DESPRE INDEMNIZATIA DE CRESTERE A COPILULUI

ce se intampla daca angajatorul iti suspenda contractul de munca inainte de cele 42 de zile? mai beneficiezi de indemnizatie? angajatorul ar avea de suferit in urma acestei suspendari?multumesc
mariana22
Postat pe 7 Aprilie 2009 10:36
Pentru mamica care ar vrea sa intre din nou in concediu crestere copil. Pana implineste copilul varsta de 2 ani vei putea sa intri de cate ori vei vrea in acest concediu. Nu are nicio legatura ca tu ai schimbat locul de munca. Va trebui sa duci adeverinta completata de la locul de munca pe care il aveai inainte de a naste si decizie de suspendare a contractului de munca de la serviciul pe care il ai in prezent.
laura_paisan1983
Postat pe 7 Aprilie 2009 11:03
Mersi mult de lamuriri, am inteles acum....ma complicam na cu zilele si lunile asta ca nu intelegeam ...dar am priceput de data asta multe multumiri inca o data si sanatate multa. Va doresc tuturor Sarbatori Fericite!
spectradi
Postat pe 7 Aprilie 2009 15:05
raspuns pentru Mariana
Pur si simplu nu se poate ca angajatorul sa iti suspende din proprie initiativa contractul de munca!! angajatorul emite decizia de suspendare cim in momentul in care mamica aduce ultimul concediu medical si depune o cerere prin care solicita suspendarea cim pentru concediu crestere copil! asa e procedura!! pe ce baza suspenda angajatorul cim mai repede??! mai ales ca angajata in cauza este in perioada de concediu de maternitate!! eventual da-mi mai multe informatii!! daca mamica face reclamatie, desigur, angajatorul are de suferit! iar mamica trebuie sa faca reclamatie, fiindca daca nu are 42 de zile de concediu postnatal (sau lauzie) efectuat, nu poate beneficia de cei doi ani de concediu crestere copil. Numai bine!
elanicol
Postat pe 7 Aprilie 2009 18:30
pe 1 decembrie 2008 am intrat in concediu prenatal.am nascut pe 12.02.2009 si prin urmare cele 42 de zile se implinesc pe 26.03.2009.mie mi-au suspendat contractul de pe 15.03.09 si asta fara sa depun vreo cerere pt suspendarea contractului.cand m-am dus sa depun dosarul,doamna de la primarie mi-a spus de acesta suspendare mai devreme de cele 42 de zile.crezi ca se mai poate face ceva?
am si decizia semnata de ITM.
mariana22
Postat pe 8 Aprilie 2009 11:13
Din punct de vedere al concediului pentru cresterea copilului nu este nicio problema, dar nu inteleg in ce baza ti-au suspendat contractul de munca cei de la servici fara sa fi facut tu cererea de intrare in acest concediu. tu cand ai dus medicalele, pe ce perioada a fost ultimul? Ideea e ca tu depui dosarul de crestere copil cu toate actele necesare, doar ca nu vei putea fi platita cu cele 6 mil decat din a 43-a zi. Stii ce este ciudat. In mod normal cand duceai medicalul pe martie ar fi trebuit medicul de familie sa-ti treaca acolo perioada 01 -26.03.2009 si atunci ei n-ar fi avut cum sa-ti suspende mai devreme decat din greseala de radactare si n-aveau decat sa modifice. dar ti-am zis singura problema e ca nu vei fi platita in niciun fel 15 -26 martie.
laura_paisan1983
Postat pe 8 Aprilie 2009 11:29
aceasta reclamatie se face la ITM? o pot face si dupa 3-4 luni sau trebuie acum,inainte sa depun dosarul? pt ca am vb cu sefa mea si mi-a spus ca o sa vb cu contabila ca sa rezolve problema.si daca o sa-mi dea o alta adeverinta cu datele modificate,iar la ITM contractul sa ramana tot cu 15.03 suspendat?
iar cand o sa se verifice pt indemnizatie o sa se vada ca de fapt adeverinta nu corespunde cu ce este la ITM? multumesc
mariana22
Postat pe 8 Aprilie 2009 11:47
As dori si eu un raspuns la o intrebare , daca stie cineva . Se poate intra in CIC (concediu crestere copil )daca sarcina intervine in perioada de in somaj ?
adriana76
Postat pe 8 Aprilie 2009 12:01
da, fara probleme
laura_paisan1983
Postat pe 8 Aprilie 2009 12:11
Pt. mariana22. Problema nu este la dosarul de crestere copil. ca ei oricum nu te pun in plata cu 15 martie. Ei te vor plati cu 26, atunci cand se implinesc cele 42 de zile. De fapt cu 27, daca 26 este a 42-a zi. Singura problema e ca nu vei fi platita medical 15-16 martie cum era si normal.
laura_paisan1983
Postat pe 8 Aprilie 2009 12:14
mi de multumiri fetelor care mi-au raspuns la intrebari in special eleinicol. sa aveti bafta toate si sa aveti bebici frumosi si sanatosi.
lidia29
Postat pe 8 Aprilie 2009 13:37
oricum nu am primit niciun ban cat am stat in concediul medical.acum important e sa pot beneficia de indemnizatie.asa se intampla atunci cand angajatul si sefa lui devin prieteni.
mariana22
Postat pe 8 Aprilie 2009 18:23
Este foarte ciudat ca nu ai primit indemnizatia de maternitate. La ce firma ai lucrat mai mama tu. Acum tu alegi, ori te duci si te certi cu ei, firma normal trebuia sa-ti duca medicalele la casa de sanatate si ei isi recuperau banii cu care te plateau pe tine de acolo. Iar indemnizatia de crestere copil o vei primi oricum din a 43- a zi, pacat insa ca nu primesti indemnizatia de maternitate. Sper sa ai noroc si macar adeverinta pentru dosar sa ti-o faca cum trebuie si in timp util. Vezi ca termenul de depunere a dosarului este de 60 de zile lucratoare de la data la care intri in concediu crestere copil.
laura_paisan1983
Postat pe 9 Aprilie 2009 12:53
as dori sa aflu daca la terminarea concediului ,unitatea unde am lucrat este obligata sa ma angajeze pe acelas post
mane_amane
Postat pe 11 Aprilie 2009 22:07
mie cel putin mi l-a pastrat am mai mers la servici 4 luni si apoi l-am nascut pe bebe 2
silviatatu
Postat pe 11 Aprilie 2009 22:09
da sunt obligati sa-ti pastreze locul de munca pana la terminarea concediului post-natal
silviatatu
Postat pe 11 Aprilie 2009 22:13
ngajatorul ar avea posibilitatea sa.mi ofere alt post iar eu ar trebui sa accept ?
mane_amane
Postat pe 11 Aprilie 2009 22:33
doamnelor, sint din timisoara, mi-au intrat banii pe data de 10, card la BRD. pe data de 10 aprilie fiul meu a implinit un anisor. asa cadou.....
adrica
Postat pe 11 Aprilie 2009 23:17
La multi ani ! sa va traiasca sa creasca mare si sanatos
rose_kidz
Postat pe 11 Aprilie 2009 23:31
nu esti obligata sa accepti postul daca nu-ti convine
silviatatu
Postat pe 12 Aprilie 2009 11:42

