Sunt o viitoare mamica singura

avand in vedere turnura luata in aceste ultime episoade ale acestui topic...
propun un nou topic - "sunt un viitor tatic singur"

viata bate filmul... si oricata lumina ar fi pe pamant, tot mai sunt unii care dau in gropi de prosti, dar nu se lasa si nu se lasa!

si dupa plagiatul piesei de la finalul filmului kill bill 2...***
urmeaza o dedicatie de la Stigma
http://www.youtube.com/watch?v=1saakzlWO0A
(nu am descoperit inca daca si asta a fost plagiata)

si inca o dedicatie de la Spitalul de Urgenta
http://www.youtube.com/watch?v=tLowcbNFpqg
...spiritualitate, fara bani si acte...

***
originalul
http://www.youtube.com/watch?v=dHYDFClkqHw
plagiatul
http://www.youtube.com/watch?v=DwSNJ3vHRMs
heartbit
Postat pe 30 Martie 2013 23:57
astept cu interes momentul in care va veni acrobatul sa ne explice cum conform codului penal a si nascut un prieten de-al lui foarte bun!
N-avem decit sa intrebam un avocat din Bermude si Anguilla Antigua daca nu credem.

http://www.youtube.com/watch?v=Hz4Wd47-9Kc

miss care ai deschis topicul - na, citeste cu atentie, de sapte ori, asta e demo - sa vezi ce fel de discutii te asteapta in urmatorii 20 de ani daca te pune dreak sa treci vreun corcopitec in vreun fel de acte!
quasaria
Postat pe 31 Martie 2013 01:43
bun dom-le Stratan asta, nu oricine poate canta sub apa... si cu atat mai mult nu oricine poate uda florile sub apa!!!
ce ti-e si cu mesajele astea subliminale
heartbit
Postat pe 31 Martie 2013 02:11
De la: quasaria, la data 2013-03-30 12:17:43bah cretinule, ti-am mai zis de 10 ori per ultimele 2 pagini ca eu, EU sint in instanta cu doua procese similare, nu vorbesc din ce mi-a zis mama lui matusa lui unchiul care a avut el un proces cu cine stie ce circumstante! Lasa-ne dreak cu aberarile tale elucubrante cu firme off shore, paradis fiscal si falimente si altele.
Paternitatea sau recunoasterea, pentru ca sint corelate, NU se pot solicita dupa mai mult de 1 an de la nasterea copilului in RO, si recunoasterea n-avea cum sa se faca la 4 zile de la nastere FARA actele din maternitate, in situatia in care ai termen 15 zile sa declari copilul ca fiind nascut! Deci habar n-ai despre ce vorbesti. Inventezi niste scenarii sperind ca o fi careva atit de dobitoc incit sa te creada sau, in cel mai bun caz, vorbesti de o situatie ale caror detalii nu le cunosti, doar dai cu presupusul. O fi inaintat cererea in instanta dupa 4 zile da, asta e posibil - dar atit. Daca mama copilului doreste sa il declare din maternitate cu linie in certificat si fara nici un tata, copilul ala iese din maternitate FARA tata. Poate sa aiba o relatie cu tat-su DOAR informal si la mica intelegere cu mama copilului din moment ce tatal nu e investit prin hotarire judecatoreasca iar cind e investit prin hotarire judecatoreasca i se preschimba si certificatul copilului! Certificatul de nastere se schimba in toate situatiile in care se schimba unul dintre parinti - i.e. recunoscut, adoptat, etc.

Iar cazul "particular" pe care il discut este exact cel in care tatal natural doreste sa devina tatal oficial si sa aiba drept de vizita stabilit de tribunal - si cu toate demersurile si cu un purcoi de bani, n-are cum!


trebuia sa ajungimsa te contrazici undeva... uite cum distinsa feminista scrie negrumpe alb ca, copilul se poate recunoaste in max 1an de la nastere. nu stiu daca este un an sau 2, nu ma dau cu presupusul. dar, pana si conform cu prea distinsa doamna, acest DREPT exista, indiferent de vointa mamei. QED, thx. eu toata discutia am purtat-o vis-vis de un tata de buna credinta care se lupta cu abuzul din partea mamei. tzuc capu' tau de feminista
burst4x
Postat pe 31 Martie 2013 02:20
nu ma contrazic eu ghitza, e problema ta de procesare.
Citeste pe silabe, poate pricepi.

