DESPRE INDEMNIZATIA DE CRESTERE A COPILULUI

BUNA ZIUA MAMICI-SUNT MAI NOUA PE ACEST FORUM-MA NUMESC CRISTINA SI AS VREA SA ADRESEZ O INTREBARE :ARE CINEVA IDEE DACA SUNT SI ANGAJATA DAR LUCREZ SI IN COLABORARE CU O ALTA FIRMA CA PERSOANA FIZICA AUTORIZATA POT BENEFICIA SI CA PFA DE BANI DE LA STAT ?PENTRU CA EU COTIZEZ SI CA ANGAJAT DAR SI CA PFA-DECI PLATESC DE 2 ORI DARILE LA STAT SA VA TRAIASCA BEBEII SI SA VA BUCURATI DE EI
MAI AM SI EU 2 LUNI SI VINE BEBE
MULTUMESC
crys_1976
Postat pe 31 August 2008 12:51
De indemnizatia de crestere copil (600 ron) si de alocatia pentru copil (200 ron) beneficiezi o singura data pentru un copil, nu poti lua de 2 sau de 3 ori suma daca esti angajata in mai multe locuri!
Ba mai mult, ca sa beneficiezi de acesti 600 ron trebuie sa nu mai realizezi alte venituri pe intervalul celor doi ani!
Adica nu poti beneficia de indemnizatia pentru cresterea copilului pana la varsta de doi ani si in acelasi timp sa fii angajata la o alta firma sau la mai multe firme (inclusiv ca PFA)!

m-ai amuzat cu intrebarea ta! super!

In cazul in care situatia e de asa natura si hotaresti sa nu intrii in intrerupere pentru cresterea copilului, deci alegi sa te intorci la job dupa ce nasti, primesti de la stat pe parcursul celor doi ani o indemnizatie de 100 ron + 200 ron alocatia pentru copil! pana in 2006 aceasta indemnizatie in cazul in care te intorceai la job era 300 ron, dar probabil, celor din guven li s-a parut prea mult!!!
O zi minunata!
elanicol
Postat pe 1 Septembrie 2008 13:40
M-a amuzat intrebarea ta in cel mai pozitiv sens!
Mi-ar fi placut si mie sa fie asa! sincer! sa beneficiez si de indemnizatia de 600 ron si sa pot si continua job-urile la celelalte firme! dar nu se poate! ori una ori alta! pupici!
elanicol
Postat pe 1 Septembrie 2008 13:59
atunci am si eu alta curiozitate: mamicile de gemeni care stau cu ei 2 ani acasa primesc indemnizatie dubla, pt ca sunt 2 copii (si daca ii nastea separat statea cu fiecare cate 2 ani), sau tot 8 milioane, pt ca ea e una singura si sta 2 ani acasa? Ha? Enyone?
ruschita
Postat pe 2 Septembrie 2008 22:25
Draga mea Ruschita! o mamica de gemeni (apropo, desi e greu sa ai gemeni, e asa frumos! am vazut zilele trecute doi gemeni, fetita si baietel si erau asa dulci si frumosi! dar fetita era mai zvapaiata iar baietelul cumintel!) beneficiaza, evident, tot de concediu crestere copil pana gemenii implinesc doi ani si de o indemnizatie de 600 ron! doar alocatia este dubla! adica 200 ron pentru fiecare bebelus! Mamica de gemeni va primii 600 ron indemnizatie pana ce copii fac doi ani +400 ron alocatia pentru micuti! foarte dragute intrebarile voastre!!! sa aveti o zi minunat de frumoasa si sa nu va supere nimeni si nimic!
elanicol
Postat pe 3 Septembrie 2008 08:00
pai tocmai asta ziceam si eu: nu-i mai bine sa-i nasti separat (stai si mai mult timpacasa cu ei - adunat adica zic- , iei si mai multi bani- cate o indemnizatie pt fiecare concediu- si nici nu e asa obositor - vorba ceea"ceata lui pitigoi, dai intr-unul tipa 2"
ruschita
Postat pe 3 Septembrie 2008 14:45
Nu stiu daca ati vazut la televizor dar a fost un caz in care aveau tripleti si mama acestor ingerasi a dat statul roman in judecata si chiar a si castigat, ca sa obtina indemnizatia de 600 ron pentru toti trei nu doar alocatia, pe acelasi principiu ca daca ii faci pe rand stai si mai mult acasa si iei si mai multi bani de la stat. Poate ar trebui mai multe mami de gemeni sau tripleti sa faca asa ...si poate se va schimba si legea si mamicile de gemeni, tripleti, etc..sa ia indemnizatia dupa numarul de copii...ca nu ai cum sa cresti un copil din 2oo ron cat e alocatia...poate totusi mai devreme sau mai tarziu se va schimba ceva in bine si la acest capitol.
iulia_cristina_kidz
Postat pe 4 Septembrie 2008 09:59
am si eu o intrebare am intrat si eu concediu de cresterea copilului pe 05.07.2008 dar pina acum nu mi-a venit nici un ban (600lei) daoar o scrisoare in care ma anunta ca am fost luata in evidenta si plata acestor bani se va fae in intervalul 10-20 ale luni, , dar din care luna se va incepe?
