lauzia

mamici ati tinut toata lauzia????
any_kidz
Postat pe 15 Februarie 2009 23:08
mai, ai grija totusi, de abia ai nascut...
a1_23
Postat pe 16 Februarie 2009 00:06
nu inteleg intrebarea cum se tine o lauzie? la ce te referi? eu stiam ca lauzie inseamna ca abia ai nascut. poti sa nu mai fii lauza prin faptul ca nu vrei tu sa fii? nu inteleg intrebarea, sincer
ruschita
Postat pe 16 Februarie 2009 08:20
LAuzie e perioada de la nastere pana in 6 saptamani. Cred ca se refera la faptul ca sunt interdictiile de rigoare, de, la urma urmei sunt niste socuri prin care trece organismul nostru si are nevoie de repaus pt. revenire.
Da, am tinut-o pe toata, pt.ca, sincer, nu-mi venea sa ma gandesc la altceva decat sa-i fie puiului meu bine. Si mai stiam ca daca am grija de mine si-mi revin repede, va fi el sanatos.
Asta e parerea mea, nu e foarte mult timp, si nu ai ce pierde!
SAnatate multa!
vladutel
Postat pe 16 Februarie 2009 08:37
daca te intrebi daca am stat sa dorm toata ziua, nu, nu am stat sa dorm, din contra: chiar am alergeat (la propriu) cu el prin spitale ca aveam niscai probl de rez. Dar daca te referi la activitaile sexuale, sa stii ca nici acum nu prea imi vine a face nebunii (dupa un an si 5 luni) pt ca ma cam jeneaza zona (nu chiar durere, dar e o senzatie cam aiurea), cred ca mai dureaza ceva pana sa revenim la normal... Sa zicem ca ma simt cum ma simteam in primele mele luni de activitate sexuala, na
ruschita
Postat pe 16 Februarie 2009 09:22
la noi perioada de lauzie ca sa zic asa a fost chiar mai mare pentru ca numai gandul de a face nebunii ma durea acum depinde si de fiecare organism una din surorile mele a nascut acum 5 ani si tot o jeneaza locul ce sa mai zic de mine care am nascut acum 9 luni sper sa nu mai simt cu timpul desi ca inainte de nastere nu o sa mai fiu niciodata asta e sigur.
SEBY1YEAR
Postat pe 16 Februarie 2009 12:36
nu m am exprimat corect si scuze.ma refeream daca a ti stat in casa cele 6 saptamani .la noi se zice ca nu treb sa iesi afara din casa si nici copilu,sa nu te prinda noaptea pe afara cu el ....etc
any_kidz
Postat pe 16 Februarie 2009 16:28
ei, ce sa mai zici si tu acuma...
a1_23
Postat pe 16 Februarie 2009 16:30
sincer sa iti spun nu am stat in casa 6 saptamani...si nici copilul.stiu ca se spune sa nu iesi afara,ca umbla ielele si alte chestii,dar noi am "circulat"de colo colo foarte curand...cred ca avea maxim 2 saptamani bb.
annuka
Postat pe 16 Februarie 2009 16:37
Oooo,dar sa stai in casa 6 saptamani?ei,asta era mai demult ,acum si medicul a zis sa ies cu copilul afara la aer si la lumina(nu soare direct) si sa ne plimbam.
toate aceste "interdictii"sunt din popor, dar au o explicatie logica,trebuie sa o cauti tu singura.De ex:sa nu faci sex!doamne fereste,asa repede nici prin cap nu mi-a trecut ,corpul are nevoie de odihna,sa se refaca
Daca esti o fire superstitioasa,atunci ,da,stai in casa.
ninutza_kidz
Postat pe 16 Februarie 2009 16:53
Sincer, nu ai cum sa stai in casa. Cine face ce e de facut? Si mi-a ajuns statul in pat din spital.A doua zi dupa ce am venit acasa am strigat la o vecina, si m-au cam infruntat vreo cateva cum ca nu am ce cauta afara pana la 6 sapt. dar mi s-a parut cea mai mare aberatie. Nu am tinut niciodata cont de toate prostiile babaesti, la urma urmei, care-i baiul? MA mananca cineva daca stau afara?
Daca stau sa ma gandesc la superstitii, nici nu am atatea degete cate prostii am auzit.
MAi nou, cica nu ai voie sa pupi copilul pe picioruse, pe state sau pe caput(in special zonele din spate) ca te va trata cu dispret, sau ca-ti calca cuvantul in picioare.