Un tata "de buna credinta" e liber sa ofere ajutor si suport fara sa se ajunga in instanta.
De obicei procesomanii care fac valuri d'astea patetice nici nu sint de buna credinta si nici nu cu minorul au o problema, ci cu mama minorului - asa cum, in foarte multe situatii, nici mama copilului care da tatal in judecata nu e foarte ingrijorata de drepturile copilului ci motivul intrisec e ca se simte EA tradata. Si e urit, foarte urit sa folosesti copilul pe post de arma.
quasaria
Postat pe 31 Martie 2013 04:42
un tata de buna credinta care se loveste de reaua credinta a mamei -obstructionarea recunoasterii - ce are la origini orice motiv, isi poate obtine drepturile de tata daca respecta anumite aspecte procedurale si termene legale, fara acordul mamei de rea credinta. si am defitishizat mitul mamei care ce face ce vrea muschiu' ei cu copilul, ca asa vrea ea.
burst4x
Postat pe 31 Martie 2013 12:41
asa, mai taie coada vulpii cite un pic.

Intr-un proces de paternitate se judeca interesul minorului - buna sau reaua credinta fata de interesul superior al minorului nu fata de "obstructionarea recunoasterii", ca oole lezate ale prezumptivului tata nu intereseaza pe nimeni.
Daca mama respecta interesul copilului, da, face fix ce vrea muschii ei. Oricum o poate face din start, luindu-si burta si plecind in lume. Liber sa o caute...


Other question? mai am o zi libera, in care pot sa pierd timp repetind lucruri. O sa imi cumpar papagal sa il invat codul civil, capat valente educative.
quasaria
Postat pe 31 Martie 2013 13:02
si eu care credeam ca ai deja unu'! ;)


...ii greu cu invatatu'....ca perceptia masculina care ....nu si nu....atata vrea/stie/ poate, na...ca de n-or fi si astfel de "fenomene" demo..".aia" di care amintesti ar fi doar o denu'.....eee! parca daca ai acte la purtator si "esti" o mama denaturata, iar tatal ii corect/cinstit/vrea sa ajute cu ce are/poate (caci sta in umbra si o vede pe mama cat ii de capoasa) chinuie copilu', mai trage si la "mustatza" si il leaga pi copil di pat....doar ca asa i se pare ei normal si ca nu dispare..... daaaa, pana vin autoritatile s-o controleze in ce conditii creste copilu' chinuit si vai de el, iar presupusului tata, i se perinda prin fata ochilor tot "tabloul" suferintei copilului si .....autoritatile dorm si sforaie pisti tot.... Hai, ca am intalnit si cazuri din astea di te doare pi tine mai tare ca "presupus tata di cat pi mama titulara cu hartie legala.
Lasa-ma, ca ma >:( si mai tare cand aud/ vad asemenea scene imbecile create si de mame.....eee!
autoritate....unde drak si in cine sa mai aibe incredere bietul barbat cand femeia li da pi tati pisti cap si cade ca matza in chicioare, indifernt de la ce inaltime cade.

Saracu' copil! >:(
Fss_ssu
Postat pe 31 Martie 2013 14:11
Super raspuns !! Felicitari !!
Ani_Moro_1
Postat pe 31 Martie 2013 14:20

Eu, nu ma refer la cazuri personale gen "tu"(nu ca mi-e frica)....ci la marea masa, (a situatiilor )de acest gen....in principiu, legea ii scrisa s-o respecte toata lumea nu ...tata da si mama ba! >:(

....cand un barbat sustine cu tarie ( ca-i asa si pi dincolo) stie el ci stie.,.....inseamna ca o dat fix pisti o mama di" aia", ghini?.....hai ca stiu ca poti sa realizezi ca lucrurile nu merg tocmai ca pisti hotare......mai sunt si aranjamente locale,'ntzales? si alea le fac tocmai
mamele de cele mai multe ori......fine.

