O intrebare....Ce inseamna casatoria pt voi?

pai daca casatoria zice :pana moartea va va desparti .....eu ii dau in cap...ca sa respect legamantul....ai ceva de zis luptatoareo?am stat pana moartea ne-a despartit nu?
estela
Postat pe 30 Mai 2010 04:01
neatza! eu sunt casatorita, nu de prea mult timp, in octombrie implinim 4 ani. de un an suntem parinti. ca sa va explic pe scurt ce inseamna casatoria pt mine: l-am cunoscut in mai 2005. era disperat dupa mine. m-am speriat ca dupa 3 sapt, in care nici macar nu avusesem contact sexual, el m-a cerut de nevasta. in noiembrie m-am mutat la el, pt ca era f gelos si mi-a spus ca asa, fiind langa el, nu va mai avea motive sa se indoiasca. anul urmator in oct ne-am casatorit. mai mult de gura lumii si a alor mei, pt mine hartia aia nu inseamna nimic, in schimb te ajuta mult material vorbind. nu am vrut sa ne cunoastem prea bine in timp si sa ne casatorim dupa 10 ani, timp in care ne-am fi obisnuit prea mult unul cu celalalt. si acum mai descoperim lucruri noi. eu am fost sincera de la inceput cu el, l-am pus in tema cu caracterul meu, i-am aratat toate fetele mele, i-am spus tot despre neamul meu, pe care trebuia sa-l cunoasca, sa nu fie luat prin surprindere de anumite situatii.

in legatura cu legamantul, in primul rand il faci cu tine insati, sa-l respecti, sa-l iubesti; apoi cu el, sa-ti ofere siguranta, sa poti avea incredere in viitor. eu am norocul (si pt asta trebuie sa-i multumesc lui Dumnezeu, dar si lui) de a avea un sot care imi este prieten, amant, sfetnic, tot ce este mai bun. nu spun ca n-am avut si noi perioade nefaste, dar perioadele bune, fericite le-au depasit pe cele naspa.

de multe ori nu e de vina niciunul din parteneript certurile aparute. mai sunt si factori externi, care, vreti sa credeti sau nu, influenteaza foarte mult relatia de cuplu. eu m-am convins. de exemplu, situatia materiala: noi stam cu chirie (n-am mai putut suporta sa stau cu familia lui, niste cartite), ne descurcam din ce in ce mai greu, si de multe ori, mai ales acum ca avem un copil, intervin certurile din cauza neajunsurilor. importanta este comunicarea.

in legatura cu faptul ca femeia este vinovata mai tot timpul, in mare parte asa este. asteptarile sunt mai mari din partea unei femei, pt ca se presupune ca ea ar trebui sa fie mai desteapta. daca stii cum sa-l tii langa tine (sex, hrana, vorba buna, umarul pe care sa planga, pt ca si ei plang), il ai cu trup si suflet numai pt tine.

fiti naturale, fetelor, si va doresc din tot sufletul sa fiti fericite macar pe jumatate pe cat sunt eu in casnicia mea. sper sa gasiti un barbat ca al meu, si nu va mai conta ca isi lasa lucrurile arucate prin casa, ca nu-si spala farfuria, ca nu te ajuta la curatenie. astea-s nimicuri. mai e o vorba: nu-i reprosa ca nu a facut ceea ce puteai sa faci si tu. este una din marile greseli pe care le fac femeile. eu ma gandesc la asta de fiecare data cand imi vine sa-l bat.

hai ca am zis pe scurt si m-am intins pe 15 leghe. sper ca nu v-am plictisit. inca ceva si va las: cereti sfaturi, ascultati-i pe cei care vi le dau fara sa le cereti, dar faceti NUMAI cum credeti voi ca e mai bine.

