DESPRE INDEMNIZATIA DE CRESTERE A COPILULUI

raspuns pt pinicuta
Conform legii actuale, mamica sta acasa cu bebelusul pana ce acesta implineste doi anisori, sau trei ani in cazul copilului cu handicap!
Poate sa solicite concediu fara plata, dar angajatorul nu este obligat sa-i pastreze postul ... un an!
Salariata se obliga sa revina la locul sau de munca la data implinirii de catre copil a varstei de doi ani, respectiv trei ani, data dupa care Angajatorul nu se obliga sa-i mai pastreze actualul loc de munca - chestia asta de obicei se specifica in decizia de suspendare;
Si daca mamicuta in cauza stie de o asemenea lege prin care angajatorul este obligata sa-i tina locul de munca inca un an, de ce nu spune despre ce lege e vorba?! cel mai simplu, sa-si sustina solicitarea cu documentul cu pricina!
elanicol
Postat pe 17 Iunie 2009 23:02
daca exista o astfel de lege, ceea ce ma indoiesc, as vrea sa stiu si cate firme o aplica...
oricum, in majoritatea cazurilor, dupa ce ai stat 2 ani acasa sunt foarte putine sanse sa-ti mai gasesti postul, ca deja au angajat pe altcineva... bine, aici nu vorbesc de bugetari si regii autonome...
andracalin
Postat pe 18 Iunie 2009 00:48
da, pai si eu stiam ca nu exista, de asta am si intrebat daca a auzit cineva de asa ceva, si eu tot asa stiam ca e : 2 ani sau numai pt cei cu handicap 3 ani...
pinicuta
Postat pe 18 Iunie 2009 09:22
Elanicol, iti multumesc pt. raspuns si pt. ca-ti faci timp pt. noi toate. Un pupic de la bebita mea din burtica pt. Cosminel
negrea_oana
Postat pe 18 Iunie 2009 16:40
pentru ELANICOL: scuze ca te deranjez am si eu o intrebare....stii eu sunt in somaj din 02.03.2009,normal trebuia sa am somaj 6 luni ,dar mi sa prelungit cu 3 luni mai mult....akum eu vreau sa ma sfatuesti cand ar fi bine sa imi iau prenatalul???si cat o sa iau prenatal,ma refer la bani....aaaa eu o sa nasc la inceputul lui septembrie.....ce ma sfatuesti????sa il iau din 01.08.2009.sau sa stau pana in 01.09.2009??????te rog dami un raspuns...si daca poti sa imi spui cum se procedeaza....aaaa unde trebuie sa ma duc sa vad daca nu am probleme cu cotizatiile din ultimele 12 luni????banuiesc ca ultimele 12 luni inclusiv lunile in care sunt in prenatal????si prenatalul il suporta ajofm nu???????
emydana87
Postat pe 21 Iunie 2009 19:56
Buna ELANICOL,eu am 2 fetite gemene care au implinit doi anisori pe data de 27 iunie 2009,pe data de 29 iunie eu trebuia sa reincep serviciul dupa cei 2 ani de stat acasa dar am ramas insarcinata,as avea cam doua luni si am probleme cu sarcina(placenta este desprinsa)si nu ma pot intoarce la serviciu...ce se poate face in acest caz?imi pot lua concediu de risc maternal de la doctorul care imi urmareste sarcina?dar ce fac cu cele 120 de zile ?mai bine spus ce pot face in acest caz ????MULTUMESC
myra_mary2007_yahoo_com
Postat pe 30 Iunie 2009 10:49
Buna! Eu inca sut in primele luni de sarcina dar inca n-am un an lucrat (11 luni), o sa-mi deie oare prenatalu (ma refer la bani)???
Timea_kidz
Postat pe 30 Iunie 2009 13:31
Buna fetelor,eu am o fetita de 1an si 5luni,iar la 12 zile dupa ce implineste 2ani vine al doilea copil.Ce pot face in situatia asta cu serviciul fara a fi nevoie sa incep munca,stiu ca se poate intra dintr-un concediu in altul dar cand al doilea copil se naste pana implineste primul 2ani,la mine este o diferenta de 12 zile pe care nu stiu ,sincer,ce ar trebui sa fac,imi vor da de la servici iar concediu prenatal sau ce se va intampla?
merci mult
france
Postat pe 2 Iulie 2009 01:07
Eu cred ca vei putea beneficia fara probleme. Ideea e sa ai acoperita in fiecare luna cel putin jumatate si prin exceptie intr-o singura luna din cele 12 luni vei putea avea mai putin de jumatate, deci mai mult ca sigur esti acoperita. Asa ca stai linistita, relaxeaza-te si ai grija de bebeii tai.
kidz000722
Postat pe 2 Iulie 2009 16:03
Buna,merci mult pentru raspuns,cineva de la directia muncii mi-a spus ca pot intra in medical dupa ce implineste fetita 2 ani,dar nu stiu in ce fel de medical si daca mi se deschide carta de munca cu un concediu medical.umblu eu pe net dar nu gasesc numic in acest sens.Oricum m-am mai linistit ,eu vroiam sa marg la servici de pe 01.07 dar nu-mi accepta un program de 6 ore si ,pentru 520 lei si 10 ore pe zi chiar nu se merita sa-mi las fetita de 17 luni in grija altora.O modalitate de a rezolva situatia trebuie sa gassesc,deci ne mai auzim.Salutari mamicilor de pe kidz si pupici copilasolr
france
Postat pe 3 Iulie 2009 15:11
buna, fetelor!
am si eu o intrebare, la care stiu ca cineva imi va raspunde numai pe site-ul asta .
daca am salariu minim pe cartea de munca, iar peste cateva luni mi-l mareste sefu, cate luni trebuie sa fie acel salariu marit, ca sa pot beneficia de indemnizatia de 85% ??? precizez ca inca nu sunt insarcinata, dar ma documentez pt viitor...
baffy
Postat pe 4 Iulie 2009 20:26
Buna,se calculeaza 85% perioada de un an inaintea nasterii copilului.
france
Postat pe 5 Iulie 2009 15:58
De ex.: daca nasti pe data de 3 dec 2009...se calculeaza 85% din venitul net pe un an de zile ...si anume din data de 1dec 2008 pana la 1 dec.2009. Luna in care ai nascut nu se ia in calcul indiferent de data la care nasti din ziua respectiva
lavi_dj
Postat pe 5 Iulie 2009 18:11
Buna ziua,

