O intrebare....Ce inseamna casatoria pt voi?

hmmm, nu ma bag...am vrut sa zic oarece, da' cred ca mai bine ma abtin!
zambila
Postat pe 10 Iunie 2010 09:59
CASATORIA ramane o institutie sacra, in care isi gasesc adapost si fericire parintii si copii, un refugiu din fata singuratatii si un spatiu al perpetuarii valorilor, al transmiterii lor din generatie in generatie. Chiar daca de-a lungul timpului relatiile in familie au suferit unele modificari, determinate de contextul istoric, social, economic si familia a receptat si ea schimbarile de mentalitate, anumite aspecte au ramas constante, parca in afara timpului.

sophia1971
Postat pe 10 Iunie 2010 11:08
si care ar fi Sofico aspectele ramase in afara timpului?? ca ne lasasi nelamuriti ( ori nu poti da copy la mai mult de 150 caractere?)
bluelight
Postat pe 10 Iunie 2010 15:56

chiar ca eu sunt proasta! credeam ca e o uniune intre un barbat si o femeie cu scopul intemeierii unui camin; ma rog, intr-o conceptie invechita

Asta cu "adapostul" nu era despre altceva?
moniq_
Postat pe 10 Iunie 2010 15:58
Casatoria este un legamant dintre un barbat si o femeie...Ca sa isi petreaca viata impreuna,pana ce moartea ii va despartie..sA DEPASEASCA greutatile impreuna...Sa imparta bucuriile,,boala si s.a.m.d
xenaprintesarazboinica
Postat pe 10 Iunie 2010 16:25
nevasta mea ma saruta de fiecare data cand sosesc acasa.
-a, asta da afectiune
-pe naiba ,este investigatie...
sophia1971
Postat pe 10 Iunie 2010 18:10
Ei, nu stiu cum faci tu, de esti asa de amuzanta!
moniq_
Postat pe 10 Iunie 2010 18:18
De la: anisoaraf, la data 2010-06-10 09:40:22 quasaria diferentele le fac oamenii... eu sunt de moda veche-imi place stabilitatea, imi place cand vad soti cu copiii de mana, e frumos cand o relatie de dragoste se transforma intr-o casnicie fericita...care dureaza de la tinerete pan-la batranete
imi plac si tablourile pastel, dar noi-femeile avem un dezvoltat simt artistic si trebuie mereu sa dam culoare si savoare armoniei si farmecului in familie
www.machiajtatuaj.ro blog de frumusete


Anisoara, ai exemple concrete in viata reala de asemenea casatorii?? ..asa roz cum vezi lucrurile mie sincer mi se pare curata utopie..dar ma rog..poate sunt eu prea cerebrala si ancorata in concret lipsindu-mi visarea... :-)
reyya
Postat pe 10 Iunie 2010 18:41
mda. secventele in care ai copilul mic sau bolnav si nu dormi cite o saptamina si iti vine sa omori pe toata lumea nu prea apar in tabloul asta. Nici alea in care eu vreau mobila alba si el vrea mobila neagra. Si eu vreau sa maninc sarmale si el vrea carnati. Si mergem weekendul asta sau la mama ta sau la mama mea? Si ce investitii prioritizam. Si unde me dorim fiecare concediile. Samd.
Si faptul ca vii in spume de la job si n-ai chef de discutii in momentul ala. Nici faptul ca te ia gura pe dinainte - si e imposibil sa nu ti se intimple macar o data - si spui lucruri pe care n-ai fi vrut sa le fi spus. Si nici reprosurile - spuse sau nespuse - care se aduna in timp mai rau ca praful de pe mobila - si pe care nu poti, spre deosebire de praf, sa le stergi.
Nope - casnicia e asaaaa un vals lung si fara impiedecari. Intre doi oameni cu preferinte si dispozitii identice si care iubesc absolut liniar, fara nici o indoiala, nici o cearta, nici o pasa proasta.
You wish.
quasaria
Postat pe 10 Iunie 2010 18:52
De la: sophia, la data 2010-06-10 11:08:08CASATORIA ramane o institutie sacra, in care isi gasesc adapost si fericire parintii si copii, un refugiu din fata singuratatii si un spatiu al perpetuarii valorilor, al transmiterii lor din generatie in generatie. Chiar daca de-a lungul timpului relatiile in familie au suferit unele modificari, determinate de contextul istoric, social, economic si familia a receptat si ea schimbarile de mentalitate, anumite aspecte au ramas constante, parca in afara timpului.



copy paste..o parere personala nu exista..?? cine a scris defintia asta nu sunt sigura ca a fost casatorit :-) ,,refugiu din fata singuratatii" ?? asta e cel mai mare big s-h-i-t pe care l-am auzit vreodata, daca tu nu te simti ok cu tine in mod cert nu te vei simti bine nici in doi , sa stii ca doua singuratati unite devin o singuratate atat de apasatoare si necrutatoare incat este imposibila de suportat .
,,spatiu al perpetuarii valorilor"?? :-) ..hai sa fim seriosi , valorile , daca intr-adevar crezi in ele le poti perpetua si in afara casatoriei, nu ai nevoie de acte pt a perpetua valori si idei, in fine definitia nu mai corespunde realitatii actuale , este extrem de depasita..anii 70 ..cam pe acolo cred ca fost data Parerea ta personala nu exista, asta e clar.
reyya
Postat pe 10 Iunie 2010 18:55
Q, un dus rece e mai cald decit adevarurile spuse de tine.