pupici si mult succes, dar si multa rabdare. daca aveti intrebari, nu ezitati....
monica30
Postat pe 30 Mai 2010 09:02


de la monica 30

iti naturale, fetelor, si va doresc din tot sufletul sa fiti fericite macar pe jumatate pe cat sunt eu in casnicia mea. sper sa gasiti un barbat ca al meu, si nu va mai conta ca isi lasa lucrurile arucate prin casa, ca nu-si spala farfuria, ca nu te ajuta la curatenie. astea-s nimicuri. mai e o vorba: nu-i reprosa ca nu a facut ceea ce puteai sa faci si tu. este una din marile greseli pe care le fac femeile. eu ma gandesc la asta de fiecare data cand imi vine sa-l bat.

noteaza acest pasaj,draga mea,si m-as bucura daca peste 20-30 de ani iti vei mentine pozitia vis-a-vis de cele afirmate

ne bucuram pt fericirea ta
speram sa si tina!!!
LILO
Postat pe 30 Mai 2010 09:09
Poftim? Sa nu-i reprosez ca nu a facut ceea ce puteam face eu? Hai te rog frumos. Ne casatorim sa fim egali in relatie si nu ca sa-si ia menajera. Pot face eu, dar la fel de bine poate face el. Si eu am serviciu, si eu sunt om si eu sunt cu chef sau fara. Daca trebuie sa fac frumos pe langa el ca sa stea cu mine sa nu stea.
Doara
Postat pe 30 Mai 2010 09:11
lasa doruleatzo ca te face lilo sa zambesti nitelus..


Doua prietene
- Felicitari, draga, am auzit ca te-ai maritat. Cum e ?
- Foarte frumos! In fiecare seara ne plimbam prin parc, luam o barca si mergem pina in mijlocul lacului...
- Vai, ce romantic! Si ?
- Din mijlocul lacului el se intoarce cu barca, iar eu inot.
- Atita distanta! Dar nu ti-e greu?
- M-am obisnuit! E mai greu pina ies din sac...


morala???peste cativa ani isi va da seama si "fericita"cum stau lucrurile
dar pana atunci,iubirea mare,o face sa il rasfete pe lenes

oups...am zis ceva nepotrivit???
LILO
Postat pe 30 Mai 2010 09:15
De la: Celleste_, la data 2010-05-25 16:01:05Irino, chiar e nevoie sa deschizi atatea topice, in care oricum vorbesti singura?
Nu mai bine deschizi unul singur si aberezi tu acolo despre ce-ti trece prin minte?


dac ai ceva impotriva topicelor irinei, ignora-le! poate ce altora li se pare aberatie pt altii e un lucru destul de serios!
allay
Postat pe 30 Mai 2010 09:52

alla esti mai noua pe aci
cu timpul o sa te lamuresti si tu cu irinuca(noastra )
LILO
Postat pe 30 Mai 2010 10:02
dupa 25 de ani de casnicie pot spune-casatoria,iubirea, familia si copiii sunt cele mai frumoase lucruri din viata mea-mult noroc si sa ai parte de multa iubire... in fiecare zi, traieste-ti viata alaturi de un partener care priveste in aceeasi directie cu tine si are grija de fericirea ta, iti daruieste iubire, flori, cuvinte frumoase, respect, incredere si... tot ce-ti doresti !
anisoaraf
Postat pe 30 Mai 2010 10:40
De la: sophia, la data 2010-05-29 14:06:19Un cuplu celebra 50 de ani de casnicie. Armonia si linistea din familia lor erau celebre in tot oraselul, asa ca un reporter de hotaraste sa realizeze un interviu.
- Cum se face ca de 50 de ani nu v-a vazut nimeni certandu-va sau macar ridicand tonul unul la altul?
- Secretul este la inceputul casniciei, in luna de miere. Ne-am hotarat sa o petrecem la o cabana superba pe creasta muntilor si am inchiriat doi magarusi pentru a ajunge acolo impreuna cu bagajele noastre. La un moment dat, magarusul sotiei mele s-a impiedicat si au cazut. Sotia mea, desi se lovise, i-a spus animalului pe un ton calm "Prima data". Magarul s-a ridicat si am continuat drumul. Dupa un timp, s-a impiedicat din nou. Sotia mea i-a spus, cu aceeasi voce egala "A doua oara". Ne-am continuat calatoria, magarul s-a impiedicat a treia oara. Atunci sotia mea a scos un revolver si a impuscat magarul in cap. Am facut criza de isterie. I-am spus ca e nebuna sa procedeze asa de crud cu bietul animal, ca trebuie sa consulte un psihiatru. Sotia mea s-a intors catre mine, m-a privit in ochi si mi-a spus calm "Prima data". A fost prima si ultima data cand ne-am certat......