Mai, nu toti barbatii pot ajunge la Haga!......nu ca suntem mai molai, brusturi, alcoolici sau....alte alea......pur si simplu, ii drumu' lung si greu di parcurs
Fss_ssu
Postat pe 31 Martie 2013 14:23

Ani Moro,Salut!
Merci! ....dar fara ti rog fr.!
O zi fr.!
Fss_ssu
Postat pe 31 Martie 2013 14:27
Suparatule... te dezamagesc ! Felicitarile nu erau pentru tine, caci nu le meriti ! Te-ai grabit sa ti le arogi !!! Erau pentru Quasaria, chiar daca te dezamagesc... Recunoasterea oficiala a tatalui copilului ca TATA este - fie ca va place, fie ca nu - doar la alegerea MAMEI. Restul este poveste. Va puteti balacari aici ca porcii in mocirla... Dar asta este realitatea !! Continuati pe topic, va rog ! Aratati-ne cat de bine crescuti si cat de civilizati sunteti... Este amuzant sa va urmareasca cineva. Chiar nu puteti mai mult de-atat ???!!!...
Ani_Moro_1
Postat pe 31 Martie 2013 14:44
suparatule, daca mama leaga copilul de pat alea care se sesizeaza "la Haga" sint autoritatile - in general, de catre scoala, unde au toata cohorta de psihologi posibili cu geana pe copil. Asa ca dl. care si-a pus scula la spinare nu prea are nimic de spus aici, sint altii mai competenti. Oricum, saracul copil probabil mai degraba s-ar plinge prin vecini si prin mediul cunoscut de el decit sa faca vreun international call catre unul pe baza faptului ca ar avea ADN asemanator. Asa ca... ma leshi cu cu alta dovada de importanta absoluta a bancii de sperma, care ar trebui sa controleze mama daca respecta standardele de comportament.
quasaria
Postat pe 31 Martie 2013 15:11

.... ti se pare c-am insistat sa te conving in privinta bancii de sperma?....
asta-i la libera alegere.... la fel si cu mamele surogat.....fine.
Stiu si eu (oarecum) ....cred ca ii mai bine ca mamica sa ramana singura....daca legea scrisa revolutioneaza in continuare drepturi numai pt. femei....:)

....calitatea de barbat/ viitor tata, nu este convingatoare in fata femeii moderne(din zilele astea)
...fie ca ii pe cale, le sau nelegala......fine.
Eu pers. sper sa nu ajung in astfel de sit. >:(
Numa bine!
Fss_ssu
Postat pe 31 Martie 2013 15:30
"calitatea" asa cum era ea inteleasa in secolele trecute da, probabil nu mai e convingatoare. Asta tine strict de mentalitatea fiecaruia sau, ma rog, de mentalitatea cuplului.
Sincer vorbind, un barbat care sa bata cu pumnul in masa devine din zmeu caricatura daca se scoala eufrosina si ii trage o tigaie in cap imediat. Asta nu inseamna ca singura interactiune posibila e sa bata cu pumnul in masa. Sau, ma rog, poate pentru unii e singura posibila - si atunci ii desfiintezi ca specie daca nu ii lasi sa isi faca dansul ritual, cu oole lor suverane.
Meandrele evolutiei... sau lipsei evolutiei.
quasaria
Postat pe 31 Martie 2013 16:28
sper ca tot asa amesteci si ingredientele in tocanita. isi ia burta si pleaca in lume... da, se poate, la fel cum si el isi poate lua ooooole si pleca in lume. rea credinta. si pentru ca am avut o premonitie si mi-am luat papagal in timp util: nu este dreptul mamei de a-i recunoaste tatalui paternitatea. este dreptulmei de a-l obliga sa o recunoasca. nu sinobligatia expresa. similar, poate pe asta o intelegi, nu pierzi dreptul de proprietate asupra unui bun chiar daca temporar cineva are posesie, chiar abuziva, asupra respectvului bun, decat prin exceptie - vezi uzucapiunea. un altul -un creditor nu isi pierde dreptul de a se infrupta din bunurile debitorului, faptul ca debitorul se ascunde si este pus in imposibilitatea de a-si exercita drepturile. este altceva. activez din nou papagalul: in doctrina juridica regulameste ca interesul majormal copilului este de a beneficia de aportul la crestere si educatie al ambilor parinti, prin exceptie se decide altfel ;)
burst4x
Postat pe 31 Martie 2013 16:38

