mastocitoza

Fetita mea a facut mastocitoza la 6 luni.Mai are cineva?
anacs
Postat pe 4 Septembrie 2009 21:55
prin ce se manifesta?
pinicuta
Postat pe 5 Septembrie 2009 00:26
Prima data i-au iesit citeva bubite pe abdomen,si am fost la mai multi dermatologi, care mi-au dat diverse tratamente,dar nus-a vazut nici o schimbare.La 6 luni iau aparut primele si de atunci se fac in continuu.multi medici nici nu miau diagnosticato.Ultima data am mers la Cj la o doamna dermatolog ce-a mai buna din Cj si dupa multe consultatii si-a dat seama ce e.Are 3 ani si e plina pe tot corpul si pe fata.Mi sa zis ca e o boala de piele rara care dispare cand se schimba sangele dar nu la toti.Nu stiu daca mai sunt si alti copii diagnosticati cu asa ceva????????
anacs
Postat pe 5 Septembrie 2009 19:12
cum adica i se schimba sangele? nu stiam
pinicuta
Postat pe 5 Septembrie 2009 21:32
adica cand va face sex? imi pare foarte rau pt fetita ta! Sanatate.
cornelia_kidz
Postat pe 6 Septembrie 2009 15:17
cand va face sex?????????????? ha? nu mai inteleg nimica
pinicuta
Postat pe 6 Septembrie 2009 16:58
cum anume ti se schimba sangele cand faci sex?
pinicuta
Postat pe 6 Septembrie 2009 21:01
ce-a mai mare tampenie pe care am auzit-o....scuze...
deliarebecca
Postat pe 6 Septembrie 2009 21:17
sa-ti fie rusine, italianca75!!! dupa un asemenea raspuns chiar nu te poti numi om, esti o mare nesimtita si de o prostie cum nu mai exista! ar trebui sa fii exclusa de pe un forum cu mamici!
kidz_2629
Postat pe 7 Septembrie 2009 00:01

Vezi mai multe informatii aici http://www.sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/mastocitoza_4102
Sanatate multa la bebelus
kidz003638
Postat pe 7 Septembrie 2009 11:02
Mai multe informatii gasesti pe site-ul - http://www.sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/mastocitoza_4102
kidz003638
Postat pe 7 Septembrie 2009 11:03
ioana_b, ai vreo problema? te cam grabesti sa cataloghezi oamenii nu crezi? eu nu am zis-o cu rea voita, de aceea am si intrebat: cand va face sex? nu am afirmat, asa ca, cea exclusa ar trebui sa fii tu. (in popor, e vorba aceea, iti schimbi sangele si scapi de bube, cosuri, etc...de aici si intrebarea mea)
Imi cer scuze fata de mamica cu fetita in cauza daca am fost deplasata cu intrebarea mea. Mii de scuze si sanatate multa la fetita!
cornelia_kidz
Postat pe 7 Septembrie 2009 12:02
apropo ioana_b, astept scuze, daca nu, tu vei da dovada de o mare prostie si nesimtire! Numai bine!
cornelia_kidz
Postat pe 7 Septembrie 2009 12:10
Mersi pt sait..Sangele se schimba la7 si 14 ani.Deci din sapte in sapte ani,asa mi-a zis medicul.
anacs
Postat pe 8 Septembrie 2009 22:22
Eu stiam ca la baieti se schimba sangele din 4 in 4 ni,si la fete din 3 in 3 ani... Si intradevar,in popor se spune ca "schimbi sangele" cand faci sex prima data ,cine nu a auzit de chestia asta cand avea acnee juvenila,de exemplu?
Lali__Mete
Postat pe 27 Septembrie 2009 20:06
tocmai, de aici a plecat si intrebarea mea, nu a fost o afirmatie (inca o data scuze la mamica) dar aceasta ioana_b a luat-o pe aratura rau de tot...

sper ca micuta va fi bine cat mai curand, sanatate multa!
cornelia_kidz
Postat pe 27 Septembrie 2009 20:57
Dar mu e nici o mamika care se confrunta cu asa ceva?
anacs
Postat pe 30 Septembrie 2009 22:56
BUNA!!!..AI O DULCEATA DE FETITA!!!....SA VA TRAIASCA.....AM SI EU O INTREBARE??,,,AM O NEPOTICA DIAGNOSTICATA CU MASTOCITOZA TEGUMENTARA!!!.....SUNTEM DIN DEJ......SPUNE-MI TE ROG CUM A EVOLUAT???....LA CINE AI FOST LA CLUJ???....CE TRATAMENT TI-A RECOMANDAT???,,,,,,TE ROG FUMOS SA-MI RASPUNZI!!!.....SUNT TARE NECAJITA??....CINE E MAI BUN IN CLUJ??
kidz007719
Postat pe 17 Aprilie 2010 22:02
Am fost la foarte multi medici,pana a fost diagnosticata,pana la urma m-am dus la doamna doctor profesor Rodica Cosgarea,ea e cea m-ai buna din Cluj,tratament nu are eventual ceva calmant pt. mancarime.La 6luni iau aparut primele si acum are pe tot corpul,dar a stagnat,sper sa nu mai evalueze.
anacs
Postat pe 27 Aprilie 2010 23:17
si eu am fost diagnosticat la varsta de 2 ani jumatate cu mastocitoza
stai linistita daca boala a aparut in copilarie nu mai evolueaza
dar daca boala apare la adulti poate sai afecteze organele interne sau chiar sa faca cancer
garbo185139
Postat pe 4 Februarie 2011 14:39
fetita mea a fost diagnosticata cu mastocitoza acum 4 luni are 1 an totul a inceput acum 6 luni cu o iritatie pe piele pe spate ca o arsura si la pasarica pana la pulpe la doctor a zis ca este dermatita apoi afacut febra mare ia trecut dupa 1 luna arsura a revenit si dupa ce o dadeam cu crema se cojea un medic a diagnosticato cu mastocitoza acum 4 luni ii apareau besici cu lichid a avut si stari de voma si greata a fost si aproape de soc anafilactic mam internat ca sai fac analizele nu ia GASIT DECAT SPLINA PUTIN MARITA atat apoi am fost la un alergolog el a zis ca nui mastocitoza si ma trimis din nou la un dermatolog care mia dat 2 creme fucicort si dermalibor si sirop ketof astea acum o luna si besicile iau disparut acum de cateva zile iau aparut din nou si mai ales in palma foarte mari si pline cu lichid pe 27 oct ma duc din nou la control deci fetita ta are aceeasi simptome la mine zic3 medici ca nui mastocitoza 2 ca este si eu zic ca este cu toate ca ma inspaimanta aceasta boala TARE ast rasp
Anutza_Any_1
Postat pe 25 Octombrie 2011 18:35
Si fetita mea are. In Cluj, cel mai repede a disgnosticat-o dr Tataru:

Prof. Dr. Tataru Alexandru

Adresa:
Str. Victor Babes, Nr. 10,
Cod Postal: 400012
Telefon:
0744-175487
alex_muresan
Postat pe 11 Iulie 2012 09:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Afte sau pete albicioase in gurita lui bebe 28 De la: aly_fab 28 Iunie 2015 20:07
concediu prenatal 5 De la: kidz007106 15 Martie 2010 19:42
Branzica din lapte praf 23 De la: anaROBERT 12 Aprilie 2010 15:31
Un pediatru bun? 4 De la: garbo_378893 31 Iulie 2013 22:15
Diacnistic metatarsus adductus varus 5 De la: marilena_sandu 13 Februarie 2014 17:09
Setari Cookie-uri