Sunt o viitoare mamica singura

Mai, daca faci Ecograf si iti spune ca o sa fie baietel, sa ma bucuri si pe mine cu vestea;).....ca sa te invat ce sa le faca la feti cand o fi la gradinitaza!;))'ntzales?:)
%%- sa ai!
Fss_ssu
Postat pe 24 Martie 2013 15:05
De la: quasaria, la data 2013-03-24 09:09:16tanti 973 sau nene, ce esti tu, discutia este despre DREPTURILE unui foute vint, nu despre daruri. Mai citeste o data si o sa vezi ca nu relatia cu copilul era in discutie.

daniile, eu n-am idee in ce lume idilica, ca sa nu zic cu broboada in cap, traiesti tu de sustii ca TOTI barbatii sint iremediabil schimbati de nasterea copilului...no sht?

Draga quasaria, daca ai vrut sa-mi raspunzi, cred ca tu ar trebui sa mai citesti o data ce am scris eu. Id-ul meu nu este 973 ci _793 si nu la daruri m-am referit, doar la modul in care este inteleasa relatia parinte-copil. Daca tatal biologic o percepe ca pe o investitie, exista posibilitatea ca la un moment dat sa i se para "neprofitabila", sa "taie creditul" de timp, efort si suflet. Exista credit de "suflet" in acest tip de relatie?.. Dar daca o percepe doar in termeni economici, e nasol...
garbo_10793
Postat pe 24 Martie 2013 16:06
...nu spera in ceva ce nu se va realiza,te sfatuiesc asta deoarece si eu am trecut prin asa ceva,dar pe mine m-a impins pacatul sa ma casatoresc,de incapatanarea,si pe atunci nu aveam calculator,deci sunt 13 ani,nimic nu se va schiba,eu am ales pana la urma sa divortez,dar dupa ce s-a nascut si al doilea copil,noroc am avut pe familia mea care m-a sustinut mereu chiar daca eu nu vroiam de multe ori sa recunosc ca am nevoie de ajutor,sfatul meu,i-ati inima in dinti,recunoaste ca el nu e potrivit nici ca tata,nici ca alceva pe langa tine,nu va fi usor,dar macar vei putea sa-ti cresti copilul linistita,nu trebuie sa mai ai si alte ganduri,in afara de copiul tau si persoana ta,dumnezeu te va ajuta sa infrunti toate greutatile fara a"ajutorul lui
'
elay_12241
Postat pe 24 Martie 2013 16:41
buna ziua .. am fost sau sunt in aceiasi situatie cu tine.,,mamica singura...asa mia spus s fostul meu sot ..nu sunt pregatit.. si intradevar asa este .. nu este pregatit..pt a avea un copil..desi aau trecut 2 ani dc cel mik sa nascut... foarte sincer iti spun... nu il atrage acest copil sub nici o forma...desi sia asumat unele responsabilitati care apoi vazand ca este greu a fugit .. a incercat sa scape dde responsabilitati cu orice pret.. din suflet iti spun ...mama cel putin sia dorit copilul asta destul se vede si acum... dar se schimba de la o zi la alta .. dc sunt plecata undeva .. sta numai cu telefonul in mana si ma suna.. hai nu mai vi,,, tataa la inceput a fost in dubiu nu prea si la dorit ... dar acum este topit dupa cel mik... dar din suflet iti spun dc nu ai o situatie financiara bunicica ,, renunta la el...la copil ,,, va fii foarte reu.. este foarte greu... nu vei putea fc nimik
vei fi cu mainile legate de copil.. vei depinde de el in totatitate ..de tatal copilului..
eu sunt despartita de fostul meu sot din august ..si nu mia dat nimik pt copilul asta pana acum de 8 luni....asa ca nu te lasa amagita ca se va schimba..gresesti foarte mult...sincer imi pare rau pt situaita ta....
garbo014195
Postat pe 24 Martie 2013 16:42
Buna viitoare mamica.Sanu faci prostia sa treci copilul pe numele lui,pensie alimentara nu cred ca vei vedea vreodata de la el,dupa cate ai spus,cum se poarta;daca il treci pe numele lui si va vrea sa iti faca rau,iti va face prin intermediul copilului;iti va fii greu sa fii parinte singur,dar cand iti vei vedea copilul o sa iti dea putere sa mergi mai departe,eu sunt singura cu fata de cand avea aproape 3 luni,e greu dar cand rade si gangureste,vorbeste pe limba ei,uit de toate si stiu ca am pentru cine sa merg mai departe,acum are 7 luni si putin.Capul sus ,mai ales ca o ai pe mama ta alaturi de tine si cred ca-te va sustine si ajuta.
