O intrebare....Ce inseamna casatoria pt voi?

si ce scoti limba aia la mine,bre?
ca doar de dragul conversatiei ma conversez si io p'acilea...

romica,poi nu-ti zisei mai sus de mangafaua care s-ar putea sa pice inopinant?!
deci deghizarea e un must!
preciouss
Postat pe 30 Mai 2010 18:32
doar soarta
fleurdelis
Postat pe 1 Iunie 2010 08:10
ce inseamna ce inseamna....
just prison!
fleurdelis
Postat pe 1 Iunie 2010 13:54
O fost fain ce am citit pana acum.Mai acum cativa ani si eu eram la fel de increzatoare in principiile si valorile umane ca si unele dintre voi.Dar am avut o colega care mi-a spus ceva ce m-a pus pe ganduri:Iubeste-te mai intai pe tine,cu un barbat poti maca un sac de sare si nu apuci sa-l cunosti nici un sfert.Ea a murit si nu am apucat sa-i dau dreptate.
Mircea Eliade scria:,,Singuratatea e starea spirituala in care ne nastem, acea stare naturala si adevarata.Cu timpul, o uitam,ne maturizam si ne devine din ce in ce mai straina.Uneori, o regasim, dar acum ne speriem, caci am devenit straini fata de ea.Acum fugim de ea, desi ar trebui sa o cautam din nou,caci numai prin ea putem spera a gasi adevarul.'' Stiu ca unii dintre voi nu sunt de acord cu mine acum. Nu fac apologia insingurarii.Spun doar ca, daca nu te iubesti pe tine, nu ai cum sa-i iubesti pe altii, sa-i ierti si sa-i uiti.Este frumos sa fii singur.La fel de frumos este, insa, si sa fii inconjurat de oameni, sa fii indragostit. Cele doua ipostaze sunt complementare nu contradictorii.Atunci cand sunteti impreuna, bucurati-va la maximum.Cand va saturati insa,retrageti-va in solitudine si bucurati-va de ea.Intr-o novela a Imparatului Iustinian se afirma ca ''o casatorie nu este reala decat prin iubire''(Nov.74). Iubirea este un fenomen spontan; atunci cand se intampla, se intampla.Cand nu se mai intampla...asta e!
garbo061620
Postat pe 1 Iunie 2010 15:34
dap!
asta cam asa e!
moniq_
Postat pe 1 Iunie 2010 15:36
Pentru fructele iubirii - copilasii - sanatate, bucurii, viata frumoasa in bratele parintilor azi, de 1 iunie si pentru fiecare zi.
Am 2 baieti - cel mic are 9 ani si intr-o zi m-a intrebat cat timp o sa vreau sa-l mai tin in brate ? I-am raspuns cat o sa pot, pentru ca cel mare nu mai poate sta la mine in brate (are aproape 24) Iubirea, grija, rasfatul, cuvintele frumoase sa fie cele mai de pret daruri pentru odraslele D-voastra. Pe blogul meu cititi Darul iubirii...
anisoaraf
Postat pe 1 Iunie 2010 16:13
nothing
fleurdelis
Postat pe 2 Iunie 2010 19:02
casatoria este un legamant in fata lui dumnezeu,k ambii parteneri tin cont de acest legamant pana la moarte nu se mai stie sigur in ziua de azi
dana_dgg
Postat pe 2 Iunie 2010 22:49
zice-se ca ar fi ca o institutie.. unii care vor sa intre , altii care vor sa iasa
silfida
Postat pe 2 Iunie 2010 22:55



cum , institutie ? ce , intri cand vrei , iesi cand vrei ?


neneie , ai obligatiii !
liaiedera
Postat pe 2 Iunie 2010 23:00
De la: DANA_DGG, la data 2010-06-02 22:49:58casatoria este un legamant in fata lui dumnezeu,k ambii parteneri tin cont de acest legamant pana la moarte nu se mai stie sigur in ziua de azi
Eu zic ca mai bine,nu te mai casatoresti daca nu ai cu cine...Ma refer ca sa fie parteneri de viata intregi la cap si cu intentii serioase de viata..
xenaprintesarazboinica
Postat pe 2 Iunie 2010 23:01
viata de familie si cuibusor de nebunii siiiiliniste sufleteaca si locul unde i-ti incarci bateriile
garbo074997
Postat pe 2 Iunie 2010 23:02
De la: Dor_marunt, la data 2010-05-30 09:11:11Poftim? Sa nu-i reprosez ca nu a facut ceea ce puteam face eu? Hai te rog frumos. Ne casatorim sa fim egali in relatie si nu ca sa-si ia menajera. Pot face eu, dar la fel de bine poate face el. Si eu am serviciu, si eu sunt om si eu sunt cu chef sau fara. Daca trebuie sa fac frumos pe langa el ca sa stea cu mine sa nu stea.


