O intrebare....Ce inseamna casatoria pt voi?

Casatoria este un legamat dintre un barbat si o femeie...Care se face...Pana ce moartea va desparte....Ca va mai despartiti.Ca relatia mai scartie..Dar asta nu inseamna ca trebuie sa dai fuguta la alti parteneri....De viata,de sex..Dupa ce ai facut o legamant pe viata.In fata lui Dumnezeu
xenaprintesarazboinica
Postat pe 25 Mai 2010 15:52
Si daca nu cred in legaminte?!
AMELYY
Postat pe 25 Mai 2010 15:57
Irino, chiar e nevoie sa deschizi atatea topice, in care oricum vorbesti singura?
Nu mai bine deschizi unul singur si aberezi tu acolo despre ce-ti trece prin minte?
Tylly
Postat pe 25 Mai 2010 16:01
Si apropos de legaminte... ia lamureste-ma, irino, daca faci legamant in fata lui Dumnezeu sa-l iubesti si sa-l cinstesti pana cand moartea va va desparti, dar el nu te mai iubeste si te mai si inseala, tu ce-ar trebuie sa faci?
Sa respecti in continuare legamantul?
Tylly
Postat pe 25 Mai 2010 16:03
Nu intelegi nimic Cell. Ea se marita cu cineva care sa o respecte si sa o iubeasca si nu o inseala. Stie ea sa aleaga.
Doara
Postat pe 25 Mai 2010 16:16
De la: Celleste_, la data 2010-05-25 16:03:52Si apropos de legaminte... ia lamureste-ma, irino, daca faci legamant in fata lui Dumnezeu sa-l iubesti si sa-l cinstesti pana cand moartea va va desparti, dar el nu te mai iubeste si te mai si inseala, tu ce-ar trebuie sa faci?
Sa respecti in continuare legamantul?
Pai hai sa gandim logic..Daca barbatul tau ajunge sa te insele si tu ca femeie ai partea ta de vina..Poate ai neglijat barbatul,,si ai oferit prea multa afectiune copiilor si pe barbatul tau l-ai neglijat...Sau iai dat prea multa libertate la barbat,,de i-a sarit o femeoie curva in brate..Ca asa se numesc femeile care se incurca cu barbatii casatoriti..Si fura barbatii la altele.Si nu se gandesc ca si sotiile lor tot femei sunt....sau poate barbatul te inseala ca nu are incredere in tine..Sau tu ca femeie,nu teai uitat cu cine te mariti..Dumnezeu iti da,dar nu iti baga in traista...Si tu trebuie sa te intersezi ce barbat este...Sunt multe lucruri,,unde amandoi sunt vinovati....
xenaprintesarazboinica
Postat pe 25 Mai 2010 16:34
pt ca daca tu nu te uiti cu cine te mariti...Ai facut un legamant...Trebuie sa iti bati capul,cum sa poti rezolva problemele.Pt ac peste tot sunt probleme..Fugi de probleme si dai peste probleme si mai mari..Pt ca ele se aduna...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 25 Mai 2010 16:37
Viata mea!!! Deci tot eu sunt vinovata???
Irino, vedea-te-as maritata si cu barbatul in lant... sa ne arati tu noua cum se tine omu' la respect.

