ANIMALELE DIN SPATIILE COMUNE

060.....un singur lucru te intreb.....tu ai urmarit toata "distractia" de la geam, fara sa faci nimic??? nici macar sa tipi, sa fluieri, sa arunci niste apa pe cainii aia??? nimic???...a fost frumos filmul cu pisica sfasiata de caini???..daca faceai asta macar de la geam - nicidecum sa intri in haita de 8-9 caini fiorosi....plecai capul, si sabia nu-ti-l taia.....dar ai stat si te-ai complacut in situatie.....ceva mustrari de constiinta ai pentru puiutii aia nenascuti inca???? nuu????...pacat...inseamna ca nu asteptai sa ii vezi....

p.s. foarte rar se intampla ca o pisica sa fie acceptata de un caine....nu stiai asta?
tutankhamon
Postat pe 28 Aprilie 2010 01:11
bre nenea cu hummeru'......nu crezi ca e mai ieftin cu un compactor de la drumuri si hopuri???...d-ala care taseaza asfaltul proaspat pus ....e si mai ieftin.....parol....si nici nu murdaresti hardughia.....
tutankhamon
Postat pe 28 Aprilie 2010 01:15
este mai ieftineanu, de acord..

dar ma gandeam cum sa trasam si zebra?.. ii punem pe toti sa zambeasca in acelasi timp?

dar la o adica, ce, ne mai uitam la bani? hainele costa oricum mai mult decat douaj'de litri de benzina...
anakin
Postat pe 28 Aprilie 2010 01:19
De la: tutankhamon, la data 2010-04-28 01:11:47060.....un singur lucru te intreb.....tu ai urmarit toata "distractia" de la geam, fara sa faci nimic??? nici macar sa tipi, sa fluieri, sa arunci niste apa pe cainii aia??? nimic???...a fost frumos filmul cu pisica sfasiata de caini???..daca faceai asta macar de la geam - nicidecum sa intri in haita de 8-9 caini fiorosi....plecai capul, si sabia nu-ti-l taia.....dar ai stat si te-ai complacut in situatie.....ceva mustrari de constiinta ai pentru puiutii aia nenascuti inca???? nuu????...pacat...inseamna ca nu asteptai sa ii vezi....

p.s. foarte rar se intampla ca o pisica sa fie acceptata de un caine....nu stiai asta?


draga tutankhamon, din cate am observat prin scrisele tale in acest topic (si nu numai la tine...) intai te repezi sa dai cu parul si cu acuzatiile si abia apoi astepti raspunsuri... ma gandesc ca era logic ca nu am stat degeaba, intai am aruncat de la balcon cu ce am apucat, (gandindu-ma ca pana ajung eu acolo poate e mai eficient asa) apoi am coborat cu un batz (nici nu stiu cum l-am gasit prin casa) si i-am alungat. deja pisica era sfasiata, repet, nu a avut nici cea mai mica sansa. cu 2 notpi in urma a mai cazut victima acelorasi caini alta pisica dar nu am reusit sa vad daca au omorat-o sau nu...
cat despre supunere... sa incercam sa stam stramb si sa judecam drept, cainele se gudura pe langa om numai cand il simte superior sau cand stie ca va primi ceva de crapelnita, nu-i chiar asa iubitor din prima, intai si intai e pe picior de bataie, apoi studiaza reactia omului si actioneaza in consecinta. ca dovada ce s-a intamplat azi noapte, cum au simtit o fiinta mai slaba decat ei au atacat-o!!
garbo112060
Postat pe 28 Aprilie 2010 10:13
060,pot sa-ti spun ca sunt caini,care se gudura din prima,inainte nu te stiau,ce a zis TUTANKAMON,e adevarat,eu cand m-am intalnit prima data cu cateaua ei,i-am zis:ce faci,Cindy,nu am mai scapat de ea toata seara.
Sunt si caini,nebuni,nu pot zice,nu,devin o problema
scrichy
Postat pe 28 Aprilie 2010 11:30
salut scichy ....
ladyDY
Postat pe 28 Aprilie 2010 11:34
Salut,
scrichy
Postat pe 28 Aprilie 2010 11:36
http://www.top1.ro/bAnDiTu/pisica-si-catelul.html
scrichy
Postat pe 28 Aprilie 2010 13:32
scrinci,tutan...

multumesc pt lamuriri.