Ooo ! Da !
Leona_Forever
Postat pe 30 Mai 2010 10:46
Ce inseamna casatoria pt voi?
poi...este un lung sir de experiente interesante

este ca si cum pleci la drum alaturi de "cineva" care ar trebui sa te faca sa te regasesti chiar si in cele mai nefericite momente
iar"tu"sa fii in stare sa sprijini (la nevoie)jumatatea cand are nevoie
casnicia ar trebui sa fie o poveste de dragoste desavarsita
dar oare este??
cati se mint spunand ca totul este ok??
atunci de ce divorturile bat recorduri??

copiii??? da ei dau SENS vietii!!
dar cati sunt nefericiti din cauza ca parintii ori ii neglijeaza?ori ii abandoneaza ori se despart?
ori pleaca in strainatate pt un trai mai bun(iar copii raman in grija altor persoane)?

pt cei care intemeiaza o familie,ar trebui ca pe primul plan sa fie COPIII!!! aceste minunate flori ale planetei
LILO
Postat pe 30 Mai 2010 10:55


dar ce fac eu aci?VISEZ la o lume ideala
LILO
Postat pe 30 Mai 2010 10:57
ce ins pt mine??
durere, dare in urmarire generala, lipsa de prieteni, justificarea fiecarui minuuuuuuuut/secunde.... o mie de telefoane, o mie scene gelozie....
mai spun??
fleurdelis
Postat pe 30 Mai 2010 10:58
a! & iubire...ioc!
fleurdelis
Postat pe 30 Mai 2010 10:58
nu
LILO
Postat pe 30 Mai 2010 10:59
fleurdelis
Postat pe 30 Mai 2010 11:00
stai k mai mi-am amintit...
invidie profesionala
am un intreg potpuriuuuu!
fleurdelis
Postat pe 30 Mai 2010 11:04
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-05-25 16:34:54
De la: Celleste_, la data 2010-05-25 16:03:52Si apropos de legaminte... ia lamureste-ma, irino, daca faci legamant in fata lui Dumnezeu sa-l iubesti si sa-l cinstesti pana cand moartea va va desparti, dar el nu te mai iubeste si te mai si inseala, tu ce-ar trebuie sa faci?
Sa respecti in continuare legamantul?
Pai hai sa gandim logic..Daca barbatul tau ajunge sa te insele si tu ca femeie ai partea ta de vina..Poate ai neglijat barbatul,,si ai oferit prea multa afectiune copiilor si pe barbatul tau l-ai neglijat...Sau iai dat prea multa libertate la barbat,,de i-a sarit o femeoie curva in brate..Ca asa se numesc femeile care se incurca cu barbatii casatoriti..Si fura barbatii la altele.Si nu se gandesc ca si sotiile lor tot femei sunt....sau poate barbatul te inseala ca nu are incredere in tine..Sau tu ca femeie,nu teai uitat cu cine te mariti..Dumnezeu iti da,dar nu iti baga in traista...Si tu trebuie sa te intersezi ce barbat este...Sunt multe lucruri,,unde amandoi sunt vinovati....



