lauzia

Am ajuns intr-un final si la biserica si mi-am facut controversata molifta ...cel mai tare a fost ca inainte de a o face intru si eu la parinte si ma intreaba alti doi daca am venit la slujba etc.. si ma cheama linga ei sa faca la toti sa nu repete de doua ori.Eu bolovana de mine nu mai apuc sa-i zic la preot ca de fapt vreau sa-mi fac molifta... si ma trezesc si eu in genunchi asist la slujba si ma gindeam in sinea mea ``na acum trebuie sa-i zic sa-mi faca si molifta , dupa ce am stat la slujba daca ma ia in suturi asta e!`` dupa ce termina slujba eu cu voce soptita ii spun ``stiti eu vreau sa-mi fac molifta, am nascut acum vreo 2 ani...``ce mai de risul curcii.Mie imi era asa cumva de situatie dar parintele a fost ok, ca din una in alta ce credeti ca am inceput de povestit noi doi la final? de la influenta numelui dat copilului, la religii si in final serialul care cred ca l-ati vazut majoritatea CLONA!!!

si din una in alta
alinakatt
Postat pe 2 Iulie 2009 09:40

mai sa fie,si tu te temeai sa mergi la preot
ninutza_kidz
Postat pe 2 Iulie 2009 15:14
salut mamicilor vreau sa va intreb si eu ceva... pana ce nastem noi suntem lauze ??? sau suntem numai gravide??? lauza suntem numai dupa ce nastem sau cum??? eu sincer nu prea ma am cu astea...
ce as mai vrea sa va intreb este... dak eu as dori sa ma duc acum cat timp sunt gravida la biserica sa ma spovedesc preotul va fi de acord??? adik am voie sa intru in biserica??? mentionez k nici eu inca nu m-am casatorit dar o voi face la sfarsitul anului inainte sa nasc!
va multumesc si astept un raspuns de la voi! la bebei
ale_micutza
Postat pe 2 Iulie 2009 18:54
e, ninutza nu neaparat teama dar jena cu siguranta DA. Si preotului i-am zis ca sunt pe linga cu toate cele bisericesti dar asta nu inseamna ca nu am credinta.Cum ziceam si mai sus preotul a fost tare simpatic de am ajuns sa vorbim despre Clona
Ce sa zic...pentru mine a fost o prima experienta de genul asta, nu m-am spovedit niciodata(partea asta nu i-am mai zis-o).In doi timpi si trei miscari m-am trezit ingenuncheata si cu poalele in cap

ali_micutza... eu am intrat in biserica si inainte si dupa nastere, lauza sau nu, cu molifta sau fara molifta si nu ma dat nimeni afara si nu am spurcat pe nimeni .daca eu vorbeam de clona cu preotul tu cine stie, poate vb. de regina
alinakatt
Postat pe 2 Iulie 2009 20:04
buna fetelor ma inscriu si eu in clubul celor necunoscatoare de religie si traditii.......lauzie,molifte le-am sarit cu succes si sunt ok.de spovedit niciodata ......si sa va zic si de ce .......sotul meu e din neam de preoti si stiu prea multe de aceea refuz si nu sunt de acord cu ce se intampla in biserici ...daca ai credinta e suficient nu trebuie sa mai treci si pe la popa sincer...tot ce tine de biserica e o afacere incepand de la poarta bisericii credeti-ma.
oto_otto2000
Postat pe 2 Iulie 2009 23:00
apropo de taxe la biserica, stiu pe cineva care atunci cand s-a casatorit a gasit restaurant liber in postul Craciunului... si nunta a avut loc si la biserica, pentru ca au platit o taxa de 100 lei, si Dumnezeu le-a trimis preotilor o dispensa...
andracalin
Postat pe 3 Iulie 2009 00:54
Am observat si eu ca nu se mai respecta ceea ce altadata era sfant pt biserica.De ex,sotul meu e de alta religie si preotul nostru l-a spovedit si ne-a cununat fara sa mai zica ceva.E adevarat ca daca ar fi zis sa se boteze in religia ortodoxa ,ramaneam necasatoriti la biserica noastra pt ca nu a vrut si nici nu vrea sa se boteze inca o data.si eu la fel.dar nici la biserica lor nu a fost problema.
