Cum trebuie sa fie comportamentul mamelor cu baieteii lor?

Dragi mamici de baiatei, va intreb si eu, ca o mama foarte dragastoasa cu pruncul ei, daca nu cumva gresesc daca il alint prea mult si il pupacesc pe baietelul meu de 3 ani jumatate.Ma gandeam, intr-o zi, ca va veni timpul sa nu mai fac toate astea, ca trebuie sa il las sa creasca ca un barbat, nu ca o fetita.Dar ce sa fac daca mi-e atat de drag?
Astept si alte pareri.Vor fi importante pentru mine.
ramona_andronic
Postat pe 25 Octombrie 2009 10:20
eu nu consider ca alintatul face rau nimanui. se va simti iubit, atat tot, iubit si important in familia sa. cand va fi destul de mare ca sa se simta independent si sa nu mai aiba nevoie de atata dragalasenie (adica atunci cand il va deranja) iti va da singur de intes ca are nevoie de mai mult spatiu si de mai multa libertate (eu zic ca e la fel ca si mersul la scoala: cand e mic il duci tu, si cand simte el ca e destul de mare sa mearga fara tine, iti zice singur: mama nu mai vreau sa ma duci tu)

acum desigur, nici sa stea toata ziua la tine in brate sau sa nu ii zici niciodata nimic "rau" (adica sa nu fie rasfatat in sensul de razgaiat si sa se simta el buricul lumii, de ca si cum toata lumea tre sa stea in loc pt el), si nici sa faci tu lucrurile in locul lui de drag ce ti-e de el (ca vezi doamne, el e prea mic si nu poate), dar ca il pupi si il alinti din cand in cand (zilnic, dar nu in fiecare ora ) eu zic ca nu poate decat sa ii sporeasca increderea in sine si in dragostea ce i se poarta.
pinicuta
Postat pe 25 Octombrie 2009 15:26
daca ai neclaritati cel mai bine consultat-te cu sotul tau:cum s-a simtit el ca si copil, in conditiile in care mama sa facea sau nu facea diverse lucruri, si poate asta te va ajuta. adica daca el simte ca a fost prea rasfatat si i-a stricat, sau daca simte ca ar fi avut nevoie de mai multa "alintare"

Copilul merge la gradi sau inca nu l-ti dat?
pinicuta
Postat pe 25 Octombrie 2009 15:28
Buna!Ma bucur ca mi-ati raspuns.L-am dat la gradi.Problema e ca sotul meu, fiind unicul copil al parintilor, a fost foarte rasfatat, totul i s-a dat pe tava, i s-a asezat totul in fata, inclusiv alinturile si iubirea i s-au aratat cu precadere, de mama.Si mie imi place sa-l alint pe Calin, dar nu vreau sa il invat ca si cum totul i s-ar cuveni, as vrea sa-l invat, cu timpul, sa mai ajute prin casa (acum chiar ma ajuta si ii face placere, dar cand va fi mai mare... ), sa-si puna farfuria in chiuveta si sa isi lase lucrurile unde trebuie, adica sa nu astepte permanent pe cineva in urma lui.Si asa are un caracter destul de puternic, inca de pe acum, uneori mi-e frica ca as putea gresi undeva in educatia lui.Cred ca asta e cea mai mare teama a mea.
Fiindca am vorbit si despre sotul meu putin, vreau sa mai spun ca desi e foarte rasfatat si acum, este foarte responsabil in viata de zi cu zi.Amandoi ii aratam dragostea noastra lui Calin, de aceea el foarte mult este atasat de noi.Si la gradi, s-a obisnuit cam greu, mai ales ca merge 2-3 saptamani, 2-3 saptamani acasa.El este un copil fericit iar noi, suntem fericiti ca il avem.Ne strange pe amandoi de gat, ne apropie si ne spune ca "ce bine e cu prietenii mei cei mai buni".
Asta era temerea mea, daca pe fetite le saruti mult mult ca sunt fetite si trebuie sa fie mai tandre si mai dragastoase, atunci pe baietei tot asa?
ramona_andronic
Postat pe 26 Octombrie 2009 15:27
nu cred ca varsta de 3 ani face diferenta intre "fetita" si "barbat", la varsta asta eu vad copilul doar ca pe un copil si atata tot. copilul trebuie sa fie tratat cu acceasi dragoste de catre parinte indiferent de sex. daca ai si baiat si fata ce faci? o alinti numai pe ea, ca el trebuie sa fie dur, barbat etc? lui cum i-ar cadea chestia asta? si fetitele, oricat de fetite ar fi , trebuie sa isi asume si ele responsabilitati ca si baietii (si vice versa): de pus farfuriile in chiuveta nu cred ca e ceva ce depoinde de sexul copilului. si dupa cum ziceam, un pupic pe frunte sau o imbratisare nu cred ca a facut rau nimanui, indiferent de varsta. iar cand creste si incep hormonii sa il diferentieze ca baiat (mai dur, mai razvratit, mai "naravas" etc), o sa iti arate el singur ca a trecut vremea pupacitului lui bb.

