Cum poate sa il scape de acest obicei?

As dori niste pareri sincere si solutii.vecina mea are un iubit muncitor,amuzant dar din pacate are un defect(eu am incercat sa o ajut cu sfaturi dar m-as dori si idei noi,ma folosesc de o metafora,"galeti cu apa curata)".problema ar fi ca este cam neatent si a accidentat-o fara sa vrea de vreo 6 ori.La shopping era destul de aglomerat si a lovit-o cand a schimbat cosul in cealalta mana a lovit-o accidental in burta,alta data cand am fost eu si sotul in vizita la ei,ne uitam la televizor si a lovit-o cand a schimbat pozitia picioarelor, in genunchi.Nu am expus toate problemele ca nu mi le amintesc sincer.La una am fost si eu martora si celelalte mi le-a spus ea.Eu i-am spus de comunicare sa comunice mai bine cu partenerul ei si sa ii spuna cand face o anumita miscare(mai rapida),sa fie si el mai atent,cum se uita de masini in ce directie sunt atunci cand conduce asa sa se uite si cand e cu partenera.Dar dupa cum v-am spus doresc si ideeile voastre.Ce ar putea sa faca vecina mea sa evite acest "wrestling involuntar"?Sotul meu mi-a zis ca el atunci cand a lovit-o pe ea fara sa vrea era captat de televizor,pentru ca s-a uitat in directia ochilor lui.Silviana,vecina mea este o fata deosebita,plina de viatza dar aceste accidente(greseli parca de copil),ii schimba starea...Cum ii putem educa barbatul?Astept opinii!Multumesc anticipat dragi membrii garbo
garbo_11426
Postat pe 13 Martie 2013 17:53
parerea mea e ca te plictisesti foarte tare si ca incerci sa intri cu bocancei tai in familia lor!
o alta parere a mea e ca "rufele se spala in familie", ca sa folosesc o metafora!
chiar citind si pe si printre randuri nu vad care e problema ta, de ce trebuie sa te amesteci tu in relatia lor?
nu inteleg ce sens are metafora aia a ta cu "galetile cu apa"... dar nici nu conteaza prea mult... poate ca e la fel cu metafora "saci cu cartofi"....
si daca a lovit-o accidental, care e problema?
daca ar lovi-o intentionat as intelege... dar oricui i se poate intampla sa loveasca accidental o persoana... mergi pe strada, e aglomerat si lovesti accidental o persoana... iti ceri civilizat scuze si mergi mai departe... daca mai lovesti accidental aceeasi persoana in aceeasi zi de vreo 20 de ori, atunci intr-adevar e o problema!
daca individa s-ar lovi accidental in casa, de-un dulap, de-o masa, de-un colt al patului... care ar fi problema?
nu cred ca se poate pune problema de violenta domestica... pentru ca tocmai ai spus ca totul se intampla aleator, accidental si nu cu o frecventa prea mare...! ca ea tine minte toate intamplarile astea si ii place sa faca caz de ele... sau nu are altceva de barfit cu tine, asta e o alta chestiune!
daca nu-i place cand e lovita accidental si o deranjeaza asa de tare, sa-i intoarca, - nemetaforic vorbind - asa din dragoste, loviturile inapoi imediat dupa ce le-a primit.... probabil asa il trezeste la realitate!
heartbit
Postat pe 13 Martie 2013 18:48
O sa ii dau si ei sa citeasca acest mesaj heartbit.E un sfat bun.Multumesc pentru opinia ta.
garbo_11426
Postat pe 13 Martie 2013 19:37
ii poti spune sa-si faca cont aici... si atunci poate citi si singura toate mesajele.... in direct, inregistrate si eventul in reluare!
heartbit
Postat pe 13 Martie 2013 19:56
si dupa ce trece involuntar cu bocancii peste ea, el ce zice? Cum reactioneaza?
Lui i se pare o problema... sau nu?