iasomia
Postat pe 28 Aprilie 2010 18:13
Cat de rai sunt unii oameni!!!!Nimeni nu are dreptul sa ia viata unui animal, nu el ia dat viata.
Cainii in general musca oamenii rai, pe cei care ii simt cu sufletul negru.
Adevarul este ca e mai usor sa-i omori dact sa ai grija de ei sa le oferi putina dragoste,darrrrrrrr trebuie sa sti ce inseamna dragostea ca sa poti sa oferi, oameni fara suflet sunt sigura ca nu stiu ce e
DAR sper sa devina si ei buni intr-o zi si sa poata oferi un colt de paine unui caine, care in general nu te uita niciodata.eu am trei cai, un pechinez, o soricuta, o rotvailerita si o maidaneza si ei socializeaza toti foarte bine, sper sa fie capabili si alti sa faca acest lucru.
NU MAI FITI RAI, VETI PLATI PT.RAUTATILE VOASTRE
mosu_mihaela
Postat pe 28 Aprilie 2010 20:52
da mai....
fleurdelis
Postat pe 28 Aprilie 2010 20:57
bai, nene, ma lasati cu prostiile astea??? cainii musca atunci cand li se scoala, n-are nicio legatura cu sufletul celui muscat!!! de copii extrem de mici (deci care nici nu au apucat vrepdata sa faca vreun rau cuiva pe lumea asta, mai ales animalelor) nu ati auzit?? de caini care ataca din senin fara niciun motiv n-ati auzit? ataca mai ales atunci cand sunt in haita, in haita mare, atunci cand sunt cat de cat siguri de reusita, se gudura si se tavalesc atunci cand se simt inferiori si stiu ca n-au nicio sansa in fata omului.
deja devine cliseu ceea ce bojmonditi voi acolo, cainele e ala sfant, incapabil de a face rau si mereu iubitor, omul e rasa aia infecta, plina numai de abjecti. ca si cum printre oameni e imposibil sa existe si persoane bune la suflet (hm... cred ca or fi numai aia iubitori de animale, ceilalti sa se duca dracu') iar printre animale nu s-au mai pomenit exemlpare ale dracu din nastere. va aparati cu mare inversunare, ceea ce-mi certifica inc a o data ca cea mai buna aparare e atacul, dar ma intreb oare, ce motiv aveti sa va tot aparati?
garbo112060
Postat pe 28 Aprilie 2010 23:17
corect.
se intampla ca niste ingerasi nevinovati sa fie muscati in carucioare.
si da...eu cu mana mea as injecta,ba chiar i-as trage si un glont in cap,unui caine care mi-ar musca copilu, fara niciun motiv.
ma refer la vreo muscatura grava,evident..
ca asa.."capsati" de caini,cred ca suntem cu totii,astia de iubim animalele.
iasomia
Postat pe 29 Aprilie 2010 10:19
mda, problema e mai complicata, dar oricum n-o va rezolva nimeni...asa cum nu le rezolva nici pe celelalte
exista si caini agresivi din diverse motive, asa cum si unii oameni sunt agresivi
daca sistemul ar functiona, da, as intelege sa ii prinda de pe strada, sa ii duca in adaposturi speciale unde sa fie tratati, sterilizati, cei violenti sa fie eutanasiati- nu sa fie lasati sa se sfasaie intre ei, sa se duca niste campanii pt adoptia lor...ar fi multe de spus, dar nu exista interes
zambila
Postat pe 29 Aprilie 2010 11:46
pe astia nu-i intereseaza de oameni...........dar de caini??????????
jeanette40
Postat pe 29 Aprilie 2010 12:00
spre adoptie,da..
dar ce te faci, pt ca cei care adopta caini,ii lasa iar pe strazi...
oricum,am vazut o emisiune unde isteria era la ea acasa.
o sa spun o constatare,care nu are legatura cu niciun user,repet,cu niciun user.
90%dintre cei disperati pt soarta cruda a animalelor,nu au copii.
pana la urma,e la liber..faci,sau nu...simt nevoia sa-si verse dragostea pe o fiinta,unii din comoditate,e mai simplu sa iubesti un animal...
dar daca tu esti"lesinat" dupa animale,ia-le la tine acasa,nenica...nu-mi impune mie sa calc prin rahati,si sa ma tem sa nu fiu muscata de cate ori ii apuca dracii pe caini.
intamplarea face sa fiu iubita de caini,ma ling pe picioare ai draq pe unde ma prind,dar nu pot sa spun ca sunt sagetata de fericire pt asta.
si catelele mele de la bloc au fost ridicate,m-am dus si le-am luat de la adapost,dar avem grija de ele,noaptea chiar le bagam in scara...sunt tare batrane,da' pe felie..
oarbe da' nu tampite...

mda..
sunt unii mai ceva decat indienii si vacile lor sfinte ,cand e vorba de patrupede.
linia de mijloc este f subtire,poti f usor s-o iei pe aratura.


iasomia
Postat pe 29 Aprilie 2010 15:19
iaso, nu stiu cata legatura au cu faptul ca ai sau nu copii
eu mi-am luat matze pt ca imi plac, le ingrijesc si ma distrez cu ele, iar cand o sa fac copil am sa am in continuare grija de ele, nu intentionez sa le dau si nici nu cred in fabulatiile cum ca nu pot trai in jurul lor daca-s gravida sau am copil..fix pix!