Imi place cum pui problema "toate femeile sint curve in afara de mama si de sora mea , dar si ele sint femei " zise Napoleon si ce dreptate avu saracu .Eu am mai spus pe aici ce insemna o casnicie si vad pe cineva pe aici care spune acelasi lucru dar e inca la inceput (4 ani de casnicie nu sint relevanti ) da o femeie trebuie sa fie pentru sotul ei :mama , prietena , amanta si mai ales psihologul familiei .
Asta cu "barbatul meu niciodata "vax, va povestesc in citeva cuvinte patania unei colege de-a mea : ea cu state vechi sigura pe ea si pe casnicia ei , eu inceput( pina a se implini cei 7 ani care se zicie sint cei mai critici ) amarita ,suparata ca sotul ma insela ii spun in pauza de tigara sa nu zica hop pina nu sare pirleazul ca pentru barabat si curva nu trebuie sa bagi mina in foc , mi-a dat cu flit evident "al meu niciodata !!!!!" .Dupa o periodaa de freo 6 luni de zile vin la servici (era perioada S.T ) nu imi vad colega si intreb fetele unde-i :in spital/ce-a patit ?/au inceput sa zimbeasca amar -l-a prins pe barba-su cu cea mai buna prietena a ei !.
Voi fetele tinere care vreti o casnicie adevarata trebuie sa invatati de la cele mai mature , nu de la toate , ca sint unele caaaare devin slugi nu sotii , sau curve sau curvari depinde de situatie citesc niste lucruri pe forumurile astea de ma crucesc si stau si ma intreb cit de mult s-a degradat viata sociala si institutia casatoriei unde foarte multi o fac numai ca sa sa-si schimbe statul, e mai incitanta o curva fosta casatorita decit una ne .
angin
Postat pe 30 Mai 2010 11:42
"in legatura cu faptul ca femeia este vinovata mai tot timpul, in mare parte asa este. asteptarile sunt mai mari din partea unei femei, pt ca se presupune ca ea ar trebui sa fie mai desteapta. daca stii cum sa-l tii langa tine (sex, hrana, vorba buna, umarul pe care sa planga, pt ca si ei plang), il ai cu trup si suflet numai pt tine."

Nu... asta place la mine! I-auziti cum predica... dar, o vom pune pe seama iubirii, in care ii dorim numai bine, daca nu oboseste sa fie mai desteapta tot timpul!?
moniq_
Postat pe 30 Mai 2010 11:46
De la: fleurdelis, la data 2010-05-30 10:58:07ce ins pt mine??
durere, dare in urmarire generala, lipsa de prieteni, justificarea fiecarui minuuuuuuuut/secunde.... o mie de telefoane, o mie scene gelozie....
mai spun??


ai uitat cea mai importanta treaba: umilinta! sa dea cu tine de pamant, pana nu te mai ridici, sa tragi ca o roaba ce esti, dar , la sfarsitul zilei, sa te... iubeasca!
moniq_
Postat pe 30 Mai 2010 11:48
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-05-25 16:50:16
De la: Celleste_, la data 2010-05-25 16:39:22Viata mea!!! Deci tot eu sunt vinovata???
Irino, vedea-te-as maritata si cu barbatul in lant... sa ne arati tu noua cum se tine omu' la respect.

Pai eu nu imi iau un barbat ca sa il tin in lant..Pt ca nu o sa ma marit cu vreun nesimtit....Un barbat fara bun simt..Eu vreau un barbat cu initiativa si care gandeste pozitiv la fel ca mine..Sa fim pe acceasi lungime de undal,dar acei barbati sunt rari si putine femei au rabdare sa caute.....Dar eu m-a referit la alti barbati,care nu au bun simt si pe care trebuie sa ii tii in lesa,la respect

