Cifoza Bebe

Salut toate mamicile! As dori sa-mi spuneti daca a avut cineva copilas cu cifoza, si daca se corecteaza cu kinetoterapie.. Eu nu prea am incredere ca se trateaza cu gimnastica.. Stie cineva daca e buna de ceva?
MarcelaLexa
Postat pe 4 Iunie 2015 21:19
Gimnastica medicala este foarte importanta,trebuie doar sa ai incredere in tine si aceasta incredere sa o transmiti fetitei,restul se va rezolva.Marea majoritate a copiilor fac aceasta boala chiar si din cauza ghiozdanului,a pozitiei incorecte la masa ,in mers sau chiar si cand se joaca,in general
Mult succes
garbo212049
Postat pe 5 Iunie 2015 11:51
Chiar eu am avut si am avut nevoie de un am si jumatate de gimnastica de doua ori pe saptamana, ultrasunete, masaj medicinal si electroterapie, toate adaptate varstei si constitutiei mele fizice sub supravegherea medicului balneolog pediatru. Daca nu m-as fi tinut strict de tratament aveam toate sansele sa raman asa, mai ales ca eram la o varsta destul de frageda. Nu subestima efectul gimnasticii, mai ales daca este insotita si de alte terapii ajutatoare. Fii perseverenta.Succes.
angel_forever
Postat pe 5 Iunie 2015 13:33
Da! Kinetoterapia poate fi de mare ajutor, indiferent de varsta sau de orice alti factori. Angel_forever are dreptate! Am trecut si eu prin toate astea. Recomand sa-l duci la un cabinet specializat! Daca ai nevoie, iti pot recomanda eu unul.
garbo_411236
Postat pe 14 Iunie 2015 13:55
Ți-aș sugera să duci copilul și la un psiholog. Dacă nu s-ar simți ”strivit” de ceva, de o greutate pe care simte că o poartă în spate și îl depășește, copilul tău nu ar fi făcut cifoză. Și să mergeți împreună, pentru că sigur ceva lucruri de îndreptat sunt și în atitudinea părinților față de copil. Poate îi cereți prea multe, pretenții sau sarcini, sau poate copilul însuși este prea ambițios. Nu știu cum să mă fac înțeles mai bine, dar de când mă ocup cu masajul am aflat că nici o problemă fizică nu există fără o componentă psihologică.
tudorel216
Postat pe 16 Iunie 2015 10:55
Exista si posibilitatea asta, dar de multe ori e pura comoditate, exact cum a fost si in cazul meu. Imi era mai comod sa stau cu spatele cocosat decat drept. Si mi-a trebuit ceva timp sa incep sa ma controlez, fiindca nu ii vedeam necesitatea.
angel_forever
Postat pe 23 Iunie 2015 16:06
Da. Am nevoie de un profesionist.. am fost deja la doua cabinete dar nu imi placea cum abordau problema cei de acolo... Stie cineva unde il pot duce??? Un cabinet cu adevarat bun??
MarcelaLexa
Postat pe 27 Iulie 2015 17:05
Da, iti pot recomanda eu unul cu adevarat bun. Se numeste Kinetomedika. Eu am fost super multumita de ei. intra pe site-ul lor ca parca aveau mai multe locatii.. Sanatate piticului!
garbo_411236
Postat pe 28 Iulie 2015 16:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Bors in ciorba!!! 6 De la: horobeanu 15 Mai 2009 18:18
apropo de concediul de maternitate 1 De la: kidz001722 6 Octombrie 2009 19:52
Indemnizatie 25 De la: shine76ro 26 Septembrie 2011 09:27
despre sudamina 2 De la: angel_forever 20 August 2010 17:05
botezul 1 De la: mariana22 30 Ianuarie 2009 16:29
Setari Cookie-uri