fiecare isi alege cum sa-si traiasca viata
cat despre cei care adopta si lasa animalele pe stazi mai apoi...cred ca tot sistemul e de vina
cand dai un animal spre adoptie ii faci carnet de sanatate si il microcipezi, astfel se pot identifica stapanii foarte usor si pot fi amendati, nu?

da' ce? de oameni care vor sa "restituie" copiii infiati nu ai auzit?
zambila
Postat pe 29 Aprilie 2010 15:25
zambilici,
se pare ca esti tu mai agitata astazi,nu am facut absolut nicio referire la tine.

erau acolo:daniela vladescu,monica davidescu,mihai constantinescu,etc.
toti oameni fara copii...
cat depre fix pix ala..lasa ca vezi tu cand o fi cazu',cu toxoplasmoza nu te joci...

si zambila..
tonu' face muzica...eu inteleg si fara atatea degetele ridicate in sus,cred ca ti-am demonstrat asta de N ori...
iasomia
Postat pe 29 Aprilie 2010 15:38
nu sunt agitata si stiu ca nu la mine te refereai la faza cu copiii, nu am pt ca inca nu-i timpul...
cat despre emoticoane, asa ma exprim eu, doar sti

cat despre toxoplasmoza aia, nu stiu ce sa zic, poti la fel de bine s-o iei din carne sau fructe nespalate.

nu zic ca strica putin atentie, da' nu e bine sa devii paranoia cand vrei sa faci copii, o iei razna, si asta face si mai mult rau copilului!
putina curatenie si mai multa liniste, zic eu!
zambila
Postat pe 29 Aprilie 2010 15:43
pai eu ce zic?

si apoi..mai bagam un pic de viata in userii nostri ,acu' sunt toti pe felie cu ochii in literele noastre...

iasomia
Postat pe 29 Aprilie 2010 15:46
ia mai lasati-ma cu sufletul omului, ala bala... Eu's neagra in cerul gurii, si de cite ori m-am dat eu la un caine l-am lasat masca si a rupt-o la fuga, da? I-am impresionat cu sufletul meu bun cind eram pe picior de atac.
Altfel, am crescut rotweilleri, si alfa eram eu si stiu bine asta. Cainele este animal de haita, si traieste de prea multe generatii in preajma omului ca sa nu simta daca e slab sau puternic. Nu daca e bun sau rau. Daca e bun sau rau nu ii intereseaza si nici nu stiu criteriile noastre. Ei resimt dominatie, amenintare, teama. Au alta gama la care percuteaza. Si da, daca ai ghinionul sa nimeresti o haita flaminda sau furioasa si esti intr-o postura neajutorata, bineinteles ca vor ataca. Nu stau sa contorizeze ce ai facut tu in viata, si daca o fi sau nu echitabil sa te muste. Asta e.
Pe de alta parte, lasind la o parte ca sintem dotati cu un creier ceva mai performant, si care ar trebui sa ne ajute sa gestionam situatia, sintem dotati cu ceva mai mult volum, kg si forta decit orice javra penibila de pe strada. Deci situatiile in care ar trebui sa ne fie frica sint destul de putine.
quasaria
Postat pe 30 Aprilie 2010 21:59






pai, da.
liaiedera
Postat pe 3 Mai 2010 10:53
060....vad ca esti cam indarjita....iti pun o intrebare de bun simt....cum iti explici ca eu am intrat la cei 7 - SAPTE - caini care nu ma cunosteau, care nu ma vazusera in viata lor si a fost destul sa le spun...."ce faceti, puilor?"...ca ei sa vina sa se gudure la picioarele mele????..s-a crucit si stapana, care era cu mine...mi-a zis ca sunt prima persoana care are curajul sa intre la ei si nu pateste nimic - nici macar o maraitura......oare nu cumva cainii "simt" ce fel de om esti????

