Cereale pt bebe

buna mamicilor...

am o fetita de 5 luni si doctora mi-a recomandat ca seara in lapte sa-i pun o masura sau 2 de cereale ca bebele sa doarma mai mult si sa nu se mai trezeasca asa de des. mi-a spus sa caut cereale care au foarte putin sau chiar deloc FOSFOR pt ca-l agita pe bebe .

m-am uitat prin farmacii si am gasit de la milupa.. voi ce fel de cereale ati folosit? care vi s-au parut cele mai bune pt 5 luni cat are fetita mea? am vazut si ca sunt tot felul de arome,combinatii....pe care sa-l aleg?

eu o alaptez pe fetita la san, nu am inceput inca diversificarea si seara ii dau san si lapte praf in completare pt ca nu se satura si nici nu mai am lapte suficient.

va multumesc
horobeanu
Postat pe 15 Decembrie 2008 20:40
buna vezi ca mai sunt si la nestle etapa 1 d la 4 luni...dar sunt bune si cele de la milupa....eu nu tin cont de marca cand e vb de cerale...le-am incercat pe toate de la toate firmele.. si sa stii ca da rezultate asta cu 2-3 masuri de cereale in laptele pt culcare ca as ii dau si eu deliutzei.....pooop la mamici si bebici
deliarebecca
Postat pe 16 Decembrie 2008 13:51
"milupa fulgi de orez fara lapte", adica nu are lapte in compozitie, se amesteca in laptele care i-l dai tu de obicei. cerealele fara lapte de la Milupa sunt BIO.
iar de la 6 luni milupa 3 cereale, orez, porumb si tapioca
a1_23
Postat pe 16 Decembrie 2008 15:45
Si eu ii pun cereale in lapticul de seara, de la 6 luni inca; acum are 1 an si 4 luni si tot mai bea biberonul cu lapte, imbogatit cu cereale. Ii pun fie Milupa Bio - 7 cereale, fie Hero - grau cu 4 fructe pentru ca Alice are "interzis" la cerealele cu lapte, are intoleranta la proteina din lapte.
In fine, dr. are dreptate, daca lapticul e mai satios, doarme mai mult, daca nu apar alti factori de perturbare: dintisori, caldura prea mare etc.
alinutza22
Postat pe 17 Decembrie 2008 12:33
Hai ca nu am terminat ideea: eu la inceput i-am dat de la Milupa Bio- fulgi de orez - sunt pentru bebelusi de la 4 luni, apoi am folosit Milupa cu 3 cereale, si apoi am trecut la 7 cereale. Ma gandesc ca gulgii de orez nu ii vor modifica prea mult gustul laptelui si nici apetitul copilului. In locul tau, nu as lua cereale cu lapte, pt ca s-ar putea sa se obisnuiasca cu gustul nou si sa-l prefere, in detrimentul sanului.Multa bafta.
alinutza22
Postat pe 17 Decembrie 2008 12:36
mamicilor, va multumesc pt sugestii si sfaturi.

va pup
horobeanu
Postat pe 17 Decembrie 2008 17:15
buna,
eu ii dau lui Tudor (9 luni) cereale Nutriben le amestec cu lapte sau fructe,ele nu contin lapte
julita79
Postat pe 17 Decembrie 2008 19:04
Buna mamici!
Am un bebe de 8 luni si 2 sapt si am inceput sa introduc cereale in biberonul de seara inainte de culcare.....si faza e ca acum se scoala mai des ca inainte si bea 40-50 ml de laptic.... eu credeam ca-i tin mai bine de foame nu invers.....inainte dormea de la 11 pana la 5 si acum ma trezeste cam la 3 ore....de ce oare?
folosesc nestle " somn usor" si dimineata Milupa 7 cereale
niko2lucky
Postat pe 5 Februarie 2009 10:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ecografiile in sarcina 5 De la: ruschita 19 Ianuarie 2009 19:55
cumparatii vaccinurile 2 De la: dancris 24 Iunie 2010 13:39
vergeturile!!!!!!!!!!! 6 De la: kidz007604 8 Aprilie 2010 16:00
a mai patit cineva asa? 4 De la: kidz001362 28 Noiembrie 2009 22:29
Mancarimi in sarcini 10 De la: garbo184059 25 Ianuarie 2011 22:04
Setari Cookie-uri