garbo063460
Postat pe 24 Martie 2013 16:55
Buna, parerea mea , daca crezi ca poti sa iti cresti singura viitorul copil , inregistreaza-l pe numele tau;
Eu am trecut deja prin aceasta experienta, m-am casotorit legitim, (cu nunta etc,,,) copilul s-a nascut ,a fost inregistrat pe numele lui, apoi domnul a plecat, si m-a lasat singura sa-l cresc,( mentionez ca am riscat sa aduc pe lume copilul, fiind diabetica insulino dependenta,azi am o pompa de insulina care m-a ajuta sa traiesc normal)
A fost f greu cu pensia alimentara deoarece cand o trimetea cand nu,,,,,?
Azi copilul meu are 20 de ani si nu isi cunoaste tatal,desi ii poarta numele (tatal natural care i-a dat viata , refuza sa vorbeasca cu el si nu doreste sa-si cunoasca copilul)
Scuza-ma dar astia sunt barbatii si unii tatici din zilele noastre.
Daca ai sustinere din partea parintilor tai, cred ca nu-ti mai trebuie nimic decat sanatate si curaj.
Cu sinceritate
garbo291524
Postat pe 24 Martie 2013 18:18
Sorry 24! dar viata i-ai dat-o tu, ca tu l-ai nascut, crescut, educat....etc.
El o dat di doua ori din cour(vb. cuiva pi aici) ti-o lasat si tu ...te-ai tot unflat si inca o mai faci....ai motive, adevarat.....dar fiecare cu norocul, sau, ne...al ei/lui.
Sa nu generalizam! OK?
Fss_ssu
Postat pe 24 Martie 2013 18:25
Sa stii, totusi, ca nu esti singura...
Exista un Dumnezeu, care a adus binecuvantare in viata ta, prin acest copil si care, sigur, va fi mereu langa tine, daca si tu vei accepta sa-L primesti. Indragosteste-te de El si vei avea langa tine oamenii de care ai nevoie, care iti vor fi alaturi si te vor iubi cu adevarat.
Pentru inceput, cauta un duhovnic in fata caruia sa-ti poti deschide sufletul, spovedeste-te si intreaba-L pe Domnul, in rugaciune, ce trebuie sa faci in privinta relatiei cu prietenul tau. Sigur nu te va lasa fara raspuns, daca vei avea credinta...
Personal, de cativa ani, imi consult duhovnicul la fiecare miscare importanta in viata si, chiar daca, uneori, nu intelegeam logica raspunsului, evolutia ulterioara a situatiei, mi-a confirmat ca am mers pe calea cea mai buna. Este importanta, insa, legatura cu duhovnicul (nu cu multi duhovnici) si credinta in Dumnezeu, credinta ca primesc sfatul divin pe aceasta linie... De restul, se ocupa Dumnezeu...
Tu trebuie doar sa-L chemi in viata ta.

In rest, bucura-te pentru acest copil, Domnul sa fie langa tine si sa-ti ajute sa-l cresti frumos. Daca vrei, mai vorbim (andregabriela@yahoo.com)
andregabriela
Postat pe 24 Martie 2013 20:27
Sa fi mandra ca vei avea un copil. Va veni si el la tine tarziu, dar nu te va mai interesa. Eu am crescut fetita singura a fost greu dar acum sunt incantata. Dumnezeu sa te intareasca
garbo233393
Postat pe 24 Martie 2013 20:55
Draga mea, imi pare rau ca nu iti dau nici o speranta. El nu se va scimba nici daca va aparea copilul,iar tu vei fi in aceeasi situatie ca acum. Daca vrei sa pastrezi copilul, ceea ce ar fi bine, insa tu iti stii cel mai bine situatia , eu zic sa nu il mai bagi in seama pe acest barbat , care cu siguranta nu te merita, sa nu ii mai raspunzi , sa nu te mai intalnesti cu el, incheie orice contact cu el si fa ti viata ta alaturi de copil si de familia ta care cu siguranta te va sprijini!