Infinita sa-ti fie rabdarea irinuca, infinita!
silfida
Postat pe 30 Mai 2010 12:29
De la: moniq_, la data 2010-05-30 11:48:57
De la: fleurdelis, la data 2010-05-30 10:58:07ce ins pt mine??
durere, dare in urmarire generala, lipsa de prieteni, justificarea fiecarui minuuuuuuuut/secunde.... o mie de telefoane, o mie scene gelozie....
mai spun??


ai uitat cea mai importanta treaba: umilinta! sa dea cu tine de pamant, pana nu te mai ridici, sa tragi ca o roaba ce esti, dar , la sfarsitul zilei, sa te... iubeasca!

d'aia se caftesc indragostitii: pt. dulcea clipa a impacarii!
silfida
Postat pe 30 Mai 2010 12:31
Draga, da chiar ca ii inteleg pe toti ceilalti.Si felicitari pentru memorie.....
Dar sa stii ca poeziile sunt inventii... si nici retetele nu reusesc intotdeauna ( chestie de indemanare si tie iti lipseste)
Sunt sigura ca esti o persoana care sufera extrem, dar sa stii ca e vina ta : in egoismul tau nu asculti pe nimeni... si pe tine ai uitat sa te asculti, chiar daca iti place mereu sa te auzi...
Bucura-te ca pe-aici sunt oameni binevoitori si iti dau atentie, dar nu-ti gadila prea tare orgoliul ca nu e semn bun sa fii apostrofat mereu.
dor72
Postat pe 30 Mai 2010 12:49
De la: AMELYY, la data 2010-05-25 15:57:44Si daca nu cred in legaminte?!


DACA nu crezi in legaminte...de ce sa te mai casatoresti?
Tribunalele nu contribuie la PIB, asa ca, nu mia ramane nici un motiv.

Casatoria inseamna doua persoane care aleg sa infrunte viata impreuna si sunt sigure ca celalalt e persoana pe care se poata baza pentru asta.
Casatoria nu e sclavia femeii, lucrurile se fac impreuna, vezi mai sus, la scara micro e (sau ar trebui) de genul "two against the world"
Iar in ce priveste "lesa", daca definesti "lesa" ca un legamant, nu legamantul e baza casatoriei, ci faptele. Nici macar cel facut la primarie, desi teoretic e un angajament oficial, "in fata statului prin reprezentantul sau legal, a martorilor si a publicului celor prezenti, bla, bla, bla" si incalcarea lui ar fi fals in declaratii
...
Zici de un barbat ca isi pune singur lesa?
Cazuri rare, insa daca face asta pentru TINE, inseamna ca, spre deosebire de orice alta urmasa a Evei, meriti sa faca asta.
Altfel ar fi facut-o deja pt altcineva sau deloc.

Acuma, increderea trebuie onorata, altfel problema nu se mai pune, adica aia nu mai e casatorie daca ajungeti sa va inselati unul pe altul, sa faceti doar sex si sa locuiti impreuna.
Aia deja seamana a asociere in participatiune cu sex regulat in scop profilactic (adica te-ai maritat cu un medic)

nici macar lesa pusa de unul singur nu are efect, ba dimpotriva, chiar unul contrar, daca unul din parteneri se casatoreste din alt motiv decat cel de mai sus.
Foarte importanta e lungimea de unda, fiindca , dupa un timp cand se intra intr-un anumit ritm, diferentele incep sa conteze.
Iar daca omului tau, ii place sa iti dea trezirea cu micul dejun la pat, si sa iti gadile narile cu Alintaroma, daca nu ti doresti asta cu sinceritate si ajungi (in timp, nu de la inceput)sa te enervezi " bine, ma, de aceea este bucatarie, vrei sa fac firimituri in pat?" sau il respingi de se opareste cu cafeaua... aia e clara nepotrivire de caracter.

in fine, o sa ziceti ca nu e concludent exemplu, eu zic ca e.

Si inca ceva, unui barbat, degeaba ii pui lesa. ce tie nu-ti place, altuia nu-i face. DACA reusesti sa fie de bunavoie, inseamna ca ai castigat increderea, fortat ... nu rezolvi problema.