Pt Mariana
Scuze pt raspunsul intarziat!! nu m-am confruntat cu o asemenea situatie!!!
Daca ai intrat pe 1 dec in prenatal, cea de-a 126 zi de concediu medical este 5 aprilie 2009!! drept ce nu iti poate fi luat sub nici o forma!!! nu stiu cine l-o fi sfatuit pe angjatorul tau, dar a facut o mare greseala!! ai dreptul la cele 126 de zile de concediu medical!! nu esti obligata se le iei, in schimb daca le iei, angajatorul e obligat sa indeplineasca cerintele legale!! ai calculat bine, cu 26.03.2009 ai avea dreptul sa intrii in concediu crestere copil! nu inteleg pe ce baza a suspendat angajtorul contractul! se intelege ca nu se poate sa renunti la dreptul tau de a beneficia de concediu crestere copil! sfatul meu este sa te intorci la angajator, sa ii expui situatia - poate e doar dezinformat!!! - si sa modifice inregistrarile din carnetul de munca - cu putin noroc se poate ca inregistrarea in carnetul de munca nici sa nu fie inca facuta (cele de la ITM nu completeaza mereu imediat in carnete)! am mai spus de o cerere pe care e bine sa o depui tu la angjator odata cu ultimul concediu medical prin care sa soliciti suspendarea contractului incepand cu data urmatoare ultimei zile de concediu medical (daca doresti sa intrii din 26.03.2009, pe concediul medical ultima zi trebuie sa fie 25.03.2009).
Deci, sa refaca decizia si sa se precizeze suspendare contract de munca cu data de 26.03.2009! nu e atat de complicat, doar sa fie putin amabili, sa stie sa vorbeasca la ITM si asa mai departe!!!
Cu certificatul medical (ultimul) ce ai facut??! cel de pe martie?!!? ultima zi e 25 martie??! sa fii atenta la datele de incetare concediu medical si data cu care incepe concediu crestere copil!
Daca angajatoru refuza (sper sa fie om intelegator si cu inima la dansul!!!), singura solutie e sa le faci reclamatie!! mai intai mergi la ITM si fa reclamatie si de acolo te indruma ce si cum sa faci! e dreptul tau si nu trebuie sa renunti la asta!!
Nu uita ca dosarul la Primarie se poate depune in termen de 60 de zile din momentul in care ai acest drept! daca suspendarea CIM va fi cu 26.03.2009, trebuie sa depui dosarul pana in 24 mai 2009! mult noroc! daca nu am fost explicita, te rog sa imi lasi mesaj privat, vad mai repede asa!
elanicol
Postat pe 12 Aprilie 2009 21:56
Pt Adrica
la multi ani pentru micutul tau! sa creasca mare si sanatos!!!
elanicol
Postat pe 12 Aprilie 2009 22:03
Pentru Elanicol! Am mai intrebat acum ceva timp, cred ca nu ai avut timp sa raspunzi atunci.
"Baza de calcul pentru concediul medical este perioada lucrata inainte de nasterea primului bebelus. "