Cunosc doua cupluri (de oameni peste 70 de ani) care pretind ca in toata viata lor nu s-au certat nicodata.
Si eu i cred dar stii de ce?
Pentru ca desii au fost casatoriti peste 50 ani nu au avut prea mute de impartit in cuplu.
Fiecare cu a ma-si cum se spune. Si atunci e normal sa aiba un dolce farniente toata viata
Ciresica
Postat pe 10 Iunie 2010 18:56
De la: Ciresica, la data 2010-06-10 18:56:53Q, un dus rece e mai cald decit adevarurile spuse de tine.

Cunosc doua cupluri (de oameni peste 70 de ani) care pretind ca in toata viata lor nu s-au certat nicodata.
Si eu i cred dar stii de ce?
Pentru ca desii au fost casatoriti peste 50 ani nu au avut prea mute de impartit in cuplu.
Fiecare cu a ma-si cum se spune. Si atunci e normal sa aiba un dolce farniente toata viata


imi permit sa intervin , in acest caz dca fiecare e cu ,,aia a ma-sii" :-) nu e relatie , nici casncie..e doar un soi de trai in comun pana la limita oricarei implicarei deranjante , parerea mea :-)
reyya
Postat pe 10 Iunie 2010 18:59
da, Ciresica - daca doi oameni sint la inceputul relatiei, si se vad doar cind au chef sa se vada, si nu impart nimic altceva decit bezele, e ok. E posibil sa nu se certe - inca.
Dar atunci cind imparti TOT cu cel de linga tine zeci de ani - zeci de ani in care sint si esecuri, si probleme, si lucruri asupra carora apar opinii diferite - deja nu mia vorbesti de farmec. Vorbesti de echilibru. Marea arta este sa nu rastorni barca, nu sa vaslesti din unghiul care te avantajeaza, "ca sa aduci armonie in relatie".
Cunosc cupluri longevive care NU se cearta. Iar unul dintre ei - cel care cedeaza - este intotdeauna absolut nefericit, dar pastreaza asta deep inside.
quasaria
Postat pe 10 Iunie 2010 19:02
De la: fleurdelis, la data 2010-05-30 10:58:07ce ins pt mine??
durere, dare in urmarire generala, lipsa de prieteni, justificarea fiecarui minuuuuuuuut/secunde.... o mie de telefoane, o mie scene gelozie....
mai spun??



asta deja e masochism curat , fleur :-) ai uitat ceva... valiza aflata in stand by :-)
reyya
Postat pe 10 Iunie 2010 19:03
De la: quasaria, la data 2010-06-10 19:02:58da, Ciresica - daca doi oameni sint la inceputul relatiei, si se vad doar cind au chef sa se vada, si nu impart nimic altceva decit bezele, e ok. E posibil sa nu se certe - inca.
Dar atunci cind imparti TOT cu cel de linga tine zeci de ani - zeci de ani in care sint si esecuri, si probleme, si lucruri asupra carora apar opinii diferite - deja nu mia vorbesti de farmec. Vorbesti de echilibru. Marea arta este sa nu rastorni barca, nu sa vaslesti din unghiul care te avantajeaza, "ca sa aduci armonie in relatie".
Cunosc cupluri longevive care NU se cearta. Iar unul dintre ei - cel care cedeaza - este intotdeauna absolut nefericit, dar pastreaza asta deep inside.


dar asta sporeste gradul de insatisfactie si nefericire personala al celui care cedeaza non stop..la sfarsitul vietii se va intreba ,,asta a fost toata viata mea..doar atat? cedari...de dragul relatiei asteia ?? ce-as vrea sa ma mai nasc o data" cam asta cred ca ar fi monologul aluia inaintea mortii ...
reyya
Postat pe 10 Iunie 2010 19:06
De la: reyya, la data 2010-06-10 18:41:48
De la: anisoaraf, la data 2010-06-10 09:40:22 quasaria diferentele le fac oamenii... eu sunt de moda veche-imi place stabilitatea, imi place cand vad soti cu copiii de mana, e frumos cand o relatie de dragoste se transforma intr-o casnicie fericita...care dureaza de la tinerete pan-la batranete
imi plac si tablourile pastel, dar noi-femeile avem un dezvoltat simt artistic si trebuie mereu sa dam culoare si savoare armoniei si farmecului in familie
www.machiajtatuaj.ro blog de frumusete