Poi se vede clar ca nu mai e convingatoare dar asta nu inseamna ca daca trece secolu' si evolueaza mentalitatea, sa li se asigure drepturi numa' la femei si pi barbati sa-i lase in obligatii.
De asta si aplica legea "pumnului" in unele situatii, crezand ca el isi face singur dreptate si apoi il baga la "mititica" ca asa o vrut.....mamica,na.
Poi ce evolutie sociala poate fi aia in care lipseste ordinea/stabilitatea in cuplu' sau....zi-i cum doresti, cand de fapt in realitate domneste haosul si la propriu si la figurat si abia la majorat' copilului se trezeste ca n-o avut educatie decat de la mama si pi tata l-o respins(ca asa o vrut sistemu') dar el nu-i "zeu"....ii derbedeu!...ii mai ghini asa??
Nu incurajez eu "batuta" dar sunt destule femei care prin felul lor de comportament o cere si n-are cine sa le-o dea.......Eh! demo...asta o dat lui tati pisti cap...... gresit inteleasa,dpmdv.

Cred ca ar trebui ca femeile sa-si revizuiasca mai bine starea sentimentala in mom. cuplarii ....nu fichi, fichi cu barbatu'....si pi urma ii vinovatu' >:(
Fss_ssu
Postat pe 31 Martie 2013 18:57
Dragi SUPARATi si dragi BURSTi... cu o floare nu se face primavara, daca nu ati inteles asta pana acum !! Voi doi vorbiti ca sa va aflati in treaba si sa tineti partea leului !! Numai ca LEUL a dat cu stangul in dreptul ori de cate ori a dat din c..r si a lasat in urma un copil pe care nu era "pregatit" sa-l aiba, sa-l doreasca, sa-i dea un nume, sa-l creasca... Cele care posteaza pe acest topic SUNT sau AU FOST mai mult sau mai putin intr-una din situatiile descrise. Voi doi ... nu prea !! Ca nu va doriti sa fiti in situatia respectiva, este o bila alba pentru voi. Dar asta nu inseamna ca ati salvat tagma masculina !! Asta nu PUTETI voi doi sa intelegeti !! Mai bine a-ti sta stramb sa judecati drept, ca oricum nu aveti nicio sansa cu LEOAICELE de mame depe-aici!!... Sau luati un spritz-pauza la acest topic, ca sa fiu mai directa, ca oricum nu ajungeti nicaieri si ati naucit de cap biata fata care a deschis topicul. Iar fata aceea ar trebui sa incerce sa-si urmeze instinctul, caci gura lumii numai pamantul o astupa !!
Ani_Moro_1
Postat pe 31 Martie 2013 20:05
De la: Ani_Moro_1, la data 2013-03-31 20:05:08Dragi SUPARATi si dragi BURSTi... cu o floare nu se face primavara, daca nu ati inteles asta pana acum !! Voi doi vorbiti ca sa va aflati in treaba si sa tineti partea leului !! Numai ca LEUL a dat cu stangul in dreptul ori de cate ori a dat din c..r si a lasat in urma un copil pe care nu era "pregatit" sa-l aiba, sa-l doreasca, sa-i dea un nume, sa-l creasca... Cele care posteaza pe acest topic SUNT sau AU FOST mai mult sau mai putin intr-una din situatiile descrise. Voi doi ... nu prea !! Ca nu va doriti sa fiti in situatia respectiva, este o bila alba pentru voi. Dar asta nu inseamna ca ati salvat tagma masculina !! Asta nu PUTETI voi doi sa intelegeti !! Mai bine a-ti sta stramb sa judecati drept, ca oricum nu aveti nicio sansa cu LEOAICELE de mame depe-aici!!... Sau luati un spritz-pauza la acest topic, ca sa fiu mai directa, ca oricum nu ajungeti nicaieri si ati naucit de cap biata fata care a deschis topicul. Iar fata aceea ar trebui sa incerce sa-si urmeze instinctul, caci gura lumii numai pamantul o astupa !!