Am auzit odata ce zicea o bunicuta nepoatei ei : Unui barbat, daca vrei ceva de la el, arata-i CUM sa faca, nu ii impune CE sa faca, ca daca te vrea, va face pentru tine, daca nu, degeaba...

Si cam avea dreptate, bunicuta.

Clientu
Postat pe 30 Mai 2010 13:25
un contract?
Un contract care vizeaza venituri, proprietati, achizitiile facute impreuna, drepturile asupra copiilor pina la majorat... si cam atit. N-are nimic de-a face cu dragostea. Nici o hartie de pe lumea asta nu iti poate impune pe cine sa iubesti.
quasaria
Postat pe 30 Mai 2010 14:17
Clientule, si cu femeia e cam la fel. Nu trebuie sa-mi impuna nimeni ce sa fac. Daca tot se da destept sa-mi arate el ca stie sa faca si sa si faca. Da, da. Lucrurile se fac impreuna, dar mai cu seama femeia le face. Cam asa e in majoritatea cuplurilor. Am mai spus odata: noi femeile vrem sa-i demonstram iubirea alintandu-l si facand in locul lor o multime de lucruri care in timp devin obligatie. Atunci apare problema.
Doara
Postat pe 30 Mai 2010 14:41
imi pare rau ca s-a inteles din exemplul meu "o predica". nu sunt predicator, nu am spus "al meu niciodata....", doar am expus faptele asa cum sunt acum, dupa 4 ani de casnicie. pentru unii aceasta perioada nu e relevanta, pentru altii inseamna o viata de om. si da, il iubesc, asta nu inseamna ca sunt menajera. nu-i mai reprosez aproape nimic din ceea ce pot face eu, dar probabil ca n-am mentionat si faptul ca de cand am luat eu aceasta decizie, se implica si el mai mult in treburile gospodariei (dus gunoi, schimbat asternut, spalat vase, facut curatenie, etc.). multe lucruri care nu-mi conveneau le discutam cu mama, saraca. zic asa ca a avut si are o viata langa tata...............eu ziceam "mai bine nu, multumesc". insa ea mi-a spus ca tata nu a facut vreodata nici macar jumatate din lucrurile pe care le face sotul meu. de ex: spalatul copilului la fundulet dupa kk. si asta e doar un exemplu.

nici mie nu-mi impune nimeni ce sa fac, cum, cand, unde. fac pentru ca vreau, imi place, pentru ca pot. asta nu inseamna ca fac eu tot si nici ca sunt obligata. in sesiunea din iarna nu am gatit nimic, copilului ii faceam mancare cu o juma de ora inainte, dar EL nu mi-a reprosat ca n-are ce manca, ca n-are lucruri curate. e si greu acum sa speli, cu masinile astea automate. isi face singur si papica, si face si pt pruncusor si pt mine, mai ales cand sunt in sesiune si invat. spala, face curat....... sper sa-i tina Dzeu obiceiurile.

iar ca femeia e intotdeauna cu un pas inaintea barbatului, asta e de la adam si eva. nu sustin ca sunt mai desteapta intotdeauna, mai fac si pe proasta sau neindemanatica, sau cum vreti voi, tocmai ca sa nu mai existe rost de discutii. din greselile mamei mele si ale mele sigur am invatat ceva. lasand la o parte faptul ca nu voi fi niciodata ca ea (batuta, umilita, si tot cu el, si inca il linge-n fund cand il doare), chiar daca am facut un copil. cat poate sa ma enerveze expresia aia "am stat cu el pentru copii". nu exista asa ceva din puctul meu de vedere. stai pt ca te complaci situatiei si iti repeti intr-una "asta e". tata va fi copilului tau indiferent de situatie, asta nu inseamna ca trebuie sa-ti fie tie sot.

