DESPRE INDEMNIZATIA DE CRESTERE A COPILULUI

Fetelor a luat cineva pina acum indemnizatia marita? Eu ma chinui sa obtin adeverinta de venit de la angajator. Am facut sesizare si la ITM. Dupa cum banuiam a rezolvat controlul cu o spaga. Raspunsul primit de la ITM suna ceva de genul " S-a acordat termen de 60 de zile ptr eliberarea adeverintei"...asta in conditiile in care firma are doar 7 angajati.I-am intrebat ce se intampla dupa cele 60 de zile daca tot nu-mi elibereaza adeverinta.."v-a urma un nou control, si bineinteles o alta perioada ptr eliberarea adeverintei".Pina atunci imcep eu serviciul si-l impusc pe ala... nu stiu ce naiba sa mai fac..bani de avocati nu prea sunt...
drdianuta
Postat pe 19 Martie 2009 17:40
in ian am depus dosarul pt indemniz marita, si mi -sa zis ca prin aprilie o sa termine ei de procesat datele si o sa inceapa sa plateasca retroactiv diferenta (ca acum iau tot aia 6+2 mil)
ruschita
Postat pe 19 Martie 2009 17:53
si eu tot in ian am depus dosarul iar luna astea mi-a venit indemnizatia marita.
danyelle005
Postat pe 20 Martie 2009 16:40
BUNA EU SUNT NOUA PE SAIT,AM SI EU O INTREBARE:-ESTE CINEVA DIN JUD SIBIU CARE A PRIMIT INDEMNIZATIA RECALCULATA?
kidz000379
Postat pe 21 Martie 2009 12:19
MA NUMESC LARISA SI SUNT DIN SIBIU

kidz000379
Postat pe 21 Martie 2009 12:25
buna fetele!am si eu o intrebare la care nu am gasit inca un raspuns sper sa fiu ajutata de catre voi. problema sta asa: in luna decembrie mi-am schimbat locul de munca mai exact am incetat vechiul contract de munca pe data de 19.12.09 asta pica vinerea si am inceput munca la noul loc de munca luni pe 22.12.09. acum e posibil sa fiu insarcinata si data probabila a nasteri ar fi undeva la inceputul lunii decembrie.Acum intrebarea este: pot beneficia de indemnizatie? dar sa tinem cont ca este o diferenta de 2 zile intre cele doua locuri de munca mai exact sambata si duminica. Multumesc anticipat pntru raspunsurile voastre.
lidia29
Postat pe 25 Martie 2009 11:49
nu conteqaza 2 zile, pt ca tu luna aia ai pltit impozitele (mai ales ca alea 2 zile erau si weekend, chiar nu conteaza)
ruschita
Postat pe 25 Martie 2009 11:58
Daca nasti in luna aprilie 2009 spre exemplu, baza de calcul a indemnizatiei o reprezinta venitul din perioada aprilie 2008-martie 2009? Intrebarea era care este baza de clcul? Ultima luna luata in calcul este cea in care nasti, sau luna dinainte sa nasti? Multumesc!
andrei_g
Postat pe 25 Martie 2009 12:11
iti multumesc frumos pentru raspuns.deci practic eu am continuitate si pot fara probleme sa beneficiez de indemnizatie.
lidia29
Postat pe 25 Martie 2009 12:11
as mai avea o intrebare? cand va trebui sa depun dosarul pentru indemnizatie va trebui sa iau si adeverinta pe luna decembrie din ambele locuri de munca dat fiind faptul ca am lucrat in doua locuri?
lidia29
Postat pe 25 Martie 2009 12:37
Buna tuturor,
Sunt noua aici si am cateva nelamuriri, in speranta ca se va gasi cineva binevoitor sa ma lamureasca.
Eu lucrez in Bulgaria de un an (recent am aflat ca sunt insarcinata) si as vrea sa stiu daca romanii care lucreaza in afara tarii (si daca nasc aici, nu in Romania) au ceva drepturi referitoare la indemnizatii de copii in tara; se pot transfera in vreun fel asigurarile sociale de aici in Romania? daca ma intorc in tara dupa ce nasc copilul, ce pot primi de la statul roman?
