Boala Invidiei Umane

Invidiosul nu primeste doctor pentru boala sa si nu poate gasi leac tamaduitor al suferintelor sale,desi Sfanta Scriptura e plina de ele...El invidiosul asteapta usurarea bolii numai intr-un singur fel sa-i vada prabusindu-se pe unii dintre cei invidiati...Capatul urii e sa-l vada pe cel invidiat din fericit,in nefericit,din norocos,sa-l vada nenorocit.Pe unii oameni,cu totul potrivnici,binefacerile ii imblanzesc.Pe invidiosi insa,binefacerile mai mult ii inraiesc.
Cu cat invidiosul are parte de mai multe faceri de bine,cu atata mai tare fierbe de ciuda,mai mult se supara si se manie.Multumind pt darurile primte si mai mult se catraneste de purtarea binefacatorului...Ce fiara poate fii mai feroce in rautatea ei?Ce fiara nu intrec ei prin rautatea naravului lor?Ce salbaticiune nu depasesc ei prin cruzimea lor?Cainii carora li se arunca o coarja de paine se domesticesc,leii carora li se poarta de grija se imblanzesc,Invidiosiii,insa si mai mult se irita cand li se arata ingrijire si atentie.
Ranile invidiosului sunt adanci si ascunse si ele nu sufera vindecare,ca unele ce stau inchise de durerea oarba in ascuzisurile constiintei.Invidiosul este dusmanul propriei sale sanatati sufletesti...Cel invidiat poate sa scape si sa il ocoleasca pe invidios,dar invidiosul nu poate scapa de sine insuti.
Tu invidiosule,dusmanul tau este cu tine,vrajmasul iti este continuu in inima,primejdia este inchisa in adancul tau;esti legat de un lant neandurator,esti prizonerul invidiei,si nici o mangaiere nu iti vine in ajutor.
A prigoni un om binecuvantat de Dumnezeu si a ura pe cei fericit,iata o nenorocire fara leac...
ingerasulluptator
Postat pe 9 Aprilie 2011 15:25
De ce a fost invidiat Iisus? Din cauza minunilor sale,pt cei sarmani si oropsiti.
Flamanzii erau hraniti,hranitorul Iisus dusmanit..Mortii erau inviati;invidiosii mureau de ciuda.Demonii erau alungati si Celui ce le poruncea la demoni sa iasa,oamenii Ii intindeau curse...Leprosii erau curatiti,schiopii umblau,surzii auzeau,orbii vedeau iar binefacatorul era prigonit.
Si in cele din urma L-au osandit la moarte pe Datatorul DE VIETI.;Au batut cu bice pe Izbavitorul oamenilor si au judecat la moarte pe Judecatorul Lumii.
Da rastignirea si umilinta pe care a acceptato Iisus de la oameni a fost un plan al lui Dumnezeu....Sa ne arate cat de mult ne iubeste Dumnezeu pe noi...Si s-a folosit de rautatea oamenilor ca noi sa il acceptam ca mantuitor si sa traim in pace si armonie unii cu altii.
Pt ca asa scrie in Scripuri...Rastignit dupa Scripturi....Si oamenii nu au invatat nimic......
ingerasulluptator
Postat pe 9 Aprilie 2011 15:34
ingerasulluptator
Postat pe 9 Aprilie 2011 16:12

Am inteles ca ai centrat. Dar tot tu dai si cu capu'?
tatoo
Postat pe 9 Aprilie 2011 16:40
si sa vezi ce bine apara...
dor72
Postat pe 10 Aprilie 2011 00:23
TATOO?? DOR?? Railor...
elisabeta_boia
Postat pe 11 Aprilie 2011 20:00
irino, Cioran e minciuna pe langa tine. adanc le mai spui !