Iti urez mult succes si sa reusestisa iei decizia cea mai buna, pana la urma nu conteaza ce spunem noi ci ceea ce simti tu. Te pup
grujdin_oana
Postat pe 24 Martie 2013 21:20
copilul nu "se trece" pe numele cuiva, nu este apartament. copilul se recunoaste. daca el vrea sa il recunoasca, o poate face din prima zi de la nastere. recunoasterea sau nu, nu presupune lipsa de drepturi sau obligatii. atat el cat si ea pot cere in instanta recunoasterea paternitatii. hello.... un copil nu este proprietatea privata a aleia cu vulva, tzucash-as pe creier de feministe
burst4x
Postat pe 24 Martie 2013 22:07
draga mea,sa nu faci prostia pe care am facut-o eu de ai trece copilul pe nume.......asculta ma nu te iubeste......daca te iubea era alaturi de tine.E u de 8 ani am avut o relatie cu tatal copilului meu si la inceput era fericit ca urma sa nasc un baiat.....dar nu m-a ajutat cu nimic.Singura am fost la doctor ,niciodata nu a venit cu mine sa vada un ecograf.....am nascut prin cezariana.....nu am vz un ban de la el si m-am ambitionat si nu l-am trecut pe nume.Dupa aproape un an de zile daca am vz ca habar nu are de copil l-am dat in judecata pt. pensie alimentara.....binenteles ca la vremea respectiva nu avea un servici si mi-a fixat o pensie de 150 de lei.VINE LA COPIL DIN AN IN PASTE CU CATE CEVA .......O masinuta de 10 lei si o sticla de suc......,,tati de iubesc si mor de dragul tau......ATAT......SI NIMIC ALTCEVA......si se ridica cu pretentii ca este tatal copilului.Mama mea mi-a zis in felul urmator,,mama ti ai vandut copilul pt. 150 de lei,, ...........si are dreptate saraca pt ca acum daca vreau sa plec in strainatate spre exemplu trebuie sa m-a milogesc de el sa primesc acceptul lui......el care nu i-a cumparat o soseata.......SA nu mi o iei in nume de rau.....nu l trece pe numele lui nici in ruptul capului ca se ridica cu pretentii ca are si el dreptul la copil cu toate ca nu participa la cresterea si educarea lui.
mony_monyka
Postat pe 24 Martie 2013 22:13
De la: garbo185959, la data 2013-03-24 22:13:43draga mea,sa nu faci prostia pe care am facut-o eu de ai trece copilul pe nume.......asculta ma nu te iubeste......daca te iubea era alaturi de tine.E u de 8 ani am avut o relatie cu tatal copilului meu si la inceput era fericit ca urma sa nasc un baiat.....dar nu m-a ajutat cu nimic.Singura am fost la doctor ,niciodata nu a venit cu mine sa vada un ecograf.....am nascut prin cezariana.....nu am vz un ban de la el si m-am ambitionat si nu l-am trecut pe nume.Dupa aproape un an de zile daca am vz ca habar nu are de copil l-am dat in judecata pt. pensie alimentara.....binenteles ca la vremea respectiva nu avea un servici si mi-a fixat o pensie de 150 de lei.VINE LA COPIL DIN AN IN PASTE CU CATE CEVA .......O masinuta de 10 lei si o sticla de suc......,,tati de iubesc si mor de dragul tau......ATAT......SI NIMIC ALTCEVA......si se ridica cu pretentii ca este tatal copilului.Mama mea mi-a zis in felul urmator,,mama ti ai vandut copilul pt. 150 de lei,, ...........si are dreptate saraca pt ca acum daca vreau sa plec in strainatate spre exemplu trebuie sa m-a milogesc de el sa primesc acceptul lui......el care nu i-a cumparat o soseata.......SA nu mi o iei in nume de rau.....nu l trece pe numele lui nici in ruptul capului ca se ridica cu pretentii ca are si el dreptul la copil cu toate ca nu participa la cresterea si educarea lui.


nu treci tu nimic. il recunoaste sau nu.
burst4x
Postat pe 24 Martie 2013 22:31
Dumnezeule ! Hai s-o iau pe scurtatura si s-o spunem p'aia adevarata : ai 25 de ani si esti atat de proasta ? Scuze pentru cuvantul dur, dat asta trebuie folosit, e ca si un dus rece care sa te trezeasca dintr-o mahmureala . Puteam sa scriu inocenta, nestiutoare, nedusa la biserica, si multe altele, dar nu cred ca ele te-ar fi ajutat.
