ANIMALELE DIN SPATIILE COMUNE

bre, are si afaceri, si firma..
parca am citit pe undeva despre anumite legalizari, in sensul ca de acum se da voie prestatoarelor de servicii (prietenii stiu de ce) sa isi deschida propria persoana juridica, pe care sa dea si bon fiscal, in functie de serviciile solicitate.
anakin
Postat pe 21 Aprilie 2010 00:25
pai na...trebuie factura fiscala stampilata si parafata pentru eliberarea de prezervativ...
tutankhamon
Postat pe 21 Aprilie 2010 00:54
De la: garbo111564, la data 2010-04-20 16:24:24numai niste oameni depravati ar tine in casa animale,iar in scara unui bloc,ce sa mai zic.noroc ca stau la vila si nu la bloc,ca altfel imi intrau puricii in casa

Afla ca "animalele"astea cum le numaesti u...sunt "folosite"de catre OAMENI...cu succes in programe de ajutorare a persoanelor cu handicap,sunt un foarte bun ANTISTRESS...ajuta la socializarea si educarea copiilor ...sunt un sincer si loial prieten...si lista poate continua......faptul ca au un animal in casa nu e de ..blamat..fiecare are ce vrea in casa....probl e ..ce au uni...in cap
rapsody33
Postat pe 21 Aprilie 2010 03:01
politistul
Postat pe 21 Aprilie 2010 03:20
De la: rapsody33, la data 2010-04-21 03:01:33
De la: garbo111564, la data 2010-04-20 16:24:24numai niste oameni depravati ar tine in casa animale,iar in scara unui bloc,ce sa mai zic.noroc ca stau la vila si nu la bloc,ca altfel imi intrau puricii in casa

Afla ca "animalele"astea cum le numaesti u...sunt "folosite"de catre OAMENI...cu succes in programe de ajutorare a persoanelor cu handicap,sunt un foarte bun ANTISTRESS...ajuta la socializarea si educarea copiilor ...sunt un sincer si loial prieten...si lista poate continua......faptul ca au un animal in casa nu e de ..blamat..fiecare are ce vrea in casa....probl e ..ce au uni...in cap

Cred ca te obosesti degeaba explicand, la ce gandire ingusta are nu cred ca o sa inteleaga vreodata...
Alexis_Roxa
Postat pe 21 Aprilie 2010 10:05
fleurdelis
Postat pe 21 Aprilie 2010 19:56
extras din:

Legea nr 205/2004 privind protectia animalelor


Capitolul I - Dispozitii generale


Art. 1
(1) Prezenta lege reglementeaza masurile necesare pentru asigurarea conditiilor de viata si bunastare ale animalelor cu sau fara detinator.

_________________________________________________________________________



Art. 6
(1) In sensul prezentei legi, prin rau tratament se intelege comportamentul brutal, abuzul in utilizarea animalelor, maltratarea si supunerea animalelor la eforturi inutile, precum si neasigurarea conditiilor minime necesare vietii si bunastarii acestora.
(2) In sensul prezentei legi, prin cruzime fata de animale se intelege:
a) omorarea animalelor, din perversitate, precum si prin practicarea tirului pe animale domestice sau captive;

_____________________________________________________________________

Capitolul VII - Sanctiuni


Art. 23
(1) Constituie contraventie urmatoarele fapte:

c) supunerea unui animal la rele tratamente;

________________________________________________________________________

(2) Contraventiile prevazute la alin. (1) se sanctioneaza dupa cum urmeaza:

b) cele de la lit. b) si c), cu amenda de la 3.000.000 lei la 6.000.000 lei;