Daca acum nu-i alintam, o vom face cand or fi la casa lor, cu copii, cu probleme?
Si de partea cu sexul, nici atat, de multe ori am discutii ca nu am chef, dar chiar nu e cazul de asa ceva, nu ma simt inca pregatita.
Nu e cazul sa ne lamentam de toate "sfaturile" primite de vecine, poate au fost o data valabile...
Imi cer scuze pt.atata vorbarie si pt. devierea subiectului.
Bebelusi sanatosi si voinici!:)
vladutel
Postat pe 17 Februarie 2009 09:40
doamnne fereste, cum sa nu iesi afara? ma rog, tu faci ce vrei, dar copilul are nevoie de aer. noua ni s-a spus cklar din spital:ieiti cu el afara CAT MAI REPEDE!! si dupa cum am zis, am iesit chiar de a doua zi (nu cu orele, dar cateva minute macar). Acuma, nu vad de ce te-ar prinde noaptea pe afara, dar faze din alea ca se zice nu stiu ce Da se mai zice sa nu iesi cu el din oras pana nu il botezi etc... Se mai zicea si sa nu cumperi nimic pt bb pana nu se naste (de ce, ca sa ramai in pana dupa ce s-a nascut? ca doar nu ai timp pe urma sa alergi cu el in brate la cumparaturi der haine si patuturi). Hai sa fim seriosi! Iesiti afara si simtiti-va bine. (Doar sa nu fie vant, ger, ploaie torentiala etc)
ruschita
Postat pe 17 Februarie 2009 10:02
vad ca si fetele te incurajeaza,deci....nu sunt singura care a scos copilul afara din casa,impotriva tuturor superstitiilor.
si cu pupatul...tot asa...multi spun ca nu e voie sa pupi copiii mici pe obrajori...ca ii spurci.. daca ar fi sa ne luam dupa toate superstitiile nu stiu zau unde am ajunge.mama e destul de inaintata in varsta,si sfaturi mi-a dat si ea,dar nu aberatii din astea ca NU AS AVEA VOIE SA IES DIN CASA....
nu am iesit imediat din casa,cum m-am intors de la maternitate,pt ca dupa cezariana am avut o perioada in care m-am simtit fffff slabita,si am avut si foarte mari dureri de spate din cauza anesteziei,dar cand mi-am mai revenit....in fiecare zi ieseam si eu si bb.
annuka
Postat pe 17 Februarie 2009 10:24
doamne fereste ce iti este si cu superstitiile astea citeam pe un forum ca o mamica si-a tinut copilul pana pe la 3 luni in casa ca rudele ei stiau ca nu ai voie sa scoti copilul pana la botez m-am crucit cu ambele maini numai la noi in romania e posibil asa ceva ce sa mai zic de verisoara sotului meu care a venit cu copilul de la viena dupa o luna ce a nascut si noaptea si e bine merci sanatos asa ca mamici nu mai ascultati povesti SF si faceti ce va spune medicul nu rudele sau mai stiu eu cine
sanatate multa la puiuti
SEBY1YEAR
Postat pe 18 Februarie 2009 13:37
te pomenesti ca nici nu se aeriseste camera 3 luni ca vin ielele
dia28
Postat pe 18 Februarie 2009 14:11
didina hai ca asta cu ielele e super tare
SEBY1YEAR
Postat pe 18 Februarie 2009 14:15
BUNA FETELOR...
va urmaresc cu interes discutiile, dar inca nu am intervenit...insa acuma nu ma pot abtine...
Superstitiile au un istoric...trebuie avut in vedere ca in trecut femeile erau baza in casa si curte...gospodarie....ele se ocupau de toate treburile, inclusiv de animale daca era cazul(ma refer la femeile de la tara), iar faptul ca erau tinute lauzele in casa, era pentru protectia femeii...odata iesita din casa, "putea" face si treaba, nu? nu mai era slabita dupa nastere.Ei acuma nu se mai pune problema asa...atata timp cat nu te suprasoliciti...cat lasi organismul sa se regenereze si nu faci eforturi fizice prea mari, este ok. Iesirea trebuie insa facuta treptat...pentru ca si tu ca lauza, chiar daca te simti in putere, la o saptamana dupa nastere o sa fii epuzata dupa o plimbare mai lunga de 20 minute...vrei, nu vrei...