Si apropo de molifta,eu aveam 2 luni jumatate de cand nascusem cand am fost la biserica la botez dar nu am discutat nimic cu preotul pt ca era tare grabit,erau 3 bebelusi la botezat odata.si molifta a facut-o afara ,pe hol .nici nu stiam ca nu am voie in biserica
Ale micutza,lauza esti dupa ce nasti,inainte esti doar gravida si gata.
ninutza_kidz
Postat pe 3 Iulie 2009 14:11
Buna fetelor din nou.....

nu mi-a fost foarte apreciat comentariul anterior de catre Corina....sincer nu vroiam sa te supar....imi ziceam si eu parerea.....cand m-am referit la biserica, ca institutie, nu m-am referit gen primarie....sau functionari.....am luat-o ca un statut al bisericii.....ca este o afacere stie toata lumea....dar se mai stie si ca este baza eticii morale in care traim.....sa nu furi...sa nu omori...etc. Religia sta la baza legislatiei.....si a pedepselor legale.....vezi primele legi la romani - Roma (istorie).
Sunt de acord si ca in timp i s-a dat probabil o mai mare importanta si greutate decat ar fi trebuit....sunt de acord si ca a stat la baza unor razboaie....dar totusi trebuie sa credem in ceva....sa avem o speranta....
acel dumnezeu in care credem, ni-l putem alege....
Vis a vis de sotul de alta religie....eu sunt dintr-un oras mai mic...aici se boteaza sotul in religia celuilalt daca acesta vrea.....am participat insa si la slujba de cununie intre catolic si ortodox, preotul catolic fiind invitat la biserica ortodoxa.....si nu s-au muscat
Si faza cu postul: sambata, in 27.06, am fost la o nunta (postul sf. Petru), la care cununia religioasa....va fi la botez, ca preotii nu au vrut sa oficieze....nunta grabita de un bebe...pe drum
apropo de taxa....tocmai mi-am botezat nepotica, iar preotul a zis sa lasam noi ceva...daca vrem, la biserica, dar nu a cerut....si am lasat 100....
nu zic ca este generalizat....si aici sunt preoti lacomi....colegei mele sa-i faca sfintirea casei....i-a cerut taxa....destul de mare....in schimb preotul nostru cand ne-am luat apartamentul si l-am chemat ( la insistentele parintilor- ca asa este bine...), ne-a zis ceva de genul....lasati copii ca voua va trebuie mai mult decat mie, bine ati venit in parohie.....si totusi i-am dat...cva asa se face, nu?


mihaila_carmenm
Postat pe 6 Iulie 2009 15:51
revin.....
scuze daca mai mananc cate o litera....dar scriu "pe furate"....sunt inca la serviciu....

Ca raspuns la o postare anterioara...lauzia sunt cele 6 saptamani de dupa nastere, saptamani de refacere a mamei.....
Gravida este foarte bine primita de catre biserca....casatorita sau nu....acuma cat este de destupat la minte popa....dar in dogmatica religioasa....o femeie care alege sa dea nastere unui copil este binecuvantata...si da te spovedeste ....numai daca este un popa incuiat nu o face, dar biserica nu-i interzice

multumesc ca m-ati suportat....
PS: bebele din burtica tocmai joaca fotbal.....ii place ca stam de vorba....
mihaila_carmenm
Postat pe 6 Iulie 2009 15:58
Salutare! Abia acum am descoperit forumul asta si am tot citit depsre una despre alta pana am ajuns aici...Vad ca multe mamici se exprima foarte vehement necunoscand invataturile Bisericii ortodoxe... In primul rand, trebuie sa stiti ca Biserica nu considera spurcata sau intinata pe femeia care a nascut ci ceea ce ea elimina in cele 40 de zile. In al doilea rand, Biserica ortodoxa, prin canoanele ei, o protejeaza pe femeia care a nascut . Adica formuleaza o serie de interdictii care au rolul de a proteja femeia lauza...Voi insiva stiti cat de vulnerabila este o femeie dupa nastere ...si din punct de vedere fizic dar si psihic! Am observat la sotia mea ca ii era f greu sa faca fata vizitelor amicilor nostri si ca era f sensibila la tot ce insemna deranj... Biserica priveste cu admiratie o mama pentru ca ea prin jertfa ei a adus o viata pe lume si cred ca ar trebui sa mergeti mai des la biserica sa va convingeti de asta... Se citesc niste rugaciuni prin care Dumnezeu este rugat sa caute la neputinta roabei Sale care tocmai a nascut, sa o intareasca si sa o apere pe ea si pe copilul ei de tot raul . Dar asa sunt unii oameni, rautaciosi atunci cand vine vorba de preoti si de biserica...
