IUBIRE INTERZISA? SAU DOAR IUBIRE PUR SI SIMPLU?

Iubesc asa cum n-am crezut vreodata c-o voi face. Pana aici nimic nu e aparte!
Dilema e ca m-am indragostit ca o adolescenta, dar iubesc ca o femeie matura, un barbat pe care nu stiu daca am voie sa-l iubesc!
E vorba de fostul meu cumnat, adica fostul sot al surorii mele! Au divortat de ceva timp din diverse motive, care acum nu mai au importanta! Si in nici un caz din vina mea! Initial am vrut sa-i fac o farsa pe messenger, numai ca in timp, discutand cu el aproape zilnic la inceput, iar acum de cateva ori chiar pe zi - in timp, asa cum va spuneam, am descoperit omul care se ascundea in spatele unei masti usor rigide! Cat timp a fost casatorit cu sora mea, nu stiu daca am vorbit de vreo 10 ori, cateva minute, deoarece nu locuiam foarte aproape unii de altii si circumstantele nu ne permiteau apropieri si intalniri mai dese! Si il credeam distant, chiar rece, retras in lumea lui si indiferent la ceilalti!
In fine, spun ca am descoperit OMUL: e minunat, e dulce, sensibil si plin de intelegere si tot ce vrei...nu-i vorba ca si "defecte" are...dar cine e perfect in lumea asta?!? Si il iubesc si ma iubeste si suntem doi nebuni indragostiti ca doi copii care parca acum au descoperit lumea ! Nu am facut inca dragoste desi ne-o dorim si suntem aproape disperati!
Si acum vin si va intreb pe voi cei care aveti timp sa discutati pe-aici: E ASTA O IUBIRE INTERZISA?...legal stiu ca nu e...DAR MORAL? Mi-e teama de reactia celor din jur, ca vom fi niste paria pentru ceilalti, marginalizati si expusi unui oprobiu public si mai ales al familiei lui; caci mie , de a mea nu-mi pasa ce va zice! Cat despre sora mea, cred ca desi va fii un pic socata, se va impaca cu gandul...caci ea l-a parasit pe el pentru un altul si nu el pe ea!
Si nici lui nu-i pasa de ce vor zice ai lui...numai ca, iubindu-l asa cum il iubesc, nu vreau sa sufere din cauza acestui oprobiu ce stiu ca va veni!Va spun ca in facultate am facut si un curs de psihologie...cu toate astea nu stiu ce sa fac!
Deci dragi prieteni de pe aici, spuneti-mi ce credeti despre asta caci eu cred ca O IUBIRE CA A NOASTRA , daca nu are interdictii din punct de vedere legal, n-ar trebui sa fie considerata IMORALA!
girnasemena
Postat pe 30 Noiembrie 2009 20:11
ioi....
preciouss
Postat pe 30 Noiembrie 2009 20:13
"In fine, spun ca am descoperit OMUL: e minunat, e dulce, sensibil si plin de intelegere si tot ce vrei...nu-i vorba ca si "defecte" are...dar cine e perfect in lumea asta?!? "

dap... mai mult ca sigur asa era si pentru sora ta... pana cand s-a terminat produsul ala apicol din butoi si a aparut altceva la suprafata ...
In alta ordine de idei, e cam tarziu sa va mai iubiti. Ia gandeste-te: nu mai e cumnatul tau, a divortat de sora ta, asa ca ce farmec mai are? Eu zic sa il astepti pe urmatorul cumnat si sa-i dai bataie cu el... Asa va fi mai palpitant
ready_vivus
Postat pe 30 Noiembrie 2009 20:15
viata-i trista "indiid"
LILO
Postat pe 30 Noiembrie 2009 20:15
Ce-ai patit Lilo?
Doar nu vei fi tu sora care l-a parasit pe flacau?
ready_vivus
Postat pe 30 Noiembrie 2009 20:18
orice iubire e doar iubire pur si simplu.
quasaria
Postat pe 30 Noiembrie 2009 20:19
De la: ready_vivus, la data 2009-11-30 20:15:26"In fine, spun ca am descoperit OMUL: e minunat, e dulce, sensibil si plin de intelegere si tot ce vrei...nu-i vorba ca si "defecte" are...dar cine e perfect in lumea asta?!? Si il iubesc si ma iubeste si suntem doi nebuni indragostiti ca doi copii care parca acum au descoperit lumea ! Nu am facut inca dragoste desi ne-o dorim si suntem aproape disperati!"