iar in momentul in care te decizi sa-ti petreci toata viata, sau macar o mare parte din ea, alaturi de un singur om, nu cred ca iti alegi unul care sa dea cu tine de pamant sau care sa fuga de responsabilitati. daca ai putina experienta in a citi un barbat numai dupa gesturi sau vorbe, afli daca e cat de cat potrivit pentru tine, PAREREA MEA. daca e genul bataus, eu cred ca se afirma de la inceput, nu numai dupa ce "pune mana pe tine". inca o data spun ca eu am maaaaaaaaaaaaaare noroc. peste 25 de ani va spun cum mai stau lucrurile.
monica30
Postat pe 30 Mai 2010 16:41
eu cred ca in continuare se acorda o prea mare importanta impartirii sarcinilor... Mare rahat sa bagi niste rufe in masina sau sa speli farfuria din care maninci. In asta consta si casnicie, si dragoste, si intelegere... in cine sterge praful?!
Angajeaza o menajera si gata - ce de cupluri fericite...

quasaria
Postat pe 30 Mai 2010 16:47
crezi ca daca ii reprosezi o sa faca sau o sa fie mai atent? crezi ca asa iti va fi tie mai bine?

esti sigura? eu cred ca inca nu ai intalnit pe cine trebuia. oricum in ziua de azi rar gasesti barbati care sa te respecte si sa te iubeasca pt ceea ce esti, si nu pt ce ai sub fusta si in portofel.

oricum, e treaba ta cum tratezi situatia. vei sti cel mai bine atunci cand vei fi pusa in fata faptului. degeaba iti spun eu sau toti de pe acest forum. pana nu traiesti pe pielea ta anumite situatii, nu ai cum sa fii sigura de actiunile tale.
si sunt sigura ca nu numai eu cred asta.
monica30
Postat pe 30 Mai 2010 16:49
De la: anisoaraf, la data 2010-05-30 10:40:09 dupa 25 de ani de casnicie pot spune-casatoria,iubirea, familia si copiii sunt cele mai frumoase lucruri din viata mea-mult noroc si sa ai parte de multa iubire... in fiecare zi, traieste-ti viata alaturi de un partener care priveste in aceeasi directie cu tine si are grija de fericirea ta, iti daruieste iubire, flori, cuvinte frumoase, respect, incredere si... tot ce-ti doresti !


sper sa fie pana la adanci batranete, si, daca mai exista si alte vieti, atunci sa fie asa pana cand nu va mai exista timp si spatiu. felicitari! ar trebui sa fiti luati de exemplu nu numai de cupluri ci si de cei in formare sau de cei inca in cautare!
monica30
Postat pe 30 Mai 2010 16:53
De la: monica30, la data 2010-05-30 16:49:03crezi ca daca ii reprosezi o sa faca sau o sa fie mai atent? crezi ca asa iti va fi tie mai bine?

esti sigura? eu cred ca inca nu ai intalnit pe cine trebuia. oricum in ziua de azi rar gasesti barbati care sa te respecte si sa te iubeasca pt ceea ce esti, si nu pt ce ai sub fusta si in portofel.



cine, eu?
quasaria
Postat pe 30 Mai 2010 16:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
:| 13 De la: hermosa20 22 Februarie 2013 16:30
http://www.dolarei.com/Daria_1441.html 1 De la: garbo000384 8 Iulie 2009 12:22
:) 3 De la: Rha 11 Octombrie 2010 03:01
CATE FEMEI CARE AJUNG DESEORI IN COMA ALCOOLICA V-AU JIGNIT SAU V-AU FURAT IUBITUL? 70 De la: tutankhamon 5 Aprilie 2010 02:58
de ce se spune ca daca iti deschizi inima oricui ai fii prost..pt ca mie imi place sa fiu deschisa 2 De la: xenaluptatoareainimoasa 3 Septembrie 2010 22:27
Setari Cookie-uri