si chiar asa: nu o sa te mai porti nici tu la fel cu el. ce vrei sa zici, ca acum la 3 ani te porti cum te purtai cu el cand avea un an sau o luna? fiecare varsta are specificul ei si o sa vina toate de la sine. daca inca ai neclaritati (incertitudini) poti vorbi cu psihologul gradinitei (daca are)
pinicuta
Postat pe 27 Octombrie 2009 00:03
Buna ramona , buna pinicuta.Vreau sa va spun ca si noua ne este foarte frica de prea mult alint .Sotul meu nu a fost insa prea alintat, nici cu atentia din partea parintilor nu a stat prea stralucit.Tocmai de aceea el incearca sa - i ofere lui Darius mult mai mult .Insa un lucru l-am observat ca totusi copilul este destul de responsabil..........Ma ajuta la bagatul hainelor la spalat , sterge "praful" cu servetele umede , maturam sau dam cu aspiratorul caci acum i se pare foarte interesant , iar cand termina de jucat cu jucariile le strange.Intrebarea mea este................oare cat va tine??????
adelafistis
Postat pe 30 Octombrie 2009 14:07
ooofff...si eu ma intreb cat tine ajutorul asta...Eu m-am tot gandit si am ramas la o concluzie.Intr-adevar, cei mici trebuie sa stie si mai ales, sa simta ca sunt iubiti de parinti.Totusi, atunci cand ceva "TREBUIE SAU NU", neaparat parintii trebuie sa-si mentina punctul de vedere destul de raspicat si hotarat, pentru ca altfel, o incurcam...sunt niste santajisti de nota 10+ si invoca zeci de motive pentru a face ce vor.Se intampla de multe ori sa iti vina sa te strangi de par, dar trebuie sa reusim sa fim calmi si puternici in fata "micilor teroristi".
ramona_andronic
Postat pe 2 Noiembrie 2009 09:35
Santajisti de nota 1000 cred eu.Al meu spre exemplu mai nou daca nu-i convine ceva se arunca pe jos ca a vazut la o vecina care are un baietel de 2 ani ca face la fel.Imi vine sa-i dau 2 mai ales ca il apuca si pe strada cand ti-e lumea mai draga , dar apoi il vad in casa ca isi mai cauta si locul unde sa se arunce pe jos si ma bufneste rasul .Asta e , cred ca pana la urma nu exista copil care sa nu stie cum sa-si manipuleze parintele in anumite situatii
adelafistis
Postat pe 2 Noiembrie 2009 15:05
A si mai ii o chestie noua la al meu..................plange cand ramane singur in camera.Si nu asa , parca l-ar bate cineva.Si tot de la cineva o luat si asta ca pana acum nu era asa.Deci , in concluzie ce e de facut?????
adelafistis
Postat pe 2 Noiembrie 2009 15:08
Buna!Eu zic sa nu il bagi in seama cand face asa.El va vedea ca tie nu ti-e interesant, ca nu te atrage ceea ce face si se va lasa, cu timpul.Dar comporta-te cu el ca si cand nu s-ar fi intamplat asa, adica nu il pedepsi, dar ii spui ca nu se poate asa, ca nu e frumos, ca numai copii cei rai fac asa dar el este cel mai cuminte si mai ascultator baietel.Incearca si varianta asta.Eu nu sunt adepta pedepselor, decat daca e ceva intr-adevar, grav, dar inca nu stiu ce ar putea fi, al meu, slava Domnului, nu face mari probleme, desi are si el hachitele lui, are un caracter foarte puternic.oooffff....baietii astia ai nostri....Cred ca in timp, explicandu-le cu blandete ce e bine si ce e rau, vor creste copii minunati.Pupici si sanatate multa.
ramona_andronic
Postat pe 3 Noiembrie 2009 16:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
indemnizatie cresterea copilului 11 De la: marianamamaruta 25 Februarie 2011 20:30
va roog 2 De la: iullius 29 Mai 2009 18:40
piscina 1 De la: corina_dragoi 17 Ianuarie 2009 18:21
igiena la sugari 16 De la: garbo011266 5 Mai 2011 14:34
M-am saturat de imperecheat si cumparat sosete! 8 De la: garbo_461799 4 Februarie 2017 12:09
Setari Cookie-uri