dap... mai mult ca sigur asa era si pentru sora ta... pana cand s-a terminat produsul ala apicol din butoi si a aparut altceva la suprafata ...
In alta ordine de idei, e cam tarziu sa va mai iubiti. Ia gandeste-te: nu mai e cumnatul tau, a divortat de sora ta, asa ca ce farmec mai are? Eu zic sa il astepti pe urmatorul cumnat si sa-i dai bataie cu el... Asa va fi mai palpitant


UN LUCRU NU AI RETINUT, DIN PACATE AS SPUNE: EA L-A PARASIT PENTRU UN ALTUL...LA CATEVA SAPTAMANI DUPA CE EL II ADUSESE UN BUCHET CU 35 DE TRANDAFIRI ROSII DE ZIUA EI...PT CA PUR SI SIMPLU S-A INDRAGOSTIT DE UN COLEG DE SERVICIU! EA A RECUNOSCUT CA DE FAPT MU L-A IUBIT NICIODATA CU ADEVARAT!

DACA VREI SA MA AJUTI CU O PARERE, ATUNCI TE ROG SA O FACI, DAR NU IN MOD IRONIS , CI ARGUMENTAT! OK? ITI MULTUMESC!
girnasemena
Postat pe 30 Noiembrie 2009 20:19
nuu...eu nu parasesc..da gandeam cu voce tare
ce am vorbit cu preci pe alt topic...
si aci veni sa reflectez nitzel
si sa nu las lumea sa sufere singurica p acilea..
LILO
Postat pe 30 Noiembrie 2009 20:21
he he he... deci nu ai fugit? deci subiectul nu e la shto?
brava mai, fetitzo!
auzi, da' ce va impiedica sa va luati voi doi si sa plecati, ha? ce, lui ii dau ai lui de mancare si nu poate trai fara ei?
sau tu depinzi de ai tai? Intreb si eu, daca tot te-ai expus pe aici...

PS: daca vrei o conversatie si, mai mult, niste sfaturi, iti dau un prim sfat prietenesc: NU mai zbiera la noi, ca te citim si daca scrii FARA majuscule
ready_vivus
Postat pe 30 Noiembrie 2009 20:23
De la: ready_vivus, la data 2009-11-30 20:23:33he he he... deci nu ai fugit? deci subiectul nu e la shto?
brava mai, fetitzo!
auzi, da' ce va impiedica sa va luati voi doi si sa plecati, ha? ce, lui ii dau ai lui de mancare si nu poate trai fara ei?
sau tu depinzi de ai tai? Intreb si eu, daca tot te-ai expus pe aici...

PS: daca vrei o conversatie si, mai mult, niste sfaturi, iti dau un prim sfat prietenesc: NU mai zbiera la noi, ca te citim si daca scrii FARA majuscule


SCUZE! chiar nu zbieram ca nu imi sta in fire! A fost doar o greseala de redactare.
si chiar am nevoie de niste pareri!Daca sunteti dispusi sa discutam la modul serios. Si ca sa iti raspund la intrebare... nu depindem nici unul de altcineva, nici material nici altfel!
Am spus destul de clar care e dilema mea...vreau doar sa nu il fac sa sufere!
si chiar va multumesc pentru ca imi raspundeti!
girnasemena
Postat pe 30 Noiembrie 2009 20:30
Niciodata nu stii ce iti rezerva viata,situatia in care te afli tu acum pe de-o parte e minunata(pt ca va iubiti) iar pe de alta e complicata pentru ca este fostul tau cumnat.Cred ca impreuna o sa gasiti rezolvarea.bafta!
Helen29
Postat pe 30 Noiembrie 2009 20:46
De la: Helen29, la data 2009-11-30 20:46:25Niciodata nu stii ce iti rezerva viata,situatia in care te afli tu acum pe de-o parte e minunata(pt ca va iubiti) iar pe de alta e complicata pentru ca este fostul tau cumnat.Cred ca impreuna o sa gasiti rezolvarea.bafta!


iti multumesc pentru urari! si vreau sa stiu daca ti se pare imorala aceasta relatie, daca bineinteles vrei sa imi raspunzi!si ce anume e din punctul tau de vedere complicat. nu spun ca nu e! vreau doar un alt unghi din care sa privesc! inca o data multumesc!
girnasemena
Postat pe 30 Noiembrie 2009 20:54
girnasemena,
te rog spune-mi daca am inteles bine... v-ati vazut de vreo zece ori cit ati fost cumnati, dupa aceea ati vorbit de citeva ori pe mess - si de aici rezulta ca il iubesti?!