da Dorulet, iti imparatasesc opinia , si oricum o valiza gata facute ,,just in case..." e mereu bine venita ...mda, cat despre cea care face totul ..nereprosandu-i nimic partenerului , eu i-as sugera sa se mai gandeasca...eu una sunt catalogata ca intolerabila si cu multe fixuri dar stiti ceva?? ma iubesc al drakului de tare asa cum sunt..egocentrica?? nope..doar teribil de cerebrala... :-)
reyya
Postat pe 3 Iunie 2010 02:15
pentru mine nu reprezinta nimic INSTITUTIA IN SINE...decat in masura in care Cel de langa mine reprezinta ceva, legalizarea unei relatii e doar o coala de hartie roz , nimik mai mult ..viata si fericirea mea nu fac obiectul niciunui targ, contract, troc sau institutii cu drepturi si obligatii :-) Cat despre uniunea in fata lui Dumnezeu ...nici aia nu reprezinta nimic pentru ca atunci cand s-au facut ,,regulile divine" eu nu eram de fata , cu atat mai putin intrebata..asa ca nu tin sa respect ceva ce nu am semnat..daca as crede in Dumnezeu, nu vad rostul de a-mi fi recunoscuta aceasta Uniune prin intermediul unul preot , ,,slujitor al Domnului" ..
reyya
Postat pe 3 Iunie 2010 02:24
De la: DANA_DGG, la data 2010-06-02 22:49:58casatoria este un legamant in fata lui dumnezeu,k ambii parteneri tin cont de acest legamant pana la moarte nu se mai stie sigur in ziua de azi


Daca ma uit atent la poza ta...numai legamant pana la moarte nu e casatoria pt tine Asa este, nimic nu e batut in cuie ,in plus ..nici nu mi-as imagina casatoria ca fiind ceva batut in cuie..s-ar pierde mult din savoare :-)
reyya
Postat pe 3 Iunie 2010 04:53
Reyya
Doara
Postat pe 3 Iunie 2010 06:14
Casatoria e un mare shit, in care, dupa n ani (sau zile, depinde) unul din parteneri e tentat sa-l insele pe alalalt. Si atunci, povara devine apasatoare, si se gandeste el (sau ea) ce bine ar fi fost sa nu fie casatorit(a).
calimera70
Postat pe 6 Iunie 2010 03:10
mie mi s-a parut un mare shit inca de la inceput , nu am avut nevoie de ani sa-mi dau seama ca totul e supus perisabilitatii , no offense! ( pt cei/cele care cred in aceasta minunata ,,insitutie" :-)
reyya
Postat pe 6 Iunie 2010 03:39
institutie....sau nu ..dragostea nu are nevoie de confirmari juridice , materiale, custodii ..bla bla bla...
reyya
Postat pe 6 Iunie 2010 03:40
cASATORIA ESTE CEA MAI MARE GRESALA PE CARE O FACE OMUL IN VIATA LUI.
DACA DIN ACEASTA REZULTA COPII ATUNCI TREBUE SA-TI ASUMI ACEASTA GRESALA,CEL PUTIN,PANA COPII NU MAI AU NEVOIE DE TINE.
vasiliu
Postat pe 7 Iunie 2010 19:12
Pentru mine casatoria a insemnat singuratate in doi. Mi-a mers mult mai bine singura din toate punctele de vedere. Este bine sa ai un partener pentru a merge la o distractie, intr-un anturaj, dar in rest mai bine este singura. Tu gresesti, tu repari, tu dai ordine, tu executi. Oricum si in doi tot asa faci, cu exceptia de a avea grija si de celalalt.
garbo062707
Postat pe 8 Iunie 2010 11:30
De la: liaiedera, la data 2010-06-02 23:00:05



neneie , ai obligatiii !