uite ca au aparut si inteleptele... sa ne fie clar inteles! :))) Doamne, cauta gaura din gard ca multe imbecile intra in gradina Ta... stim draga ca nu avem nicimo sansa in fata prostiei, incercam si noi, deh
burst4x
Postat pe 31 Martie 2013 21:02

Ani_ Moro.
In sfarsit ai observat in unele postari ca barbatu' da din cour di 2 X si ea sta numa' o data dar tot el lasa (valoarea) in "casuta mamei si daca nu esti receptiva la ce citesti, nici unu' dintre noi barbatii nu vrem sa salvam onoarea tuturor barbatilor din lumea asta sau din Ro. care pot fi si imbecili, porci,berbeci, magari, si constituie toata gloata inculta, paralel cu legile actuale cu privire la drepturile mamei si ale tatalui (in caz ca n-ai inteles.)
Sorry, dar si tu esti femeie si tii parte femeilor(normal) dar noi discutam civilizat si voi ne raspundeti dea'nboulea sau dean' curulea cum va treziti voi cu fata la cearceaf
burst si-o spus parerea in cunostinta de cauza relatata din ce i s-o intamplat prietenlui, iar in cazul meu, nici macar nu te-ai obosit sa citesti ce am scris ulterior ca apoi sa iti dai cu parerea ca barbatu'i vinovatu'.
Eu ti scz. ....ca asta tre sa fac....dar ii doar o impresie pe care mi-ai lasat-o si imi rezerv in continuare dreptul de-a nu fi deacord cu unele pareri, nu cu femeile sau cu barbatii, 'ntzales madam?nu tre sa cer voie cuiva:-P....fine.
Numa bine!....PSfata care o deschis topicu', nu are decat sa citeasca, sa vb. sau sa taca! ii alegerea ei!>:(
Fss_ssu
Postat pe 31 Martie 2013 21:33
Mda... Ce a patit prietenul nu e totuna cu ce ai patit tu, dar asta e alta poveste pe care voi astia cu limbajul atat de elevat va face sa va simtiti mai barbati !! Tineti-o tot asa ca va prinde bine pe-amandoi ! Cand nu mai aveti alte argumente si limbajul suburban poate fi demn de atentia celor care va mai da atentie !
Ani_Moro_1
Postat pe 31 Martie 2013 21:57
burst, ce manifesti tu se numeste tunnel vision: ca sa nu zic fixatie. Iti schimbi jobul, iti urmezi afacerile, iti expira sau ti se acorda vize, iti cumperi proprietati in ...Fuji? - exista multe alte interese mult mai importante care pot determina relocarea decit orgoliul unui poulica inutil, care face si el spume ca n-are altceva mai bun de facut. In viziunea ta ar trebui ca orice femeie fecundata la un moment dat sa fie legata de pat la o adresa cunoscuta pt vreo 9 luni, ca sa nu "obstructioneze justitia" in vederea recunoasterii paternitatii?
Ce vise, taica....
quasaria
Postat pe 1 Aprilie 2013 00:56
suparatule, din ce mormai tu acolo nu e clar ce nedumerire sau nemultumire concreta ai tu. Pina mai acote pe pagina ailalta sustineai ca nu vrei sa fii obligat sa ai nici o relatie cu copil "cu forta": fine. Asta spuneam si eu. Ca e mai bine sa nu te oblige nimeni.
Altceva?
quasaria
Postat pe 1 Aprilie 2013 02:27
buna, mi-a atras atentia "Sunt o viitoare mamica singura", eu am 38 de ani, esti tinara, dar te sfatuiesc SA NU FACI CHIURETAJ, SA ITI SCOTI DIN CAP IDEEA UNUI CHIURETAJ. ce ti-a dat tie DUNMEZEU, este un MIRACOL, nu ai idee ce inseamna un copil . eu am ramas DOAR ODATA IN VIATA MEA INSARCINATA, si aveam 34 de ani, si stii care e problema??? ca si el a cxonsiderat acest COPIL O GRESEALA, si a spus-o in cuvinte, pe mine NIMENI nu m-a sprijinit, au sarit pe mine de la el, la familie si pur si simplu m-au "fortat" si nu gresesc cind spun asa, am luat decizia impinsa, forta, obligata, si acum stii ce mi se intimpla? pling dupa acest copil, crede-ma sunt intr-un doliu de aproape 4 ani. in 2009 in decembrie pe 8 am facut chiuretajul. ai sa suferi cumplit daca faci acest pas, o sa regreti toata viata ta ca ai omorit acest copil. o sa iti doresti sa nu fi facut acesta crima, tot timpul ai sa te intrebi cum ar fi aratat? ce ar fi fost? el.... nu merita nimic, mai presus de toti si de toate e COPILUL PE CARE DUMNEZEU TI-L DA. cind ai sa il nasti si ai sa il tii in brate, ai sa vezi, ca ai sa te intrebi tu pe tine cum a fost posibil sa te gindesti la al da afara, SUCCES, si nu te mai gindi, gindeste-te cite femei NU POT AVEA COPII, si sa stii ceva, ce nu multi doctori nu spun si nu multa lume din jurul tau la fel nu spune, RISCUL E MARE DACA FACI UN CHIURETAJ, CA SA NU MA RAMAI INSARCINATA DIN NOU. GINDESTE-TE.
garbo_12344
Postat pe 1 Aprilie 2013 10:35