Parerea mea.. sincera, este ca o iubire reala este iubire indiferent de circumstante - numai ca, vezi tu, daca e reala nu te prea intrebi ce sa faci. Stii ce sa faci.
Si in situatii cu adevarat ostile - imorale, ilegale si care chiar ingrasa - stii ce sa faci.

Deci lamureste-te intii daca e iubire - sau aveti amindoi nevoie de o iluzie. Pentru el, oricit de dureros suna asta pentru tine, esti foarte aproape de imaginea femeii pe care a iubit-o. Deci chiar este foarte probabil sa fii o iluzie.
Lasa timpul sa treaca, traiti-va povestea fara sa raniti pe nimeni, si analizati ulterior ce simtit unul pentru altul, daca mai simtiti ceva. Acum e prea devreme pentru planuri marete, dupa parerea mea.
quasaria
Postat pe 30 Noiembrie 2009 21:00
semeno... sau cum te vei fi numit,
ochiu' acilisha la mandea:
imoral nu e! punct.
era imoral daca o lasa pe sor'ta pentru tine sau daca i-l suflai tu sor'ti. dar ce importanta mai are daca e sau nu moral/ imoral?

in alta ordine de idei: zici ca nu vrei sa-l faci sa sufere... cum adica vine asta? ai de gand sa faci si tu ca sora-ta?
daca pushtiul nu e de 16-20 de ani, nu cred ca isi va face probleme de genul "vai de mine, ce va zice mama?" sau "aoleo, ce-o sa ma cafteasca tata!"

dar fii atenta la un aspect: esti SIGURA ca te iubeste, sau e posibil sa fie vreo dorinta ascunsa de-a lui de a se razbuna pe sor'ta? ca parca totusi ati relationat cam putin... de vreo 10 ori va vazurati in vizite si de cateva ori ati vorbit pe mess si hop! a sarit marea iubire...
ready_vivus
Postat pe 30 Noiembrie 2009 21:02
din punctul meu de vedere lucrurile arata astfel:

precizez ca sunt impresiile unui copil..
am iubit-o pe mama pe matusa si pe unchiul,sotul matusii fireste.
dar daca unchiul ar fi lasat-o pe matusa si ar fi luat-o pe mama...i-as fi urat din toata inima..
LILO
Postat pe 30 Noiembrie 2009 21:04
lasa Lilo, nu te simti vinovata... si eu vroiam sa ma marit cu tata cind aveam trei ani...
quasaria
Postat pe 30 Noiembrie 2009 21:06
sincer eu nu m-as fi bagat intr-o relatie de genul asta never ever si da mi se pare imorala,pe langa asta trebuie sa te astepti ca ii vei rani pe cei din jurul tau chiar daca nu vrei,dar fiecare alege ceea ce doreste.Daca eu nu as face asta nu inseamna ca te judec pe tine,nu imi permit.Niciodata nu stii cu adevarat care sunt motivele asa ca eu ma judec doar pe mine!
Helen29
Postat pe 30 Noiembrie 2009 21:06
Q..ce spusei io si ce intelesesi tu...
ma rog..crede fiecare ce pricepe
LILO
Postat pe 30 Noiembrie 2009 21:08
lasa timpul sa treaca...
hmmm....
l-as lasa io,da' nu ma lasa el pe mine!
so: kum?!

bre,mie chestia asta mi se pare cea mai si cea mai grea...
unu' - ca trece al naibii de greu..
doi - ca daca-l lasi sa treaca,treci si tu cu el...
trei - p'orma-ti pare rau ca l-ai lasat sa treaca aseeeaa,de parc-ai avea 10 vieti...
patru - chiar daca timpu' trece in directia pe ceare-o vrei tu,nu-ti garanteaza nimeni ca ai facut alegerea corecta...
preciouss
Postat pe 30 Noiembrie 2009 21:09
Helen... uneori ranesti mai mult si pe toata lumea daca nu te bagi intr-o relatie ca sa nu ranesti pe nimeni.

preci, tu stii ca eu as fi ultima persoana care ar spune "lasa timpul sa treaca", ca devine boala cronica...