Deci, daca tu crezi ca ala se va schimba 1 % in comportament dupa ce se va naste copilul, te inseli amarnic. Dar cum parerea mea conteaza prea putin, eu cred ca ai sa iei cea mai proasta solutie posibila si ai sa-ti porti crucea precum Isus.
bimby
Postat pe 24 Martie 2013 22:33
De la: bimby, la data 2013-03-24 22:33:24Dumnezeule ! Hai s-o iau pe scurtatura si s-o spunem p'aia adevarata : ai 25 de ani si esti atat de proasta ? Scuze pentru cuvantul dur, dat asta trebuie folosit, e ca si un dus rece care sa te trezeasca dintr-o mahmureala . Puteam sa scriu inocenta, nestiutoare, nedusa la biserica, si multe altele, dar nu cred ca ele te-ar fi ajutat.
Deci, daca tu crezi ca ala se va schimba 1 % in comportament dupa ce se va naste copilul, te inseli amarnic. Dar cum parerea mea conteaza prea putin, eu cred ca ai sa iei cea mai proasta solutie posibila si ai sa-ti porti crucea precum Isus.


bah bambolina, de unde stii tu mah ca ALA nu o sa schimbe? poate nu, dar poate da. eu, la primul copil nu am vrut sa ma schimb in sensul in care dorea vita. dar, in momentul in care a ramas insarcinata a 2-a oara, am avut o discutie cu mine insumi si am decis ca ala ar fii sfarsitul copilariei si intradevar ar trebui sa mai mai cotesc cu aproximativ 30 de grade de la anterioara schimbare de cam 45. l-a avortat si atunci am ramas unde eram, dar putea fii altfel. nu mai dati sfaturi tampite. importantbpentru fata este ca el sa il recunoasca, in felul asta ii va fii mult mai simplu sa ceara in instanta dreptul la pensie de intretinere. daca habar nu aveti despre lege nu va mai dati cu parerea, asta nu este un comentariu la postul tau. copilul se recunoaste de catre tata, nu se TRECE pe numele lui. faptul ca nu il recumoaste nunil exonereaza de la obligatii, dar trebuie ceruta recunoasterea paternitatii in instanta, ceea ce lungeste procesul. deci, cel mai bine este sa il recunoasca de la inceput si in felul asta sa isi recu oasca obligatia din prima zi. oricum, daca voi nu insistati pe chestia asta, poate sa o faca ulterior, cand i se scoala lui
burst4x
Postat pe 24 Martie 2013 22:50
buna,,as vrea sa ne cunostem si stiu prin ce treci ca si eu am trecut prin asa ceva,,si stiu ce inseamna,,am 27 de ani si sunt din braila,,nu te luoa dupa vorba lumi::fosta mia prietena a fost gravida si a avortat fara sa stiu eu ,,si la 2 luni a fugit cu altu in anglia pentru ca ii aducem 7 mil acasa,,,si pare rau ca tu ramai cu o sarcina singura,,as vrea sa ne cunoastem mai bine,,asta e id meu brezuica_stelian,,astept un raspuns,pwp
garbo022822
Postat pe 24 Martie 2013 23:47
brezuica, eu zic ca fosta ta MIA (milushea, oaie...) prietena a facut bine sa fuga in anglia... dar nu cred ca din cauza banilor, ci din cauza agramatismului tau, ai reusit sa o pierzi! nu crezi ca daca ar fi fost vorba de bani, ar fi plecat cu tine in lumea larga, pentru ca sa va faceti un viitor impreuna?
deci lasa aburelile ca nu esti pe forum sau pe site de matrimoniale si mai pune mana pe-o carte de gramatica sau macar ia niste lectii de la goagal sau de prin almanahe!
heartbit
Postat pe 24 Martie 2013 23:57
Ai o poveste trista,un copil trebuie sa vina asteptat cu bucurie si nerabdare in aceasta lume si nu intr-un sentiment de tristete,amaraciune si abandon.In viata tot ce planificam trebuie facut cu multa daruire ,iubire,pasiune si bucurie,din pacate nu se-ntimpla asa fiecaruia.Am citit aici majoritatea vorbesc despre ce se poate intimpla si greutatile pe care le poti intimpina daca pleci din tara,de ce ai tu aceasta dorinta?Daca hotatirea ta este ca-ti doresti asa tare acest copil si poti infrunta tot greul care va veni de una singura,atunci in momentul in care te afli acum de ce trebuie sa gindesti sa-l treci pe numele lui daca tot nu poti pune baza pe el.Construieste-ti planuri ce vei face si cum vei rezolva problemele ce vor aparea cind acest copil va fi prezent.Nu stiu ce conditii materiale detii ,sau ce cistig lunar ,oricum nu-ti va fi usor ,dar importanta este sa fii sanatoasa si cu iubire si credinta puternica in fortele tale vei merge mai departe daca asa ai ales.Daca pastrezi acest copil iti doresc o nastere usoara,sau putere sa treci peste acest moment al vietii tale.Mult nororc !!!!
garbo255960
Postat pe 25 Martie 2013 02:00
oh da, cocosul suveran va "recunoaste" CE daca tu iti faci copilul si iti vezi de viata?!