te-ai gandit sa scrii vreo carte? ar avea un succes imens la public.nu ar mai trebui pedepse capitale. pui pe nenorocit sa-ti citeasca din scoarta in scoarta emanatiile si l-ai terminat. face singur cerere pentru scaunul electric
si_totusi
Postat pe 11 Aprilie 2011 22:00
Allegra
Postat pe 11 Aprilie 2011 22:05

scumpo, rau te-o scos din papuci daca i-ai bagat atatea cuvinte numa pentru ea
Thor_again
Postat pe 11 Aprilie 2011 22:05
apoi, thoru, bocanci din aceia de armata sa ai, prinsi cu sarma si tot nu rezisti. cum spuneam, asta te eutanasieaza psihic de nervos care e
si_totusi
Postat pe 11 Aprilie 2011 22:11
mamy... iar esti invidioasa, pe apevisti...:PP
:)))
eu_geminy
Postat pe 11 Aprilie 2011 22:29
THORR,TOTUSII..dar de ce mai radeam noi acum,daca nu era??!!
elisabeta_boia
Postat pe 11 Aprilie 2011 23:58
rai-ilor...om fi din rai...
Betty
hai tatoo, e de ras...
dor72
Postat pe 12 Aprilie 2011 00:00
ce de invidosi pe-aici!!!! Dar tu ingerasule nu trebuie sa-ti faci probleme, nu cred ca te invidiaza cineva de pe forum, singurul sentiment crestinesc pe care il poti starni este mila.
charmelen
Postat pe 13 Aprilie 2011 11:11
INGERASULE Buna credinta nu se cupara se castiga in timp . EXPLICITEAZA CA SA INTELEGEM SI NOI CARE E SUBIECTUL ? Isus a iubit oamenii nu i-a umilit , le-a cucerit intai mintea cu invatatura lui apoi sufletele .
garbo174243
Postat pe 19 Aprilie 2011 00:19
ti-ai si gasit cui sa dai explicatii explicative.....igerasului ratacit
las-o bre ca ea stie mai bine....
anaROBERT
Postat pe 19 Aprilie 2011 00:26
Crestinul trebuie sa se roage ptr cei pacatosi...el insusi fiind unul dintre ei si sa-i inteleaga, sa-i ierte...asta e invatatura lui Hristos.
garbo192031
Postat pe 20 Aprilie 2011 00:04
De la: garbo192031, la data 2011-04-20 00:04:44Crestinul trebuie sa se roage ptr cei pacatosi...el insusi fiind unul dintre ei si sa-i inteleaga, sa-i ierte...asta e invatatura lui Hristos.
Da trebuie sa te rogi pt ei,sa nu ii urasti...Pt ca si Iisus i-a certat pe oameni,dar nu i-a urat....Dar rastignirea a fost un plan al lui Dumnezeu ca Iisus sa fie acceptat ca Dumnezeu si sa nu ramana doar un Profet si oamenii sa il uite asa cum au uitat invataturile mui Moise...Dumnezeu nu vrea sa urasti,dar Dumnezeu nu vrea sa inveti pe ceilalti oameni sa devina niste puturosi si sa ii lasi sa te umileasca....Crestinul trebuie sa aiba demnitate...Pt ca de asta nu mai exista crestinism adevarat,pt ca crestinul nu se exteriorizeaza,nu este sincer,de asta nici nu poate sa se curete...Pt ca iisus a fost sincer,,,crestinul trebuie sa se exteriorizeze si sa spuna ceea ce nu ii convine,sa nu urasti,,,dar sa nu te lasi umilit de pacatosi,,sa ii lasi sa profite de tine,sa nu le arati ca esti slaba...Crestinisul a fost inteles gresit de oameni...De asta nici nu prea mai exista oameni curati...Pt ca nu cunosc adevarat credinta si nu inteleg ce asteapta Dumnezeu de la noi oamenii....Cele 10 porunci sunt pt toata lumea,nu doar pt unii..Asta nu inseamna ca daca lasi un om sa te umileasca,,se va schimba in bine,ci din contra il vei incuraja si nimeni nu va dori sa fie crestin...Chiar preotiii au descurajat oamenii sa fie crestini,pt ca ii invata sa se lase umiliti de pacatosi ca cica asa ii schimba Dumnezeu....Este o lucrare a Diavolului in mintea preotilor...De asta nici nu exista crestini curati,foarte rai pt ca nu inteleg credinta adevarata...se iau dupa preotii care nu au har pt ca nu traiesc curat si nu sunt cinstiti
ingerasulluptator
Postat pe 20 Aprilie 2011 00:20
De la: garbo192031, la data 2011-04-20 00:04:44Crestinul trebuie sa se roage ptr cei pacatosi...el insusi fiind unul dintre ei si sa-i inteleaga, sa-i ierte...asta e invatatura lui Hristos.