Citeste si continuarea frazei.
quasaria
Postat pe 30 Noiembrie 2009 21:09
si apoi,eu nu m as fi simtit ok nici macar,daca una din prietenele mele ar fi renuntat la o relatie si dupa sa apar eu in locul ei.
dar,ma rog,face fiecare cum simte...fiecare este raspunzator de propriile fapte..
LILO
Postat pe 30 Noiembrie 2009 21:11
fleurdelis
Postat pe 30 Noiembrie 2009 21:11
De la: ready_vivus, la data 2009-11-30 21:02:55semeno... sau cum te vei fi numit,
ochiu' acilisha la mandea:
imoral nu e! punct.
era imoral daca o lasa pe sor'ta pentru tine sau daca i-l suflai tu sor'ti. dar ce importanta mai are daca e sau nu moral/ imoral?

in alta ordine de idei: zici ca nu vrei sa-l faci sa sufere... cum adica vine asta? ai de gand sa faci si tu ca sora-ta?
daca pushtiul nu e de 16-20 de ani, nu cred ca isi va face probleme de genul "vai de mine, ce va zice mama?" sau "aoleo, ce-o sa ma cafteasca tata!"

dar fii atenta la un aspect: esti SIGURA ca te iubeste, sau e posibil sa fie vreo dorinta ascunsa de-a lui de a se razbuna pe sor'ta? ca parca totusi ati relationat cam putin... de vreo 10 ori va vazurati in vizite si de cateva ori ati vorbit pe mess si hop! a sarit marea iubire...



iti multumesc ca esti asa de dragut! Nu ne-am vorbit doar de cateva ori pe mess! am spus ca la inceput vb aproape zilnic si acum de cateva ori pe zi (ore in sir). Nu este vb de nicio razbunare asta e sigur, daca ar fi fost m-ar fi "luat " si-atat. si-apoi s-ar fi laudat cu asta!... asa cred! si ne-am intalnit si am vorbit de multe , foarte multe ori...despre orice si cat e poate de deschis! si inca un raspuns: avem amandoi vreo 40 de ani...fiecare in parte , deci nu e vb de o iubire adolescentina. si apropos... nickname-ul meu inseamna in greaca "intoarce-te la mine"si nu are legatura cu subiectul in discutie! e doar un nume acolo!
girnasemena
Postat pe 30 Noiembrie 2009 21:12
poti sa imi da-i un exemplu?
nu pot sa procesez acum
Helen29
Postat pe 30 Noiembrie 2009 21:12
lilo,tu auzisi de Oedip,fata?!
da' de derivatu' lui de gen feminin?!
noah,cam aia vroia Q sa zica...
preciouss
Postat pe 30 Noiembrie 2009 21:13
Heleno, never say never, mami! Intr-o chestiune din asta ratiunea nu prea are legatura.
Da, probabil ca tie ti se pare imoral, dar cine crezi tu ca va suferi? Sora? Adica cea care L-A parasit? Ca parca eu asa am inteles, ca ea l-a parasit pe el si nu el pe ea. A, pai daca-i vorba de asa, inseamna ca surioara ar fi ceva de genul "nici eu nu-l vreau da' nici alteia nu-l las" si atunci da, ar merita sa sufere. Altcineva? Cine ar mai avea de suferit? Eu cred ca nimeni. Familiile ar fi, in cel mai rau caz, contrariate, dar nu ar suferi.
ready_vivus
Postat pe 30 Noiembrie 2009 21:14
Traieste viata, fiecare clipa! Nu cred ca sunt in masura sa spun asta din cauza varstei mele[17], insa cred ca e mult mai important sa faci ceea ce iti doresti cu toate ca ceilalti vor fi dezamagiti ..cu timpul o sa le treaca si isi vor da seama k nu faci nimic interzis, ci doar eea ce simti!......Ai incredere in tine si fa ceea ce crezi ca e mai bine !:)
claudiata
Postat pe 30 Noiembrie 2009 21:14
cum pot sa ranesc pe toata lumea daca nu ma bag intr-o relatie?
Helen29
Postat pe 30 Noiembrie 2009 21:15
da, eu....
quasaria
Postat pe 30 Noiembrie 2009 21:15
aoleooo
fleurdelis
Postat pe 30 Noiembrie 2009 21:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce ati face daca ati castiga la lotto?! 144 De la: eu_geminy 14 Noiembrie 2010 20:04
hey 59 De la: betty37 19 Aprilie 2011 23:40
operatie de micsorare de sani 2 De la: alfheim 27 Septembrie 2011 17:06
totul despre devierea de sept 1 De la: crin_regal 30 Ianuarie 2011 15:24
dragoste si ura? 68 De la: ready_vivus 9 Decembrie 2009 09:54
Setari Cookie-uri