Madalina Manole, fata cu parul de foc a plecat dintre noi!

e complicat
!
pot fi o mie de variante...dar cel mai adesea, cred ca motivul ar fi, nestiinta de a lupta!
nu mai vezi luminita dela capatul tunelului si iti spui gataaa.....
a 2 zi, daca ai rabdare, mereu apare....
fleurdelis
Postat pe 15 Iulie 2010 19:19
De la: anakin, la data 2010-07-15 00:29:45Irino, dar tu nu te-ai saturat de oamenii astia rai?

Haide, ca primul tub de pesticid ti-l facem noi cadou, e o promotie speciala din partea casei
vezi ca cine sapa groapa altuia..tot el cade in ea...Eu nu mi-as lua viata care mi-a dat-o Dumnezeu...Dumnezeu o da,,Dumnezeu o ia atunci cand considera El...Apoi asta este ca m-am nascut intre oameni rai....Eu trebuie doar sa ii ignor....Pt ca de casatorit nu am de gand...Sa imi nenorocesc eu viata,,,sa ma duc si la munca si cu copiii si grija de casa....Ca barbatii nici macar pe ei nu sunt in stare sa se intretina....Pt ca nu am bani,,pt ca au umblat in colo si incoace...Dupa cersit..prostit
xenaprintesarazboinica
Postat pe 15 Iulie 2010 19:26
sa dau un exemplu!
la mine-n liceu...profil poetic d-ala....
se tot sinucideau! in fine....
la un nr de ani, moare directoarea scolii.
fie-sa, un an mai mare ca mine, studenta la medicina, etc....
este gasita moarta;ntr-un parc, in timp ce mama-sa era in coma! au murit deodat'!
ma gandesc sa ma duc totusi la inmormantarea directoarei ca deh....
si cd vad, erau 2 inmormantari de fapt!
a 2-a ma izbit! m-a lasat in mutenie!
si am realizat: copil tinut in puf, sprijit prea mult pe umarul mama-sii, etc!
deci...un moft!
sa nu-mi ziceti ca nu e
fleurdelis
Postat pe 15 Iulie 2010 19:26
De la: fleurdelis, la data 2010-07-15 19:19:18e complicat
!
nu mai vezi luminita dela capatul tunelului si iti spui gataaa.....
a 2 zi, daca ai rabdare, mereu apare....


fleur... lucrurile sint interpretabile... stii vorba aia, sa nu fie trenul.
quasaria
Postat pe 15 Iulie 2010 19:28

pai si daca eee..gata!heheee
macar zici c-a trecut trenul
fleurdelis
Postat pe 15 Iulie 2010 19:30
irina, aici nu era vb de casatorie in primul rand, si in al doilea, madalina manole nu cred ca s-a saturat de lumea rea din romania sau de barbatii romani... asta e parerea ta nu a fost a ei, faci ce faci si o bagi cu romanu, ma lesi... si parintii tai ti-au dat viata, nu dumnezeu, ca daca ei nu ar fi vrut sa te aiba nu te faceau ca doar nu te baga dumnezeu cu forta in burta mamei tale, nu mai ziceti ca asa a vrut dumnezeu, tu draga mea iti faci viata si soarta si norocul si ghinionul si toate cele, nu dumnezeu vrea ci tu ca om faci lucruri care ti se intampla, ca o traiesti mai bine sau mai rau, ca mori maine sau la anu, nu vrea dumnezeu asta... ci un prost care poate e beat sau a facut infarct si da peste tine cu masina si mori, tu credincioaso, sunt mii de motive pe care tu n-ai cum sa le intelegi... pentru ca n-ai cum si nici sa nu te obosesti ca ti se face rau
Laura_M
Postat pe 15 Iulie 2010 19:56
De la: Laura_M, la data 2010-07-15 19:56:48irina, aici nu era vb de casatorie in primul rand, si in al doilea, madalina manole nu cred ca s-a saturat de lumea rea din romania sau de barbatii romani... asta e parerea ta nu a fost a ei, faci ce faci si o bagi cu romanu, ma lesi... si parintii tai ti-au dat viata, nu dumnezeu, ca daca ei nu ar fi vrut sa te aiba nu te faceau ca doar nu te baga dumnezeu cu forta in burta mamei tale, nu mai ziceti ca asa a vrut dumnezeu, tu draga mea iti faci viata si soarta si norocul si ghinionul si toate cele, nu dumnezeu vrea ci tu ca om faci lucruri care ti se intampla, ca o traiesti mai bine sau mai rau, ca mori maine sau la anu, nu vrea dumnezeu asta... ci un prost care poate e beat sau a facut infarct si da peste tine cu masina si mori, tu credincioaso, sunt mii de motive pe care tu n-ai cum sa le intelegi... pentru ca n-ai cum si nici sa nu te obosesti ca ti se face rau