Da trebuie sa te rogi pt ei,sa nu ii urasti...Pt ca si Iisus i-a certat pe oameni,dar nu i-a urat....Dar rastignirea a fost un plan al lui Dumnezeu ca Iisus sa fie acceptat ca Dumnezeu si sa nu ramana doar un Profet si oamenii sa il uite asa cum au uitat invataturile mui Moise...Dumnezeu nu vrea sa urasti,dar Dumnezeu nu vrea sa inveti pe ceilalti oameni sa devina niste puturosi si sa ii lasi sa te umileasca....Crestinul trebuie sa aiba demnitate...Pt ca de asta nu mai exista crestinism adevarat,pt ca crestinul nu se exteriorizeaza,nu este sincer,de asta nici nu poate sa se curete...Pt ca iisus a fost sincer,,,crestinul trebuie sa se exteriorizeze si sa spuna ceea ce nu ii convine,sa nu urasti,,,dar sa nu te lasi umilit de pacatosi,,sa ii lasi sa profite de tine,sa nu le arati ca esti slaba...Crestinisul a fost inteles gresit de oameni...De asta nici nu prea mai exista oameni curati...Pt ca nu cunosc adevarat credinta si nu inteleg ce asteapta Dumnezeu de la noi oamenii....Cele 10 porunci sunt pt toata lumea,nu doar pt unii..Asta nu inseamna ca daca lasi un om sa te umileasca,,se va schimba in bine,ci din contra il vei incuraja si nimeni nu va dori sa fie crestin...Chiar preotiii au descurajat oamenii sa fie crestini,pt ca ii invata sa se lase umiliti de pacatosi ca cica asa ii schimba Dumnezeu....Este o lucrare a Diavolului in mintea preotilor...De asta nici nu exista crestini curati,foarte rai pt ca nu inteleg credinta adevarata...se iau dupa preotii care nu au har pt ca nu traiesc curat si nu sunt cinstiti
ingerasulluptator
Postat pe 20 Aprilie 2011 00:20
Da trebuie sa te rogi pt ei,sa nu ii urasti...Pt ca si Iisus i-a certat pe oameni,dar nu i-a urat....Dar rastignirea a fost un plan al lui Dumnezeu ca Iisus sa fie acceptat ca Dumnezeu si sa nu ramana doar un Profet si oamenii sa il uite asa cum au uitat invataturile mui Moise...Dumnezeu nu vrea sa urasti,dar Dumnezeu nu vrea sa inveti pe ceilalti oameni sa devina niste puturosi si sa ii lasi sa te umileasca....Crestinul trebuie sa aiba demnitate...Pt ca de asta nu mai exista crestinism adevarat,pt ca crestinul nu se exteriorizeaza,nu este sincer,de asta nici nu poate sa se curete...Pt ca iisus a fost sincer,,,crestinul trebuie sa se exteriorizeze si sa spuna ceea ce nu ii convine,sa nu urasti,,,dar sa nu te lasi umilit de pacatosi,,sa ii lasi sa profite de tine,sa nu le arati ca esti slaba...Crestinisul a fost inteles gresit de oameni...De asta nici nu prea mai exista oameni curati...Pt ca nu cunosc adevarat credinta si nu inteleg ce asteapta Dumnezeu de la noi oamenii....Cele 10 porunci sunt pt toata lumea,nu doar pt unii..Asta nu inseamna ca daca lasi un om sa te umileasca,,se va schimba in bine,ci din contra il vei incuraja si nimeni nu va dori sa fie crestin...Chiar preotiii au descurajat oamenii sa fie crestini,pt ca ii invata sa se lase umiliti de pacatosi ca cica asa ii schimba Dumnezeu....Este o lucrare a Diavolului in mintea preotilor...De asta nici nu exista crestini curati,foarte rai pt ca nu inteleg credinta adevarata...se iau dupa preotii care nu au har pt ca nu traiesc curat si nu sunt cinstiti
ingerasulluptator
Postat pe 20 Aprilie 2011 00:22
Ai putea sa luminezi si mintea unora asemenea mie si sa-mi spui cum ai putea sa nu-i lasi pe altii sa te umileasca, tu ramanand un bun crestin si respectand acele porunci?
