imdemnizatie

buna ziua ma numesc florina si as vrea sa stiu si eu daca sunt mama singura voi beneficia de acei 200 lei pt copil in august voi naste si copilu va fi trecut doar pe numele meu pt ca pe tatal copilului nu il intereseaza acest copil am inteles ca daca platesc in fiecare luna la circa financiara ca nu lucrez si trebuia sa ma inscriu la un medic de familie as lua si de acolo un ajutor pt copil e adevarat?va multumesc
Stanciu_Florina_1
Postat pe 7 Februarie 2014 14:07
Florina , daca puneai si vreo virgula pe acolo , zau ca intzelegeam.
Rotty
Postat pe 7 Februarie 2014 14:16
Cunosc un caz asemanator si respectiva primeste acea indemnizatie.
SILVIA22
Postat pe 7 Februarie 2014 14:33
in primul rand cei 200 sunt alocatia nu.indemnizatia.ii iei sigur pe aceia...in schimb indemnizatia care se calculeaza in functie de salariu, cat optezi sa stai cu copilul 1 sau 2 ani- trebuie sa fi lucrat cu 12'luni inainte de nasterea copilului
allexxa26
Postat pe 8 Februarie 2014 18:04
Dar ea, nu are dreptul sa intre in somaj, ca si acesti bani ar mai fii un ajutor... Cine cunoaste si e in masura sa scrie, poate sa ii dea un sfat pretios ce ar ajuta-o enorm , Luciana .
garbo238983
Postat pe 2 Aprilie 2014 15:40
Dragi mamici si burtici,va cer ajutor in legatura cu o problema! Apartin dupa buletin de Comuna Miroslava,jud. Iasi. Acolo a, facut cerere pe numele meu pt alocatia de stat si am mentionat ca nu am un an lucrat inaintea nasterii copilului,deci nu pot primi si indemnizatia de crestere. M-a intrebat daca sotul lucreaza,am zis ca da si mi-a dat o adeverinta si o cerere tip ca sa o semneze la servici si apoi sa o duca la Directia pt Alocatie(el avand buletin pe Iasi),pentru a primi si ceilalti 600 lei; a spus ca nu trebuie sa intrerupa contractul de munca pt a-si lua concediu de crestere oficial,caci pot da o declaratie cum ca stau eu cu copilul in locul lui oricum si el sa poata lucra in continuare. Ceea ce nu cred ca se poate! Ma puteti lamuri si pe mine in legatura cu aceasta dilema? Mentionez ca daca ar fi sa-si ia concediu de crestere a copilului nu ne-am permite sa traim din banii aceia,avand si o chirie + facturi + celelalte trebuinte pt bebe! Va rog sa-mi raspundeti cat de repede ca sa stiu ce am de facut!
Multumesc,Crina.
garbo_405480
Postat pe 1 Septembrie 2014 11:59
Pe perioada concediului de crestere a copilului, contractul individual de munca este suspendat, nu exista alte cai.
Schmetterling
Postat pe 1 Septembrie 2014 13:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cand trebuie sa dam patutzul mai in jos? 4 De la: alinakatt 27 Octombrie 2009 10:46
Ajutor 6 De la: ina_rebeca 14 Octombrie 2009 16:52
sunt gravida? 77 De la: SEBY1YEAR 5 Octombrie 2009 15:20
Buna tuturor, 5 De la: garbo_402768 6 Iulie 2014 19:38
Cat de repede devii''paranoica''atunci cand e vorba de copilul tau 23 De la: ruschita 25 Martie 2009 19:48
Setari Cookie-uri