dermatita atopica

vreau sa intreb mamicile daca au copii cu dermatita atopica, care a fost tratamentul si daca a ajuns vreun copil la maturitate cu aceasta boala.a inteles ca se face astm de la ea.voi ce stiti?
garbo108725
Postat pe 25 Aprilie 2011 17:16
buna, si copilul meu are dermatita atopica, are 1 an si 6 luni, suntem la primul tratament, din cate am citit va disparea si reaparea pana la 6 ani, eu voi apela la un medic homeopat
marycriss
Postat pe 27 Aprilie 2011 13:51
De la: marycriss, la data 2011-04-27 13:51:51buna, si copilul meu are dermatita atopica, are 1 an si 6 luni, suntem la primul tratament, din cate am citit va disparea si reaparea pana la 6 ani, eu voi apela la un medic homeopat

si care a fost tratamentul pe care vi la dat medicul? as avea nevoie de un medic bun din Bucuresti, eu sunt din ct.
garbo108725
Postat pe 28 Aprilie 2011 18:33
Clinica Homeopata Vitalia din Bucuresti-Dr.Chirila-cu programare
garbo197910
Postat pe 29 Aprilie 2011 23:06
De la: garbo108725, la data 2011-04-25 17:16:26vreau sa intreb mamicile daca au copii cu dermatita atopica, care a fost tratamentul si daca a ajuns vreun copil la maturitate cu aceasta boala.a inteles ca se face astm de la ea.voi ce stiti?
DU-TE SI LA UN HEMATOLOG ,sa-i faca toate analizele de sange si SUCCES !
garbo001084
Postat pe 30 Aprilie 2011 18:18
Mi-e greu sa cred ca va dispare aceasta dermatita atopica, nu stiu daca se face astm de la ea nu mi-a spus nimeni asa ceva, ceea ce ar fi groaznic..eu am o fetita de 8 ani si jumatate si are aceasta dermatita de la un an si jumatate am incercat toate tratamentele posibile sau nu chiar dar macar tot ce mi-au indicat medicii mei dermatologi si de familie si nimic mi-au spus ca va trece in timp, da, dar am ajuns la o concluzie ca nu va dispare,..ii dispare atunci cand merg cu ea la mare, cand este la tara si cam atat dar reapare eu am spus ca este de la apa clorinata. Am incercat sa ii spal hainutele separat sa le fierb si sa nu folosesc balsam de rufe, nici un rezultat de altfel. Am mai incercat sa ii cumpar numai haine de bumbac, tot la fel nici un rezultat acum sincer m-am lasat pagubasa in aceasta lupta cu dermatita atopica. Doctorita ei mi-a dat o reteta sa ii cumpar un unguent ff scump am dat pe el acum vreo 2 ani 800 mii lei vechi Selatopia( parca asa se numea) si nu mai stiu cum ptr copii cu probleme ale pielii., la fel a dat randament acel unguent dar a reaparut si sincer nu mi-am permis la 3 sapt sa ii iau acel unguent acum cand are cate una mai mare ii dau cu Nidoflor si ii dispare...dar...sa ii dau cu acel medicament la nesfarsit? Si eu sunt disperata cu aceste eczeme mai bine le-as spune care mi-au mancat zilele, sincer. Am spus ca atunic cand imi voi permite am sa ii fac teste alergice pe nimerite ca doctorita mi-a spus ca sunt o multitudine de teste si costa f scump.
Asa ca fetelor mamici daca aveti si voi alte remedii va rog sa le postati sunt multi copii in acest fel. Va doresc sanatate.
garbo080869
Postat pe 30 Aprilie 2011 18:22
Dermatita atopica este o afectiune frecventa care afecteaza 5% dintre populatia generala si pana la 15% dintre copii.Are o evolutie variabila;unele persoane sufera de aceasta afectiune cativa ani,iar apoi pielea se curata,in timp ce alte persoane prezinta o forma mai severa si de durata a bolii.Oricare ar fi situatia e cumplit sa-ti vezi copilul suferind si sa te simti in mare parte neajutorata in fata bolii ptr ca dermatita atopica nu poate fi vindecata,dar se poate controla printr-un tratament nou si eficient.E mult de spus si timpul nu-mi permite ,de aceea las o adresa de email ptr detalii:[email protected] .Multa sanatate
garbo072715
Postat pe 1 Mai 2011 09:00
stiu pe cineva care s-a tratat cu "Sorry A-Z" (ceva naturist) {din canada m-a pus sa-i iau eu 5 bucati si sa i le pun prin colet)
as insista si pentru sapunul de gudron. are efect super, dar are un miros ceva mai neplacut.