As_ninge
Postat pe 20 Aprilie 2011 00:27
De obicei barbatii sunt cei care nu vor sa se pocaiasca,,pt ca atunci ii pune Dumnezeu la munca sa repare ceea ce au stricat....Asa ca mai bine isi trimit nevestele la biserica...Si apoi zic ca femeia trebuie sa fie smerita....Smerit trebuie sa fii doar cu Dumnezeu si sa il rogi pe Dumnezeu sa te ajute sa fii si tu respectata ca femeie....Pt ca femeia nu trebuie sa fie supusa barbatului,,pt ca barbatul nu este Dumnezeu...Barbatul si el trebuie sa se pocaiasca si asta nu inseamna ca daca te rogi pt Dumnezeu sa il schimbe,,,daca el nu vrea sa se schimbe si te lasi umilita de el in speranta ca se va schimba...Daca femeia nu este severa cu barbatul ala nu va vrea niciiodata sa se schimbe...Sa nu il urasti pe barbat,,,dar sa il rogi pe Dumnezeu sa iti dea putere sa fii si tu respectata de barbat si sa iti dea cuvinte sa il faci sa te rrespecte....Daca oamenii prefera sa fie umiliti,si sa sufere,este asa pt ca asa vor ei si se iau dupa capul la altii,,cum ar fii preotii care si ei sunt niste excroci mincinosi si nu le pasa decat sa minta oamenii si sa le ia banii,pt ca drept vorbind oamenilor le place mai mult sa fie mintiti decat sa li se spuna adevarul,pt ca adevarul; doare
ingerasulluptator
Postat pe 20 Aprilie 2011 00:30
De la: As_ninge, la data 2011-04-20 00:27:40Ai putea sa luminezi si mintea unora asemenea mie si sa-mi spui cum ai putea sa nu-i lasi pe altii sa te umileasca, tu ramanand un bun crestin si respectand acele porunci?
Trebuie sa ii spui adevarul in fata...Si daca tu nu ii faci rau si nu il urasti,asta nu inseamna ca te umilesti....asta nu inseamna ca daca invat pe oameni de bine,ma simt umilita...Si eu doresc ca sa existe oameni buni,,,si pt asta trebuie sa fac si eu ceva....Ca eu fac bine si altii rad asta nu inseamna ca sunt umilita pt ca si eu le spun adevarul in fata...Umilite sunt femeile care slugaresc barbatii pe gratis si nu spun ceea ce nu le place.......
ingerasulluptator
Postat pe 20 Aprilie 2011 00:36
: Da? Cred ca incep sa vad acum o cale! In alta ordine de idei, bravo tie!