Tylly
Postat pe 25 Mai 2010 16:39
Un preot tare bun mai sever din fire...Ii mai certa pe oameni..Pt ca oamenii se plageau de defectele nevestei,sau defectele sotiei,.Si preotul ce le zicea...Asa sa stati,,,pt ca voi va aratati doar calitatile..Si defectele vi le aratati doar ce va vedeti cu sacii in caruta..Multi dupa casatorie.....Eu cred ca cel mai bine este..Sa iti arati adevarata fata..Si defecte si calitati de la inceput...Cine te iubeste si te place..Te accepta asa cum esti tu de fapt...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 25 Mai 2010 16:40
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-05-25 16:40:43 Un preot tare bun mai sever din fire...Ii mai certa pe oameni..Pt ca oamenii se plageau de defectele nevestei,sau defectele sotiei,.Si preotul ce le zicea...Asa sa stati,,,pt ca voi va aratati doar calitatile..Si defectele vi le aratati doar ce va vedeti cu sacii in caruta..Multi dupa casatorie.....Eu cred ca cel mai bine este..Sa iti arati adevarata fata..Si defecte si calitati de la inceput...Cine te iubeste si te place..Te accepta asa cum esti tu de fapt...
Ca cu un barbat sau cu femeie..Trebuie sa fii sincer,de la inceput..Ca apoi daca minti si incepe sa iti descopere minciunile in timp..Apoi incepe scandalul....Pt ca minciuna are picioare scurte...Odata si odata tot iese la suprafata..Si daca tu iti arati doar calitatile..Si dupa casatoiie defectele..Poate sotia sau sotul nu le mai accepta....Pt ca s-a obisnuit altfel..Nu nu mai poate accepta alt comportament....Si apoi este scandal..De asta este bime sa fii sincer de la inceput..Sa iti arati calitatile si defectele de la inceput....Adica nu din prima zii...Sa vezi mai intai cu cine ai dea face si daca merita sa iti deschizi inima lui....Nu sa iti deschizi inima cuiva care poate nu face 2 bani
xenaprintesarazboinica
Postat pe 25 Mai 2010 16:45
De la: Celleste_, la data 2010-05-25 16:39:22Viata mea!!! Deci tot eu sunt vinovata???
Irino, vedea-te-as maritata si cu barbatul in lant... sa ne arati tu noua cum se tine omu' la respect.

Pai eu nu imi iau un barbat ca sa il tin in lant..Pt ca nu o sa ma marit cu vreun nesimtit....Un barbat fara bun simt..Eu vreau un barbat cu initiativa si care gandeste pozitiv la fel ca mine..Sa fim pe acceasi lungime de undal,dar acei barbati sunt rari si putine femei au rabdare sa caute.....Dar eu m-a referit la alti barbati,care nu au bun simt si pe care trebuie sa ii tii in lesa,la respect
xenaprintesarazboinica
Postat pe 25 Mai 2010 16:50
Offf! Si o sa faceti si copii, asa ca voi?
Tylly
Postat pe 25 Mai 2010 16:52
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-05-25 16:50:16
De la: Celleste_, la data 2010-05-25 16:39:22Viata mea!!! Deci tot eu sunt vinovata???
Irino, vedea-te-as maritata si cu barbatul in lant... sa ne arati tu noua cum se tine omu' la respect.

Pai eu nu imi iau un barbat ca sa il tin in lant..Pt ca nu o sa ma marit cu vreun nesimtit....Un barbat fara bun simt..Eu vreau un barbat cu initiativa si care gandeste pozitiv la fel ca mine..Sa fim pe acceasi lungime de undal,dar acei barbati sunt rari si putine femei au rabdare sa caute.....Dar eu m-a referit la alti barbati,care nu au bun simt si pe care trebuie sa ii tii in lesa,la respect


Care-si pune singur lesa!
AMELYY
Postat pe 25 Mai 2010 16:53
Cell, nu-i da idei!
AMELYY
Postat pe 25 Mai 2010 16:55
De la: Celleste_, la data 2010-05-25 16:52:44Offf! Si o sa faceti si copii, asa ca voi?
Pai sigur ca o sa imi educ copiii de mici..Sa stie ce vor de la viata..Si nimeni sa nu ii atinga nici macar cu o floare..Pt ca informatiile te fac puternic
xenaprintesarazboinica
Postat pe 25 Mai 2010 17:00
De la: AMELYY, la data 2010-05-25 16:53:50
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-05-25 16:50:16
De la: Celleste_, la data 2010-05-25 16:39:22Viata mea!!! Deci tot eu sunt vinovata???
Irino, vedea-te-as maritata si cu barbatul in lant... sa ne arati tu noua cum se tine omu' la respect.

Pai eu nu imi iau un barbat ca sa il tin in lant..Pt ca nu o sa ma marit cu vreun nesimtit....Un barbat fara bun simt..Eu vreau un barbat cu initiativa si care gandeste pozitiv la fel ca mine..Sa fim pe acceasi lungime de undal,dar acei barbati sunt rari si putine femei au rabdare sa caute.....Dar eu m-a referit la alti barbati,care nu au bun simt si pe care trebuie sa ii tii in lesa,la respect


Care-si pune singur lesa!
Pai adica daca eu sunt cuminte..Ce mi-am pus singura lesa? Eu nu vreau un barbat catel dupa mine....Dar in cazurile la alte femei,,care au niste javre de barbati...Trebuie sa ii tin in lesa si sa le mai pui si botnita
xenaprintesarazboinica
Postat pe 25 Mai 2010 17:02
Prea tarziu, Amy...