repet.....nu risc pe strada sa ma apropii de haite...pentru ca stiu din sutele de povesti ale oamenilor patiti ce se intampla....ii ocolesc cat pot de mult.....si daca se intampla cumva ca un caine sa vina dupa mine, pur si simplu ii vorbesc si ma opresc in loc.....cainii ataca numai daca li se pare ceva suspect - ca vrei sa dai in ei, ca ai o sacosa care ii poate lovi, sau pur si simplu daca te miroase ca ai intentii rele...
tutankhamon
Postat pe 3 Mai 2010 11:24
`ai nu mai spune... Si pe mine de ce m-au atacat aceeasi caini cu care ma intalneam zi de zi si carora le-am dat si de mancare? Ca n-aveam nici sacosa in mana, nici n-am vrut sa-i lovesc si nici n-aveam intentii rele!!! Si sti cum??? A venit tiptil pe la spate si m-a inhatat de picior, dupa care s-au adunat si ceilalti latratori! M-am saturat de prostiile, mahalagismul, nesimtirea si argumentele astea de doi bani! Poate doar cainii care au fost crescuti de mici nu-si ataca stapanul (desi au fost si cazuri unde rotweilerii si-au ucis stapanii!), in rest nu poti niciodata sa stii ce reactii are animalul. Daca are el rahat pe creier, te ataca si gata, fara nici un motiv sau avertisment prealabil!!
carmen396
Postat pe 3 Mai 2010 16:53
De la: tutankhamon, la data 2010-05-03 11:24:34060....vad ca esti cam indarjita....iti pun o intrebare de bun simt....cum iti explici ca eu am intrat la cei 7 - SAPTE - caini care nu ma cunosteau, care nu ma vazusera in viata lor si a fost destul sa le spun...."ce faceti, puilor?"...ca ei sa vina sa se gudure la picioarele mele????..s-a crucit si stapana, care era cu mine...mi-a zis ca sunt prima persoana care are curajul sa intre la ei si nu pateste nimic - nici macar o maraitura......oare nu cumva cainii "simt" ce fel de om esti????

repet.....nu risc pe strada sa ma apropii de haite...pentru ca stiu din sutele de povesti ale oamenilor patiti ce se intampla....ii ocolesc cat pot de mult.....si daca se intampla cumva ca un caine sa vina dupa mine, pur si simplu ii vorbesc si ma opresc in loc.....cainii ataca numai daca li se pare ceva suspect - ca vrei sa dai in ei, ca ai o sacosa care ii poate lovi, sau pur si simplu daca te miroase ca ai intentii rele...


nu sunt indarjita, m-a frapat cum ai fost tu asa sigura de modul in care am reactionat eu si cum am urmarit linistita (am uitat de ghilimele) scena de la balcon. cum de nu te-au atacat cainii aia? te-ai dus la ei direct, sigura pe tine si demonstrand ca le esti superioara prin simpla ta atitudine. n-are nicio legatura cu sufletul tau frumos pe care nu ma indoiesc ca il ai, comportamentul cainilor a fost legat de lipsa fricii tale. daca esti atat de sigura ca asta-i criteriul dupa care reactioneaza cainii de ce-i ocolesti pe cei agresivi de pe strada? doar ai suflet frumos, iar ei il simt intotdeauna...
repet, devin clisee tot ce spuneti voi, eu nu-mi doresc sa dispara, sa fie omorati, vreau doar niste strazi sigure si curate. in plus de asta cum era sa devina agresivi cainii aia 7 - SAPTE!!!! daca tu erai impreuna cu stapana lor??? chiar atat de prosti ii crezi??? te asigur ca si tu si sufletul tau erati rapid facuti praf daca ai fi incercat sa-i faci stapanei ceva rau in prezenta lor. ca si scrichy (care a fost adorabila cu ariciul ei, sincer!!!) cateaua nu avea cum sa te atace nici macar la prima vedere aparand alaturi de stapana ei, evident fiind ca ii esti prietena...
garbo112060
Postat pe 3 Mai 2010 23:20



asm si eu o intrebare, fara ironie: ce inseamna m-a frapat? m-a bagat intr-o frapiera la racit?
liaiedera
Postat pe 4 Mai 2010 13:35
ce-ar merge o sampanie acu'
inseamna a impresiona, a surprinde..
erika1
Postat pe 4 Mai 2010 13:41
De la: liaiedera, la data 2010-05-04 13:35:58


asm si eu o intrebare, fara ironie: ce inseamna m-a frapat? m-a bagat intr-o frapiera la racit?


ai dat cu decsonlainu' si ai descoperit 2 definitii valabile? tot fara ironie, ca sfat prietenesc, cand mai intalnesti asa situatie iei de buna definitia ce da bine in context.
garbo112060
Postat pe 4 Mai 2010 14:34
ce inseamna m-a frapat?

m-a INGHETAT
LILO
Postat pe 4 Mai 2010 14:52
io zic ca..sampania da bine in orice context..hac
erika1
Postat pe 4 Mai 2010 15:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
filmele coreene 17 De la: daniilia 16 Februarie 2013 20:33
ce inseamna sa ai caracter. Si importanta lui 3 De la: ingerasulluptator 13 Octombrie 2012 21:30
vizitati Bucovina:tinutul manastirilor 1 De la: rox_rbz 29 Aprilie 2012 19:20
cum ne pregatim pentru Valentine's Day? 8 De la: floare_cu_colti 11 Februarie 2011 18:27
Fetelor nu lasati barbatii sa traiasca pe spinarea voastra!! 61 De la: garbo055472 1 Ianuarie 2013 19:07
Setari Cookie-uri