As_ninge
Postat pe 20 Aprilie 2011 00:36
De ce oamenii rai traiesc mai mult si mai bine decat oamenii buni,,care sufera ca nu primesc ceea ce merita...OAMENII BUNI TRAIESC mai putin si mai rau pt ca se macina in ei si nu spun adevarul in fata,,,nu trebuie sa ii arunci cuiva adevarul cu ura,,,sau agresiv...Ci ii poti spune ceea ce nu iti convine,pe un ton hotarat....Fara ura fara nervi..Ptr ca atunci cand vorbesti nervos,oricum nu esti luata in serios,pt ca ceilalti zic,omul zice multe la nervi....Oamenii rai si nepasatori,traiesc mai lung si mai bine,pt ca ei sunt doar pt ei si nu se consuma pt nimic...Cauta oameni de pe care sa profite,,,si ii baga in pamant...Oamenii care se umiliesc si nu spun adevarul in fata,,,au o viata suferinda pt ca nu au invatat sa se respecte pe sine si sa se exteriorizeze....Oamenii sunt neevoluati,,mai au multe de invatat ca sa aiba o viata usoara unii cu altiii....
ingerasulluptator
Postat pe 20 Aprilie 2011 15:28
Oamenii daca nu se razbuna si nu fac si ei rau,se simt umiliti sa ajute pe cineva care le doreste raul,trebuie sa inveti de bine,pe cei care te invata de rau,,,sa te rogi la Dumnezeu sa iti dea putere sa nu urasti pe nimeni...Spre exemplu eu la inceput la credinta....Ma rugam Dumnezeu imi arata vrajmasii,,,si eu nu imi puteam stapani furia,pt ca nu aveam experienta,nu aveam rabdare...Era greu sa fii bun cu cineva care umbla sa te sape sa te doboare....Dar eu am insistat in credinta,mi-am smerit mintea si l-am rugat pe Dumnezeu sa imi vindece neputintele si sa ma ajute sa merg pe drumul drept....Dumnezeu iti arata cate un pas,,,de asta este putin cam greu la inceput daca nu au experienta,nu ai indrumatori prea buni....Dar daca te smeresti in fata lui Dumnezeu..Dumnezeu te indruma,,,dar nu trebuie sa ii lasi pe altii sa isi strice gandurile...De asta cred ca inainte ca un om sa imprastie lumina in jurul lui,mai intai trebuie sa isi faca lumina inauntrul lui....
ingerasulluptator
Postat pe 20 Aprilie 2011 20:58
Spre exemplu eu la inceput la credinta....Ma rugam Dumnezeu imi arata vrajmasii,,,si eu nu imi puteam stapani furia,pt ca nu aveam experienta,nu aveam rabdare...Era greu sa fii bun cu cineva care umbla sa te sape sa te doboare....Dar eu am insistat in credinta,mi-am smerit mintea si l-am rugat pe Dumnezeu sa imi vindece neputintele si sa ma ajute sa merg pe drumul drept....Dumnezeu iti arata cate un pas,,,de asta este putin cam greu la inceput daca nu au experienta,nu ai indrumatori prea buni
ingerasulluptator
Postat pe 20 Aprilie 2011 21:00
invidia,este indusa de ingerul decazut.iar omul care il asculta pe demon isi merita consecintele.
ratuscaceaurata
Postat pe 21 Aprilie 2011 01:05
De la: demonsauinger, la data 2011-04-21 01:05:24invidia,este indusa de ingerul decazut.iar omul care il asculta pe demon isi merita consecintele.
CORECT!!Punct ochit!Punct lovit!
elisabeta_boia
Postat pe 21 Aprilie 2011 20:13
Pai daca faci ceva rau impotriva altui om.inafara sa il ajuti sa se contruiasca....spunandu-i ceea ce te deranjeaza fara ura,si pe un ton hotarat,ca sa poti fii luat in serios si sa nu fii considerat un Mister Been
ingerasulluptator
Postat pe 22 Aprilie 2011 16:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
BUNA 13 De la: anakin 18 Noiembrie 2009 16:08
Sa mai si zambim 16 De la: LILO 1 Februarie 2010 04:59
Singuratatea din...mijlocul familiei..!! 80 De la: garbo171675 10 Ianuarie 2013 22:09
PROBLEME CU NETUL 27 De la: tutankhamon 15 Iulie 2009 00:16
Ce-mi doresc acum? 159 De la: pik_nik 20 Decembrie 2009 09:14
Setari Cookie-uri