panty_C
Postat pe 21 Aprilie 2010 20:23
Nicio amendaaa...
Sa stea funduletu' ei obisnuit cu vile si X5 in inchisoare vreo cateva luni, sa vedem ce mai zice atunci.
Asta plecand de la presupunerea ca este adevarat ce spune ea, dar daca stau sa citesc ce a postat in ultimele zile, nu pot sa nu ma gandesc ca de fapt este o frustrata-nemultumita de viata ei si care intra pe forumuri ca sa isi "construiasca" o viata virtuala asa cum si-o doreste.
Or maybe she's just a retard...
Alexis_Roxa
Postat pe 21 Aprilie 2010 21:11
roxa....intrebarea e daca mai rezista sa stea pe funduletul ei gingas dupa 6 luni in inchisoare.....acolo, cei care molesteaza copii si animalele, sunt aspru pedepsiti....una e sa iei viata unei creaturi care oarecum se poate apara, si alta e actul de lasitate si de cruzime asupra unui copil sau a unui animal....
tutankhamon
Postat pe 21 Aprilie 2010 22:11
Eh, daca e viteaza macar pe jumatate pe cat se da aici, nu imi fac eu griji pentru ea. De fapt, oricum nu-mi fac griji... Ar merita tot cu varf si-ndesat
Alexis_Roxa
Postat pe 21 Aprilie 2010 22:28
http://www.youtube.com/watch?v=bLLfYZkZi5c

Declaratia Universala a Drepturilor Animalului ROMANIA
panty_C
Postat pe 21 Aprilie 2010 23:00
aveti dreptate fetelor - exista deja:
Lege pentru modificarea si completarea Legii nr. 205/2004 privind
protectia animalelor, legea nr. 9/2008


care modifica sanctiunea mentionata mai sus in :

"(11) spicuiri:
In sensul prezentei legi, prin cruzime fata de animale se intelege:
a) omorarea animalelor, cu intentie;
b) practicarea tirului pe animale domestice sau captive;

f) abandonarea si/sau alungarea unui animal a carui existenta depinde de ingrijirea
omului;

h) maltratarea si schingiuirea animalelor;

j) provocarea de suferinte fizice si psihice prin orice mijloace;
k) despartirea puilor de mama pana la varsta de minimum opt saptamani de viata;
l) capturarea animalelor prin alte metode decat cele prevazute de lege;
m) folosirea armelor cu tranchilizant in alte situatii decat pentru imobilizarea animalelor."


"(3) Infractiunile prevazute la alin. (11) se sanctioneaza dupa cum urmeaza:
a) cele de la lit. a), cu inchisoare de la o luna la un an sau cu amenda penala de la 500 lei
la 10.000 lei si confiscarea animalelor;
b) cele de la lit. b), cu inchisoare de la 3 luni la un an sau cu amenda penala de la 500 lei
la 6.000 lei si confiscarea animalelor;
c) cele de la lit. c), cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amenda penala de la 1.000 lei
la 10.000 lei si confiscarea animalelor;
d) cele de la lit. d), cu inchisoare de la 3 luni la un an sau cu amenda penala de la 1.000
lei la 2.000 lei si confiscarea animalelor;
e) cele de la lit. e), cu inchisoare de la 3 luni la un an sau cu amenda penala de la 500 lei
panty_C
Postat pe 21 Aprilie 2010 23:28
Bun, noi nu cunoasteam legea in amanunt dar macar stiam ca exista, pe cand cea care ne acuza ca nu cunoastem legea si suntemm...asa si pe dincolo, se bazeaza pe niste legi comuniste care nu mai exista!
panty_C
Postat pe 21 Aprilie 2010 23:30
Pacat ca nu cunoaste si legea bunului simt...
Alexis_Roxa
Postat pe 21 Aprilie 2010 23:42
ce chestie ca...va preocupa atat de mult animalele si nu si oamenii!!!
andreea_n_c
Postat pe 22 Aprilie 2010 19:31
da mai! ce kestie acuma ca eu te-am recunoscut fara sa fi vazut inca cine esti?? de asta ce zici??
fleurdelis
Postat pe 22 Aprilie 2010 19:33
auzi iubita vezi k eu nu te blamez...am trecut si eu prin momentee in care am simtit ca urasc si ora la acre m-am nascut! si ncii acum nu-s chiar perfect impacata.,...da ia vezi tu acolo la tine in sufletel....nu cumva iti asumi prea multe pe care nu le poti duce si de aia viata asta nu prea iti priestee??
tu ai prieteni? ii vezi des?? iesiti?? eu cred ca tie iti lipseste cel putin Unul mai!
fleurdelis
Postat pe 22 Aprilie 2010 19:38
azi GRIVEI e manios..