Sanatate!

Postat pe 30 Martie 2009 10:54
buna ziua, am si eu o intrebare pt tine daca esti amabila ca vad ca le stii pe toate. Sunt in somaj din 17 dec 2008 pana in oct 2009. Am nascut in 24 martie dar mi-a murit copilasul. Imperativ pt mine este sa am un copilas si din indicatiile medicului dupa 6 sapt pot sa raman din nou insarcinata. Intrebarea este daca imi ajuta D-zeu sa raman insarcinata cat si cum trebuie sa cotizez. Multumesc anticipat.
kidz000531
Postat pe 31 Martie 2009 17:06
Se ia in calcul pana la luna inainte de nastere...deci luna martie 2009

Nastere usoara si sa ne tii la curent cu piticul tau
lavi_dj
Postat pe 1 Aprilie 2009 11:46
stie cineva ceva concret despre cei 85%?? cand ii vom primi? eu am depus dosarul in ianuarie si n-am nici o veste, incep sa-mi pierd speranta!! e o mare bataie de joc...
alina_ghiur
Postat pe 3 Aprilie 2009 13:42
lidia, eu stiu ca max de diferenta intre locurile de munca este de 15 zile lucratoare pt a se pune ca an intreg lucrat, adica ca si cum te-ai fi transferat in alta parte. eu zic ca o sa beneficiezi fara nici o indoiala. asta daca ai lucrat la vechiul loc de munca atat cat sa se faca un an de zile pana ai sa nasti.. dar cel mai bine ar fi sa te interesezi la un centru din asta unde se depun dosarele pt indemnizatie si acolo ai sa afli sigur .. succes si sarcina usoara daca esti insarcinata
cristinaflorentina_2000
Postat pe 3 Aprilie 2009 13:52
baza de calcul a indemnizatiei o reprezinta venitul din perioada aprilie 2008-martie 2009?.Ultima luna luata in calcul este cea dinaintea nasterii lui bebe si anume martie 2009...luna in care nasti nu se mai ia in calcul. Nastere usoara
lavi_dj
Postat pe 3 Aprilie 2009 21:19
lavi_dj, luna in care nasti se ia in calcul
adrica
Postat pe 4 Aprilie 2009 00:13
lidia29, nu ai voie sa ai intreruperi. trebuie sa ai continuitate. daca in data de5 a luni se incheie un contract in data de 6 a lunii incepe urmatorul contract. nu conteaza ca e week-end
adrica
Postat pe 4 Aprilie 2009 00:15
nu ai voie sa ai intreruperi. trebuie sa ai continuitate. daca in data de5 a luni se incheie un contract in data de 6 a lunii incepe urmatorul contract. nu conteaza ca e week-end
adrica
Postat pe 4 Aprilie 2009 00:16
daca tu zici asa sa fie...dar...uitate mai bine pe cererea tip de la servici... ca eu cred ca ai primit asa ceva si vei vedea daca ti s-a luat in considerare si luna in care ai nascut
lavi_dj
Postat pe 4 Aprilie 2009 23:04
lavi_dj, ai dreptate. imi cer scuze daca am indus in eroare pe cineva
adrica
Postat pe 5 Aprilie 2009 16:17
se incepe calculul cu luna in care s-a nascut bebelusul! salariul net, desigur! cel mai simplu sa va convingeti de acest lucru este sa cititi ce scrie pe adeverinta de la Primarie: se specifica astfel "
1. luna../anul... (luna nasterii copilului), tip venit, venitul net realizat
2. luna../anul.. (luna anterioara lunii nasterii copilului), tip venit, venit net
3. luna.../anul.. (luna a 2-a anterioara lunii nasterii copilului), idem
.
.
12. luna ../anul.. (luna a 11 anterioara lunii nasterii copilului),tip venit,venit net
Concluzie: prima luna este luna nasterii bebelusului, ultima luna e de fapt luna a 11 a anterioara datei nasterii copilului)!