In al treilea rand trebuie sa stiti ca la 40 de zile se face dezlegarea pentru a intra in biserica si pentru a putea primi Sf. impartasanie pe care se presupune ca a primit-o inainte de a naste. Eu sunt taticul unei fetite de o luna pe care o cheama Teodora si pot sa va stau la dispozitie cu raspunsuri la intrebari legate de randuielile bisericesti...Incercati sa vedeti lucrurile cu obiectivitate... Sa auzim de bine!!!!
Godefroy_de_Montmirail
Postat pe 20 August 2009 16:02
pt godefroy_ de_ montmirail.......hai ca sparg eu gheata ....explica-mi si mie cum doua persoane necununate in biserica pot sa cunune la randul lor un cuplu de tineri.am vazut ca in anumite regiuni ale tarii este permis asa ceva.....multumesc anticipat pentru raspuns.
oto_otto2000
Postat pe 21 August 2009 15:41
Buna intrebare!!!
Si mie mi se pare absurd desi recunosc am fost obligati sa cununam, desi nu eram religios cununati, pe cumnata mea care nu si-a gasit nasi si asa de ultima ocazie a apelat la noi
Lalea_kidz
Postat pe 21 August 2009 15:49
Salutare!
In primul rand trebuie sa imi cer scuze ca nu am apucat sa postez poze cu fetita noastra si promit ca in curand vom face cunostinta...
In Biserica Ortodoxa este interzis sa fie nasi de cununie cei care traiesc in concubinaj , cei care nu sunt casatoriti religios. Preotii care fac asa ceva incalca flagrant canoanele bisericii ortodoxe si dau dovada de lipsa de respect fata de niste reguli care tineau stacheta ridicata in vremurile de aur ale Ortodoxiei...Dealtfel, cand oficiez o cununie cer drept garantie si certificatul de cununie al nasilor .Cel care vine inaintea Sf. Altar da marturie, prin viata lui, inaintea lui Dumnezeu, ca el este garantul noului camin care se intemeiaza cu binecuvantarea Lui... Ori nasii nefiind cununati, ce garantie morala dau finilor prin acest exemplu negativ? Cu alte cuvinte sunt invitati sa traiasca si ei in aceeasi pseudolibertate si sa ia exemplul celor pe care i-au ales sa le fie parinti spirituali!
Godefroy_de_Montmirail
Postat pe 22 August 2009 15:21
Buna tuturor sunt noua pe forum si as avea si eu o intrebare pacatul este si al mirilor ca au acceptat sa faca nunta in aceste conditii sau doar a nasilor? Multumesc anticipat pentru raspunsuri
alice_david
Postat pe 22 August 2009 17:46
Al nasilor ca nu au intrebat un preot daca pot sa cunune sau nu si al finilor ca nu si-au cautat nasi cununati.
Godefroy_de_Montmirail
Postat pe 23 August 2009 15:07
si atunci cand nasii vin din familii diferite ....eu am un prieten era necasatorit si a fost nas la o nunta in ardeal iar nasa era o domnisoara pe care nu o vazuse in viata lui .....si au cununat .
oto_otto2000
Postat pe 23 August 2009 16:32
mi se pare ciudat...Eu cer mereu nasilor certificatul de casatorie religioasa(pentru ca se elibereaza in biserici si asa ceva...). Nu este deloc normal ca nasii sa devina (si tinde sa se generalizeze acest aspect) doar niste martori banali care asista la o ceremonie si dupa nunta nu mai conteaza deloc pentru fini... Eu am doua perechi de fini dar am avut parte de o surpriza cu cei mai mici ... Cand am pus problema respectului fata de nas si prezenta la zilele de sarbatoare ( Craciun, Paste) au replicat ca nu stiau ca au obligatii...Credeau ca suntem prieteni si atat... Ce inseamna sa cauti un nas numai pentru a te folosi de el ...Cum se intampla si reversul ...Nasii uneori cauta sa se foloseasca de actul in sine pentru a-si face publicitate sau pentru fala...