In rest, ca e "muncitor" nu comentez... Na, poate daca era unul mai contemplativ realiza ca are o fiinta vie prin preajma....
quasaria
Postat pe 14 Martie 2013 11:40
:)) Ma amuza teribil postarea! Si mai amuzant e ca vrei tu sa-i luminezi miscarile respectivului.
Hai sa-ti zic ceva...in ecuatia data se pare ca personajul masculin e mai "badaran" din fire, necizelat.Ii fac cunostiinta cu o amica tare "badaranca", careia m-am chinuit toata perioada liceului si-a facultatii sa-i explic c-ar fi mai potrivit pentru ea sa mearga drept, sa nu mai rada ca un porcusor, sa nu mai fie apucata in miscari de te lovea intr-una si ghici ce?La 33 de ani e in aceeasi postura, f multumita de ea...:))

E chestie de educatie, cred...sau, pur si simplu, gratia si eleganta o ai sau nu in sange
magdabeauty
Postat pe 14 Martie 2013 13:53

"Lui i se pare o problema.... sau nu?"
io cred ca-i fredo ...melodeaua preferata ca s-o linisteasca si pi urma trece la runda 2....;))...am auzit muzica eu, Na!;))
Ha, ci chestie...."i-ai dat sfaturi ....fara idei??
felicitari! din start s-o ales" saraca" si cu lovituri si cu sfaturi...

magda scumpo, .... io cred ca cunosti ghini persoana ceia....da mai di graba o trimiti la mini sa ma "modeleze" cu niste lovituri di ale ei, poate iau lectii de auto-aparare....;)
Fss_ssu
Postat pe 14 Martie 2013 15:37
Suparatule, va trebui s-o gasesti singur. Eu nu ii mai stau in preajma. Pericol de accidentare...si nu numai! Bafta! Ai nevoie! :))
magdabeauty
Postat pe 14 Martie 2013 18:10
va multumesc tuturor pentru opinii.I-am dat sa citeasca aseara mesajul tau heartbit chiar i-a facut bine.Adica ai luminat-o,a gasit noi solutii.El a stat 7 ani singur si de aceea ii este greu sa se acomodeze,ea uneori stand aproape de el(ca ii e iubita).Da si e cam agitat in miscari.Mi-a cerut ajutorul iar eu vi l-am cerut voua si sunt multumita sa vad si alte idei.
garbo_11426
Postat pe 14 Martie 2013 19:55
De la: quasaria, la data 2013-03-14 11:40:01si dupa ce trece involuntar cu bocancii peste ea, el ce zice? Cum reactioneaza?
Lui i se pare o problema... sau nu?

In rest, ca e "muncitor" nu comentez... Na, poate daca era unul mai contemplativ realiza ca are o fiinta vie prin preajma....
da,quasaria ii pare rau cand se intampla sa o accidenteze involuntar.ai mare dreptate tb sa realizeze ca este o fiinta vie in preajma lui.
garbo_11426
Postat pe 14 Martie 2013 19:59
De exemplu cand ma ii vizitam eu si sotul vreu sa spun ca iubitul vecinei aduce buna dispozitie,noi suntem mai monotoni,si ea dar el destinde atmosfera stie cum sa faca o gluma.Cu lectiile de auto-aparare,ar fi o idee,:Ddar oricum primul sfat a fost alcatuit frumos a avut de invatat si memorat.Acum totul depinde de ei..
garbo_11426
Postat pe 14 Martie 2013 20:05
eu sunt al dreak de nedumerita. nu inteleg de ce ar trebui sa ceri ajutorul lumii intregi, ca sa-i poti spune unui individ ca ar trebui sa fie mai atent si sa-si controleze miscarile si schimbarile de pozitie (fizic vorbind) in perimetru, fiindca e declanseaza dezastre in jur.
mie, una, mi se pare cusuta cu ata alba.
esme
Postat pe 14 Martie 2013 20:09
De la: esme, la data 2013-03-14 20:09:32eu sunt al dreak de nedumerita. nu inteleg de ce ar trebui sa ceri ajutorul lumii intregi, ca sa-i poti spune unui individ ca ar trebui sa fie mai atent si sa-si controleze miscarile si schimbarile de pozitie (fizic vorbind) in perimetru, fiindca e declanseaza dezastre in jur.
mie, una, mi se pare cusuta cu ata alba. esme este adevarata povestea.Pur si simplu vreau sa o ajut.
garbo_11426
Postat pe 14 Martie 2013 20:17
Daa tu repidi i-ai fi dat o lectie di " Krate"!(pi usa ceia):-P....
crezi ca altruismu' sa gaseste pi tati drumurili?Hm!