Anisoara, ai exemple concrete in viata reala de asemenea casatorii?? ..asa roz cum vezi lucrurile mie sincer mi se pare curata utopie..dar ma rog..poate sunt eu prea cerebrala si ancorata in concret lipsindu-mi visarea... :-)


...sau vede ea numai la suprafata??

mai , eu nu contest ca n-or fi si oameni care se iubesc de la un capat la altul , dar avand in vedere ca varsta casatoriei e pe la 2...zeci si ceva cine nu zice ca-i in mare masura o loterie alegerea , minte
bluelight
Postat pe 10 Iunie 2010 19:08
da, reyya, dar stii cum se spune... Most people would sooner die than think; in fact, they do so.
quasaria
Postat pe 10 Iunie 2010 19:09
nu stiu de ce-am dat copy.
mi-e mai rau decat credeam
bluelight
Postat pe 10 Iunie 2010 19:09
Q,iubita...

cand ziceai ca scoti cartea aia?
ca-mi pierd rabdarile...
preci
Postat pe 10 Iunie 2010 19:09
cine preci, eu?
Aia nu poate fi publicata decit postmortem... oricum, o zi diferenta n-ar conta.
quasaria
Postat pe 10 Iunie 2010 19:11
faina asta Q . n-o stiam.
bluelight
Postat pe 10 Iunie 2010 19:12
fetelor...
vad ca sunteti intr-o dispozitie d'aia profunda azi...
imi dau lacramile...si sa mor daca n-as vrea sa zic ca-s alea de crocodil!
...da nu pot...
preci
Postat pe 10 Iunie 2010 19:13
De la: quasaria, la data 2010-06-10 19:09:21da, reyya, dar stii cum se spune... Most people would sooner die than think; in fact, they do so.

sa mori incet...putin cate putin , fiecare crampei de fericire vezi cum zboara ...iar tu incerci sa zbori alaturi ..dar ..constati ca esti ancorata in ceva crud si de dragul aparentelor , avantajelor , statutului , poate iubirii ( mai presus decat propria-ti fericire)...constati ca de fapt..a fost doar compromis, si constatarea asta e bine sa nu sa faca la finalul vietii . Cam asa traiesc multi in ceea ce se numeste CASATORIE, cei care renunta mult prea devreme sunt catalogati ca fiind lipsiti de profunzime sau poate prea grabiti , sau poate instabili...sau poate doar ei , reci in cerebralitatea lor :-)Prea multa luciditate, stiu :-)
reyya
Postat pe 10 Iunie 2010 19:16
preci io am facut insolatie . de la ea ma iau gandurile astea .
bluelight
Postat pe 10 Iunie 2010 19:17
e doar un pasaj din....sper sa placa :-)
reyya
Postat pe 10 Iunie 2010 19:17
din ce reyya??
bluelight
Postat pe 10 Iunie 2010 19:18
dintr-o carte inca neaparuta :-)..temeri...toti le avem :-)
reyya
Postat pe 10 Iunie 2010 19:20
io am citit undeva in felu' urmator:

"ce e casatoria daca nu un lung sir de pasi ajustati in urma celuilalt..."

cred ca intr-o carte a lu' Ojog-Brasoveanu,nu-mi amintesc care...
iar citatul era mai mult mai lung si mai datator de depresie,ca sa zic asa...
preci
Postat pe 10 Iunie 2010 19:23
te inteleg . iti face impresia ca de-atata ajustare ramai far'de material.
...si asta ca sa nu comentez "in urma celuilalt"
bluelight
Postat pe 10 Iunie 2010 19:26
De la: preci, la data 2010-06-10 19:23:36io am citit undeva in felu' urmator:

"ce e casatoria daca nu un lung sir de pasi ajustati in urma celuilalt..."

cred ca intr-o carte a lu' Ojog-Brasoveanu,nu-mi amintesc care...
iar citatul era mai mult mai lung si mai datator de depresie,ca sa zic asa...


wow..trebuie neaparat sa citesc aceasta carte , poti da intreaga sursa ? cum se numeste cartea?
reyya
Postat pe 10 Iunie 2010 19:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
MA SIMT SINGURA.- MI-AS DORI UN SFAT DIN PARTEA DVS. 76 De la: Iulia_Pop_1 13 Iulie 2013 01:13
Am o gerontofila, cum procedez? 10 De la: Dor_marunt 3 Aprilie 2010 07:57
Buna 1 De la: garbo207167 28 Mai 2011 03:50
8 Martie ! 35 De la: cricat 9 Martie 2011 00:04
spirulina 26 De la: iulia__ 19 Decembrie 2009 14:28
Setari Cookie-uri