oare e normal???

buna ziua tuturor!
am si eu o intrebare la voi!
am 18 saptamani de sarcina. aseara foarte tare m-a durut capul si m-am pus sa dorm cam pe la ora 20! pe la 22 30 m-am trezit pt k m-am simtit foarte rau si am si vomitat pe deasupra!
oare mai e normal k la varsta asta de sarcina sa imi mai fie rau???
mai mentionez k zilele trecute am fost la un ecograf si mi-a zis k sarcina mea merge bine, baietelul se dezvolta normal dar placenta are tendinte de dezlipire!!! oare mi s-a dezlipit placenta si de aceea am vomitat??? ce s-a intamplat de fapt???
adik mie nu mi-a mai fost asa de rau de cand am trecut de 12 saptamani!
va rog sa ma ajutati si sa imi raspundeti si mie!
multumesc!
ale_micutza
Postat pe 26 Iulie 2009 10:54
Ale,durerile de cap sunt normale,la prima sarcina am avut si eu,foarte intense.La fel cred ca sunt normale varsaturile,poate ceva nu i-a placut bebelusului..sunt mamici care s-au simtit rau toata sarcina.Daca nu ai sangerari nu cred ca e vreun pericol.Despre desprinderea placentei nu stiu foarte multe,doar ca ar trebui sa nu faci eforturi,sa stai mai mult in pat,ca sa se lipeasca la loc.Multa sanatate si o sarcina usoara.
bonytta
Postat pe 26 Iulie 2009 11:00
dureri de cap????? eu n-am avut
cu varsaturile, vb si cu dr daca crezi ca e ceva grav. de la sarcina n-ar trebui sa mai ai greturi, mai ales daca nu ai mai avut de la 12 saptamani. dar poate ai facut tu vreo insolatie ceva, dar poate ai mancat ceva aiurea si de asta ai vomitat. (de la insolatie poti sa si versi si sa te doara si capul)
pinicuta
Postat pe 27 Iulie 2009 12:19
Buna,

Eu sunt in 22 de saptamani, dar pe mine ma doare capul cand sunt foarte obosita...asta insemnand ca urgent sa ma pun in pat sa dorm.
In rest nu am avut greata, voma, mirosuri, pofte, etc. Sunt un caz fericit!
Lalea_kidz
Postat pe 27 Iulie 2009 12:32
multumesc... poate k as fi facut si insolatie! pt k nu imi acopar capul knd ies afara si ziele astea a fost exagerat de cald!
si mno ma mai gandesc la ideea k m-a deochiat careva!
si acum din cate vad bebe a meu e tare nervos (deja incepe sa semene cu tati) cum nu-i convine ceva cum... ma pune sa decartez!
ale_micutza
Postat pe 27 Iulie 2009 13:02
dar stiti inca la ce m-am mai gandit si ma cam sperie gandul asta...
ziele trecute am fost la doctor si mi-a zis k placenta mea are tendinte de dezlipire si m-am gandit oare sa fie aia problema??? si oare de aia sa fi vomitata???
ale_micutza
Postat pe 27 Iulie 2009 13:04
Habar nu am ce inseamna asta, dar pe nimeni din jurul meu nu am auzit discutand despre asta...imi pare rau ca nu te pot ajuta cu nici o parere...
Lalea_kidz
Postat pe 27 Iulie 2009 13:16
ale-micuta, tie nu ti-a zis dr nimic, ceva de genul: ai risc de desprindere de placenta, stai la pat, si daca cumva ai urmatoarele simptome, te prezinti urgent la cabinet? adica, nu ti-a dat nici un indiciu despre cum se manifesta desprinderile astea?
pinicuta
Postat pe 27 Iulie 2009 13:36
ale_micutza, intr-adevar, trebuia sa iti dea doctorul niste instructiuni, sa iti spuna cat de mare e pericolul. cred ca nu este riscul chiar atat de mare sa ti s edezlipeasca placenta. din cate am citit si am mai aflat de la alte fete care au avut sau au aceasta problema, placenta nu s edezlipeste toata o data si dintr-o data. se dezlipeste incet, si in general de la miscari bruste, efort sustinut, zguduieli puternice. adik e nevoie de mai mult decat efortul depus ptr a vomita. in plus, este mereu insotita de sangerari puternice, chiar hemoragii. incearca sa stai cat mai mult in pat si sa te protejezi. mananca numai ce stii ca iti face bine, si foloseste plarii si crema de protectie cand e soare puternic afara. ai mare grija de tine, ptr ca nu se merita sa risti sanatatea ta si a lui bebe ptr niste nimicuri.
luci1109
Postat pe 27 Iulie 2009 14:56
si inca un lucru. eu sunt foarte foarte obosita. as sta numai in pat si n-as face nimic toata ziua. eventual, as iesi la o plimbare, dar si aia numai ca sa stau undeva la aer curat. mai e cineva care sufera de asa ceva?
luci1109
Postat pe 27 Iulie 2009 14:58
Ddddaaaaaaaa. Si eu sufar de aceeasi problema. As dormi non stop, nu as face nimic si cel mai mic efort ma oboseste de zici ca cine stie ce am facut. Nu stiu cum se descurca sarcele fete pe la tara, care se mai duc si la fan sau dau cu sapa, mulg o vaca, ca uneori eu si vase spal in doua reprize. Si sunt numai eu cu sotul meu in casa. Sau bag seara o masina de rufe si le intinde sotul ca eu adorm pana se termina masina.
kidz000722
Postat pe 27 Iulie 2009 15:27
eu chiar mi-as fi cumparat scobitori cu care sa imi tin pleoapele deschise, faceam eforturi crunte sa nu adorm la serviciu (de-adevaratelea, nu doar ca sa nu " dorm pe mine")
pinicuta
Postat pe 27 Iulie 2009 21:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Probleme cu picioarele 15 De la: garbo247028 9 Noiembrie 2011 20:06
Ma ajutati un pic, va rog. mamicilor? 2 De la: pinicuta 19 Iulie 2009 21:29
intoarcerea la munca mai devreme de 2 ani 6 De la: flexashop 6 Februarie 2010 10:51
Doamne fereste 14 De la: danayela 24 Septembrie 2009 17:39
Pediatri Timisoara 2 De la: alinakatt 21 Februarie 2009 16:20
Setari Cookie-uri