Ghini 26, io cred ca autoapararea necesita si putin antrenament si ....echipamentu' ii necesar
ca sa reziste si daca o loveste pi ea sa-l doara pi el
intzalegi ci zac eu? noaptea asta ma gandesc si-n vis la alte metode, numa' sa te ajut si io pi tini


esme, nu esti prea mica sa cunosti culorile?;))
Noapte bunicica si ....garda sus!
Fss_ssu
Postat pe 15 Martie 2013 00:08
Oare nu se..preface ca-i stangaci?? Si sub ..masca asta de neindemanatec..o loveste intentionat??? Poate ca-n sinea lui...se amuza terbil de ce lovituri ii poate aplica...fara sa fie sanctionat-"din greseala" se iarta totdeauna....
Si DA
Dar poate gresesc eu.... si-a facut un "obicei" de-a o lovi "din greseala"....
elisabeta_boia
Postat pe 15 Martie 2013 01:12
De la: elisabeta_boia, la data 2013-03-15 01:12:41Oare nu se..preface ca-i stangaci?? Si sub ..masca asta de neindemanatec..o loveste intentionat??? Poate ca-n sinea lui...se amuza terbil de ce lovituri ii poate aplica...fara sa fie sanctionat-"din greseala" se iarta totdeauna....
Si DA
Dar poate gresesc eu.... si-a facut un "obicei" de-a o lovi "din greseala"....
---------------Elisabeta,multumesc ptr raspuns.Cand am fost in vizita la ei,sotul meu mi-a spus ca inainte de "faza cu piciorul",iubitul vecinei se uita la televizor,era captat acolo,dar nu era ceva foarte interesant.Si a schimbat pozitia picioarelor brusc si apoi a lovit-o in genunchi,s-antamplat foarte rapid.Ceea ce am sfatuit-o eu a fost sa comunice ca sa stie "stangul ce face dreptul",ca ea sa fie atenta si ptr ea si pentru el....Intentionat nu stiu ce sa cred,ca m-am gandit si eu,e bun cu ea in alte privinte.Cred definitiile lui pot fi:neatent in miscari,lipsa de concentrare(mai bn zis se deconecteaza de la cei prezenti si "imbratiseaza o alta activitate...Cam atat pot sa analizez eu din ce mi-a spus ea.Nu e un om violent.Oricum ieri a venit la mine sa citeasca mesajele de la voi si mi-a zis ca va culege si va aplica.
garbo_11426
Postat pe 15 Martie 2013 13:36
Dar, cum ar fi sa se intample si invers?.....tot din greseala si cu mare dragoste sa-l mai "pocneasca" si ea din cand in cand. ....Ups ..cred ca se lasa cu cateva runde.
Sincer, mie nu mi se pare din greseala....vorba lui Hearbit...o data, poate nu se pune...dar cand se repeta...se pune un semn de intrebare.
fortuna
Postat pe 16 Martie 2013 09:46
De la: garbo_11426, la data 2013-03-14 19:59:23
De la: quasaria, la data 2013-03-14 11:40:01si dupa ce trece involuntar cu bocancii peste ea, el ce zice? Cum reactioneaza?
Lui i se pare o problema... sau nu?

In rest, ca e "muncitor" nu comentez... Na, poate daca era unul mai contemplativ realiza ca are o fiinta vie prin preajma....
da,quasaria ii pare rau cand se intampla sa o accidenteze involuntar.ai mare dreptate tb sa realizeze ca este o fiinta vie in preajma lui.