Aveti grija sa fie completate datele corect ca altfel faceti drum degeaba pana la locul de munca, apoi la Primarie - asta daca aveti norocul sa verifice cum trebuie dnele de la Primarie! daca nu e corect, vi se intoarce dosarul si trebuie sa o luati de la capat cu actele!!
elanicol
Postat pe 6 Aprilie 2009 15:36
Scuze ca nu inteleg treaba cu adeverinta.....dar daca bebele vine pe 1 sau 5 noiembrie de exemplu se va lua in calcul suma neta a concediului medical incasat in decembrie pentru noiembrie???
spectradi
Postat pe 6 Aprilie 2009 15:47
fara sa vreau sa supar pe cineva , o sa atrag atentia asupra unui aspect:
POATE EXISTA INTRERUPRE, ADICA SA NU FIE CONTINUITATE IN ACTIVITATE cu conditia ca pentru fiecare luna sa beneficiati de venituri supuse impozitarii!!!
de asemenea poate fi vorba si de mai multe locuri de munca si /sau o parte din stagiu poate fi constituit de perioada lucrata la un angajator, apoi va schimbati locul de munca ! nu conteaza! cum spuneam, trebuie sa aveti pentru ffiecare luna venituri supuse impozitarii!!! se intelege, atunci cand depuneti actele la Primarie, solicitati mai multe adeverinte (sau faceti copie xerox dupa cea pe care o primiti de acolo): fiecare angajator v-a completa o adeverinta separata!
elanicol
Postat pe 6 Aprilie 2009 15:48
pt Lidia 29
vei depune doua adeverite, completate de catre cele doua unitati la care ai lucrat
elanicol
Postat pe 6 Aprilie 2009 15:48
Am o colega de birou care a nascut pe 1 martie 2009 - o zi de duminica, asta inseamna ca in adeverinta i se va prinde luna martie la venit net???
spectradi
Postat pe 6 Aprilie 2009 15:48
raspuns spectradi
pai nu are importanta!! oricum in luna nasterii bebelusului mamica are salariul intreg, nu??! de multe ori chiar mai mare decat cel din perioada in care muncea fiindca nu se retine decat sanatatea pe stat, nu??! aflandu-se in concediu medical, evident luna este completa! nu inteleg care e problema!
daca copilul este nascut pe 1 sau 2 ale lunii nov (ca in exemplul tau), prima luna care se trece pe adeverinta este luna noiembrie!!
elanicol
Postat pe 6 Aprilie 2009 15:53
conform legii, pentru a beneficia de CCC trebuie obligatoriu ca proaspata mamica sa efectueze minim 42 de zile de concediu de maternitate (din cele 126 )!!! evident, va avea luna completa!!!
chestia cu 1 martie , zi de duminica , conform legii, prima luna completata pe adeverinta trebuie sa fie luna nasterii copilului (cum am mai spus, foarte simplu de verificat, un drum pana la Primarie, solicitati adeverinta, ba chiar si informatiile necesare)! repet: luna nasterii copilului oricum este completa!!
elanicol
Postat pe 6 Aprilie 2009 15:57
am tot repetat cuvantul "complet" de am ametit! dar tot fug la bebelusul meu si revin si mai completez! scuze pt repetarile stresante!
elanicol
Postat pe 6 Aprilie 2009 15:59
buna sunt noua pe forum si vroim sa intreb si euceva.sunt in icc de curand am renuntat la indemnizatie si mi-am suspendat contractul de munca de la firma la care lucram ,dar m-am angajat la alta firma din data in care am suspendat contractul de munca.mai pot eu acum sa ma intorc la indemnizatia prt crestere copil daca la aceasta firma nu mai merge treaba cum mergea?
lamuritima si pe mine va rog ca sunt tare suparata .
LENU_COVACI
Postat pe 6 Aprilie 2009 18:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sunt gravida? 77 De la: SEBY1YEAR 5 Octombrie 2009 15:20
coaste deformate 3 De la: ruschita 10 Martie 2009 11:42
Vaccinul prevenar 2 De la: vasilicasavoiu 25 Februarie 2009 11:42
Ne-am ingrasat in timpul sarinii, hai sa slabim, caci se poate 4 De la: anita_maria 20 Iulie 2009 23:36
ALT SITE SUPER VESEL 1 De la: ginutavrabiuta 9 Februarie 2010 16:07
Setari Cookie-uri