GILIOLA
Postat pe 5 Septembrie 2008 18:20
EU am intrat in concediu de ingrijire copil incepad cu data de 1 mai 2008 si am primit banii in 20 iulie 2008. Pentru ca dureaza foarte mult pana te introduc in bugetul din care se dau acesti bani. Eventual vei primi banii prin octombrie, cam asa au asteptat si alte mamici pe care le cunosc, cam trei luni pana iti vin banii.
iulia_cristina_kidz
Postat pe 6 Septembrie 2008 18:15
eu am o nelamurire in legatura cu al doilea copil.....pe 29 octombrie trebuie sa incep serviciul dupa 2 ani de stat in concediu de crestere copil.problema e ca as vrea sa-l fac si pe al 2 -lea mai repede.vroiam sa merg insarcinata la servici...dar am inteles ca nu se poate ca in acest caz sa mai beneficiez de indemnizatie. totusi in lege scrie ca beneficiaza de indemnizatie persoanele care:...printe altele ...si persoanele care au beneficiat de indemnizatie crestere copil pana la 2 ani.nu stiu ce sa mai cred.
melutza
Postat pe 7 Septembrie 2008 14:53
Eu stiu ca daca ai fost in ingrijire copil beneficiezi si la al doilea de indemnizatie, am auzit de un caz care cand copilul a facut doi ani ea era gravida in luna a sasea, daca nu ma insel, a mers la serviciu o luna si apoi a intrat in concediu prenatal, si a beneficiat de indemnizatie. Si eu am de gand sa-l fac pe al doilea si vrea sa trec din intrunul in altul, fara sa merg la lucru deloc.Asa ca eu spun ca nu e nici o problema, dar daca vrei sa fii sigura intreba la primaria din orasul tau.
iulia_cristina_kidz
Postat pe 7 Septembrie 2008 19:50
a tocmai mi-au virat banii in cont primaria pe 2 luni, multumesc pt mes "iulia_cristina" si bafta multa la al doilea bebelus la fel de frumoasa ca fica ta si o pup dulce si sa creasca sanatoasa,cite luni are scumpica?
GILIOLA
Postat pe 9 Septembrie 2008 04:56
Pentru melutza!
Poti sa ramai de trei ori insarcinata la rand, ! adica sa ai bebelusii unul dupa altul si beneficiezi pentru fiecare de cei doi ani crestere copil! nu pricep de unde ai tras concluzia ca nu beneficiezi de indemnizatia de 600 ron!!! Deci ...spor la treaba!
Mergi perioada care esti ok la job, sau intrii in risc maternal - sper sa nu fie cazul! apoi in prenatal conform legii si apoi in concediu crestere copil ca si la primul bebelus!
elanicol
Postat pe 9 Septembrie 2008 12:56
Buna ! Eu am un baietel de 2 anisori si 11 luni si as dori sa mai fac un copilas .Am o intrebare cat timp trebuie sa lucrezi inainte de a ramane insarcinata pentru a primi indemnizatia de ingrijire copil? Va multumesc!
rmnschneider
Postat pe 9 Septembrie 2008 20:00
am vrut sa raman insarcinata in luna mai ...dupa ce am avut o problema ginecologica...doctorul mi-a spus ca pot sa raman....dar am auzit cazuri ca au mers la servici insarcinate si nu au mai beneficiat de indemnizatie...ca cica trebuie sa ai la fel ca la primul ,un an lucrat inainte ....am tot ascultat la unul si la altul cand trebuia de fapt sa ma interesez la primarie...
melutza
Postat pe 9 Septembrie 2008 22:59
Tocmai ti-am raspuns ca poti ramane de trei ori acasa in intrerupere , perioada dupa perioada, fara sa lucrezi intre timp, daca se intampla sa ramai insarcinata! cazuri de trei sarcini una dupa alta nu am avut la nici unul din job-uri, dar mamici care au stat acasa 4 ani am avut, mai precis inca mai am!! unele dintre ele intre cele doua sarcini nu au fost nici o zi la job, fiindca au ramas insarcinate pana ca primul bebel sa implineasca un an! am si caz in care a venit o saptamana si apoi a intrat in risc maternal, apoi in prenatal si apoi in intrerupere!