Asa ca spune-i du-te nene si te plimba, ca nu l-am facut cu tine... n-ai ce sa recunosti sau sa nu recunosti, pas.
De unul din asta nu merita sa te impiedici pentru banii de iaurt.
quasaria
Postat pe 25 Martie 2013 07:55
buna,sunt si eu o mamica singura si nu o spun cu tristete in suflet,am 24 de ani si copilasul un an jumate,ingerasul meu e cea mai mare comoara a mea.Desigur ca ar fi fost ideal sa creasca intr-o familie piticul meu dar sper ca poate intr-o zi se va intampla si asta.
Nu dispera dar incearca sa il scoti treptat din viata ta,si eu am sperat ca tatal se va schimba cand se va naste,dar dezamagirea mi-a fost mare,eu una am decis sa nu apara in documentele baietelului ,nu am nevoie sa ma tiganesc pentru o pensie alimentara,parinti mei ma ajuta,sunt si studenta,nu e deloc usor,dar merita toate sacrificiile.
Pana la urma deciziile le vei lua singura dar crede-ma ca e mai bine sa ilscoti din viata ta,ai nevoie ca sa fii linistita in perioada asta,nu sa te framanti din cauza lui,apoi cand va veni bebe va fi nevoie sa te dedici mult bebelusului,gandeste-te doar la ce e mai bine pt voi 2.esti tanara,ai viata inainte,nu ai nevoie de o capusa in viata ta,sunt destui paraziti pe lume care ne fac din vorbe dar exista si barbati care stiu si pot fi responsabili,care pot fi tati minunati.
Iti doresc sa fiti sanatosi,sa iei deciziiile cele mai corecte pentru tine si puiutz.
garbo233751
Postat pe 25 Martie 2013 09:34
Este destul de dificil sa-ti cresti copilul doar cu un nume care apare cu pretentii o data pe saptamana sau o luna.... Banuiesc ca nici tie , ca femeie, ca om nu-ti va fi de ajuns sa ai parte de o asa zisa afectiune, cum o intelege prietenul tau...
Acest om in loc sa va ajute, dimpotriva, va va ingreuna viata tie si copilului tau. Cum poate fi el un parinte bun, un sot iubitor si atent daca vine o data pe saptamana, sau pe luna? Tu impreuna cu copilul deja formati o familie......... Oare el se poate incadra in aceasta? Ce functie poate indeplini in conditii optime (sot, tata, vizitator, piedica...)?
Trebuie sa fii responsabila, deoarece inca de pe acum vei lua hotarari si in numele copilului tau.....iar optiunile tale il vor afecta in bine sau in rau, depinde de optiunea ta. In privinta numelui..........a recunoaste un copil, nu inseamna a-i fi si un tata bun. Legal si moral ar trebui sa-si recunoasca copilul. Insa, daca nu poate indeplini rolul de tata, daca modul in care se comporta , ii face rau copilului, poate fi decazut din drepturile parintesti (cred ca am inteles bine temerea ta...). Speram sa nu fie cazul.
Deci fi tare, bucura-te ca Dumnezeu ti-a daruit un copil sanatos si lupta-te pentru el, pentru familia pe care deja ati format-o. Cine merita va va sta alaturi, cine nu.......ar trebui indepartat.
Mult succes!
