lauzia

lauza este femeea care abia a nascut si timp de 6 saptamani cam asa se numeste pt ca in aceasta perioada mami o lasa mai moale cu treburile si se ocupa numai si numai de bebe nici macar de tati ,sa zic asa nu ai voie sa faci nebunii ijn aceste saptamani nici macar daca poti ,eu dupa 4 zile m-am simtit bine si am inceput sa fac de mancare treburi prin casa,se zice ca in aceste 6 saptamani 'mama'este f vulnerabila si se supara mult mai repede e f sensibila si multe mamici fac depresie postnatala.eu din cauza ca m-am suparat putin cand avea bebe 3 saptamani era sa pierd laptele [dintr-o chestie minora]asa ca mare grija mamici,pupici la bebei
silviatatu
Postat pe 13 Iunie 2009 14:07
in zilele noastre cred ca doar prin saturile uitate de lume se mai tine lauzia,in sensul de a sta doar in casa.se spune ca femeia lauza este spurcata,iar copilul n-are inger pana la botez,deci e pagan.deci in principiu,botezul copilului se face cand implineste 6 saptamani-atunci cand mama iese din lauzie)si dupa ce si-a facut molifta la preot.(slujba de curatire)n-ati fost atente la ce v-a citit preotul la molifta?"iarta-i doamne si pe cei care au atins-o pe aceasta femeie murdara,spurcata....."d-aia fac babele crize cand vad o lauza pe strada...ca le spurca locul pe unde merg.si dupa un avort,femeia se numeste tot lauza.
dadylaly
Postat pe 13 Iunie 2009 14:32
sat= sate si nu saturi . imi cer scuze dar trebuia sa te crectez ......
MIRI7
Postat pe 13 Iunie 2009 16:53
wow... nu stiam ca asta inseamna lauza/lauzia. Cum e posibil ca biserica sa considere murdara, spurcata femeia care a nascut, care a adus pe lume un suflet. Cel mai frumos momend din viata unei femei, a unei familii.
REVOLTATOR
corina_dragoi
Postat pe 15 Iunie 2009 09:38
nu-i asa?asta e si parerea mea. adica.. lauza nu are voie sa intre in biserica, dar una care avorteaza are?
pinicuta
Postat pe 15 Iunie 2009 10:28
cica esti "murdara" fiindca ai conceput copilul prin ..cai necurate (adica nu mai esti virgina), dar daca nu nasteai si doar faceai prostii fara sa ramai gravida, erai mai curata cu ceva? in fine.. chestiunile bisericesti ma depasesc, si eu una sunt convinsa ca dumnezeu nu te vede murdara, doar e ceva dat de dumnezeu sa nasti , e voia lui deci nu poate fi necurat
pinicuta
Postat pe 15 Iunie 2009 10:29
hai ca asa interpretare nu am mai auzit
SEBY1YEAR
Postat pe 15 Iunie 2009 13:07
si apropo de molifta mie mi-a facut molifta preotul la 9 zile asa ca e interpretabila chestiunea si sincer nu sunt o bisericoasa sa zic asa chiar imi reprosez ca merg foarte rar la biserica desi lui sebi chiar ii place la mamici si bebici
SEBY1YEAR
Postat pe 15 Iunie 2009 13:10
ba da eu am auzit sa vezi chestie!eu stau la 10 km de sibiu si cand l-am nascut popa nu m-a lasat sa intru in biserica la botez ca a zis ca ''sunt murdara'',intre timp pana l-am nascut pe alex cel mic s-a schimbat popii si a venit unul mai tanar care atunci cand mi-a facut slujba de dezlegare mi-a citit din biblie ce anume scrie despre femeia lauza si NU este adevarat ca femeia lauza este''murdara''ba din contra l-a contrazis total pe celalalt parinte ,o femeie care a nascut este mai curata decat o femeie care nu a nascut.trageti voi singure concluzia ca eu nu stiu ce sa Mai zic...
silviatatu
Postat pe 15 Iunie 2009 13:15
ba da eu am auzit sa vezi chestie!eu stau la 10 km de sibiu si cand l-am nascut popa nu m-a lasat sa intru in biserica la botez ca a zis ca ''sunt murdara'',intre timp pana l-am nascut pe alex cel mic s-a schimbat popii si a venit unul mai tanar care atunci cand mi-a facut slujba de dezlegare mi-a citit din biblie ce anume scrie despre femeia lauza si NU este adevarat ca femeia lauza este''murdara''ba din contra l-a contrazis total pe celalalt parinte ,o femeie care a nascut este mai curata decat o femeie care nu a nascut.trageti voi singure concluzia ca eu nu stiu ce sa Mai zic...
silviatatu
Postat pe 15 Iunie 2009 13:15
scuze s-a trimis de doua ori!
silviatatu
Postat pe 15 Iunie 2009 13:16
molifta are un termen limita??puteti sa ziceti ce vreti dar eu nu mi-am facut-o inca, e asa grav? Acum scuzati-mi prostia.....
eu am avut alta intimplare cu preotii...nefiind casatorita lwegal cu tatal copilului
eu ortodoxa el catolic, am vrut sa o botezam la catolici in fine....am fost refuzata de un numar mare de preoti catolici sa-mi boteze copilul pt. ca ar fi un copil pacatos nascut in afara casatoriei.