Am si eu o intrebare legata de modul de calcul a indemnizatiei de crestere a copilului pentru cazul in care sunt salariata cu norma intreaga si in acelasi timp am venituri din activitatile desfasurate ca persoana fizica autorizata.
In ambele cazuri am un stagiu de cotizare mai mare de 12 luni.
Nelamurirea mea este legata de modul in care se iau in calcul veniturile pfa, tinand cont de faptul ca functionez ca persoana fizica autorizata cu norma fixa de venit (emit facturi, dar nu tin contabilitate, deoarece impozitul platit este calculat la norma fixa de venit). De asemenea, pentru ca sunt si salariata, norma fixa de venit la care se aplica impozitarea este redusa la jumatate.

Mai pe scurt, in acest caz, la calculul indemnizatiei se tine cont de veniturile efective obtinute ca pfa sau de norma fixa de venit (eventual injumatatita)?

Va multumesc,
Laura
kidz002912
Postat pe 6 August 2009 13:07
M-AI BAGAT UN PIC IN CEATA, SPER SA TE DESCURC, ACUM NU STIU DACA AM INTELES BINE SITUATIA. intelg ca si lucrezi si ca ai si un pfa. Cei de la servici iti vor face o adev cu salariile nete pe care le-ai incasat in cele 12 luni, iar treaba cu pfa e cam asa. Va trebui sa duci de la fisc adeverinte cu venitul declarat de tine si cu impozitul care ti se percepe din el, ca ei iti vor calcula la net, adica ce ramane din venit dupa ce se presupune ca ai platit impozitul, daca nu iti vor impune chiar sa platesti impozitul ca sa iti elibereze acele adeverinte.
kidz000722
Postat pe 6 August 2009 13:17
Buna am si eu o intrebare,am terminat liceul,am beneficiat de 9 luni de somaj si acum sunt interesata daca beneficiez de indemnizatia de crestere a copilului.Bebe al meu are 5 luni.

kidz002918
Postat pe 6 August 2009 13:19
daca nu ai lucrat nu beneficiezi. trebuia sa fi lucrat 12 luni cu carte de munca, 12 luni anterioare nasterii.
pinicuta
Postat pe 6 August 2009 13:21
Bebe al tau are 5 luni in burtica sau e deja nascut?
kidz000722
Postat pe 6 August 2009 13:24
Am si eu o intrebare pentru Ellanicol.Pot beneficia de indemnizatia de crestere a copilului,daca am absolvit o scoala de arte si meserii,apoi am terminat liceul,dupa care am beneficiat de somaj 9 luni.bebe al meu sa nascut pe 26.02.2009.
kidz002918
Postat pe 6 August 2009 13:29
e deja nascut
kidz002918
Postat pe 6 August 2009 13:31
Eu sper sa primesti raspuns si de la ellanicol si paote va fi pozitiv desi nu cred. Acum vad ca bebele tau e deja nascut. sa fie sanatos. Numai cursurile superioare facute la zi sunt asimilate stagiului de cotizare si scoala asta de arte si meserii nu stiu daca e echivalenta cu facultatea. Da in tel la agentia jud. de prestatii sociale si intreaba.
kidz000722
Postat pe 6 August 2009 13:34
Aaaaa, acum am citit mai atenta. Scuze, dar citesc la repezeala ca eu mai fac si altceva. Acum vad ca ai facut intai scoala de arte si dup-aia liceul, deci clar nu are cum sa fie echivalenta cu facultatea. Eu asa stiu ca numai studiile superioare si numai cele facute la zi sunt asimiliate si cu obligatia de a fi luat licenta in prima sesiune.
kidz000722
Postat pe 6 August 2009 13:41
Multumesc pentru raspunsul prompt.