Tylly
Postat pe 25 Mai 2010 17:03

Care-si pune singur lesa! [/quote] Pai adica daca eu sunt cuminte..Ce mi-am pus singura lesa? Eu nu vreau un barbat catel dupa mine....Dar in cazurile la alte femei,,care au niste javre de barbati...Trebuie sa ii tin in lesa si sa le mai pui si botnita [/quote]

De ce crezi tu ,draga mea ,ca poti controla mintea unui om ,acel ,,tinut din scurt "mi se pare aberant ,fiecare individ e stapan pe viata ,pe mintea si pe vointa lui
garbo032800
Postat pe 25 Mai 2010 17:23
De la: Celleste_, la data 2010-05-25 16:52:44Offf! Si o sa faceti si copii, asa ca voi?

cu siguranta! si-o sa-i "dea" aici, pe forum! va spun io; vor veni ani grei pentru garbo
Reflex
Postat pe 25 Mai 2010 17:34
De la: garbo032800, la data 2010-05-25 17:23:01
Care-si pune singur lesa!
Pai adica daca eu sunt cuminte..Ce mi-am pus singura lesa? Eu nu vreau un barbat catel dupa mine....Dar in cazurile la alte femei,,care au niste javre de barbati...Trebuie sa ii tin in lesa si sa le mai pui si botnita [/quote]

De ce crezi tu ,draga mea ,ca poti controla mintea unui om ,acel ,,tinut din scurt "mi se pare aberant ,fiecare individ e stapan pe viata ,pe mintea si pe vointa lui[/quote] Da asa este..Fiecare este liber,pe vointa si mintea lui...Eu doar o sa am grija,sa se potriveasca cu vointa si mintea mea...Ca sa putem fii pe aceeai lungime de unda.sI SA NU PUTEM INTELEGE
xenaprintesarazboinica
Postat pe 25 Mai 2010 22:47
Da asa este..Fiecare este liber,pe vointa si mintea lui...Eu doar o sa am grija,sa se potriveasca cu vointa si mintea mea...Ca sa putem fii pe aceeai lungime de unda.sI SA NU PUTEM INTELEGE

xenaprintesarazboinica
Postat pe 25 Mai 2010 22:48
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-05-25 22:48:17Da asa este..Fiecare este liber,pe vointa si mintea lui...Eu doar o sa am grija,sa se potriveasca cu vointa si mintea mea...Ca sa putem fii pe aceeai lungime de unda.sI SA NU PUTEM INTELEGE

eu nu vreau pe cineva langa mine..cu care sa fiu intro lupta continua,ca sa alung demonii din el.Pana pleaca demonii din el,,mi se acreste mie de el...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 25 Mai 2010 22:50
Apoi pe oameni nu ii poti schimba..I poti doar controla..Dar atunci cand omul sinte ca esti slab,sensibil,vulnerabil te ataca..Pt ca asa le transmite demonii din el..Oamenii demonizati simt asta...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 25 Mai 2010 22:51
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-05-25 22:51:58 Apoi pe oameni nu ii poti schimba..I poti doar controla..Dar atunci cand omul sinte ca esti slab,sensibil,vulnerabil te ataca..Pt ca asa le transmite demonii din el..Oamenii demonizati simt asta...


Ii poti controla ??cum oare ??asemeni unui copil pe care il verifici daca si-a facut temele ??Draga mea fiecare individ are nevoie de intimitate ,modul cum ii respecti acest drept tine de educatia fiecaruia dintre noi .Un barbat il tii langa tine oferindu-i libertatea ,la fel si o femeie .Cerandu-i sa-ti justifice fiecare minut ,controlandu-i mesaje sau apeluri pe telefon ,s.a.,inseamna ca vrei sa demolezi nu sa construiesti. .
garbo032800
Postat pe 26 Mai 2010 18:34
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-05-25 15:52:51Casatoria este un legamat dintre un barbat si o femeie...Care se face...Pana ce moartea va desparte....Ca va mai despartiti.Ca relatia mai scartie..Dar asta nu inseamna ca trebuie sa dai fuguta la alti parteneri....De viata,de sex..Dupa ce ai facut o legamant pe viata.In fata lui Dumnezeu





sunt valabile si suicidul sau omuciderea?(apropo de -pana moartea ne va despartii-)?
caasandra
Postat pe 26 Mai 2010 18:43
De la: garbo032800, la data 2010-05-26 18:34:39
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-05-25 22:51:58 Apoi pe oameni nu ii poti schimba..I poti doar controla..Dar atunci cand omul sinte ca esti slab,sensibil,vulnerabil te ataca..Pt ca asa le transmite demonii din el..Oamenii demonizati simt asta...