Daca tot pui la indoiala ce spun, cel mai bine e sa mergi la Primarie si iti vor raspunde la nedumeriri!
elanicol
Postat pe 10 Septembrie 2008 16:46
Ca ai auzit cazuri de mamici care nu au beneficiat de intrerupere, cine stie ce situatie or fi avand! se prea poate ca dupa ce s-au terminat cei doi ani sa fii facut vreo pauza pana sa revina la job - e de ajuns o luna!! - si atunci e clar ca si-au pierdut dreptul de a beneficia de intrerupere pentru al doilea copil fiindca nu mai indeplineau conditiile impuse de lege!
elanicol
Postat pe 10 Septembrie 2008 16:50
Raspuns pentru "rmnschneider"
Buna draga mea! daca baietelul are 2 ani si 11 luni, intrebarea mea este, din ziua urmatoare implinirii varstei de doi ani, ai reluat serviciul??! adica ai continuitate??!
1. Daca ai reluat serviciul in ziua imediat urmatoare implinirii varstei de doi ani, poti ramane oricand insarcinata, beneficiezi automat de intrerupere crestere copil! perioada celor 12 luni se cumuleaza cu cele 11 luni lucrate deja si cu o luna inainte de nasterea primului bebelus! (asta in cazul in care ramai chiar acum insarcinata!!)
2. Daca nu ai reluat imediat serviciul si ai pauza si doar o luna intreaga, trebuie sa ai lucrate 12 luni inainte de nasterea urmatorului bebelus pentru a beneficia si pentru acesta de indemnizatia de crestere copil!
Astept mai multe detalii in ceea ce priveste statutul tau de salariata! pupici!
elanicol
Postat pe 10 Septembrie 2008 16:56
Buna elanicol! Eu am inceput sa lucrez inainte de a mi se implini termenul adica pe 1 oct si nu pe 13 oct ( imi gasisem un job pe care nu vroiam sa il pierd) si mi-am intrerupt indemnizatia ingrijire copil incepand cu data de 1 oct ..................... eu cred ca am continuitate!!!! am intrerupere doar acea zi 16-17 martie - schimbarea job-urilor ( mi s-a inchis cartea de munca pe data de 16 si eu am inceput in 17 . ITI MULTUMESC
rmnschneider
Postat pe 11 Septembrie 2008 08:02
Eu am o alta situatie, sunt in concediu de crestere copil si fetita mea are 1 an si 4 luni. Am ramas insarcinata cu al doilea insa problema este ca il voi naste dupa ce primul copil va implini 2 ani, adica cand va avea 2 ani si 2 saptamani . Am vrut sa ma angajez dar am realizat ca nu pot sa fac cele 12 luni pana nasc. Ce sanse am sa iau indemnizatie si pt al doilea copil? Multumesc anticipat
jeny_cris
Postat pe 11 Septembrie 2008 10:36
etanicol...multumesc frumos pt lamuriri.oricum trebuie sa incep serviciul pe 29 oct. ..am luat si antibebe pana acum si tot nu pot ramane imediat dar e bine de stiut....multumesc
melutza
Postat pe 11 Septembrie 2008 17:18
Raspuns pentru rmnschneider
Atunci nu ai motive de ingrijorare! indeplinesti conditiile pentru a beneficia de indemnizatia de 600 ron pe parcursul celor doi ani! o zi minunata!
elanicol
Postat pe 12 Septembrie 2008 07:52
Raspuns pentru Jeni_cris
Eu am o alta situatie, sunt in concediu de crestere copil si fetita mea are 1 an si 4 luni. Am ramas insarcinata cu al doilea insa problema este ca il voi naste dupa ce primul copil va implini 2 ani, adica cand va avea 2 ani si 2 saptamani . Am vrut sa ma angajez dar am realizat ca nu pot sa fac cele 12 luni pana nasc. Ce sanse am sa iau indemnizatie si pt al doilea copil? Multumesc anticipat

Nu trebuie sa faci 12 luni pana nasti!! Acum esti in intrerupere pentru primul copilas, pana implineste doi ani esti acoperita! Daca spui ca la doua saptamani dupa ce primul micut implineste doi anisori ai DPN-ul pentru al doilea bebelus, ce te impiedica sa soliciti concediul medical preanatal de la medicul de familie?!?!? depui concediul medical la societate si problema este rezolvata! apoi, dupa nasterea micutului mai ceri concediu medical sa indeplinesti conditia de minim 42 de zile de dupa nasterea copilului si gata!!! apoi intrii in intrerupere pentru acesta!!! Baza de calcul pentru concediul medical este perioada lucrata inainte de nasterea primului bebelus - dar nu e e problema ta ci a angajatorului. Daca mai ai intrebari, macar la doua zile si tot intru pe site! daca stiu, cu mare placere iti raspund!