....si nici cu "viitoarea mamica" daca ea nu vrea,na (ca ea ii capoasa, nu copilu')
....cu legea aia scrisa numa' pt. femei, nici atat ......
Eu cosider ca inca mai pot gandi civilizat pt. toti 3 in sit. in care (sa zicem) voi fi implicat.....findca neprevazutul ii prezent in orice mom. si peste tot.....
Da laasa, oricata legislatie reala am scrie noi barbati pi aicea, aveti voi fetele grija sa ne dati la 'ntors( si pi fata si pi dos)
Mai,s a va fie clar, eu nu incurajez nici violenta, iar femeia daca ii mamica si face exercitii la sala sa-si mentina fizicu' nu tre sa-i dea lu' barbat cu tigaia sa-l invineteasca......'ntzales?
Daca copilu' ii priin preajma si vede, nu face ca mama-sa....sau ca
....ei, stii si tu la fel de bine....

Da tu, ce mai vrei sa afli? concret, na!
Fss_ssu
Postat pe 1 Aprilie 2013 11:03
"toti trei"... depinde la care combinatie de cite trei te referi .... Neaparat 3, sau pot fi si 4?
Iar ceilalti 2, oricare ar fi ei, au si ei saracii cap. Deci probabil vroiai sa spui "ma pot gindi la toti trei", nu "pot gindi pentru toti trei".
quasaria
Postat pe 1 Aprilie 2013 11:55
,....da, in caz ca is gemeni(normal) nr. membrilor fam. sau nefamilistilor se mareste,evident....atunci,de la sine se intelege ca "viitoarea mama" o sa fie in imposibilitate de-a creste si educa singura gemenii si....partea financiara va fi mult mai costisitoare chiar si pana merg de-a busilea nu tre sa implineasca 18 ani......se v-a simti :-P
E, ma astept si la o contrazicere chiar si in astfel de sit. cum "incapatzanata" sa zica nu si nu ca EL, presupusul sa isi recunoasca paternitatea si ea sa accepte "domestic" contribuita lui din toate punctele de vedere, urmand ca pe parcurs....lucrurile sa se aranjeze de la sine.....mai bine,dar NU cu FORTA si cu violenta 'ntzales?Eu asa as proceda in astfel de situatie.
Iote tu, daca esti singura si cu micuta, care o vazut num' rau la tatal natural ce s-o repercutat asupra fizicului si psihicului tau, acuma iti este sprijin moral tie, findca o asistat la certurile voastre>:(. Dar ea, ca si copil, si-o incarcat negativ trairile copilaresti si o dat nastere la ura catre tata....di asta, poate nici nu vrea sa-l vada, darmite sa o ia de minuta si sa mearga in parculet, sa se joace cu copiii, sa manance vata pi bat, sau inghetata, in ora de vizita (impusa ca drept de lege) cu tatal......findca deja il uraste.
Laaasa, ca si voi mamicile, faceti greseli masive si va ganditi numai la voi cand aveti ci....vrei sa zaci ca nu-i asa?....pi bune/concret!:*
Fss_ssu
Postat pe 1 Aprilie 2013 13:03
nope, wrong. "Raul" la tat-su natural n-avea cum sa il vada din stadiul embrionar, iar ulterior n-a asistat la discutii noastre - ca am intervenit eu in discutiile LOR, e altceva.
Problema e ca tat-su o vede pe fie-mea ca pe o prelungire a mea, si o trateaza cu toate resentimentele pe care le are fata de mine. Ori ea nu s-a nascut sa compenseze faptul ca EU nu il apreciez si nu il respect, deci nu e obligata sa ii ofere admiratia pe care dl. nu o are/n-a avut-o din partea mea... "E grele". Mai grele decit supozitiile pe care le faci tu, oricum.
quasaria
Postat pe 1 Aprilie 2013 13:37
Sorry!