dancris
Postat pe 15 Iulie 2010 20:00
De la: dancris, la data 2010-07-15 20:00:20
De la: Laura_M, la data 2010-07-15 19:56:48irina, aici nu era vb de casatorie in primul rand, si in al doilea, madalina manole nu cred ca s-a saturat de lumea rea din romania sau de barbatii romani... asta e parerea ta nu a fost a ei, faci ce faci si o bagi cu romanu, ma lesi... si parintii tai ti-au dat viata, nu dumnezeu, ca daca ei nu ar fi vrut sa te aiba nu te faceau ca doar nu te baga dumnezeu cu forta in burta mamei tale, nu mai ziceti ca asa a vrut dumnezeu, tu draga mea iti faci viata si soarta si norocul si ghinionul si toate cele, nu dumnezeu vrea ci tu ca om faci lucruri care ti se intampla, ca o traiesti mai bine sau mai rau, ca mori maine sau la anu, nu vrea dumnezeu asta... ci un prost care poate e beat sau a facut infarct si da peste tine cu masina si mori, tu credincioaso, sunt mii de motive pe care tu n-ai cum sa le intelegi... pentru ca n-ai cum si nici sa nu te obosesti ca ti se face rau
Totul se intampla cu acordul lui Dumnezeu...Si daca unui om i se intampla ceva rau..Nu este pt ca asa a vrut Dumnezeu..Ci pt l-a impins sarsaila...Pt ca sarsaila uraste omul....Si atunci cand omul ajunge in pragul disperarii,,ii pune ganduri rele ca sa isi ia viata...Cat despre accident,,se poate intampla pt ca omul nu a fost atent....Atunci cand a traversat strada..Pt ca Dumnezeu da,,dar nu baga in traista...Nu ca treci ca prostul prin mijlocul strazii,,ca te fereste Dumnezeu....Dumnezeu da omului inteligenta...celui care se roaga...Dar daca nu o pune in practica,,,poate avea ghinion
xenaprintesarazboinica
Postat pe 15 Iulie 2010 20:07
Ca omul sufera...Este din cauza lui,,pt ca nu vrea sa gandeasca rational...Si asteapta ca sa faca Dumnezeu totul....Ca unele femei credincioase,,,se casatoresc cu barbati care poate sunt rai apoi da vina pe Dumnezeu...Pai daca femeia nu s-a interesat,,,sa vada ce parinti are barbatul;,,ce prieteni are...Sa se cunoasca bine.....Oamenii dau toata vina pe Dumnezeu...Si nu recunosc ca ei sunt cei prosti care nu gandesc si sunt lenesi..Si asteapta ca Dumnezeu sa faca totul....Dumnezeu nu baga in traista....El iti da inteligenta,,dar si tu trebuie sa te feresti sa nu gresesti...Sa gandesti rational si logic
xenaprintesarazboinica
Postat pe 15 Iulie 2010 20:11
deci imi dai dreptate la o adica... poate un om, oarecare, sta mai prost cu nervii, si eu ma enervez foarte repede de-mi vine sa urlu dar imi trece la fel de repede, si daca sunt asa nu inseamna ca sarsaila asta ma ispiteste sa urlu sau sa arunc cu ceva sau sa ma sinucid, poate sunt eu mai slaba din fire si--mi vine nebuneala si gata viata
Laura_M
Postat pe 15 Iulie 2010 20:12
Sunt unii care se imbata...Apoi merg prin mijlocul strazii si il calca o masina....Ce vinovatie poate avea Dumnezeu,,pt ca omul s-a imbatat....In biblie scrie a nu trebuie sa iti bei mintile....Asa ca greselile oamenilor se fac,,pt ca nu gandesc...Ajung in pragul disperarii,,sunt oameni slabi...Cum am mai vazut un barbat,,,ca sa sinucis ca prietena lui nu la mai vrut....