Eu stau si ma gandesc....ce dreaq o face asta daca le da Dumnezeu vreun copil. N-o sa aiba voie sa se atinga de el cel putin vreo 15 ani. N-a terminat inca cu copilaria, nu este foarte atent si nu se poate concentra decat pe un singur lucru. Daca e prea agitat se poate corecta, dar trebuie sa si vrea. Daca nu....vorba cuiva de aici, de cate ori greseste sa-i intoarca serviciul.
zack
Postat pe 16 Martie 2013 10:09
Nu poate fi vorba de educatie. Exista si astfel de oameni neatenti. De fapt, ei sunt captivati de altceva in acel moment si nu isi dau seama ce fac. Mi-am adus aminte de o comedie pe aceasta tema, nu mai tin minte cum se numeste. Tipul a ajuns sa faca sedinte de psihoterapie.
Sarikiz
Postat pe 16 Martie 2013 12:44
Draga mea, am sa-ti raspund k, deh, tot patitu' i priceput. Sotul meu, un om de altminteri foarte bun face cam acelasi lucru cu mine ca vecinul tau cu sotia lui. De ce?! Pentru ca e foarte mare (inalt si foarte legat) si prin aceasta, ca un elefant in menajeria de sticla. E foarte delicat de felul lui dar e destul sa se intoarca cateva grade ca a si plesnit ceva, a rupt ceva a intrat cu mana intr-un ochi sau intr-o coasta...evident a altcuiva, de obicei a mea ca eu sunt prin preajma.
La randu-mi am capatat un reflex foarte bun de aparare si cand trec pe langa el intind mainile ca sa evit o eventuala ciocnire. Din acest intins de maini a capatat si el ceva: constintizarea ca trebuie sa fie atent. E si normal ca atunci cand vezi pe cineva cu garda pusa in fata ta sa te intrebi intai de ce si apoi sa intelegi ca trebuie sa fii mai atent daca nu vrei sa devii "bataus" fara voie. Bietul de el nu e de condamnat. Un astfel de om e prea natural in felul lui de a fi pentru a-si observa fiecare miscare. E un om al naturii, un om "nesofisticat". Astfel de naturi sunt rare si foarte de apreciat.
Oricum mie mi-a folosit metoda mea si de aceea o transmit mai departe. Toate bune!
Georgia_Arsenie_1
Postat pe 16 Martie 2013 12:47
"Muncitorii" sunt de obicei foarte atenti in jur deoarece asta le e meseria... Eu zic sa citeasca un pic despre agresivitatea pasiva si poate identifica problema sau "cauzele" problemei. Cartea pe care o pot recomanda este scrisa de Tim Murphy si Loriann Hoff Oberlin si se numeste "Agresivitatea pasiva - Cum sa o recunosti si controlezi la tine si la ceilalti". Succes
garbo_2924
Postat pe 16 Martie 2013 13:42
Efrumos din partea ta ca doresti sa-i arati un mod civilizat de convietuire,dar daca ea accepta asa un om primar si badaran si el pina acum nu a inteles ca ar fi necesar sa-si schimbe comportamentul vis a vis de ea cit si de alte persoane,nu prea vad cum il va schimba.Intrbarea mea este cum poti iubi un astfel de exemplar ????????????????
garbo255960
Postat pe 16 Martie 2013 14:28
Mda... cred ca problema e una singura, MUNCITOR..., vezi tu? daca era un baietas de bani gata cu un maserati, sigur era si foarte atent in miscarile de solduri, dar fiind muncitor e invatat cu mistria, bidineaua sau cu rindeauaa ce sa faci, asta e problema, muncitorii sunt niste badarani, nu au romantism, nu au delicatete dar... sigur ce ne spui aici tine de opinia fetei respective sau e ceeace ai observat tu si te simti deranjata? pote se intampla doar in momentele cand tipul si-ar dorii sa fie singur cu fata, poate isi doreste o viata de cuplu adevarata dar intre ei se introduce o prietena... dealtfel "foarte bine intentionata" ... Pe bune, esti invidioasa??? sotul tau e un intelectual ce nu are POTENTA acelui muncitor???
Fatuca ...(scuze pt fatuca) cred ca tu te impui in relatia lor de cuplu, cred ca aerul lor, il respiri tu... Arata-i ca ii esti prietena adevarata, nu te amesteca in viata lor, lasa-i sa-si regleze singuri comportamentul unul fata de celalant, nu te amesteca, ceeace faci tu e raspunsul invidiei ce te roade rezultat al dragostei lor... Aanalizeaza-te pe tine, relatia ta, reorganizeaza-te si vei vedea ce rezultate obtii, cat esti de tacticoasa...
Tu, deja i-ai pus o eticheta "muncitor" acestu tip, muncitorii de multe ori sunt mai educati, mai atenti, dispun de mai multa cultura general si sunt mai afectivi, sunt sii... vai mama lor dar, fara muncitori, intelectualii ce statut ar avea??? ... Sa nu intelegeti ca sunt impotriva intelectualitatii sau a progresului, dar va spun ca am intalnit multe exponente ce te lasa masca...
OK... sincer, lasa-ti prietena sa hotaraasca singurica daca e deraanjata de comportamentul respectivului sau daca i-l place cu adevarat, iar vizitele fle sa se rareasca caat mai mult, nu te mai introduce in viata lor, iesi la o plimbarica cu ei dar nu in cuib...
Ceao!
garbo088037
Postat pe 16 Martie 2013 14:55
El INTENTIONEAZA sa se schimbe ? ,,, doreste sa - si schimbe stilul de viata ? ,,, cu el ar fi bine sa aveti o discutie mai serioasa , discutia sa fie facuta impreuna cu voi cu familia etc.
Alimentatia e foarte importanta,,, cred ca trupul lui fizic are nevoie de mai multe vitamine ( B-urile toate in special si celelalte pentru Sistemul Imunitar )
GHEORGHITA
Postat pe 16 Martie 2013 16:18
Salut!