....discutand la modul general, copiilor li se transmit anumite calitati/defecte ale parintilor....

dar cand unul din parinti(cu care locuieste copilul) il manipuleaza/ induce anumite stari copilului, evident ca si el isi contureaza comportamentul/ trairile dupa educatia pe care o primeste.....fine.
...sigur, ai sa-mi zici ca pana la majorat,acel parinte, raspunde pt. si in locul lui....normal dpmdv ar fi ca treptat(crescand) sa ii spui realitatea si altfel vazuta de tine ca parinte nu numai cea traita, nu crezi?...pate ca el(copilu ) alege, face diferenta(la comunicare ma refer, nu decizii)....alea le ia mai tarziu pe cont propriu.

In foarte multe situatii, barbatii sufera din aceste cauze/motive.
....tot in cunostinta de cauza am scris ultima replica/"supozitie"....nu dau detalii.
Fss_ssu
Postat pe 1 Aprilie 2013 16:03
da, tendinta e sa plasezi asupra copilului niste pietre de moara pe care nu copilul ar trebui sa le duca. Pentru ca, fara sa vrei, copilul e jumate tu-jumatate el. Si copii se simt vinovati de tot ce se intimpla in jurul lor, oricum....
Cel mai bine e sa nu ii spui nimic. N-ai cum sa ii spui altceva decit realitatea cunoscuta de tine. Nu poti sa iesi din pielea ta. Poti, in schimb, sa taci cind vine vorba de "judecati de valoare". Asta a fost conventia mea cu ex., pe care el a incalcat-o - motiv pentru care am decis separarea permanenta, motiv pentru care am si ajuns in tribunal....
Daca ar fi sa aleg, as vrea ca fie-mea sa vada in jurul ei numai oameni buni - cum oamenii nu sint 100% buni, atunci macar sa le vada doar partile bune. Atit cit ii permite virsta. Are o singura copilarie, prefer sa o cresc naiva decit sa o cresc nefericita. Deci eu am toate motivele sa imi tin gura. Si toate motivele sa il indepartez pe ala care nu si-o tine.

Asa ca da, inteleg foarte bine despre ce vorbesti.
quasaria
Postat pe 1 Aprilie 2013 16:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
parere medic 5 De la: garbo_12342 26 Martie 2013 17:10
Este suficient pt cineva a fi ceea ce esti???? 23 De la: cinezee 12 Iulie 2009 20:19
ijefalva 22 De la: ready_vivus 15 Noiembrie 2009 20:44
Sa il parasesc sau nu? 64 De la: garbo062687 2 Iunie 2014 22:20
Baietii 5 De la: garbo110498 26 Aprilie 2010 23:15
Setari Cookie-uri