Godefroy_de_Montmirail
Postat pe 23 August 2009 22:22
Fara suparare, chestia asta cu obligatii fata de nasi si invers mi se pare o absurditate. Eu consider ca cine cununa o face din pura placere, fara sa astepte ceva in schimb. Nasii nostri sunt niste prieteni din facultate si care locuiesc la distanta de cateva sute de km distanta de noi, adica ne vedem ffff rar, ne vedeam pana acum de 2-3 ori pe an. Acum ca ei au deja o fetita si urmeaza sa avem si noi se pare tot o fetita sunt convinsa ca ne vom vedea si mai rar, dar vorbim fff des la telefon. Dar se poate intampla si sa ne sunam de doua ori pe saptamana dar si sa treaca cateva saptamani pana la urmatorul telefon si nu exista niciun fel de problema cine pe cine suna, adica eu nu ma simt obligata sa ii sun doar eu pe ei pentru ca m-au cununat. A fost placerea lor sa ne cunune, a fost si placerea noastra, ba din contra ai eu aflat de la niste priteni ca aveam de gand sa le luam un cadou la unta si m-au sunat si mi-au zis ca daca facem asa ceva ei se supara urat de tot si vor sta posomorati la nunta. Nu le-am luat atunci la nunta nimic, ca de cate ori am vb la tel de atunci imi repetau asta intruna, dar am profitat si noi de ocazie ca urma ziua nasei si am fost la ei in vizita si le-am dus si la unu si la altul ceva mai consistent, dar din pura placere si nu ca m-as fi simtit obligata. Si nu exista niciun fel de obligatie sa ne vizitam de nu stiu ce zile de sarbatoare, nu s-a pus problema sa punem nume copilului din familia lor, ne leaga o pritenie adevarata unde nu se pun astfel de probleme. Si noi cand vom cununa vom proceda la fel, nu vom astepta nimic in schimb, nici cadouri, nici vizite de nu stiu ce zile. Stiu ca in multe zone se poarta chestia asta, nu vreau sa va zic ca anul acesta de Paste ca sa vina cumnatul meu la noi in vizita a trebuit intai sa-si anunte nasii sa nu se supere ca nu se duc la ei. Acum sa ma ierte D-zeu dar sa stai cu teama in fiecare an ca se supara nasu ca nu te duci la el de nu stiu ce sarbatoare sau sa te duci desi tu ti-ai fi dorit sa fii in alta parte ? Mi se pare un pic exagerat dar fiecare face cum crede si cred ca mai conteaza si de cum ai fost obisnuit cu astfel de datini. Mie personal, nu-mi plac aceste obiceiuri.
kidz000722
Postat pe 23 August 2009 22:50
fiecare cu obiceiul lui acu daca am copilul racit tre sa merg musai la nas sa nu se supere????hai sa fim seriosi si eu am fini si aveau copilul de vreo 2 luni la Paste si acum ce sa fi facut sa-i scot din casa doar de dragul de a-si respecta obligatiile????fata de mine... nu mi se pare corect parca am fi pe vremea raposatului eu la finii mei nu le impun sa vina la mina de vreo sarbatoare daca le face placere si pot sa treaca pe la mine sunt bineveniti daca nu ne vedem cand putem fiecare tuturor nasilor si finilor
SEBY1YEAR
Postat pe 23 August 2009 22:58
noi avem prieteni de mai multe religii si intr-o zi cand o sa am timp o sa intru sa va scriu numai ce obiceiuri au inclusiv legate de nastere si lauzie la inceput am crezut ca glumesc dar asta-i religia lor si oamenii vorbeau cat se putea de serios.