PS Si eu sunt mamica de 5 ani, si urmeaza inca un bebe....care are doar 7 sapt. de burtica...si am iesit la prima plimbare a fetitei ...la 10 zile...
Toate cele bune!
mihaila_carmenm
Postat pe 18 Februarie 2009 14:33
de acord ca nu esti in putere. daca ai pe cineva ca sa faca treburile, ok, dar tot trebuie iesit la aer. eu stau la tara, sunt singura cu toata casa pe cap, cu copilul, mancarea,.... sunt multe de facut. daca nu ma simt bine, ci8ne vine sa ma protejeze pe mine, ca lauza? vine cineva din afara? nu prea cred, am iesit si am facut totul , cu toata starea mea de lesin...
dar fiecare cum crede de cuviinta...
bebelusi sanatosi!
vladutel
Postat pe 18 Februarie 2009 15:23
dragele mele,eu sunt o mamica a unei fetite de 2 ani si 7 luni nascuta in italia.credeti-ma ca eu nu am tinut cont de aceste superstitii.nu vad legatura.eu am nascut-o pe alexandra vara si imediat ce am ajuns cu ea acasa am iesit la plimbare pentru ca asa mi s-a recomandat.nu am avut probleme de sanatate cu ea decat cate o raceala doua pe timp de iarna.cand avea 6 luni am venit in romania sa o inregistram nici macar n-a avut legat la manuta ata rosie ptr deochi.nu cred in asa ceva si nu s-a intamplat nimic rau.asa ca nu mai plecati urechile la fel si fel de sfaturi babesti
nicoletapetraru
Postat pe 18 Februarie 2009 15:36
eu cred ca nu e cazul sa se exagereze, o proaspata mamica trebuie sa se si protejeze, sa se odihneasca, sa se hraneasca bine, sa aiba parte de sprijinul familiei si in special de cel al sotului, insa o plimbare impreuna cu copilul nu poate face dect bine atat pentru fizic cat si pentru moral. Nu spune nimeni ca trebuie sa faci maraton sau sa pargugi 10 km pe zi, insa miscarea te ajuta sa te refaci mai repede dupa nastere (de ce inca din spital te pune sa te ridici din pat cat mai repede, chiar si dupa o cezariana???). Din punct de vedere moral ajuta insa si mai mult, eu daca ar fi trebuit sa stau inchisa in casa 6 saptamani muream.
Cat despre partea cu sexul si aici este o chiestiune subiectiva. Din punct de vedere medical sunt suficiente 20 de zile pentru a se reface organismul asa ca teoretic activitatea sexuala se poate relua, dar numai dupa o vizita la ginecolog. Eu personal nu am avut dureri dupa nastere si nu a fost o problema.
corina_dragoi
Postat pe 18 Februarie 2009 15:43
nici eu nu am facut sex decat dupa vizita ginecologica cand mi s-a confirmat ca totul e bine(am avut cateva copci).acum totul decurge bine,n-am avut dureri si din cantra viata noastra sexuala s-a imbunatatit cel putin ptr mine
nicoletapetraru
Postat pe 18 Februarie 2009 15:49
pote ca durerile au legatura si de cum este facuta epistomia si de profesionalitatea doctorilor, etc. Si eu tot in italia am nascut si vreu sa spun ca m-am simtit foarte bine, au fost foarte atenti cu mine la spital, plus ca nu am platit nimic (asa cum se obijnuieste pe la noi). Iar despre iesit afara aici asa se recomanda, cat mai repede la are si la lumina naturala. Noi am iesit afara din a 4 -a zi, adica la o zi dupa ce ne-am externat. Baiatul meu e nascut vara si pt ca timpul ne permitea stateam cu orele afara.
corina_dragoi
Postat pe 18 Februarie 2009 16:01

Dureri oricum ai si daca e bine facuta epiziotomia,e normal sa ai dureri si mai ales daca e primul copil dar incet iti revii iar cele40 de zile recomandate si de medic nu sunt doar asa ,de flori de mar,au un scop.sunt mame care se simt bine imediat dupa nastere,dar mai rar.eu am avut dureri dar pana la 6 saptamani au fost tot mai slabe.
iar sex dupa 20 de zile,ma faci sa rad, corina, foarte putine se simt atat de bine dupa nastere incat sa le vina lor a face sex.probabil tu esti una dintre ele.