deep2w
Postat pe 1 Mai 2011 17:44
Buna!Eu am un baietel de 3.2 ani care la 6 luni a avut dermatita atopica.Eu am fost disperata atunci, stiind ca o poate avea toata viata, cauzele nu se cunosc exact ci trebuie luate prin eliminare.Atunci am fost la dermatolog si ne-am tratat cu Zyrtec picaturi orale si concomitent Unguent Locoid, doar in zonele afectate 2-3 zile apoi pe masura ce dispar am dat iar cu Afloderm. Ne-au disparut in cateva zile.Insa copilul meu face 2-3 episoade pe an alergii alimentare sau intoxicatii, este destul de sensibil, plus enterocolite despre care dr.zice ca sunt normale 2-3 episoade pe an.Mereu l-am tratat cu Claritine sirop, locoid=Scabex, regim alimentar(fara produse provenind de la animale)-in cazul alergiilor(cel putin 5 zile).Cand nu am mai avut rabdare l-am dus la urgente si i-au facut dexametazon-injectie .Rezultatele se vad dupa max.o ora cu ochiul liber+ regim alimentar .repet vorbesc acum despre alergii, care sunt o forma a dermatitei.Desi nu ne-a dat foarte mare bataie de cap vrem sa mergem la un homeopat pt ca am auzit ca alte pers care aveau permanent aceste probleme le-au rezolvat prin homeopatie.multa bafta!
cameea_kidz
Postat pe 2 Mai 2011 12:03
vitamina a cu d3 asa l am scapat pe fiul meu de dermatita nu cu ajutorul dr
DIDIA222
Postat pe 6 Mai 2011 11:38
ce facurati, bre, imi shutirati postarea?... he,he,he...
zambil
Postat pe 6 Mai 2011 13:36
De la: DIDIA222, la data 2011-05-06 11:38:18vitamina a cu d3 asa l am scapat pe fiul meu de dermatita nu cu ajutorul dr

cum adica? pot isa-mi spui exact cum ai facut? ti-a zis cineva?
garbo108725
Postat pe 9 Mai 2011 15:41
nu mi a zis nimeni dupa multe alte tratamente am renuntat la dr si am cautat un raspuns logic fiindca vit a reface epiderma iar vit d fixeaza calciu dar trbuie repetat tratamentul in fiecare toamna si primavara fiul meu sa chinuit cu dermatita 7ani acuma e bine
DIDIA222
Postat pe 11 Mai 2011 08:30
se ia 1 pastila pe zi de vit a cu d2
DIDIA222
Postat pe 11 Mai 2011 08:33
Buna. Si eu sunt mamica unui copil de 1 an si 7 luni care a avut dermatita atopica de la 3 luni.Dupa ce am fost la nenumarati doctori dar totul fara succes(mentionez ca lucrez si eu in spital) am ajuns la recomandarea unei prietene la doamna Dr.Manolache, dermatolog la dispensarul Cetatea Histria din Dr.Taberei, o persoana speciala.Cu ajutorul ei si cu tratamentul dat de dansa s-a rezolvat. In plus am fost trimisa tot de ea la un doctor homeopat care mi-a recomandat produsele homeopate pentru imunitate iar toata problema noastra s-a rezolvat pana la 1 an. Suntem in continuare pe tratament homeopat si suntem bine nu ne-a mai aparut acea dermatita atopica.Pentru cine doreste informatii pentru un doctor homeopat bun (in cazul nostru a fost super) poate sa-mi scrie pe email : [email protected].
LUMI73
Postat pe 12 Mai 2011 14:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Magazine de jucarii in Bucuresti 4 De la: alinutza 15 Februarie 2009 08:04
Bebe care sughite des... 25 De la: anaROBERT 21 Februarie 2010 11:13
o intrebare.... 2 De la: ruschita 13 Februarie 2009 16:53
DIVERSIFICAREA 12 De la: aliceyvo 31 Iulie 2009 17:16
am nevoie de o indrumare,multumesc! 41 De la: office_salinasusesi_ro 4 Iunie 2010 14:55
Setari Cookie-uri