xenaprintesarazboinica
Postat pe 15 Iulie 2010 20:15
dumnezeu nu-ti da inteligenta, ci tu te nasti cu ea, dumnezeu nu te face sanatos ci tu daca nu ai grija de tine pe tot parcursul vietii nu o sa fii sanatos, trebuie sa te rogi la dumnezeu sa-ti dea putere ca sa poti sa mergi mai departe ca sa poti sa faci lucruri in viata printre care sa te protejezi si sa fii sanatos, dumnezeu a lasat viata pe pamant si atat... de restul ne-am ocupat noi oamenii care avem 100 si 1000 de caractere pe care, la fel nu dumnezeu ni l-a dat...
tu acolo in sinea ta nu te gandesti ca poate pacatuiesti ca-l folosesti pe dumnezeu in orice discutie? fie ea de orice natura
Laura_M
Postat pe 15 Iulie 2010 20:17
De la: Laura_M, la data 2010-07-15 20:12:53deci imi dai dreptate la o adica... poate un om, oarecare, sta mai prost cu nervii, si eu ma enervez foarte repede de-mi vine sa urlu dar imi trece la fel de repede, si daca sunt asa nu inseamna ca sarsaila asta ma ispiteste sa urlu sau sa arunc cu ceva sau sa ma sinucid, poate sunt eu mai slaba din fire si--mi vine nebuneala si gata viata
Pai nu neaparat ca asa a vrut sarsaila ca tu sa te enervezi...Poate ca asa este firea ta...Impulsiva....Trebuie sa iti cauti persoane cu care sa te intelegi si sa nu trebuiasca sa urli....Si eu ma enervez cu persoane pe care nu le plac...Pt ca asa este firea mea...Sunt impulsiva ,,foarte energica
xenaprintesarazboinica
Postat pe 15 Iulie 2010 20:18
eu nu am zis ca dumnezeu e de vina ca prostul bea si-l calca masina... e de vina cel care bea ca are probleme sau ca e mai slab din fire si sunt multe, trebuie despicat firu in zeci de mii de fire... si la tot ce ai zis draga irina, IMI DAI DREPTATE... sa nu-ti bagi unghia in gat ca dai dreptate unui om roman si rau
Laura_M
Postat pe 15 Iulie 2010 20:19
De la: Laura_M, la data 2010-07-15 20:17:05dumnezeu nu-ti da inteligenta, ci tu te nasti cu ea, dumnezeu nu te face sanatos ci tu daca nu ai grija de tine pe tot parcursul vietii nu o sa fii sanatos, trebuie sa te rogi la dumnezeu sa-ti dea putere ca sa poti sa mergi mai departe ca sa poti sa faci lucruri in viata printre care sa te protejezi si sa fii sanatos, dumnezeu a lasat viata pe pamant si atat... de restul ne-am ocupat noi oamenii care avem 100 si 1000 de caractere pe care, la fel nu dumnezeu ni l-a dat...