TABRY
Postat pe 25 Martie 2013 10:04
E o decizie, foarte,foarte importanta...daca tu iti doresti...daca e bine,pentru copilul tau si pentru tine...ca el sa fie trecut in certificatl de nastere al copilului.(Ia in seama ceea ce au spus celelalte femei care au trecut prin asta)Eu ..zic asa...:Cheama-l ..la masa tratativelor.,.hotararilor concrete(i-ati un martor..sau chiar doi)Termen de gandire..maxim...1 luna...Asta fiind situatia..sa se hotarasca daca vrea...sa fie tata sau nu...cu tot ce implica asta.Pe mama ta tine-o aproape!Sa auzum numai de bine !
garbo035697
Postat pe 25 Martie 2013 12:14
Pana la urma si tu ai avut(sau ai)o decizie de luat..sa devii mama sau nu !Si el are o decizie de luat...puct.....Si inca ceva..nu te lasa convisa prea repede..de vorbe....o luna de zile ...cam putin trebuie sa iti dovedeasca..prin fapte...cred ca va trebui sa ..mearga si pe sarma !?
garbo035697
Postat pe 25 Martie 2013 12:25
Buna,
Sfatul meu este sa nu-i dai numele acestui individ copilului tau. Este clar ca te minte, cu siguranta ca in timpul in care lipseste de langa tine este cu alte femei. Asta nu este iubire, chiar daca ti-a spus ca te iubeste. Este o iubire de sine, egoista, in care el doreste sa te aibe la cheremul sau, sa poata sa te izgoneasca la o adica (ne fiind casatoriti) sa nu ai nici un drept asupra lucrurilor sale, dar el sa aiba drept asupra copilului, ba mai mult sa-si puna amprenta asupra lui. Gandeste-te ca copilul acela o sa-i ingradeasca si mai mult libertatile, pentru ca cum va fi marisor va vrea sa petreaca timp cu "tata" si tata va vrea sa petreaca cu prietenii, vei avea necazuri si copilasul se va simti respins si poate mai tarziu vinovat de neintelegerile voastre. Draga mea, daca o ai pe mama ta alaturi, atunci ai lumea ta langa tine, nu esti singura! Nu-ti fie teama! Este mai bine sa fi singura de una singura decat in doi. Plus ca poti sa gasesti pe altcineva care sa te iubeasca, da, chiar si cu un copil, si care sa vrea sa fie tata si care sa nu concureze cu tatal natural. Sunt cazuri, sunt si oameni buni pe lumea asta. Iti doresc numai fericire si nastere usoara! Nu fii disperata, dupa ce vei naste, te vei simti implinita. Daruieste-te copilului tau, el are cea mai mare nevoie de tine acum!
garbo_2856
Postat pe 25 Martie 2013 13:54
nu sunt mama, nu am fost niciodata insarcinata deci nu stiu cum este si nici nu stiu ce as fi facut in cazul tau. stiu insa un lucru: un asemenea barbat indecis si care face doar ce-i pofteste lui inima, nu va fi niciodata bun de tata, si ma refer la "tata" in sensul plin al cuvantului. ce sa mai vorbim de sot, caci din cate se pare nu are deloc intentia asta, cu sau fara copil.
sfatul meu este sa nu te mai vezi cu el, sa treci copilul pe numele tau si sa te descurci cum poti, caci cu siguranta vei gasi acel barbat care te va accepta cu copil.
si ca sa te conving ca este bine sa pastrezi copilul (in pofida celor care-ti recomanda sa te mai gandesti), iti spun o mica istorioara din filmul Ostrovul: o femeie insarcinata merge la parintele Antonie si-i cere binecuvantarea pentru a face avort pentru ca nimeni nu o s-o mai ia de sotie cu un copil. Evident, parintele o repezeste si-i spune asa: "nimeni nu te va lua fara copil"!
garbo_8209
Postat pe 25 Martie 2013 15:11
este atata lume care comenteaza ca daca recunoaste copilul e bn ... la ce dracu iti foloseste ca recunoaste copilul daca nu te ajuta cu nimik.. pt cresterea copilului ... nu va gandititi cand scrieti ceva fratilor... s fostul meu sot a recunoscut copilul ,, la divort la prima infatisare stiti ce a fc .. a fc contramanda impotriva mea ca vrea tesul adn la copil sa fie sigur ca este copilul lui s pt ce da pensie alimentara... hai sa fim seriosi nu are habar ca copilul este bolnav ca nu are adidassi sau orice altceva ... nimik nu am vazut de la el in 8 luni dc am plecat de la el.. dar acum ca are sa vina hotararea de divort si nu are bani de pensie alimentara sa ii dea pe toti o data ... din urma .. la puscarie il bag sa vada ca nu se joaca cu viata copilului .. si nici cu mine .. asa ar trebui sa fc toate femeile... nu sa ii lase in pace .. ei sa isi traiasca viata si noi nici nu dormim.....deci eu cred ca ar trebui sa inveti ceva din discutiile astea d aaici de pe forum... ca nu scriem de pe pereti sau din cartii astea sunt lucruri adevarate... nu iti inchide viata ... si eu miam dorit copilul asta deaia lam si pastrat dar acum prin cate am trecut dc as putea sa dau timpul inapoi nu il pastram ,,, nu mai fcm nunta si etc.. nu eram in situatia asta in care sunt ,,, nu pot sa plec de acasa sub nici o forma ..iar el se distreaza in fiecare zi... pai pt ce... bafta la gandire si analizat situatia foarte bine...