Ii poti controla ??cum oare ??asemeni unui copil pe care il verifici daca si-a facut temele ??Draga mea fiecare individ are nevoie de intimitate ,modul cum ii respecti acest drept tine de educatia fiecaruia dintre noi .Un barbat il tii langa tine oferindu-i libertatea ,la fel si o femeie .Cerandu-i sa-ti justifice fiecare minut ,controlandu-i mesaje sau apeluri pe telefon ,s.a.,inseamna ca vrei sa demolezi nu sa construiesti. .
Daca te casatoresti..Nu inseamna ca trebuie sa ai libertate..Ti-ai luat un angajament....Lucrurile se fac in doi..Barbatii insurati nu au ce cauta cu prietenii la bere...Decat o data in luna...lucrurile se fac in doi...Apoi poti cauta partenerul,,pt ca doar nu o sa te iei doar dupa ce zice el...FEMEIA TREBUIE SA FIE PRECAUTA..Daca vrei libertate,,trebuie sa nu te mai casatoresti..De asta nu ma casatoresc eu..Pt ca nu vreau sa incurc pe nimeni...Eu vreau sa fiu libera...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 26 Mai 2010 20:06
Un cuplu celebra 50 de ani de casnicie. Armonia si linistea din familia lor erau celebre in tot oraselul, asa ca un reporter de hotaraste sa realizeze un interviu.
- Cum se face ca de 50 de ani nu v-a vazut nimeni certandu-va sau macar ridicand tonul unul la altul?
- Secretul este la inceputul casniciei, in luna de miere. Ne-am hotarat sa o petrecem la o cabana superba pe creasta muntilor si am inchiriat doi magarusi pentru a ajunge acolo impreuna cu bagajele noastre. La un moment dat, magarusul sotiei mele s-a impiedicat si au cazut. Sotia mea, desi se lovise, i-a spus animalului pe un ton calm "Prima data". Magarul s-a ridicat si am continuat drumul. Dupa un timp, s-a impiedicat din nou. Sotia mea i-a spus, cu aceeasi voce egala "A doua oara". Ne-am continuat calatoria, magarul s-a impiedicat a treia oara. Atunci sotia mea a scos un revolver si a impuscat magarul in cap. Am facut criza de isterie. I-am spus ca e nebuna sa procedeze asa de crud cu bietul animal, ca trebuie sa consulte un psihiatru. Sotia mea s-a intors catre mine, m-a privit in ochi si mi-a spus calm "Prima data". A fost prima si ultima data cand ne-am certat......
sophia1971
Postat pe 29 Mai 2010 14:06
Aleho, ai vazut ce succes are topicul tau, ala cu spalatul creierului?
Doara
Postat pe 29 Mai 2010 14:07
bai n-o mai invoca!
las=-ooo'n spanac!
fleurdelis
Postat pe 29 Mai 2010 14:08
...inseamna un parteneriat....care are la baza o intelegere...care poate dura toata viatza sau nu!!!
..referitor la...mersul pe la altii depinde cum s/au intele cei 2!!!..la inceput sau pe parcurs ..ca oamenii se mai adapteaza~!!
andreea_n_c
Postat pe 30 Mai 2010 00:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
leoaica si fecioara 7 De la: garbo186574 3 Martie 2011 10:38
cum e mai bine? sa tradezi si sa obtii totul sau sa fii cinstit si sa pierzi totul ??? 98 De la: garbo050283 15 Septembrie 2009 16:29
Scoala vietii. 81 De la: suparatu_ 26 Septembrie 2013 21:43
Dar mai exista rusine in ziua de azi mai ales la voi femeile??? 25 De la: estela 30 Mai 2010 02:39
Oamenii care vor sa se comporte asa cum sunt ei si nu vor sa lucreze la parte pozitiva..Sunt ca niste animale retardate in spatii comune...Care este si parerea voastra? 9 De la: giul1a 9 Iulie 2010 18:28
Setari Cookie-uri