 2 Octombrie 2008 10:08
RECOMAND TOT CE GASESTI DE ILEANA VULPESCU
E MINUNATA
cel mai mult mi-a placut ,,arta conversatiei'', ...minunat roman
adviga
Postat pe 2 Octombrie 2008 12:16
A citit cineva ''Le Taon''? autorul chiar l-am uitat..dar ''Pielea de sagri'' de Balzac,sau "Fara familie" Hugo?insa cel mai mult mi-a placut "Coliba unchiului Tom"...
Lullutza
Postat pe 2 Octombrie 2008 15:10
De la: smallcapricorn, la data 2008-09-03 15:51:58pappilon, michel zevaco. inchis pe nedrept in puscarii de maxima siguranta, evadeaza, aventuri prin jungla, o mare dragoste cu o indianca... o carte buna.(s-a facut si film...cred)


Papillon de Henri Charrière este un roman autobiografic, iar filmul cam din ani 1970 este cam deziluzionant si nu se tine dupa carte.

Fiul risipitor [Radu Tudoran?]
Morton Rhue: Boot Camp

Postat pe 2 Octombrie 2008 23:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Se pregateste o carte noua de la un scriitor nou 8 De la: garbo_403128 16 Iunie 2014 09:32
pensie privata ING - nu va sfatuiesc !! 5 De la: lala_cri 13 Februarie 2010 08:40
agroturism 1 De la: marianela 20 Februarie 2010 15:43
ce carti ati mai citit si v-au placut... 771 De la: garbo_499705 16 Mai 2019 11:54
Simon Heloise Ancient Rebirth 2 De la: SergiuProdan 14 Septembrie 2015 18:54
Setari Cookie-uri