Da
Semnarea unui "verdict" F.I.F.O.
De ambele parti sau individual.
Puricuta
Postat pe 8 Iunie 2010 17:35
De la: vasiliu, la data 2010-06-07 19:12:08cASATORIA ESTE CEA MAI MARE GRESALA PE CARE O FACE OMUL IN VIATA LUI.
DACA DIN ACEASTA REZULTA COPII ATUNCI TREBUE SA-TI ASUMI ACEASTA GRESALA,CEL PUTIN,PANA COPII NU MAI AU NEVOIE DE TINE.



sa ti-o asumi, cum nu? doar si nefericirea se invata. cel mai bine de la parinti . is mai credibili.

am si eu o intrebare totusi: nu crezi in solutii mai putin masochiste??
bluelight
Postat pe 8 Iunie 2010 18:39
De la: bluelight, la data 2010-06-08 18:39:43
De la: vasiliu, la data 2010-06-07 19:12:08cASATORIA ESTE CEA MAI MARE GRESALA PE CARE O FACE OMUL IN VIATA LUI.
DACA DIN ACEASTA REZULTA COPII ATUNCI TREBUE SA-TI ASUMI ACEASTA GRESALA,CEL PUTIN,PANA COPII NU MAI AU NEVOIE DE TINE.



sa ti-o asumi, cum nu? doar si nefericirea se invata. cel mai bine de la parinti . is mai credibili.

am si eu o intrebare totusi: nu crezi in solutii mai putin masochiste??


dap...asta a fost cam prea ,,hard"
reyya
Postat pe 9 Iunie 2010 22:12
exact!casatoria inseamna lesa
garbo115422
Postat pe 10 Iunie 2010 07:57
casatoria inseamna viata frumoasa impartita cu sufletul pereche-dimineti cu imbratisari calde si cuvinte dulci,invaluite in aroma fina de cafea fierbinte, planuri, proiecte si vise construite si realizate de ambii parteneri, cresterea si educarea copiilor, trairea la maxim a fiecarei clipe de fericire, o floare, o sticla de sampanie savurata in doi pe un covor de iarba verde sau pe nisipul auriu pe malul marii in rasfatul stralucitor al unui apus de soare fascinant...
anisoaraf
Postat pe 10 Iunie 2010 08:44
anisoara, si atunci care e diferenta dintre orice relatie de dragoste si casatorie in acceptiunea ta?
Sau nu e nici una?
Altfel, tabloul e pastel.
quasaria
Postat pe 10 Iunie 2010 09:04
quasaria diferentele le fac oamenii... eu sunt de moda veche-imi place stabilitatea, imi place cand vad soti cu copiii de mana, e frumos cand o relatie de dragoste se transforma intr-o casnicie fericita...care dureaza de la tinerete pan-la batranete
imi plac si tablourile pastel, dar noi-femeile avem un dezvoltat simt artistic si trebuie mereu sa dam culoare si savoare armoniei si farmecului in familie
www.machiajtatuaj.ro blog de frumusete
anisoaraf
Postat pe 10 Iunie 2010 09:40
De la: garbo115422, la data 2010-06-10 07:57:35exact!casatoria inseamna lesa

pentru unii sigur inseamna asta...dar pentru unii--culmea..nu tocmai! sau chiar daca tot aia inseamna...unii clar au stiut sa speculeze si sa profite la maxim de aceasta lesa...asha fel incat nu i/a deranjat cu nimic niciodata lesa asta si nici nu ii deranjeaza inca!!!
andreea_n_c
Postat pe 10 Iunie 2010 09:56
intr/o casatorie nu se stie pentru cine e lesa...cu adevarat!!
andreea_n_c
Postat pe 10 Iunie 2010 09:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
O iubesc a plecat si a gasit pe altul dar tot pe mine ma iubeste 43 De la: garbo_477459 19 Decembrie 2017 02:39
cum ati reactiona ?! 219 De la: garbo078762 21 Februarie 2013 13:42
buna,vreau un sfat sincer de la cineva care a trecut prin asa ceva 27 De la: liviu738 27 Iulie 2012 16:26
DE CE NU VA PLACE ......GARBO??? 280 De la: elisabeta_boia 7 Decembrie 2012 10:17
Fiica mea a plecat de acas ....unde e greșeala? 21 De la: garbo055472 3 Februarie 2010 22:00
Setari Cookie-uri