garbo014195
Postat pe 25 Martie 2013 15:57
Nu ești singura in aceasta situație. Gndește-te foarte bine la ceea ce dorești si dac nu ești sigura pe el si nu-ți dovedește faptic nu te grabi. Fii sigura ca cei din familia lui știu, nu asculta ce-ți spune el. Asigura-te ca nu exista alta femeie important pentru el. ți nțeleg situația pt ca am si eu un copil care are 2 ani. Aceleași declarații verbale le primesc, dar tot greul creșterii l-am dus singura. In 2 ani de zile a fost sa vad copilul de 6 ori, iar la mplinirea vrstei de 2 ani nici mcar nu un mesaj de la mulți ani nu i-a dat. Copilul ii poarta numele pentru așa am considerat de cuviinta ca e dreptul copilului sa-i poarte numele, iar atunci cnd va creste va hotr singur dac vrea sa ii poarte numele sau sa-l schimbe. In momentul in care am vrut sa-i fac pasaport si sa primesc declarația notariala pt scoaterea copilului din tara am umblat cu plecaciuni 4 luni pentru a-l face sa mi dea imputernicirile necesare. Tu faci cum simți, dar mai bine sa fii pregtit psihic ca vei fi singura . Da-i copilului numele tatlui, dar lsa-l pe el in pace, pt ca tu in perioada sarcinii ai nevoie sa fii fericita si linistita. Pune-l la proba si accepta-l doar dac ți va fi dovedit faptic ce vrea. Nu m nțelege greșit, dar ți va fi foarte greu altfel. Nu te arat de ideea de a-l avea aproape de copil. Fii fericita sa ii transmiti copilului starea! Razi ct mai mult si din suflet!
Oricum atunci cnd ți vei vedea minunea fii sigura ca restul vor trece in plan secund.
alexia_h
Postat pe 25 Martie 2013 16:18
De la: quasaria, la data 2013-03-25 07:55:27oh da, cocosul suveran va "recunoaste" CE daca tu iti faci copilul si iti vezi de viata?!
Asa ca spune-i du-te nene si te plimba, ca nu l-am facut cu tine... n-ai ce sa recunosti sau sa nu recunosti, pas.
De unul din asta nu merita sa te impiedici pentru banii de iaurt.


esti atat de vita orbita de frustrari ca nu poti vedea procesul, desi inteleg ca ai fatat. cat tu stai cu fofoloanca la refacere, el se duce si RECUNOASTE copilul. nu este optiunea voastra, imbecilelor. optiunea voastra este de a accepta ca NU il recunoaste sau de a cere recunoasterea paternitatii in instanta daca boull nu a facut-o benevol. NU puteti lua dreptul unui barbat de a fii tata daca el vrea. Doar daca cereti decaderea din drepturi, cerere care se acorda in conditii dramatice, i.e. violenta dovedita, dependenta de droguri, alcoolism cronic, criminalitate samd. copilul NU este proprietatea voastra privata, legea in majoritatea tarilor civilizate confera custodie comuna si stie ea de ce. inclusiv in romania, prin abrogatea coduluo familiei si incorporarea prevederilor relevantenin codul civil, statueaza acelasi principiu-custodie comuna cu domiciliul la unul dintre parinti, contributie in natura a partii care nu il are in ingrijire, in afara cazurilr de exceptie care necesita un tratament diferentiat.
burst4x
Postat pe 25 Martie 2013 23:15
De la: burst4x, la data 2013-03-25 23:15:02
De la: quasaria, la data 2013-03-25 07:55:27oh da, cocosul suveran va "recunoaste" CE daca tu iti faci copilul si iti vezi de viata?!
Asa ca spune-i du-te nene si te plimba, ca nu l-am facut cu tine... n-ai ce sa recunosti sau sa nu recunosti, pas.
De unul din asta nu merita sa te impiedici pentru banii de iaurt.