SEBY1YEAR
Postat pe 23 August 2009 23:00
sa va spun eu o poveste cu nasii mei intr-un an exact de lasata secului cand se merge la nasi se imbolnavise bebe noi am fugit cu el la spital si nu ne-am mai dat seama sa-i sunam sa le spunem ce s-a intamplat si s-au facut foc si para ca de ce nu ne-am dus la ei ca ne asteptau cu toate cele ca macar un tel puteam da si noi eram negri de suparare prin spital (am uitat sa specific ca erau prietenii nostri cei mai buni culmea inainte sa ne fie nasi) catva timp nu am mai vorbit cu noi dar dupa aia le-a trecut si au revenit lucrurile la normal am ramas de atunci foarte surprinsi cum tin unii la obiceiurile astea, noi nu vom proceda asa cand vom fi nasi indiferent de situatie sunt de acord cu obiceiurile astea cum spunea si SEBY1YEAR daca le face placere sa vina la noi ii primesc cu drag dar daca nu se poate cum a fost in cazul meu in nici un caz nu m-as supara din contra as incerca sa-i ajut cat pot de mult ca doar le suntem parinti spirituali nu
alice_david
Postat pe 24 August 2009 00:27
Nu era vorba de pretentii absurde cum sunt cele semnalate anterior...Este vorba doar de o rea vointa evidenta pentru ca sunt multe lucruri puse cap la cap ce m-au determinat sa ma simt folosit...Cand finii iti spun ca nu mai vor sa vina pe la tine dupa ce inainte de cununie iti toceau pragurile, ce sa mai zici? Eu vorbeam de niste lucuri pe care ei si le-au asumat cand au venit sa ne roage sa-i cununam...Le-am zis ca noi tinem la obiceiul , ma rog mai mult sau mai putin considerat desuet de altii, de a ne vedea cu ocazia marilor sarbatori religioase! Acum daca exista situatii speciale va dati seama ca nu suntem atat de incuiati sa facem scandal pe tema asta... Sunt situatii cu totul si cu totul diferite...Este una cand finii isi asuma dinainte responsabilitatea unei relatii cu tot ce implica ea si este alta cand ei te suna inainte de Craciun si iti spun, stii, noi nu mai venim ca ne ducem cu niste prieteni...Cu 3-4 ani inainte de a-i cununa nu si-au pus catusi de putin problema prietenilor...Dar ce sa facem interesul poarta fesul...Eu mi-am exprimat doar dezamagirea fata de comportamentul duplicitar al unora...
Godefroy_de_Montmirail
Postat pe 24 August 2009 14:34
cu alte cuvinte esti suparat ca si-au petrecut sarbatorile cu prietenii si nu cu voi nasii?
eu zic asa ca sa nu mai existe neitelegeri sa le spui din timp ca anul asta vreti sa va petreceti sarbatorile impreuna dar oricum eu nu prea sunt de acord cu "responsabilitatea unei relatii cu tot ce implica ea" din partea finilor mai ales pe termen lung ca nu se stie niciodata acum ce sa faci daca vrei sa te vezi si cu x si y si nu numai cu nasii ...nu te supara pe mine dar poate te plictiseste sa vezi aceleasi fete non stop si vrei sa mai faci si altceva oricum discuta cu ei acum nu tre sa te simti folosit sa te citez poate nu au inteles exact ce inseamna pt voi acest obicei si chiar nu au vrut sa va supere
SEBY1YEAR
Postat pe 24 August 2009 14:57
na ca acum chiar m-am zapacit de tot .
Eu am botezat fetita unei prietene impreuna cu un alt prieten, binenteles necasatoriti nici unu nici altul.In religie ortodoxa.Nu sa pus problema ca suntem o pereche de nasi ficare cu treba lui si nici mama fetitei nu are pretenti sa fim prezenti la toate sarbatorile.Nasul in momentul de fata traieste in Cipru deci doar telefonic ne auzim si destul de rar, iar eu am si eu o fetita si cred ca este normal sa-mi fac sarbatorile impreuna cu familia mea.
Asta pe partea cu fini dar de botez...acum vine partea cu fini de nunta.
Eu nu sunt casatorita legal si nici cununata la biserica.Anul viitor fac si pasul asta dupa aproape 10 ani.Precizez ca eu nu am vrut sa ma casatoresc(de ce? nu ma intrebati, am avut eu asa o reticenta in privinta casatoriei cu acte in regula), dar acum ca imi vine si mie rindul trebuie sa imi gasesc o pereche de nasi.