037, pi langa introdu(cerea) ta, mai exista si expresia Baga!
Asta face 'mneaiei, se baga in viata celorlalti ca sa descopere altii cum se poate "introduce" mereu pisti tat, fara sa-si ceara voie
Este si asta un obicei, na ....dar, fata ii bine intentionata.... pi langa ca se baga ...si observa, 'ntzalegi?
Fss_ssu
Postat pe 16 Martie 2013 16:38
De la: garbo_2924, la data 2013-03-16 13:42:17"Muncitorii" sunt de obicei foarte atenti in jur deoarece asta le e meseria... Eu zic sa citeasca un pic despre agresivitatea pasiva si poate identifica problema sau "cauzele" problemei. Cartea pe care o pot recomanda este scrisa de Tim Murphy si Loriann Hoff Oberlin si se numeste "Agresivitatea pasiva - Cum sa o recunosti si controlezi la tine si la ceilalti". Succes

Acest om nu este agresiv. Confunzi lucrurile. Este oare indragostit? Stangaci?
Sarikiz
Postat pe 16 Martie 2013 16:39
Cred ca supi are mare dreptate.
Am avut si eu o astfel de prietena care dorea sa afle totul despre mine si ma discuta prin alte parti. Nu este frumos. De ce nu scrie persoana in cauza daca doreste sa afle?
Ma leshi......
Si mai este o chestie pe care am observat-o la barbatii indragostiti. Ori se balbaie, ori fac "accidente" de genul acesta, iar mneai care a adus discutia aici, poate il doreste pe acela de se baga cu bocancii in viata prietenei ei.
De astfel de prietene nu doresc sa aud ! Sunt multe care iti adora masculul si se dau bine pe langa tine spunand ca vrea sa te ajute (ca numai ele inteleg barbatii - au experienta, nu??? ) si tu ca natanga ii spui tot iar ea profita si iti subtilizeaza masculul.
Mi se pare cusuta cu ata alba povestea.
1. Persoana in cauza nu scrie, ci scrie "prietena".
2. De unde atata interes pentru masculul prietenei ?
3. Scriitoarea deja a zis ca este un tip super ok, deci concluzia finala este ca il place si profita de naivitatea "prietenei".
Sarikiz
Postat pe 16 Martie 2013 19:02

Posibil?!

daca-i asa, incearca si ea "marea cu " na....ca n-o fi foc:-P
eu am intzales ca are barbat si ca sunt prieteni la gramada......
Posibil s-o atraga Re_flexu' ;)) neconditionat si poate vrea sa se apropie mai mult de el ca sa vada daca-i la fel sau altfel
Fss_ssu
Postat pe 16 Martie 2013 19:28
Mey Supi, sunt femeie (nu barbat asa cum sustinea 470 in nebunia ei) si cunosc anumite chestii referitor la asa zisele "prietene" care se ofera sa te ajute cu orice "sfat".
1. Nu conteaza daca "prietena" ta este maritata sau nu, daca ai un mascul care ea il adora, este posibil sa uite ca este maritata. Se va sterge cu buretele sau nu va afla nimeni, cu atat mai putin sotul sau prietena inselata.
2. Mi se pare ciudat cum il descrie "un iubit muncitor,amuzant", exact ceea ce prietena ta nu are acasa la barbatul ei. O fi avand unul puturos si morocanos. De fapt, a si zis ca ei nu se pricep la glume.
Concluzia mea este ca il adora pe masculul prietenei ei si nu stie cum sa il imcerce si ea o data sau de mai multe ori.
İntalnirile vor fi usor de rezolvat ca doar sunt prietene, nu, si asa nu va banui nimeni nimic.
Corect?
Sarikiz
Postat pe 16 Martie 2013 20:08
Acum sa vedem daca ne va spune ca a citit "prietena" ei tot ce s-a discutat. Cat de naiva sa fie "prietena" ei de ii incredinteaza toata viata?
Sa vedem si raspunsul prietenei ei. Ca vad ca nu a sesizat cum il caracterizeaza pe iubit si pe sot.
Sarikiz
Postat pe 16 Martie 2013 20:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CE PARERE AVETI DESPRE DOMNUL(DOAMNA)PIK-NIK??? 345 De la: garbo066857 6 Noiembrie 2009 09:16
va rog ajutati'ma cu un sfat! 7 De la: magdabeauty 13 Iunie 2010 16:00
:| 13 De la: hermosa20 22 Februarie 2013 16:30
MITOCANIE 39 De la: garbo_392853 11 Ianuarie 2014 00:35
Mi-ar placea sa lucrez intr-un orfelinat de copiii si nu stiu cum sa fac 350 De la: eu_geminy 19 Ianuarie 2012 15:57
Setari Cookie-uri