esti atat de vita orbita de frustrari ca nu poti vedea procesul, desi inteleg ca ai fatat. cat tu stai cu fofoloanca la refacere, el se duce si RECUNOASTE copilul. nu este optiunea voastra, imbecilelor. optiunea voastra este de a accepta ca NU il recunoaste sau de a cere recunoasterea paternitatii in instanta daca boull nu a facut-o benevol. NU puteti lua dreptul unui barbat de a fii tata daca el vrea. Doar daca cereti decaderea din drepturi, cerere care se acorda in conditii dramatice, i.e. violenta dovedita, dependenta de droguri, alcoolism cronic, criminalitate samd. copilul NU este proprietatea voastra privata, legea in majoritatea tarilor civilizate confera custodie comuna si stie ea de ce. inclusiv in romania, prin abrogatea coduluo familiei si incorporarea prevederilor relevantenin codul civil, statueaza acelasi principiu-custodie comuna cu domiciliul la unul dintre parinti, contributie in natura a partii care nu il are in ingrijire, in afara cazurilr de exceptie care necesita un tratament diferentiat.
alexia_h
Postat pe 26 Martie 2013 15:07
De la: burst4x, la data 2013-03-25 23:15:02
De la: quasaria, la data 2013-03-25 07:55:27oh da, cocosul suveran va "recunoaste" CE daca tu iti faci copilul si iti vezi de viata?!
Asa ca spune-i du-te nene si te plimba, ca nu l-am facut cu tine... n-ai ce sa recunosti sau sa nu recunosti, pas.
De unul din asta nu merita sa te impiedici pentru banii de iaurt.


esti atat de vita orbita de frustrari ca nu poti vedea procesul, desi inteleg ca ai fatat. cat tu stai cu fofoloanca la refacere, el se duce si RECUNOASTE copilul. nu este optiunea voastra, imbecilelor. optiunea voastra este de a accepta ca NU il recunoaste sau de a cere recunoasterea paternitatii in instanta daca boull nu a facut-o benevol. NU puteti lua dreptul unui barbat de a fii tata daca el vrea. Doar daca cereti decaderea din drepturi, cerere care se acorda in conditii dramatice, i.e. violenta dovedita, dependenta de droguri, alcoolism cronic, criminalitate samd. copilul NU este proprietatea voastra privata, legea in majoritatea tarilor civilizate confera custodie comuna si stie ea de ce. inclusiv in romania, prin abrogatea coduluo familiei si incorporarea prevederilor relevantenin codul civil, statueaza acelasi principiu-custodie comuna cu domiciliul la unul dintre parinti, contributie in natura a partii care nu il are in ingrijire, in afara cazurilr de exceptie care necesita un tratament diferentiat.




Stimabile burst4x. E optiunea lui dac vrea sau nu sa il recunoasc noi nu avem de unde știi prerea lui. Mie una mi pare normal sa-l recunoasc, iar in momentul in care a fcut-o sa-si asume minimul de responsabilitate. Dar nu mi se pare normal sa jignesti persoanele care posteaza pe acest forum. Fiecare are dreptul la prere. Dac viitoarea Mamica a cerut un sfat fiecare ii rspunde cum considera, iar oamenii știu sa fie foarte sfatuitori sau sa-si impartaseasca o experiența din care cel care citește decide dac ii este sau nu ceva util.
In fond doar viitoarea Mamica mpreuna cu tatl copilului vor hotr cum considera de cuviinta si ii doresc ca ceea ce a hotrt sa fie nspre binele copilului si armonia lor.
PS dac ea vrea sa depuna cererea pentru eliberarea certificatului de nastere a copilulului singura o poate face. Si pe urma va fi el cel care va face cerere de chemate in judecat dac dorește sa recunoasc copilul.
alexia_h
Postat pe 26 Martie 2013 15:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
endocrinologie 4 De la: Annna_Maria7 18 Aprilie 2010 17:43
Ce este mai important : sa avem grija de copiii nostri sau sa plecam la munca in strainatate ? 82 De la: Argentina_Malcea_1 28 Mai 2014 11:55
Relatie cu cea mai complicata fata 2 De la: Rafael_Mrn_1 6 Septembrie 2016 09:30
Incertitudine 56 De la: MariaCallas 2 Aprilie 2013 08:47
un sfat...cum sa faci fata unei despartiri in timpul sarcinii??? 51 De la: garbo_4771 13 Iulie 2012 13:20
Setari Cookie-uri