tu acolo in sinea ta nu te gandesti ca poate pacatuiesti ca-l folosesti pe dumnezeu in orice discutie? fie ea de orice natura
Dumnezeu da intelepciune....Si apoi nu toti oamenii sunt sanatosi...Sunt atatia copii care sunt bolnavi...Si nu se stie de ce...Pur si simplu,,poate ca asa cum nu toti putem fii bogati,,asa cum nici nu putem fii toti sanatosi....Si apoi asa este,,,omul trebuie mereu sa aiba grija de trupul lui ca sa fie sanatos...Si de sufletul lui la fell.Ca sa fie sanatos...dar pt asta avem nevoie de o relatie cu Dumnezeu ca sa putem avea sufletul sanatos
xenaprintesarazboinica
Postat pe 15 Iulie 2010 20:22
Chiar daca te nasti bolnav....Trebuie sa ai credinta si sa iti mentii sufletul sanatos...Pt ca trupul este trecator,,,o sa mearga intr-o zi in pamant la vermi...Dar sufletul este vesnic si mereu trebuie sa ne preocupam sa il mentinem sanatos si intr-o permanenta relatie cu Dumnezeu....Sa ii lasam lui Dumnezeu ferestrele deschise in inima noastra,,,ca sa ne aeriseasca de lucrurile rele si urat mirositoare din sufletul nostru
xenaprintesarazboinica
Postat pe 15 Iulie 2010 20:26

fara a fii habotnica...parerea mea este ca fara dumnezeu nu suntem nimic
doar niste vase de lut fara valoare
lutul este insufletit de dumnezeu....dar e doar o parere nesemnificativa
LILO
Postat pe 15 Iulie 2010 20:26
nu zic sa nu ai o relatie cu dumnezeu, trebuie sa te rogi si sa-i multumesti ca azi , pur si simplu, e joi si ca ai avut puterea sa-ti fie bine, multi ii multumesc si i se roaga doar atunci cand au probleme sau cand vrea sa-i ceara ceva, sa ai relatia asta dar nu sa o folosesti ca un paravan ca sa ce, te ascunzi de ceva? de sanatatea ta, trebuie sa ai grija tu si atat si sa-i multumesti lui cel de sus si ma repet ca tu ca om ai puterea, ca doar TU si atat, sa te construiesti
Laura_M
Postat pe 15 Iulie 2010 20:28
De la: LILO, la data 2010-07-15 20:26:57
fara a fii habotnica...parerea mea este ca fara dumnezeu nu suntem nimic
doar niste vase de lut fara valoare
lutul este insufletit de dumnezeu....dar e doar o parere nesemnificativa
Ai dreptate...Fara Dumnezeu suntem ca niste oi care ne luam unii dupa altii...Nu avem o personalitate a noastra....Nu gandim invividual...Ne luam unii dupa altii,,,si de cele mai multe ori,,,ne luam unii dupa altii la lucvruri rele...Pt ca tot ce este bun vine doar de la Dumnezeu....Bunatate,,iubire,,,
xenaprintesarazboinica
Postat pe 15 Iulie 2010 20:33
De la: Laura_M, la data 2010-07-15 20:28:46nu zic sa nu ai o relatie cu dumnezeu, trebuie sa te rogi si sa-i multumesti ca azi , pur si simplu, e joi si ca ai avut puterea sa-ti fie bine, multi ii multumesc si i se roaga doar atunci cand au probleme sau cand vrea sa-i ceara ceva, sa ai relatia asta dar nu sa o folosesti ca un paravan ca sa ce, te ascunzi de ceva? de sanatatea ta, trebuie sa ai grija tu si atat si sa-i multumesti lui cel de sus si ma repet ca tu ca om ai puterea, ca doar TU si atat, sa te construiesti
Exact....Pt ca daca tu nu ai grija de sanatatea ta..Normal ca o sa te imbolnavesti...Cum sunt multi,,,muncesc pana cad in bot,,,in special femeile...Pt ca barbatii sunt puturosi....Apoi ajung la batranete terminate.....Si munca trebuie sa o faci cu masura...Sa dormi cu masura...Sa manaci cu masura,,,sa nu devii la un purcel...sa bei cu masura...sa fii un om cumpatat....si automat o sa fii stapan si pe intstinctele proprii
xenaprintesarazboinica
Postat pe 15 Iulie 2010 20:37
noi ne nastem cu bunatatea si cu rautatea in noi si depinde de fiecare cum o folosim, asa e omul, sun buna ca vreau eu sau ca asa sunt eu si viceversa daca sunt rea, nu zice nimeni sa nu te rogi, sa nu ai o relatie cu dumnezeu, fiecare are chiar daca nu mergem la biserica, dar nu trebuie folosit dumnezeu in toate discutiile de pe forum de exemplu cum face irina, fara suparare, si folosit la orice si fara noima, se discuta ceva iar tu bagi ceva cu dumnezeu, crezi ca asa esti mai putin pacatoasa? si deja suntem