Sunt in urmatoarea situatie: in data de 19 sept 2008 primul copil a implinit varsta de 2 ani, in 20 sept 2008 am intrat in concediu medical prenatal, iar in data de 20 nov s-a nascut al doilea copil. Intrebarea mea este unde se specifica mai exact situatia de mai sus, cu baza de calcul pentru concediul medical. Mentionez ca eu am primit pt cele 126 de zile de concediu medical 85% din media veniturilor realizate pe cele 6 luni anterioare inceperii concediului medical (adica baza de calcul au fost cele 6 mil reprezentand indemnizatia de crestere a copilului, nicidecum din venitul realizat anterior nasterii copilului). Si inca o problema legata de acest aspect. Am inteles ca, in situatia mea, indemnizatia de crestere pentru al doilea copil se calculeaza din media veniturilor pe cele 12 luni anterioare nasterii copilului (10 luni am beneficiat de indemnizatie crestere copil, iar 2 luni de concediu medical). Nu ar fi corect sa se considere ca baza de calcul veniturile realizate anterior nasterii primului copil? Ma intereseaza foarte tare sa stiu articolele de lege pe care se bazeaza raspunsurile tale, pentru a le putea utiliza mai departe. Multumesc anticipat pentru raspuns.
ceri_anghel
Postat pe 13 Aprilie 2009 15:11
fetelor, multumim pt urari. cu cut inainteaza in virsta lui luca al meu ii cresc si ...fitele
adrica
Postat pe 13 Aprilie 2009 22:11
elanicol, am si eu o inrebare indiscreta la care nu esti obligata sa raspunzi in ce domeniu lucrezi? ca esti foarte bine informata si noi profitam la maxim. ar trebui sa sarim cu o ciocolata, o bere, un frappe...
adrica
Postat pe 13 Aprilie 2009 22:14
in caz ca intereseaza pe cineva....

azi a fost o mama la agentia de prestatii sociale in bucuresti si i-au spus modul de calcul al indemnizatiei:

nu se ia in considerare luna in care ai nascut si la medie se aduna luna anterioara nasterii de doua ori.
se face media astfel: luna 1+2+3+4+5+6+7+8+9+10+ 2*11 totul se imparte la 12 si din asta se face 85 %.
adrica
Postat pe 15 Aprilie 2009 19:44
Pt ceri_anghel. Cauta OUG nr.148/2005, dar cel mai important normele metodologice si instructiunile care au aparut in 13.02.2009. Cu parere de rau, dar iti vor luan in calcul ultimele 12 venituri anterioare nasterii copilului, cu precizarea ca intr-adevar pt luna nasterii copilului se ia in calzul venitul lunii anterioare. Deci iti vor lua in calcul cele 6 mil primite ca indemnizatie de crestere copil. Stii la ce ma gandesc. Daca prin 85% aveai dreptul la mai mult, ai facut cumva cerere in acest sens? Ca poate asa iti va calcula altfel.
laura_paisan1983
Postat pe 16 Aprilie 2009 15:03
Stai ca acum vad ca eram in 2008 cand s-a nascut cel de-al doilea copil. Deci nu e cazul de varianta la care m-am gandit eu.
laura_paisan1983
Postat pe 16 Aprilie 2009 15:05
o intrebare ! a primit cineva indemnizatia de 85% recalculata sau mai bine spus diferentele pe lunile anterioare ca este aprilie si la mine nimic
stie cineva ceva?
krys_flo
Postat pe 16 Aprilie 2009 16:54
buna, fetelor! azi am primit banii recalculati , nici nu mai asteptam ! imi luasem gandul! sunt din buc si am depus pe 15 ian, n-am primit decizia inca iar suma nu e ce asteptam , dar, ma rog, asta rezolv eu dupa sarbatori! cred ca au un mod de calcul numai de ei stiut!! dar asta vom elucida in curand, bine c-au venit! asa Paste mai zic si eu, mai ales ca luam si motul baiatului duminica!!!
sarbatori frumoase tuturor!!
alina_ghiur
Postat pe 16 Aprilie 2009 18:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
crese in iasi 3 De la: garbo216089 31 Iulie 2011 21:38
intoarcerea la munca mai devreme de 2 ani 6 De la: flexashop 6 Februarie 2010 10:51
diversificarea! 10 De la: Alina80 5 Septembrie 2009 13:05
job part-time 2 De la: deliarebecca 2 Februarie 2009 13:06
Ceai de musetele la copilul peste 2 anisori? 16 De la: garbo194296 6 Martie 2011 15:36
Setari Cookie-uri