Sincer dintre prieteni nostri apropiati nu este nici unul casatorit, iar cei care sunt, NU sunt chiar un exemplu de urmat.Sunt cu un picior in divort.Atunci am sa rog si eu cunostinte care sunt casatoriti sa faca si efortul asta pentru noi daca chiar e necesar sa fie nasii cununati.Deci care e chestia cu obiceiurilecare trebuiesc urmate cu sfintenie?
alinakatt
Postat pe 24 August 2009 15:54
am 4 saptamani de stat in lauzie si cik trebuie sa stau 5 ,k apoi sa pot iesi si eu cu fetitza mea
kidz003717
Postat pe 13 Septembrie 2009 16:23
daca ai luat aiazma mare timp de 8 zile de la biserica, poti iesi linistita afara. Noi asa am facut. Sa-ti traiasca fetita!
aly_raz
Postat pe 13 Septembrie 2009 16:29
eu stiu ca lauzia e de 40 de zile,din punct de vedere religios.iar in ceea ce priveste organismul dupa nastere,stiti voi f bine cat tine.noi eram cu bebe in varful muntelui inca de mic,nu am tinut cont de minuni de astea.bine,cine este intr-adevar prea credincios si poate respecta totul, e de apreciat...
iullius
Postat pe 13 Septembrie 2009 16:53
iulius, cred ca noi, cu totii, incepem sa confundam niste chestii... ca natie, ca religie, suntem un pic rataciti... si incepem si ne cream noi niste reguli pe care, MUSAI trebuie sa le respecte altii...
si eu cred ca as fi folosit aceeasi formulare "prea credincios"... din pacate, daca stai sa te gandesti mai bine, nu cred ca e corecta dpdv logic... poti fi credincios sau nu... dar dpdv al bisericii (ca deja am impresia ca biserica si religia nu mai sunt acelasi lucru), poti fi mai mult sau mai putin credincios... si ma intreb cum se poate ca insasi biserica sa ne catalogheze astfel?
fereasca dumnezeu sa-ti moara cineva din familie (mie mi s-a intamplat)... n-am reusit niciodata sa inteleg cum se poate ca 2 preoti care slujesc in aceeasi biserica sa-ti spuna lucruri diferite despre cate pomeni, parastase, colive, pungulite de imparteala trebuie sa faci...
adica, daca tot plateste lumea contributii la biserica, fac oamenii facultati de specialitate, au bani de spart pe masini pe care nu ti le vei permite tu vreodata in viata ta cu tot neamul tau (sau poate tu da, dar multi altii nu), fac manastiri peste manastiri, construiesc catedrale peste catedrale, au tot personalul auxiliar asigurat (de la sofer, secretar, bucatar) si tot ce mai au ei si tu n-o sa ai de acum in veacul vecilor, amin... repet, cum se poate sa n-aiba si unul care stie excel sa faca un tabel in care sa puna pe linii si coloane cate lumanari ai voie sa pui pe coliva, cate trebuie sa faci pe an, etc?????????????

pe mine asta ma intriga foarte tare...
andracalin
Postat pe 13 Septembrie 2009 19:12
andra.. ce pragmatica esti , chiar m-am distrat citind ce ai scris.. nici eu nu puteam descrie biserica mai bine super tare.

Pe de alta parte, nu vad cum poate schiba numarul de lumanari de pe coliva, "imaginea" pe care o avem in fata lui Dumnezeu, credinta noastra?????
corina_dragoi
Postat pe 14 Septembrie 2009 15:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cat costa o nastere normala?Cat se da la medic si cat la moasa? 29 De la: tundemaci 8 Februarie 2014 21:21
bebelusul meu vomita 14 De la: raluca08 12 Noiembrie 2009 15:50
cumva cresteti copii sa ajunga inteligenti 79 De la: moniq_ 2 Iulie 2010 10:33
laptele humana 2 De la: alinastinga 11 Decembrie 2010 12:01
O intrebare?.... 10 De la: Thor_again 30 Iulie 2010 16:53
Setari Cookie-uri