elanicol
Postat pe 12 Septembrie 2008 07:58
Multumesc pt raspuns! Nu mai este nevoie sa ma angajez ci doar am sa cer concediu prenatal si postnatal de 42 zile, nu?
jeny_cris
Postat pe 12 Septembrie 2008 16:05
Buna,sunt Cristina,am o fetita de 1,3ani si sunt insarcinata in 2 luni.Ar trebui sa incep serviciul in 29 mai 2009,dar cel de-al doilea copil il nasc in jur de 15 april 2009.Cum trebuie sa procedez pentru a primi indemnizatie si pentru al 2-lea copil?Va multumesc.
ilies8520
Postat pe 15 Septembrie 2008 08:40
Raspuns pentru Cristina / ilies8520
Buna draga mea! felicitari pentru bebelusii tai! in cazul tau nici macar concediu medical prenatal nu e nevoie sa ai! pana sa implineasca primul bebelus 2 ani poti depune dosarul la primarie cu actele pentru solicitarea indemnizatiei pentru al doilea bebelus! mergi la Primaria de care apartii si solicita actele de care ai nevoie la dosar! nu uita sa instiintezi angajatorul despre cea de -a doua sarcina, eventual sa completezi si formularele cerute de firma (la noi, intern, solicit de la mamici sa completeze un formular tipizat prin care solicita intrarea in ICC - concediu crestere copil )!
Nu iti fa griji, automat beneficiezi de concediu crestere copil si pentru micutul ce vine, doar sa depui documentatia necesara in timp legal! Mult noroc si sarcina usoara! pupici!
elanicol
Postat pe 17 Septembrie 2008 14:13
Da Jeni_Cris, cu prima zi dupa ce primul micut implineste doi ani soliciti de la medicul care te are in evidenta (ma refer la medicul de familie, desigur!) concediu medical cod 08, mergi cu concediul medical ori 126 de zile (concedii pe care le depui la angajator), ori cat te incadrezi + cele 42 de zile obligatorii si gata, apoi dosarul cu actele necesare depuse la Primarie in timp legal!! cred ca stii ca acum tu iti faci singura dosarul, nu se mai ocupa firma de asta!!! mergi la Primarie sa soliciti formularele de care ai nevoie, intreaba si pana cand poti depune dosarul! legal, termenul este de 60 de zile din momentul cand ai dreptul, dar sfatul meu este sa depui actele cat de repede posibil fiindca asa scapi de o grija/stres, plus ca vin si banii mai repede! o zi minunata!
elanicol
Postat pe 17 Septembrie 2008 14:17
Multumesc mult de tot! Acum sunt lamurita pe deplin. Nici nu stii cat ma bucur ca am aflat, nici expertul contabil nu a putut sa ma lamureasca motivandu-mi ca n-a mai intalnit cazuri asemanatoare. Pupici si multumesc inca odata.
jeny_cris
Postat pe 18 Septembrie 2008 16:53
Elanicol, as dori sa te intreb si eu ceva pentru ca stii foarte multe lucruri despre indemnizatie. Eu as vrea sa raman gravida in octombrie si daca raman cred ca as naste prin iulie 2009 . Eu momentan nu mai lucrez, am demisionat si nu am 12 luni lucrate consecutiv. Eu termin srudiile masterale la vara prin iunie sau inceputul lui iulie 2009. Se iau in calcul la indemnizatie studiile masterale. Stiam ceva de genul ca daca nasti la max. 60 de zile dupa terminarea studiilor beneficiezi de indemnizatie. Iti multumesc mult si astept sa-mi scrii.
negrea_oana
Postat pe 24 Septembrie 2008 15:26
Raspuns pentru negrea_oana
Din cate stiu eu masterele nu constituie stagii de cotizare pentru indemnizatia de crestere copil! doar anii de facultate - cu condintia sa ai licenta luata si dupa aceea sa intervina solicitarea acestui drept!
Daca nu ai 12 luni consecutiv nu vei beneficia de indemnizatia pentru cei doi ani! mai bine mai amana venirea bebelului, angajeaza-te undeva - lasa cateva luni de siguranta si apoi ramai insarcinata, adica 3-4 luni de siguranta plus 9 luni de sarcina=indeplinesti conditiile!
Daca am noi informatii, voi revenii! pupici si numai bine iti doresc!
elanicol
Postat pe 25 Septembrie 2008 10:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
burtiera ajuta?? 49 De la: coca 19 Aprilie 2010 20:37
O mama stie cum sa-si apere puiul,dar pe Ei cine le apara??? 27 De la: lumiiana 21 Iulie 2010 01:48
iony2286@yahoo.com 1 De la: garbo266954 2 Martie 2012 20:12
dentitia 15 De la: vasilicasavoiu 6 Mai 2009 11:52
nan 2 12 De la: marcela0508 24 Mai 2009 11:35
Setari Cookie-uri