Totul ar fi fost clar daca as fi functionat ca persoana fizica autorizata fara norma fixa de venit. Impozitul s-ar fi aplicat la veniturile efectiv obtinute. Fiscul ar fi putut sa dea in acest caz adeverinta pe venitul obtinut.

In cazul meu, indiferent de ce venituri obtin ca pfa, impozitul se aplica la norma fixa de venit. Deci fiscul nu are o evidenta a facturilor emise de mine, pentru ca nu are nevoie de ele la calculul impozitului.
Oare daca as duce facturile emise mi-ar putea da fiscul adeverinta cu venitul net?
Sau nu se practica asa ceva?

Probabil va trebui sa-mi schimb modul de impozitare, dar inca nu-mi este clar.

Va multumesc,
Laura
kidz002912
Postat pe 6 August 2009 13:54
Fii atenta, nu stiu daca te ajut, dar iti relatez o situatie. cabinet medical individual, mamica vrea sa intre in concediu. Normal, ca toata lumea la inceput de an a declarat un venit si bineinteles mai mic ca sa plateasca impozit mai putin. Ei la inceputul lui 2009 s-au dus la Trezorerie, acum nu stiu sa-ti spun daca a fost de ajuns o moua declaratie sau i-a cerut si acte justificative de unde a reiesit ca venitul pe anul 2008 in realitate a fost mai mare, bineinteles a trebuit sa plateasca un nou impozit, dar i-au dat adeverinta cu venitul asta mare declarat in urma.
kidz000722
Postat pe 6 August 2009 14:02
Multumesc,

Ar fi super sa fie asa. Eu am toate facturile, contractele...
Dar pentru a fi sigura, ma voi adresa administatiei financiare.
Cand voi avea un raspuns sigur din partea lor, voi posta pe forum raspunsul.
Poate mai sunt si alte (viitoare) mamici in situatia mea.

Laura
kidz002912
Postat pe 6 August 2009 14:29
Ma bucur ca ti-am fost de ajutor, du-te la cei in drept sa te ajute, ca precis o vor face, gasesc ei o solutie. Ei n-au nimic de pierdut, din contra le mai platesti ceva impozit.
kidz000722
Postat pe 6 August 2009 14:37
Imi pare rau ca nu am apucat sa raspund intrebarilor voastre!!! nu am avut timp!! diseara o sa stau sa citesc pe indelete intrebarile si unde stiu o sa va raspund!! imi cer scuze, sa nu va suparati!!! o zi frumoasa!
elanicol
Postat pe 7 August 2009 10:30
Pt. sfatuitoarea noastra, elanicol am si eu o intrebare; Daca pe langa seviciul pe care il am mai am si contract ca broker de asigurare, se considera ca am doua venituri? Ar trebui sa il intrerup si pe acesta de broker ca sa potlua banii de crestere a copilului?
MULTUMIM DE AJUTOR
alina_dima2003
Postat pe 13 August 2009 15:03
buna ziua,ma numesc simandi nicoleta si sunt din aiud jud alba.as avea si eu o intrebare sunt insarcinata in 4 luni si firma la care lucrez eu se desfinteaza,eu intru in somaj,va dati seama ca in starea asta nu ma mai pot angaja in alta parte si m-ar interesa si pe mine dak beneficiez de indemnizatia pt cresterea copilului dak at cand nasc sunt inca in somaj. am auzit ca si daca esti in soma iti poti baga prenatal.e adevarat??va rog sa ma ajutati
kidz003375
Postat pe 14 August 2009 18:57
buna tuturor. am si eu o intrebare. sunt pfa, platitor de impozite de la data de 01.04.2009. sunt insarcinata si se pare ca voi naste la sfarsitul lunii martie, inceputul lunii aprilie 2010. in cazul in care nasc in martie (aceasta resprezinta a 12-a luna de plata a impozitelor), pot beneficia de indemnizatia de crestere a copilului? va multumesc
miki200
Postat pe 16 August 2009 12:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sarcina oprita din evolutie 4 De la: kidz000970 9 Iulie 2009 11:03
dintisori la sugari 6 De la: alexia012eg 7 Noiembrie 2008 08:13
nu prea mai am lapte 64 De la: kidz007106 15 Martie 2010 19:40
Misterul luptatoarei 77 De la: moniq_ 21 Iulie 2010 23:13
UN CIINE CARE ISI ASTEAPTA STAPINUL.... 5 De la: lumi_store 6 Decembrie 2009 15:11
Setari Cookie-uri