Laura_M
Postat pe 15 Iulie 2010 20:38
o seara buna pa
xenaprintesarazboinica
Postat pe 15 Iulie 2010 20:39
De la: Laura_M, la data 2010-07-15 20:38:35noi ne nastem cu bunatatea si cu rautatea in noi si depinde de fiecare cum o folosim, asa e omul, sun buna ca vreau eu sau ca asa sunt eu si viceversa daca sunt rea, nu zice nimeni sa nu te rogi, sa nu ai o relatie cu dumnezeu, fiecare are chiar daca nu mergem la biserica, dar nu trebuie folosit dumnezeu in toate discutiile de pe forum de exemplu cum face irina, fara suparare, si folosit la orice si fara noima, se discuta ceva iar tu bagi ceva cu dumnezeu, crezi ca asa esti mai putin pacatoasa? si deja suntem
Fiecare om are si parte buna si parte rea....Si iese la suprafata partea pe care o hranesti.....Daca insisti sa faci binele,,daca insisti sa triaesti curat,,sa traiesti in adevar....Asa vei deveni un om curat....Dar daca un om face doar rele,,,nu se fereste de minciuna,,,,face rele..Normal ca o sa iasa la suprafata animalul din el....Daca pe el il hraneste cu rele,,cu lucruri pe care Dumnezeu nu le place...Asta se numeste libertatea de a alege...Fiecare este asa cum a ales el sa fie
xenaprintesarazboinica
Postat pe 15 Iulie 2010 20:43
De la: Laura_M, la data 2010-07-15 20:38:35noi ne nastem cu bunatatea si cu rautatea in noi si depinde de fiecare cum o folosim, asa e omul, sun buna ca vreau eu sau ca asa sunt eu si viceversa daca sunt rea, nu zice nimeni sa nu te rogi, sa nu ai o relatie cu dumnezeu, fiecare are chiar daca nu mergem la biserica, dar nu trebuie folosit dumnezeu in toate discutiile de pe forum de exemplu cum face irina, fara suparare, si folosit la orice si fara noima, se discuta ceva iar tu bagi ceva cu dumnezeu, crezi ca asa esti mai putin pacatoasa? si deja suntem
Si plus ca atunci cand iubesti pe cineva..Esti mereu cu el in gand,,vorbesti cu placere de El....Asa si eu..Eu iubesc pe Dumnezeu...Iubesc bunatatea si milostenia lui...Cat de mult a iubit pe om...De acceptat sa sufere pt noi,,chinuri mari pe cruce...De asta il si iubesc...Pt ca este Bun,,pt ca este Milostiv
xenaprintesarazboinica
Postat pe 15 Iulie 2010 20:46
Eu cred ca Madalina s-a sinucis de prea mult "eu".
Doara
Postat pe 15 Iulie 2010 20:52
irinuci parca plecai in concediu ...
Pfff ai stricat comemorarea Madalinei cu aberatiile tale
ameno
Postat pe 15 Iulie 2010 20:55
Asta din cauza ca prea o luati in seama.
Doara
Postat pe 15 Iulie 2010 21:04
lasa bre, c-acu' parca vaz c-apare vreo oferta d-asta turistica, pt aia de vor sa dea o tura p-acolo, sa vaza cum s-a aranjat fata... ca tehnologia exista, au ajuns ei oameni pe luna, deh...
zambil
Postat pe 15 Iulie 2010 21:24
Irino, vezi de treaba ta, ca te trimit de unde nu te mai intorci! si respecta-mi, te rog, dorinta de asta data!
Fleur, nu m-am gandit nici o secunda sa fie mai frumos! Am vrut sa spun exact ceea ce am spus: ca stam toti, noi astia care si maine avem sa vedem un rasarit de soare si ne scobim in... de grija celui care nu mai e langa noi;
vesnic aceeasi! fara limte si fara respect! nici macar fata de moarte! scuzati-ma, dar ce ar trebui sa faca mai mult un om, decat sa MOARA, pentru a fi lasat in tihna???
si acum imi dau seama, ca gura lumii, n-o mai astupa nici pamantul!
Alinuto, m-ai intristat rau de asta data!
moniq_
Postat pe 15 Iulie 2010 21:36
cricat
Postat pe 15 Iulie 2010 21:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Viata mea o telenovela 57 De la: Beatris_Damoc_1 13 Septembrie 2014 21:34
Chipurile lui Dumnezeu... 98 De la: garbo101426 13 Iulie 2017 08:27
Suferă mai mult cine? Amanta sau Soția? 1 De la: sunsset 15 Ianuarie 2020 22:06
e posibila o relatie? 218 De la: diana_noc 11 Mai 2010 14:40
Vreau sa ma mut cu ea 55 De la: garbo_404586 11 Septembrie 2014 12:07
Setari Cookie-uri