ninutza_kidz
Postat pe 18 Februarie 2009 16:59
da, eu sunt una dintre ele... poate am fost norocoasa ca nu am avut dureri, poate am un fizic bun, poate eram doar foarte indragostita de sotul meu cu care abia implinesc 1 an de casatorie acum in aprilie. Oricum nu-mi pare rau ca nu am asteptat mai mult... in definitiv acum parca am mai putin chef, dar nu din cauza durerilor ci din cauza oboselii, ca de 7 luni nu prea am dormit mai mult de 5 ore pe noapte.
corina_dragoi
Postat pe 18 Februarie 2009 18:01
Daca tu ai doar un an cu sotul tau nu inseamna ca cele care avem mai mult nu suntem indragostite la fel de tare.aici gresesti.eu am multi mai multi decat tine si sunt foarte indragostita de sotul meu si il iubesc la fel de mult sau poate un pic mai mult decat la inceput.
daca durerea ar tine de cat de indragostita esti nu cred ca ar suferi multe femei la nastere.
ninutza_kidz
Postat pe 18 Februarie 2009 18:46
Supersitiile alea sunt "babesti". Numai in Romania exista asa ceva, daca nu ma insel... Eu am iesit la o saptamana si m-au oprit vreo 7 femei (vecine) si tot mi-au zis ca "vaiii se prind relele de el...scuipa'l" doamneee baba idio****!!! M-am simtit asa de prost ca dupa 1 ora m-am intors si n-am mai iesit alte 2 saptamani ca stau ele in fata scarii la "vorbe"...
anflo
Postat pe 18 Februarie 2009 20:26
ninutza cred ca m-ai inteles gresit, sau poate m-am exprimat eu gresit. E clar ca nu are nici o legatura faptul ca sunt de putin timp cu sotul meu, si nici nu am afirmat ca tu nu ai fii indragostita de sotul tau. Iti dai seama ca nu am cum sa afirm asa ceva.. doamne fereste. Fiecare isi site rostul si familia si casa.. nu am eu cum sa ma bag sau sa imi dau cu parerea in ceea ce te privaste pe tine sau pe oricare alta. Insa in ceea ce priveste pentru mine a contat foarte mult faptul ca eram foarte indragostita de el in decizia de a relua activitatea sexuala asa devreme dupa ce am nascut, in sensul ca desi imi era putin frica ca m-ar putea durea, imi doream asa de tare incat am trecut peste frica mea si peste lejera jena pe care am simtit-o initial si m-am simtit foarte bine. Atat.
corina_dragoi
Postat pe 19 Februarie 2009 16:02
corina_dragoi felicitari pentru un asa organism oricum nici cu anestezie si nu faceam dragoste cu sotul meu la 20 zile de la nastere pe mine si la 2 luni si ceva cand ne-am reluat activitatea ca sa zic asa ma durea o jena pot zice ca am acum dar atunci era durere
SEBY1YEAR
Postat pe 19 Februarie 2009 22:14
Corina,si eu as fi vrut poate sa imi reiau viata sexuala mai repede,dar pt mine cele 6 saptamani in aceasta privinta erau sfinte,adica nici nu am vrut sa aud de asa ceva chiar daca mi-as fi dorit asta si chiar daca as fi putut iar sotul m-a inteles perfect.si nici dupa cele 6 saptamani nu m-am simtit bine,ci aveam dureri locale.
faptul ca tu te-ai refacut mai repede nu are de a face cu dragostea ci pur si simplu organismul tau a raspuns bine dupa nastere,chiar felicitari pt asta dar cred ca am spus deja ca sunt si exceptii.oricum eu sunt de parere ca 6 saptamani nu e chiar atat de mult de asteptat nici pt mamica ,nici pt tatic tinand cont ca o epiziotomie nu e chiar o simpla taietura la deget.asta e parerea mea personala,fiecare e liber sa faca ce vrea sau ce ii pofteste inimioara.
ninutza_kidz
Postat pe 19 Februarie 2009 22:39
buna ziua! am si io o nelamurire! ce este de fapt LAUZA ???
ale_micutza
Postat pe 13 Iunie 2009 12:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Doamne fereste 14 De la: danayela 24 Septembrie 2009 17:39
varicela ...:( 2 De la: ratuscaceaurata 22 Octombrie 2011 15:24
DILEMA 7 De la: daniilia 17 Octombrie 2011 15:20
despre sudamina 2 De la: angel_forever 20 August 2010 17:05
Cum sa procedez? 27 De la: garbo004422 8 Septembrie 2010 22:06
Setari Cookie-uri