Pina la urma am gasit unul catolic care era tinar si el mi-a zis ca parinti daca au ales sa traiasca asa treaba lor, copilul trebuie botezat ca el nu are nici o vina ca noi suntem pacatosi....pe asa ati stiut-o ?
alinakatt
Postat pe 15 Iunie 2009 13:29
nuuuuuuuuuuu!e pacat,copilul nu are nici o vina!chiar nu am auzit nici o data asa ceva,sanatate la bebe
silviatatu
Postat pe 15 Iunie 2009 13:31
silviatatu
Postat pe 15 Iunie 2009 13:34
doamne fereste fiecare preot zice cum crede el ca-i mai bine cei batrani le tin tot pe cele babesti
SEBY1YEAR
Postat pe 15 Iunie 2009 13:35
iar molifta ...ca nu am facut-o imediat asta e, tot am zis ca merg sa mi-o fac dar mi-e un pic groaza de ce o sa-mi zica preotul.Nu sunt eu foarte bisericoasa dar idea sa ma duc si sa ma ia de par preotul``mama, traiesti pacatoasa printre alti etc. etc ``mi-a taiat un pic elanul
alinakatt
Postat pe 15 Iunie 2009 13:36
pai si saraca vecina mea care s-a chinuit 12 ani prin spitale sa faca un copil tot murdara e?????
hai ca asta e de domeniul SF-ului
SEBY1YEAR
Postat pe 15 Iunie 2009 13:38
pai nu mai bine mergi la altul mai tanar ca poate are alte conceptii ca am vazut ca e negociabila chestiunea
SEBY1YEAR
Postat pe 15 Iunie 2009 13:40
la noi molifta nu ti-o faci la biserica alina vine preotul acasa[chemat de tine binainteles]
silviatatu
Postat pe 15 Iunie 2009 13:40
interesant subiectul asta cu preoti,biserica,obiceiuri,mai aflam si noi cum se procedeaza prin alte parti,oricum '''cate bordeie atatea obicee''
silviatatu
Postat pe 15 Iunie 2009 13:42
noi am botezat copilukl cand avea o saptamana. si nu am mers la biserica pt ca nu puteam merge (fizic), eu. molifta mi-a facut-o la biserica, la 6 saptamani, la intrarea in biserica (inauntru). Si nu cred ca eram "murdara" ca am nascut si nu cred nici ca am "spurcat " toate persoanele inalnite in cale pana la molifta: pe copiii din maternitate pe langa care am trecut, i-oi fi spurcat oare?
pinicuta
Postat pe 15 Iunie 2009 13:45
si la mine tot acasa a venit preotul la 9 zile si pe sebi l-am botezat la 3 luni
SEBY1YEAR
Postat pe 15 Iunie 2009 13:48
cind eram in spital cu bb (avea pe atunci 3 4 luni) venea preotul duminica daca nu gresesc sa tina slujba intr-o sala amenajata, am vb. cu el ca nu mi-am facut molifta,si nici el nu mi-a facut-o din care motiv nu imi mai aduc aminte si nici nu mi-a permis sa particip la slujba
alinakatt
Postat pe 15 Iunie 2009 13:50
la mine a venit preotul la 7 zile iar botezul la 2 luni parca ieri a fost...
silviatatu
Postat pe 15 Iunie 2009 13:51
suntem super active azi fetele ca avem subiect de discutie!
silviatatu
Postat pe 15 Iunie 2009 13:53
sunt curioasa daca ne-am intalni sa pov toate astea ne-am mai intelege?am avea rabdare sa vb pe rand?
silviatatu
Postat pe 15 Iunie 2009 13:54
ma bucur sa discut cu voi aici, chiar daca sunt unica ``pacatoasa`` eu sunt la lucru mai ma uit la pozele lui bb si imi trece doru...si chestia cu molifta chiar nu stiam ca are atita importanta
alinakatt
Postat pe 15 Iunie 2009 13:56
mai mult ca sigur ca ne descurcam noi
SEBY1YEAR
Postat pe 15 Iunie 2009 13:57
eram curioasa
silviatatu
Postat pe 15 Iunie 2009 13:59
cred ca asta depinde de fiecare dintre noi la noi a venit totul de la sine si nu pot zice ca i-am dat vreo importanta anume.Daca esti stresata de acest lucru eu zic asa azi cand iesi de la servici mergi la prima biserica si daca mai intalnesti vreun preot la acea ora zii ce vrei si poate rezolvi problema si asa scapi de o grija.
SEBY1YEAR
Postat pe 15 Iunie 2009 14:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Are cineva scaun de masa chicco 360? 1 De la: irinabratu 4 Ianuarie 2009 12:35
MAMICI DIN BRAILA 1 De la: kidz001637 2 August 2009 07:19
vand balansoar Primii Pasi 2 De la: kidz6000 13 Ianuarie 2010 00:32
cat se ia din indemnizatie in luna cand incepi munca? 4 De la: anamaria_racu 15 Iunie 2010 16:26
intr 5 De la: alinastinga 12 Decembrie 2010 00:06
Setari Cookie-uri