http://www.youtube.com/watch?v=mlncMQyzEXc&feature=related


ham! ham!
LILO
Postat pe 22 Aprilie 2010 19:40
prietenii mei sunt sacul cu malai si traista cu bani!!!!
andreea_n_c
Postat pe 22 Aprilie 2010 19:43
immdap! vezi...asta se cam simte....
o sa-ti revii tu! sunt convinsa!
fleurdelis
Postat pe 22 Aprilie 2010 19:45
De la: andreea_n_c, la data 2010-04-22 19:43:07prietenii mei sunt sacul cu malai si traista cu bani!!!!

aha,am inteles,traista cu bani o ai ca sa cumperi malai,acest articol alimentar nu prea iti intretine mintea,iti recomand sa-ti diversifici alimentatie,macar atat
scrichy
Postat pe 22 Aprilie 2010 21:53
De la: andreea_n_c, la data 2010-04-22 19:31:43ce chestie ca...va preocupa atat de mult animalele si nu si oamenii!!!

pentru ca si ele sunt animale, fara creier
garbo111564
Postat pe 23 Aprilie 2010 11:56
mai din cate stiu eu animalele au creier, dar ce te faci cu unii oameni care au cap, .. dar fara creier !
ladyDY
Postat pe 23 Aprilie 2010 12:38
De la: garbo111564, la data 2010-04-20 16:15:22
De la: andreea_n_c, la data 2010-04-20 01:52:32ete scart...fiecare are dreptul la o parere...n/ai vrea sa imi fie frica de tine pentru parerea pe care o am??!!...de nesimtiti si tupeisti sunt satula!!!

andreea,nu te mai cobora la minte acestor iubitori de javre.asta le e nivelu,sa traiasca in mizerie alaturi de jivine.


citesc acest topic si ma minunez.

cine nu iubeste animalele si plantele , nu poate iubi si nu e om. e doar un avorton al naturii

ne-am nascut pe aceasta planeta alaturi de tot ce ne inconjoara. facem parte din lumea vie si trebuie sa reevaluam modul nostru de a gandi.tot ce exista si coexista alaturi de noi face ca viata sa fie mai frumoasa si mai normala.

omoram animalele, le restrangem arealul, distrugem plantele, otravim natura. omul, evoluatul, e de fapt un mare DOBITOC - nu zic animal ca as jigni bietele fiinte

asa ca ,astea ce tot stramba din nas cand e vorba de animale, pot fi numite dobitoace fara nici o exagerare. dixit
si_totusi
Postat pe 23 Aprilie 2010 12:44
totusico, nu are rost...n-ai cu cine
imi e rusine ca exista astfel de "oameni", daca ii pot numi asa
zambila
Postat pe 23 Aprilie 2010 13:02
eu i-am numit, zambilico. astept sa ma contrazica
si_totusi
Postat pe 23 Aprilie 2010 13:11
n-au curaj
au numa' facultati...fara numar fara numar
zambila
Postat pe 23 Aprilie 2010 13:15
De la: si_totusi, la data 2010-04-23 13:11:05eu i-am numit, zambilico. astept sa ma contrazica

doabitoaca esti cu nebuna cu caini.sunteti primitive
bmwx5
Postat pe 23 Aprilie 2010 13:17
mi-e scarba
zambila
Postat pe 23 Aprilie 2010 13:21
vaaaiiiii ce vocabular elevat????!!!!!
ladyDY
Postat pe 23 Aprilie 2010 13:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce sunt sentimentele si de unde apar ele? Animalele au sentimente? 33 De la: delada 12 Septembrie 2015 20:43
haine 1 De la: garbo172159 30 Ianuarie 2011 13:38
DOLCE cu programul TV PRIVATE SPICE PREZINTA FEMEIA TRIGAMA 7 De la: Axl_R 12 Iunie 2012 15:16
conteaza varsta intr-o relatie? 255 De la: garbo173880 28 Octombrie 2010 09:02
Doriti sa va cunoasteti mai bine? - Obtineti profilul dvs. psihologic 5 De la: Freya_ 30 August 2010 23:25
Setari Cookie-uri