sunt foarte competitiva

mie mi se parea o calitate pana mai de curand cand oamenii din jurul meu au inceput sa se planga de asta. da, sunt o fire competitiva si imi place sa castig. chiar si la jocurile de acasa mereu imi place sa ies pe primul loc si daca nu se intampla asta ma supar destul de tare :D dar de la asta pana la repros... oare e chiar atat de gresit sa fii competitiv???
garbo_1322
Postat pe 8 Mai 2012 16:32
Nu-i gresit sa fii "competitiv/a" ....depinde la ce si cu cine te afli in competitie ca sa intrebi daca-i gresit!
Ii mai gresit sa vrei sa fii tu mereu prima si ca te superi
Fss_ssu
Postat pe 15 Mai 2012 20:32
e "gresit" doar sa fii la una dintre extreme, competitiv sau colaborativ. Altfel, nu. nu e gresit... sint doar avantaje si dezavantaje.
quasaria
Postat pe 15 Mai 2012 21:02
Nu am vrut s postez. s a 4-a i nu-mi place!
Axl_R
Postat pe 15 Mai 2012 21:03
...pai,.. colaboram si nu te mai superi...bine?...da imi dai un avantaj?!

Rose, tu posteaza de mai multe ori si intri in competitie...ce mare filozofela
Fss_ssu
Postat pe 15 Mai 2012 21:26
nu este gresit !!! depinde foarte mult cum/unde/cand/in ce fel/ ......iti expui in valoare competitivitatea
ladyDY
Postat pe 15 Mai 2012 21:29
Mai mult de att?

Mai bine calitate, dect cantitate!
Axl_R
Postat pe 15 Mai 2012 21:32
Dap' ,n-ai intzales ca joaca jocuri acasa si ca vrea sa fie prima?
...cred si eu ca este daca le joaca singura?!....intrebarea-i de ce se supara?

Lady hai sa facem concurenta de smotoceala: eu cu motanu si tu cu pilu' tau....vrei? ...daaaa de calitate!
Eu nu ma supar daca o scarmana oleaca pe simandicoasa ta...ce zaci?
Fss_ssu
Postat pe 15 Mai 2012 21:54
Oamenilor puternici le place sa castige intotdeauna,ce rost are sa participi la orice daca nu ai dorinta sa si castigi?Este foarte bine sa ai aceasta dorinta,te face mai bun in ceea ce faci,iti da un plus de vigoare ,de energie,te plaseaza in frunte,te motiveaza mai mult si mai bine,dar ai grije la limite.Trebuie sa nu confunzi competitia cu obsesia de a castiga cu orice pret,prin orice mijloace indiferent despre ce este vorba in respectiva competitie.Daca este vorba despre un domeniu lucrativ,este in regula,cel mai bun sa castige,daca vrei sa castigi un premiu la fel,in schimb cand este vorba despre sentimente,despre prietenie sau despre compasiune,competitia in sensul pur nu-si mai are locul.Daca faci diferenta insa si ai un etalon de masura care te impiedica sa cazi in extreme,dorinta ta de competitie si castig,este perfect motivata.
garbo265966
Postat pe 16 Mai 2012 07:58
De la: suparatu_, la data 2012-05-15 21:54:20Dap' ,n-ai intzales ca joaca jocuri acasa si ca vrea sa fie prima?
...cred si eu ca este daca le joaca singura?!....intrebarea-i de ce se supara?

Lady hai sa facem concurenta de smotoceala: eu cu motanu si tu cu pilu' tau....vrei? ...daaaa de calitate!
Eu nu ma supar daca o scarmana oleaca pe simandicoasa ta...ce zaci?

maiiiiiiii tu/motanu' vrei cu orice pret sa-ti pui in valoare competitivitatea cu pilu' meu..... .....ok.......stai sa o si intreb de o vrea!!!
ladyDY
Postat pe 16 Mai 2012 12:39
Lady...si o rogi frumos? ...e- te-te la ea?
Eu ii spun: EXECUTAREA!!...si imediat ii pe receptie....si ce randament da....hat!hat!
Da mironositza ta sclifosita.....numa somn si papa?....

Eu nu ma gandesc sa castig in competitia asta.
....vreau sa fiu doar motivat !....tu?
Seara fr.!
Fss_ssu
Postat pe 16 Mai 2012 20:00
foarte bine!...crezi ca ai ceva de pierdut?....sau te crezi competitiva in raport cu altii, altele?...nu e nimic rau in asta!...daca asta este etalonul tau in viata, succes...pe toate planurile!
caleidoscop
Postat pe 21 Mai 2012 08:59
...stii sa te pui in valoare cu aceasta calitate?...stii sa te faci remarcata?...astea sunt criteriile importante, bineinteles ca mai sunt si altele.
caleidoscop
Postat pe 21 Mai 2012 09:03
Apuca-te de un sport de performanta... Asa ai toate sansele sa iti cultivi spiritul competitiv
Rotty
Postat pe 21 Mai 2012 09:29
se castiga bani frumosi...se mai si dubleaza sumele, uneori!
caleidoscop
Postat pe 21 Mai 2012 09:34
De la: garbo_1322, la data 2012-05-08 16:32:28mie mi se parea o calitate pana mai de curand cand oamenii din jurul meu au inceput sa se planga de asta. da, sunt o fire competitiva si imi place sa castig. chiar si la jocurile de acasa mereu imi place sa ies pe primul loc si daca nu se intampla asta ma supar destul de tare :D dar de la asta pana la repros... oare e chiar atat de gresit sa fii competitiv???
"sunt foarte competitiva"...reprezinta un etalon pentru tine, deci o calitate si nu un defect...poate acest fenomen te motiveaza in viata!
caleidoscop
Postat pe 22 Mai 2012 22:55
Este o calitate ! Trebuie sa stii doar unde este bine sa o aplici total sau , unde este potrivita doar intr-o maniera moderata ...
AngeloBluLdy
Postat pe 23 Mai 2012 14:10
nu e gresit sa fii competititva.
dar este gresit sa te superi daca nu iesi prima.
mai ales la jocuri in familie,sau cu prietenii.
e legat de modul de gandire.
valoarea noastra nu depinde de sucesele sau insucesele noastre.
este ceva ce ramane constant,si are lagatura cu personalitatea noastra,nicidecum cu reusitele sau esecurile noastre.
daniilia
Postat pe 24 Mai 2012 04:58
E bine sa vrei sa fii mai bun/a dar asta nu inseamna ca tot timpul sa te comporti ca si cum ai fi intr-o competitie...
julianacocor
Postat pe 24 Mai 2012 21:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
relatie 54 De la: dor72 13 Mai 2011 22:26
banc 1 De la: garbo133831 12 Iulie 2010 23:10
Rautatea si invidia predomina peste tot in Romania,,la cetatenii romani 27 De la: pantera_neagra 13 Februarie 2010 05:39
Din putzu' putzului putzului gandirii! 240 De la: Thor_again 28 Iunie 2012 21:31
ma simt singura ce sa fac? 8 De la: iasomia 22 Iulie 2010 09:54
Setari Cookie-uri